Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Sci-Fi
  • Krátkometrážní

Recenze (1 382)

Ring (1998)

Japoncom sa podarilo natočiť originálny horor ktorého najväčším mínusom je fakt, že odštartoval vlnu duchárskych sračiek, v ktorých išlo stále o naštvaného ducha nejakej ženskej s dlhými čiernymi vlasmi. Tu to ale ešte funguje na sto percent a to možno aj vďaka zvláštnej japonskej atmosfére ktorá je dosť hustá a lepkavá a umocňuje všeobecnú depresiu. Jednoduchý ale účinný námet graduje až do šokantného finále pri ktorom aj mňa mrazilo a pri tom využíva v podstate veľmi primitívne prostriedky na vyvolanie strachu. Jednoducho strašidelný film a Sadako je strašidlo ako sviňa pri ktorom bledne aj taká kapacita ako Freddy Krueger (to je predsa len v postate zabávač).

Jmenuji se Bruce (2007)

Na toto som sa tešil od chvíle čo som sa dozvedel že sa to má natáčať. Hororový guru a superman v havajskej košeli Bruce Campbell si ide usierať sám zo seba a z filmov ktoré ho preslávili, no dúfal som len že to nebude sračka. Neni! Campbell vŕta sám do seba s rovnaku vervou s akou zdrbáva všetkých vo svojom okolí, chrlí hlášky, správa sa ako úplné hovado a ja mu do toho tlieskam. Predstavuje sa ako skrachovanec účinkujúci v debilných béčkach s gumovými monštrami, snaží sa sám seba presvedčiť že nie je alkoholik zatiaľ čo dopíja zvyšky z rôznych fliaš vo svojom karavane a vôbec najlepší je keď zistí, že démon je skutočný a snaží sa zdrhnúť, pričom ide doslova cez mŕtvoly. Jednoducho prča! Haprovať to začne až pri finálnom súboji s čínskym démonom, ktorý je taký nejaký suchý a jediné na čom sa dá zasmiať je keď sa ho Bruce snaží nalákať na svoju papundeklovú atrapu a pokrikuje CHOĎ SA VYSRAŤ! No a záver má byť asi vtip na entú ale je akurát tak pekne kokotný.

plakát

Král síly: Příběh Rickyho (1991)

Mix splatter hororu, kung-fu a väzenskej drámy s dementným dejom, príšernými hereckými výkonmi a lahôdkovou brutalitou v tromaštýle. Hlavný hrdina by neuhral ani šálku teplej vody, hlavne že má vyšportovanú postavu a kockované brucho ktoré môže vystrčiť vždy keď treba ukázať nejaké emócie. Nebyť tej proklamovanej brutality bola by to len obyčajná sračka, takto je to úchylná, zábavná sračka, kde si magor vyreže črevo a snaží sa ním Rickyho zaškrtiť, každý úder má za výsledok odrazenie polovice hlavy či prerazenie skrz trup a hlavný záporák sa pri demonštrovaní svojho kung-fu zmení na srandovné gumové monštrum. Ricky je silný ako superman, vlastne väčšina väzňov má super silu a bez námahy búrajú steny takže sa vynára otázka prečo ešte sedia v base. To je ale ťažká filozofická dilema ktorú vyrieši len sám Ricky keď holými rukami zruší múr, oznámi spoluväzňom že sú slobodný a odkráča za zapadajúcim slnkom nechajúc za sebou čumiacich bacharov.

Mozková příhoda (1988)

Vyzerá to, že Henenlotter bol v 80 rokoch jeden z najoriginálnejších režisérov. Film o parazitovi, ktorý nadroguje svojho hostitela a ten mu potom pomáha v lovení mozgov je určite viac než pozoruhodný. Parazit je kapitola sama o sebe, červík s milým úsmevom, šibalskými očkami a hlasom televízneho hlásateľa. Je tu pár zaujímavých gore efektov, ten najzapamätateľnejší je jednoznačne orálny sex s červíkom, ale aj halucinácia so špagátom v uchu a vodotryskom krvi. Čo mi vadilo, že film nijak negraduje, ako začne tak skončí, červ je zabitý len tak nejak mimochodom a dokonca aj smrť priateľky hlavného hrdinu je len akási mechanická bez emócií. Ale je fajn že sa film nevlečie a svojim tempom ma prekvapil, čakal som to uťahanejšie.

plakát

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005) odpad!

Protivné decká majú zachrániť narniu, pretože narňania samotný sú do jedného dementi a nie sú schopný ničoho kým sa pred nich nepostavý fagan z ríše ľudí a nezavelí do útoku. Celé je to iba o tom, že tie decká vstúpia do narnie, nejaké to zoznámenie s miestnymi a potom z bodu A do bodu B kde čaká armáda minotaurov čo si medzitým iba honia a čakajú. Preboha vysvetlite mi prosím prečo je nevyhnutné aby sa zlej kráľovnej postavili tie deti!? Pretože sú vyvolené, pretože sú ešte sprostejšie než všetci obyvatelia narnie dohromady a otravnejšie než hovoriaci bobor? Aby toho nebolo málo je tu ešte lev Aslan s ježišovský komplexom ktorého jedinou úlohou je nechať sa zabiť aby mohli všetci svorne plakať. Niektoré veci nepochopím a narnia je jednou z nich. Ja viem že je to pre deti ale mrázik je lepší.

plakát

Toxický mstitel 3: Poslední pokušení Toxieho (1989)

Tento diel už dopredu sprevádzala negatívna reklama o najslabšom diele vzniknutom pozliepaním nevyužitého materiálu z dvojky plus nejaké dotočené scénky. Začiatok je typický Toxie, banda krikľavých úchylov prepadne videopožičovňu a Toxie s nimi zametie vo svojom klasickom štýle. Potom dlho žiadna akcia nie je ale nemôžem povedať že by som sa nudil. Uvidíme predĺženú scénu srania bleskov aj súlože zakončenej ohňostrojom, Toxie sa pokúsi spáchať samovraždu ale z tunelu miesto auta vyjdú dve motorky. Nakoniec sa zlý predseda apokalypsy s.r.o premení na diabla a predvedie Toxiemu rôzne úrovne pekla. Tie prvé dve sú zábavné, ošťaný diabol sa nevidí každý deň. Nasleduje útrpne naťahovaná scéna so školským autobusom čo ide hore a dole po útese, Toxie sa vykúpe v mláke a vôbec je to také bezradné. Ešte sa tu nájde pár pekných nechutných efektov (roztečenie Toxieho), ale všetko to zaklincuje Melvin Junko s ozrutnými hryzákmi (asi mu niekto nalepil do huby klávesy z klavíra) a začne trapasiť takým spôsobom že som mal chuť niekoho zastreliť. Vo filme sa objavý tiež veľké množstvo postavičiek, dobrých aj zlých a všetci poskakujú hromadne po scéne a vrieskajú, tý šťastnejší sa dostanú aj k slovu. Aj taký Cigárfejs je tu len na to aby obkendoval v dave a raz niečo hlesol. Nie je to úplná sračka ale je to riadny guláš čo len tak-tak drží pohromade a každú chvíľu hrozí že sa úplne rozpadne. Povesti o najslabšom diele neboli v tomto prípade prehnané, je to tak.

Toxický mstitel 2 (1989)

Úvodná vypalovačka je fajn, len tie titulky graficky vyzerajú ako z nemeckého porna zo začiatku 90 rokov. Rozjazdová scéna, teda prvých 20 minút je ohromný masaker, v ktorom je napchatá každá hovadina. Na Toxieho útočia desiatky magorov vyliezajúcich z limuzíny, nechýba indián, transvestita, psí muž či trpaslík- kulturista, no a Toxie z nich vyrazí mozgy a črevá jedna radosť. Smial som sa ako drbnutý až mi tiekly slzy,prípadne iné tekutiny. Ďalší dej už nie je taký nadupaný ale nuda to určite nie je. Toxie serie na hajzli a z riti mu šľahajú blesky, potom sa vydá do japonska na surfe, desiť príšerne hrajúcich japoncov. Z jedného uvarí polievku vo verejných kúpeľoch pred zrakmi nahých japoniek. Nájde svojho otca, ale to je odporný kriminálnik, ktorý na neho poštve samurajov, kabukimanov, ninjov a rybieho muža čo ho ogrcia. Na záver naháňačka so šialeným motorkárom a dôchodcami. Klasika na snívanie.

Toxický mstitel (1984)

Neduživý upratovač Melvin je ponižovaný svojimi rovesníkmi až napokon vyskočí z okna a zapláva si v toxickom svinstve, ktorého vplyvom sa zmení na humusoidné monštrum čo má neodolateľnú chuť potláčať zločin kdekoľvek naň narazí. Film od začiatku nasadzuje vysoké tempo, decko prejdené autom má hlavu na sračku a bláznivé baby si to fotia aby nad tým mohly neskôr masturbovať. Melvin sa efektne zmení na Toxieho a ide nakopať kriminálnikov do gulí, nezabúda ale ani na pomstu a pozabíja všetkých čo sa doňho srali, na čele s neurotickým Bozom a jeho štetkou, ktorú posadí holou riťou na rozpálené kamene. Nie veľmi inteligentný humor plus brutalita a množstvo bizarných postavičiek, to je typická Troma. Páčil sa mi Cigárfejs, škoda že tak rýchlo skapal. Nakoniec tomu predsa len dôjde dych a finále je čistá hipisáčina o láske a porozumení, žiadny masaker na záver, všetci sa ľúbia iba zlý, hnusný starosta nie a tak mu Toxie musí vytrhnúť črevá. No aspoň že tak.

Návštěvníci (1993)

Pre mňa jedna z najlepších komédií vôbec, púšťam si to dookola pri každej príležitosti a vždy je to tutovka. Dej sa rúti ako zajac ktorého naháňajú chrty so sekerami, všetci neustále kvákajú a pobehujú akoby mali hnačku, nechýba nejaká tá demolácia, zábavné násilie, povinné nechutnosti či zasvinenie luxusnej izby sadzami z komína a Reno s Clavierom sú bohovský. Je mi jasné, že všetko to vykrikovanie, afektovanosť a nervózne tempo neznesie každý, ale ja to nikomu nevnucujem. Začínam mať absťák, idem si to pustiť... ...všetkej hnilobe dokáže čeliť táto paštéta... aká paštéta?

plakát

Maléry pana účetního (1980)

Fantozziovky sú v lepšom prípade trápne v horšom iba smutné ale táto sa vydarila na sto percent aj s mastnými úrokami. Od začiatku do konca nepretržitá kanonáda gagov, ktoré po x pozretiach poznám naspamäť a furt sa smejem. Odtučňovacia kúra so šialeným nemeckým doktorom, pohreb so zúfalou vdovou čo sa vešia na ľudí, cyklistický masaker, víkend na lodi so ctihodnou trúbou a všade samé rohlíky, to všetko fungovalo a funguje. Keď som to videl prvý raz kedysi dávno tak som sa od smiechu skoro posral a zadusil. Treba niečo dodať? ...náhle poňal akési podozrenie...