• Krátkometrážní

Dr. Jekyll a pan Hyde (1941)

Štyridsiatkový Jekyll je remakom tridsiatkového, akurát rozťahanejší a nudnejší. Taktiež ho nemožno označiť za horor, maximálne psychothriller. Užijeme si príliš veľa hovorenej ľúbostnej drámy než dôjde k očakávanej premene a potom sme odmenený tým že Jekyllovi sa  zmení účes a naježí obočie. Teoreticky by sa síce premena na zlého chlapca mohla držať len v psychologickej rovine a nemusela ukazovať nejakého mutanta, ale raz darmo, bez výraznej fyzickej premeny má človek pocit že tomu niečo chýba. No a keď teda dôjde k uvoľneniu zla v doktorkovi, výsledkom je v podstate šmejd ktorý by dnes predával hrnce dôchodcom. Bude do vás verbálne hustiť vrchom aj spodkom a keď to nemá účinok začne byť agresívny. Najskôr ale vyvolá veselú bitku v bare a potom sa už sústredí na tyranizovanie vybranej ženštiny. Spencer Tracy má sice k mladému fešákovi ďaleko, ale hrá precízne v oboch polohách, tak ako aj zbytok obsadenia. V závere dôjde aj na nejaké to násilie a atletické cvičenie na zábradliach, ale myslím že v predchádzajúcom filme to bolo lepšie. Takže za mňa za dve, lebo je to po desiatich rokoch opäť to isté a dramaticky naťahované ako podprsenka Dolly Buster.

V/H/S: Viral (2014)

Som nesmierne rád že sa v hodnotení rozchádzam s drvivou väčšinou, lebo to znamená že som sa proste bavil. Tretia véhaeska si berie to veselo chaotické z predošlého filmu a rozvíja to do veľkého kvetu krvavého hovna. To neznie úplne chválitebne, ale v praxi to znamená grotesknú vtákovinu čo sa nesnaží byť serióznym hororom, lebo má príliš práce so zmutovanými maňuško penismi a zubatými vagínami požadujúcimi vendetu za zbabraný sex. Prvý príbeh je o namachrovanom kúzelníkovi pokusprdovi ktorý nájde skutočný čarovný plášť, ten ale samozrejme vyžaduje ľudské obete, čo znamená abraka-masaker. Potom sa španielsky vynálezca pozrie do zrkadlovej dimenzie kde je ale realita trochu viac satanská. Je zaujímavé že miestny satanosexuáli nie sú prezentovaný ako nejaká šialená hrozba, iba bežný ľudia čo si chcú užiť večer. No a na záver si to banda skejťákov v mexiku rozdá s nejakými vúdú kultistami a ich kostrami v kutniach. Je to taká sranda záležitosť ktorá dokonca už dosť kašle na celý ten koncept faund futidž, takže si veselo prepína kamery ako sa im zachce a ja som za to vďačný. Spojovací príbeh je taktiež zbesilá chujovina o rozzúrenom zmrzlinárskom aute čo nedáva príliš zmysel ale aspoň fičí-syčí až je z toho úplne v... !!!

Dr. Jekyll a pan Hyde (1931)

Džekyll a Hajd dostali zvukový apgrejd aby sa mohli slobodnejšie vykecať. Dr. jekyll už  nie je taký svätúšik ako v staršej verzii, ale viac samoľúby hajzlík ktorý si čmudiace sérum namieša aby kolegom dokázal že na to má. Jeho opičiacka verzia zlého ja sa môže oproti Jožinovi z kanálov z nemého filmu zdať skôr smiešna, ale vlastne dobre vystihuje podstatu veci. Pán hyde je tu násilnícky zmrd terorizujúci obeť svojej vášne. Späť v koži Jekylla samozrejme všetko ľutuje a sľubuje že už nebude viac Hyde, ale premena si už robí čo chce, takže to musí skončiť vraždou. Fredric March dáva obe polohy ako pán, aj keď ten jeho namachrovaný opičiak občas pôsobí ako rozbesnený Sun Wu-Kong. Dá sa povedať že táto verzia je hlavne o domácom násilí, lebo je Hyde vo svojom páchaní zla výhradne zameraný na buzerovanie sexy tanečnice do ktorej sa buchol. Každopádne akčné finále Hyde vs. policajti je prekvapivo choreograficky zmáknuté a opičiak skutočne robí opičie kusy až mi to zas pripomenulo Jackie Chana. Takže za mňa to solídne drží.

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1920)

Nemá verzia slávneho schizofrenika čo zo seba čarovným nápojom robí slizkého netvora... hmmm, to znie ako bežný deň v pohostinstvách tretej cenovej skupiny. Dr. Jekyll je príšerne dobrý človek, ktorý by sa najradšej rozdal chudákom a slovo sex nepočul ani zo vzducholode. Raz sa mu však predsa len trochu postaví a to predznamená jeho pád do hlbín šialentva... hmmm, to znie ako by na neho konečne vyliezla puberta. Každopádne verzia ktorú som videl bola dlhšia než je tu uvádzané. Neviem či je to tým, ale film mal rozhodne problém s dávkovaním, rýchlo presvišťal tým najzaujímavejším a príliš sa čľapkal v tom ostatnom. Hyde je zrazu tu, okamžite preberá kontrolu a Jekyll mu odkáže celý majetok. Jeho výčiny ale moc nevidíme, vlastne sa len tak poflakuje po baroch, fajčí a slintá nad tanečnicou. Dokonca zájde do čínskeho ópiového brlohu, ale dôjde tam len k tomu že donúti dve slečny sa pozerať do zrkadla. Jeho zjav sa mi inak páčil, taký šišatý santusák s hrbom a maniakálnym úškľabkom ako Klaus Kinsky. V druhej polovici sa Jekyllove muky solídne stupňujú a prekvapila ma vskutku solídne hororová scéna s veľkým prízračným pavúkom lezúcim do postele. Taktiež všetci chodia okolo mŕtvoly na chodníku z ktorej je vidno len kabát ktorým je prikrytá. Najhoršie na celom filme je však hudba, kde v prvej polovici duní zbesilý organ až tečie mozog ušami a potom sa zo zrazu prehupne do veselého komického trilkovania ktoré ostane až do konca a absolútne nekorešponduje s tým čo sa deje v obraze. Takže to vidím za tri, malo to svoje momenty, len to vyprávanie bolo rovnako podivné ako Jekyllov prípad a hudbu lepšie natvrdo vypnúť.

Vlčí lov (2022)

Je to taký zmätenejší Kórejský Con Air akurát že Con Water, plus nejaký zombík z druhej vetovej a nadopovaný supermani vylepšený vlčím semenom. Prevoz väzňov sa zmrší ako vždy, takže zbytok filmu je o tom ako sa všetci ukrutne márujú a poctivá malinovka strieka prúdom aj z bodnutia komárom. Počet mŕtvych narastá takým tempom že človek vôbec nevie kto a či vôbec môže niekto prežiť. Pôvodne jasne tipovaný záporák s potetovaným zadkom je nečakane rozmrdaný a nastupuje iný, ktorý ale nie je vlastne zloduch a tak potrebujeme ešte iného a slizkejšieho. Dejovo je to jasná volovina ktorá pôsobí ako adaptácia nejakej generickej mangy o brutálnych superbúchačoch, ale je prekvapivo dobre urobená, vizuálne na úrovni, choreograficky vytancovaná, krvavá ako moslimský jarmok a nestihne za tie dve hodiny nudiť. Nie som fanúšikom Kórejských filmov, ale občas sa aj im niečo podarí.

The Outwaters (2022)

Všetci sme počuli tie historky o horore z ktorého ľudia v hrôze utekajú akoby to bol príchod vlaku v začiatkoch kinematografie. O čom to teda je?! No v zásade prvú polovicu sa tam nič nedeje a v druhej sa potom niečo deje, ale nikto nevie čo. Podobnosť so zasadaním parlamentu je čisto náhodná. Vo väčších detailoch je to najprv vybrnkávaná hipícka odysea s hudobnými číslami a pozorovaním mravcov na púšti , ktorá švihnutím klobásy prepne do surrealistického pekla kde je 15 minút úplná tma občas prerušená zábleskom, do toho všetci kričia, potom plávame vo vode, znásilňujú nás chápadlá a dostávame sa až na počiatok vesmíru kde vidíme drôtený model veľkého tresku. Ak to vyložene beriete ako hardcore experimentálny film a nie ako horor ktorý sa snažíte pozerať, môžu sa tomu pričítať nejaké body k dobru, lebo tá neuchopiteľná smršť čohosi má istú atmosférickú pôsobivosť a zábery sú viac premyslené než sa zdá. Ale do čerta s Lovecraftovskými monštrami, podľa všetkých náznakov je to aj tak celé o tom ako sa tá banda zhúlencov sfetovala nejakými hríbmi a potom sa sami zasamospoluvraždili, čo dokazuje odrezaný penis posledného hrdinu, ktorý tam odvtedy slúži ako strelka kompasu. Aspoň má človek o čom rozmýšľať.

V/H/S/2 (2013)

Druhý diel je prekvapivo lepší než prvý, čo bola vygrcaná trasúca sa mrdka bez nápadov. Opäť je tu spojujúci "príbeh" kde niekto pozerá na snuff videodkazety o stretnutiach s nadprirodzenom. Prvá historka bola rovnaká chujovina ako tie z predošlého filmu, kde nejaký týpek dostane umelé oko a potom vidí duchov, ktorý sú hrozne strašidelný lebo sú čiernobiely a majú kruhy pod očami. Ale má to aspoň celkom vtipnú pointu kde hrdinovi záhrobáci narvú tú jeho kameru do papule, lebo ani duchovia nemajú radi čumilov. Druhý segment ale konečne rozbehne nejakú zábavu a nápady. Jedná sa útok zombíkov z pohľadu zombíka a je to solídna prča ukončená letiacou odstrelenou hlavou z vlastného pohľadu. Vrcholom filmu je potom návšteva indonézskej školy ktorá sa zvrhne v bezbrehý masaker plný kultistov čo vraždia, samovraždia či v extáze vybuchujú a celé to korunuje zrod Veľkopopovického kozla alias satana juniora. Celé to asi moc nedáva zmysel, ale rozhodne je to jazda, Tjahjanto a Evans do toho búšia s vervou. Záverečná pasáž o mimozemských únoscoch je nanešťastie len zbesilý a neprehľadný kolotoč kde je sotva niečo vidieť. Možno je to tak dobre, lebo masky emzákov vyzerajú, z toho čo sa dá rozpoznať, ako pyžamá a je otázka prečo bytosti s tak pokročilou technológiou majú potrebu plaziť sa teatrálne po zemi, keď môžu ľudí jednoducho vycucnúť lietajúcim tanierom. Zaujímavé je že found footage štýl dostáva trochu na riť, pretože jednotlivé segmenty nie sú už videné z iba jediného zdroja, ale prepínajú a kombinujú viaceré kamery. Každopádne, v rámci série posun k lepšiemu, to by jeden nečakal.

V/H/S (2012)

Takže sledujeme hnusný Found Footage v ktorom idiotské postavy sledujú hnusný Found Footage, to je nápad za milión a dvadsaťpäť centov. "Dej" jednotlivých segmentov je väčšinou rovnaký - niekto/niečo zabije partu idiotov. V prvom príbehu banda nadržancov zbalí dve baby a jedna z nich je nejaká sukuba čo ich vysaje. V druhom je mladý pár na výlete a jeho nakoniec zabije nejaká lesba. Má to všetko čo možno očakávať od režiséra Ti Westa, teda nudnú štreku vrcholiacu ničím. Lesný slasher o rozmazanom vrahovi ktorého sa nedá natočiť na kameru má zaujímavé prvky, ale opäť je to hlavne o šliapajúcich kreténoch a bez akejkoľvek pointy. Nasledujúca chatovacia duchárčina prekvapivo celkom funguje, aj keď tiež moc nevieme o čom to vlastne má byť a záver je v štýle "ja vám dám WTF a vy mi môžete viete čo". No a najviac pobavila posledná vec o Halloweenskom večierku v nesprávnom dome s lietajúcimi kultistami, nábytkom a rukami vynárajúcimi sa zo stien, tiež sa tu síce nič nevysvetľuje, ale aspoň nenudí a má celkom vtipný záver kde sú chudáci hrdinovia pekne osratý. Ako celok je V/H/S hororová antológia skoro úplne bez nápadov, naopak s prílišným množstvom trotlov na zabitie ( ktorí aj budú zabití, čo sa dá teda brať ako plus ) a extrémne hnusným rozklepaným vizuálom ktorý je svojou prehnanou snahou o čo najsurovejšiu véhaeskovosť či mobilovosť až nereálna, lebo sme videli milióny ozajstných home videí čo vyzerali podstatne lepšie. Za mňa blbosť.

Black Adam (2022)

Black Adam je vlastne taký experiment, kde tvorcovia z nejakého dôvodu skúmajú či im divák roku 2022 po všetkých tých komixových filmoch zožerie tú najgenerickejšiu historku v tom najobyčajnejšom, tisíckrát vypratom balení. Všetci vedia že filmový fanúšikovia nemajú nemajú radi lietajúci digibordel, neustále spomaľovačky, naháňačky za  magickými cetkami na ktorých závisí osud sveta, či záporáka v podobe veľkého plastového panáka čo robí "UÁÁÁ". A pretože to ľudia neznášajú tak to tam proste všetko veselo namrdali a boli so sebou náramne spokojný. Hlavný hrdina s vyleštenou hlavou na svalnatom krku trčiacom z neoprénu vyzerá ako hot-dog kulturista a Dwayne Johnson s jediným úporným výrazom črevnej chrípky akože predstavuje tragického antihrdinu. Zlý kráľ si ukuje démonickú korunu z kúzelného kovu ktorý sa dá nájsť iba v akejsi žobráckej verzii Wakandy a nejaký mágovia proti nemu vyšlú vyvoleného. Teda ja viem že Black Adamov pôvod je daný komixami, ale vyrukovať práve s  touto historkou práve teraz nie je úplné terno. Kto už chce dnes vidieť nejakého ďalšieho vyvoleného lietajúceho svalovca v trikote, takých sme tu mali ako zemiakov na poli. Musím však povedať že film našťastie aspoň nenudí, lebo sú to prakticky len prekotné dve hodiny neustálej akcie s dosť dobrou kamerou, pár vizuálne zaujímavými scénami a flegmatickým Pierce Brosnanom. Keď však vo finále vyšiel z pekla digitálny čert tak sa môj mozog úplne scvrkol a uschol. Naozaj ťažko uveriť že tí tupci robia tie isté chyby zas a znova a očakávajú iný výsledok. Už ste niekedy počuli o definícií šialenstva?

Sisu (2022)

No áno, človek si pri sledovaní povie že je to taký Fínsky Terminátor, Rambo, Komando a Machete v jednom. Banda blúdiacich nacistov natrafí vo Fínskej pustine na podivného deda a myslia si že je to Santa Claus čo im priniesol zlato. Lenže on je žgrlavý a tak mu ho chcú vziať násilím, lenže to nevedia že ten santusák je najkrutejší Fínsky motherfucker prezývaný kostej nesmrtelný, pred ktorým varuje dokonca aj nemecké veliteľstvo. Ten zmrd sa nedá zabiť, vybuchne po ním kôň, kryje sa pred hromadnou paľbou ryžovacím sitkom, priestrely si proste vypáli, pod vodou nasáva vzduch z pľúc svojich obetí a vydrží obesený celú noc opierajúc sa nohou o klinec. Je to taká brutálna groteska z tundry plná explodujúcich nacistov čo sa potápajú pre poklad do jazera v plnej poľnej aj s prilbou a hrdinný dedo vlaje za lietadlo zavesený na krompáči aby ho ním následne otvoril ako konzervu fazule. Definitívne premrštená vtákovina, ale zábavu pumpuje skrz preliatu krv a odtrhnuté údy náckov, čo vždy poteší. Ešte by tak mohli natočiť prequel kde by sme videli ako zamordoval tých 300 rusákov a prišiel ku svojej povesti.