• Krátkometrážní

Sinister (2012)

No, bu-bu-bu, vidím že veľa ľudí si z nejakého záhadného dôvodu pri sledovaní tohoto blábolu naplnilo spodky čokoládou. Ja som pri sledovaní naopak nechápal čo kto mohol na tom vidieť tak strašideľné, veď to bolo ako hociktorá televízna vtákovina. Väčšina filmu nuda, rodinka sa prisťahuje do domu kde predošlých nájomníkov vyvraždili, tatko nájde na pôjde tajomné filmy zachytávajúce tieto udalosti a hodlá podľa toho napísať knihu ktorá by ho opäť preslávila. Film sa vlečie ako čakanie u zubára a hororovú atmosféru má akože vytvárať "hudba" zložená z rôzneho dunenia, funenia, škrípania a vzdychania. Jediný efekt ktorý to vyvolalo bolo že v závere, keď útrpné pekelné trúbenie vyhrávalo do zbláznenia, moje morča hlasno kvíkalo. Ešte horšie než pátracia nuda však bolo to "strašání", deti s umrleckým mejkapom pobehujúce po dome mi prišli skôr ako zlý vtip. Záverečné rozuzlenie mi na rozdiel od hrdinu filmu bolo jasné už niekde v polovici filmu a nepotreboval som k tomu ani pomoc nadprirodzených síl, stačilo si len dať dohromady základné fakty a bolo jasné kam to bude smerovať. Hollywoodsky scenáristi nie sú zďaleka taký fikaný ako si zrejme myslia. Takže, Sinister je síce v pár momentoch zaujímavý, ale najmysterióznejšou vecou na ňom je to ako dokázala tá takmer televízna rutina a ultralacné ľakačky v podaní decák s počmáranými ksichtami a jedného blackmetalistu prinútiť toľko ľudí aby pri tom od strachu pokadili snáď aj strop. To si nedokážem vysvetliť.

Pach krve 3 (2009)

Ďalšia várka zdeformovaných lesných kanibalov loviacich ľudí do gulášu je až prekvapivo slušná. Tentokrát nesledujeme nejakých húliacich teenagerov čo si prišli zašukať do hory, ale bandu muklov na úteku čo rozhodne chválim, aj keď paradoxom je že kanibali sú tu tým pádom v podstate zbytočný pretože tá banda megadrsných väzenských riťopichov by sa do rána v pohode vymárovala aj sama. Navyše kanibal je tu tentoraz len jeden, mal síce aj syna, ale tomu hlavný mukel odrezal hlavu aby tatkovi ukázal kto je najväčší krutas pod šiškami. Čo sa týka vrážd a brutality, tá je na slušnej úrovni. Prestrelenie hlavy šípom na ktorom ostane napichnuté oko, otvorenie hlavy a žranie mozgu či roztrojenie chlapa drôtmi je fajn, zážitok z toho kazí len neskutočne biedna digitálna krv ktorá akoby sa vyparovala z tiel obetí. Taktiež trochu nasiera fakt že toho debilného vidláckeho retarda nedokáže nikto poriadne zabiť, vždy ho len tak pichnú, z diaľky skonštatujú že je po ňom a on samozrejme opäť neprekvapivo vstane a dobehne hrdinov. Srať na to, s tým sa počíta, podstatnejšie je že ma to ani chvíľu nenudilo a to je ten najdôležitejší faktor.

Royal Flash (1975)

"Nikdy neudrite muža čo leží na zemi, mohol by vstať" Vojnový hrdina kapitán Flashman je unesený a prinútený robiť dvojníka istému korunnému princovi v rámci Bismarckovho plánu na zjednotenie Nemecka. Veľmi sa mu do toho nechce, aj keď má možnosť pri tom oprcať vojvodkyňu. Spoľahlivý šialenec Malcolm McDowell zasa raz váľa a vidieť ho v rýdzo komediálnej úlohe je dosť unikátny zjav ktorý ma rozhodne potešil. Divák si môže byť istý že jeho "šarmantný hrdina" sa za každých okolností zachová ako stopercentný zbabelec a vyčúraný hajzel čo si chce okrem ratovania vlastného kuracieho života aj nahrabať pre seba čo sa dá. Klasická anglická komédia plná štýlovo suchého humoru ktorá nestráca dych a pumpuje gagy. Ako prvý ma vždy napadne ten fór s útekom na drevenom koni, ale aj stuhnutá vojvodkyňa pred prvým sexom bola dobrá. Kto však na anglickom humore nefičí sa najskôr bude nudiť a krútiť očami nad pochybným šaškovaním toho kreténa s kotletami.

Rejuvenatrix (1988)

Rašpľa chce omladnúť a keďže je zazobaná môže financovať pochybné lekárske experimenty. Samozrejme trvá na tom že výsledné sérum otestuje hneď na sebe, čo sa v horore nezaobíde bez odporných vedľajších následkov spočívajúcich v premieňaní sa na ohyzdnú bosorku čo potrebuje výťažok z mozgov na spätnú premenu. No, niekto tu písal že vraj sú tam podarené masky, ale ono to vyzerá asi tak že tej vráskavej ochechuli vyrastá z hlavy karfiol a naň sa ešte nejaký dobrák zrejme vytentoval. Kladom filmu je že aj napriek slabému tempu ( prvá vražda sa odohrá niekdedy okolo hodiny deja, pričom celý film má hodinu a pol ) sa mu nejako darí príliš nenudiť a ťažko povedať čím to je. Občas malý gore efekt typu vyrhnutý mozog a vcelku debilné zakončenie, rozhodne by to chcelo viac pritlačiť na brutálnu strunu.

Oáza zombie (1983) odpad!

Zombíckych trtkovín sú celé hromady, ale táto má svoje čestné miesto medzi tými najnajtrtkovatejšími. Videl som to na YouTube a rozpliznutá kvalita obrazu bola na celom filme tým najhororovejším prvkom. Niekoľko červivých posmrtných kreténov stráži nacistický poklad v púšti a trikrát za film vystrčia svoje plesnnivé hnáty aby nimi niekoho ochmantali. V úvode k nim zablúdia dve dementné kačice, potom nejaká expedícia a na záver aj pár mladistvých degenov. Keď sa prehryzieme hromadou vaty, drevených drístov a jednou údesnou sexovacou scénkou v stane, uvidíme okrem neustále ukazovaného kusu plechu v burine s načmáraný hákovým krížom, aj vytúžených zombákov. Ich masky pozostávajú z rybej pasty namazanej na tvár a napriek faktu že sa pohybujú neuveriteľnou rýchlosťou asi 100 metrov za 2 dni, pred nimi niet úniku. Jediná možnosť je zamávať im pred ksichtom fakľou, načo oni reagujú okamžitým vzbĺknutím a zhorením do tla. Finálny "súboj" je ale naozaj nervydrásajúci, čím mám na mysli že je to extrémna debilná nuda. Kto by sa náhodou tešil na nejaké tie gore efekty má smolu, jediné čo uvidí je ako zombíci občas niekoho priľahnú takže pôsobia skôr ako leprácky buzeróni a osahávači. Tento film je skrátka v každom ohľade taký zlý, až je zlý.

Kriminálka Miami (2002) (seriál) odpad!

Dlhé roky som čučal na klasické detektívky typu Columbo či Hercule Poirot a tieto moderné vedecké, farebnými filtrami nasnímané "cool" forenzné týmovky ma vôbec netento. Analyzovanie chlpov či výtery z úst sú hovadsky zábavná záležitosť. Na špičke vystrelenej guľky sa nájde pricapená spermia a rozpitvaním chromozómu sa zistí že dieťa ktoré by z nej prípadne vzišlo by hralo na husle a malo astmu. Z metód ktoré sa tu používajú by často boli paf aj v Star Treku. No a nad všetkým čnie ryšavý policajný nadčlovek Horatio Caine. Okrem samozrejmého faktu že zožral všetku múdrosť sveta, všetko vie a všade bol je aj vyššia anjelská bytosť ktorú zoslali nebesá aby trestal neprávosť, hlásal dobro a bojoval so zločinom s patričným odporom. Najviac ma srala práve tá jeho samoľúba morálna nadradenosť nad všetkou lúzou sveta. To že furt čumí do zeme s naklonenou hlavou a neustále si nasadzuje a skladá tie svoje okuliare sú už len také blbosti na zasmiatie. Keď veľký šéf zahrmí tak analýza DNA bude hotová do 10 minút a to už si Horatio obhrýza kravatu pretože ON má predsa sväté poslanie, kurva! Naozaj som čakal že sa už-už obráti na kameru a prehovorí do duše divákom aby vedeli že dobro je dobré, zlo je zlé a ak to nekapírujú tak potom bububu, príde po vás tým namachrovaných fešákov a vy budete musieť vo väzení zdvíhať mydlá chlpatým obludám. Za samotný seriál by som nejakú tú hviezdičku objektívne mal dať, predsa len sme už mali možnosť vidieť aj debilnejšie veci hlavne z nemeckej produkcie, ale už len za ten fakt že kedykoľvek som zapol telku tak to tam šlo zas a a zas a zas a zas a zas... to odpad istí.

Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982)

Na smetisku pristane mimozemská loď maskovaná za smetný kontajner a z neho vylezú dve rozkošne debilné kreatúry v oblekoch aby tu skúmali pozemský život. Návštevníci z kozmu spôsobujú chaos všade kam vkročia, chlastajú saponát a keď dostanú pracovný záchvat tak vykopú kanál, ale ukazuje sa že ľudia na zemi sú v skutočnosti omnoho väčší exoti ako párik naivných ufónov ktorí skúmajú či je čakan ovládaný na diaľku z centrály. Pretechnizovaný les s vypchatou kukajúcou veveričkou a medveďmi vo fronte na jedlo, alebo vedátorský pomätenci na medzinárodnom sympóziu o vesmíre jasne dokazujú že kto je skutočný mimoň. Alebo tá scéna keď santusák hodí do automatu gombíka a vyjde odtiaľ fľaša rumu priviazaná na reťazi, he-he. Lasica a Satinský sú v najlepšej forme a trieskajú úžasné sprostosti na čele so "zatracenou skurvenou robotou". Nádherná debilina, vždy som to žral.

Mortal Kombat: Legacy (2011) (seriál)

Miniseriál nám v deviatich zhruba desaťminútových epizódach predstaví známe postavy videohernej série. Predchádzajúci kraťas Rebirth bol nekompromisný industriálne kanibalistický drasťák a legacy je oproti tomu tak trochu krok späť. Úvodný dvojdiel je klasický techno akčák kde policajné komando ide po krku zločincovi Kanovi ktorý vtedy ešte nemal Terminátorské oko. Michael Jai White ako Jax je káder a čo sa týka Sonye, od začiatku som rozmýšľal odkiaľ ju poznám a potom mi došlo že tá strhaná baba bola kedysi Siedmou z Deviatich o ktorej mali erotické sny všetci fanúšikovia Star Treku. Ale stále dobrá voľba. Taktiež epizóda kde samoľúba akčná hviezda Johnny Cage padá až na dno je veľmi podarená. Naproti tomu story o Kitane a Mileene je klasický fantasy blábol ktorý pôvodne nastavený realizmus pokladá na lopatky a vracia sa k tradičnému MK štýlu. Chudák Baraka bol v Rebirth šialeným humusákom a tu iba komparzistom v maske treťotriedneho orka čo sa zrejme stratil počas natáčania Pána Prsteňov. Epizóda s Raidenom je potom zasa super. Boh hromu capne na zem a rovno do blázinca kde sa s ním nemaznajú a schytá aj lobotómiu. V podstate excelentné mysteriózne psycho. Dvojdiel o obľúbených borcoch Scorpionovi a Sub Zerovi sa odohráva v starom japonsku k čomu patrí aj nálož patričných drístov a hlavne prvý diel je takmer celý odkecaný, takže ma to príliš nenadchlo. V záverečnom dieli uvidíme zostrojenie cyber drvičov Cyraxa a Sektora, teda mojich obľúbencov ešte zo školských čias keď som hrával MK3. Celkovo podarený seroš aj keď to už nie je taký hardcore ako Rebirth.

The Suckling (1990)

Ísť na potrat do pokútnej "kliniky" v plesnivom baráku ktorý zároveň funguje ako bordel nie je práve geniálny nápad. Okolo sa povaľuje nejaký ten zabudnutý sud s toxickým obsahom a spláchnuté embryo v kanáli vďaka tomu za pár minút zmutuje na poriadne monštrum. Scéna jeho zrodu je poctivý bizarný hnus, ale okrem tejto "chuťovky " už film ponúkne len tradičnú, miestami až dojemne debilnú story o pár ľuďoch zavretých v dome s príšerou ktorá ich postupne zabíja. Vačšinu času je to nuda s hádajúcimi sa kreténmi a občasným gore efektom nevalnej úrovne. Dospelá kreatúra je už bohužiaľ pomerne smiešna a pripomína maximálne tak chlapa v gumenom kostýme s klepetami. Finálny zvrat je potom grandiózny výplach ktorý z už tak veľkej hovadiny zbytočne robí psychedelickú megahovadinu. A záhadou mi je aj scéna keď prostitútka strčí klientovi do zadku vibrátor, pričom je počuť zvukový efekt idúceho lietadla a jemu sa v tej chvíli roztočí vrtuľka na čapici.

Král Syrohlav (1986)

Spod menhiru na poli niekde v anglických prdlačkovciach vylezie nejaký démon z doby kamennej a začne robiť bordel aby každý kapíroval že ON je ten najškaredší prehistorický zmrd široko ďaleko. Pravda, vyzerá ako metalový Barbar Conan s velkými zubami a čírom v roztrhaných handrách, ale dokáže prevrátiť karavan a keď sa mu zachce tak oští šialeného kňaza. Strnulá gumená maska monštra je to najhoršie z filmu ktorý ináč ale celkom dobre ubieha a nenudí, čo sa vždy sakra počíta. Miestami uvidíme nejakú tú krv, odtrhnutú hlavu, výbuch a aj jedny odhalené kozy, takže je to pozerateľná fantasy-hororová blbostička s podarenou atmosférou sychravého anglického vidieka.