• Krátkometrážní

Stvoření (2009)

Odkedy svetlo sveta uzrel Pach Krvi a remake Okatých Kopcov, prežívajú rôzne retardovaný lovci svoj boom. Tento františkánsky kúsok na nás po rádioaktívnych a incestných mutantoch vypustil nefalšovaných neandertálcov čo boli taký roztržitý že zabudli vyhynúť. Od človeka typu Homo Sapiens Sapiens sa odlišujú hlavne tým že chodia oblečený v nahrubo opracovaných kožkách a majú nosy ako Bolek Polívka. Inak to ale nemá čo ponúknuť, omšelá story o pár ľuďoch stratených v lese a prenasledovaných bandou nadržaných praľudí nedisponuje žiadnou brutalitou alebo čímkoľvek iným čo by znudeného dváka pobavilo. Na konci sa to celkom slušne rozfofruje, ale stále je to len nejaké to zapichnutie oštepom a pár výstrelov. Ten tučný starý magor s brokovnicou bol ako jediný celkom zábavný. V konečnom dôsledku zbytočná záležitosť s nula nápadmi a občasným nezmyslom.

Biohazard (1991)

Ďalšia rádobyvotrelecká "pecka" z počatku 90-tych rokov. Všetko už tak nejak tradične začína zbytočnou vesmírnou bitkou vystrihnutou z filmu Sador Vládca Vesmíru a potom musí vesmírny frajer so svojim verným robotom zachrániť blbých vedcov čo stvorili mutujúci vírus ktorý sa vyvinie do podoby tradičného monštra. V prvej polovici prevláda štandardné drístanie a trocha povinnej romantiky, v tej druhej sa potom našťastie stupňujú útoky príšery. Kým je ešte malá tak vždy na niekoho skočí, ocicmá a potom zasa vypáli von oknom a keď vyrastie tak obvykle len stojí, máva klepetami a robí - "UÁÁÁ-UÁÁÁ", z čoho sa nepripravený divák určite pokadí. Nájde sa aj nejaká ta brutalitka ako napr. odtrhnutie hlavy, ale hodnotienie kvôli tomu závratne stúpať nebude. Nula nápadov, herecké výkony na úrovni Pinokia a ubíjajúca debilná makovosť, ale samotná kreatúra sa dá zniesť.

Basket Case 3 (1991)

Henenlotterovi pri nakrúcaní tretieho košíkového šialenstva začalo definitívne zajebávať, čo je len dobre. Trojka je rýdza chujovina ktorá ma naozaj solídne pobavila. Zgerba zmutovaných príšer sa vyberie na výlet a šaškujú jedna radosť. Pri muzikálovom výstupe babky Ruth v autobuse som sa naozaj musel rehotať, to bola taká strašná kokotina až to praská. Snaživý policajti však idylku poserú a neurotický Belial ( pre tých čo nevedia - je to ten zmutovaný degen čo vyzerá ako Quasimodove vajcia ) musí ísť pomstiť smrť svojej frajerky ktorá tesne predtým stihla porodiť dvanástorčatá. Masaker na policajnej stanici je taktiež ukrutne zábavný. Belial sa neserie, černochovi odhryzne hlavu a ďalšieho chudáka chytí pod krk až mu vylezú oči ako volovi. Gore efekty sú technickým prevedením naozaj smiešne, čo umocňuje celú srandu. Vo finále potom Bleial vyfasuje od jedenásťrukého kutila nemotorné robotické telo, pri pohľade na ktoré som skoro skapal, aby mohol zviesť rozhodujúci súboj so šerifom. Ak si pri tomto človek nepovie "WTF", tak už asi pri ničom.Čo dodať, nič iné než totálna chobotovina z toho ani nemohlo vyliezť.

Basket Case 2 (1990)

Duane a jeho Quasimodovský brat Belial vypadli na konci prvého dielu z okna a rozpleskli sa na ulicu, ale v druhom sa neprekvapivo dozvedáme že prežili. Sú prevezený do nemocnice, odkiaľ rýchlo zdrhnú a zakotvia u bláznivej stareny ktorá má doma súkromné obludárium. Duane prežíva existenciálnu krízu a chce dať bratovi košom, ale okolo snoria hnusný reportéri takže bude potrebná spolupatričnosť. Ťažko povedať či prítomnosť hromady monštier je filmu práve na osoh, ich výzor je tak strašne groteskne prepálený že by sa hodili skôr do Pána Prsteňov či harryho Pottera. "Monštrum" čo vyzerá ako foter škriatka Dobiho jednoducho pôsobí nepríjemne rušivo vo filme ktorý je pokračovaním originálneho hororu, o kŕkajúcom žabiakovi nehovoriac. Vrcholom je najzábavnejšia scéna filmu kde vystupuje kratúra tvorená iba gigantickou papuľou čo začne spievať operu. Všetci títo karnevaloví bubáci sú tu aj tak úplne na hovno lebo sú úplne blbý a nič nerobia. Všetku akciu musí zvládať krpatá hruda s veľkými rukami Belial ktorý občas niekoho dosť sucho zamorduje a napokon si zatrtká ( otázka je čím vlastne ) so sebe podobnou obludkou ženského pohlavia. Pár momentov pobaví ( okrem spomínaného ešte napr. to keď jednej žene vylieza z brucha zubatá maňuška ), ale inak žiadne terno. Je to Horor? Je to komédia? Nie, je to lietadlo!

Zlomek sekundy (1992)

Tak toto ma kedysi sklamalo a dnes zasa nadchlo. Rutger hauer alias detektív Stone je tu za neskutočného drsňáka a polovičného psychopata s Ozzyovskými okuliarmi čo sa živí len kávou a čokoládou a na všetko kašle. Má na to dôvod, záhadný zabiják čo vytrháva ľuďom srdcia sa vrátil a doháňa Stonea k šialenstvu. "Jediné čo o nom vieme určite je to že nie je vegetarián"! Stone s novým parťákom budú potrebovať kurva väčšie zbrane aby mali šancu. Zatopený špinavý Londýn budúcnosti ( že vraj rok 2008 he-he ) tvorí solídne depresívne kulisy k vyčíňaniu zubatého satanáša. Ten vyzerá ako Gigerov Votrelec krížený so zamestnancom sado-maso bordelu a o jeho pôvode splietajú vyšetrovatelia rôzne geneticko-astrologicko-černokńažnícke teórie, ale napokon je to aj tak všetko jedno a divák sa nedozvie čo bol zač. Ono je to možno tak lepšie, veď vieme že také polopatistické vysvetlenie môže byť pekne na chuja. Dobrá atmoška, drsná akcia, hlášky a fuckovanie - dohromady jedna z najlepších relikvií prvej polovice 90-tych rokov.

Temný anděl (1990)

Jednoznačne najzábavnejšia Lundgrenovka kde namakaný švéd narazí na emzáckeho drogového dílera ktorý vysáva ľuďom z mozgov endorfíny aby z nich mohol urobiť luxusný fet pre vesmírnu smotánku. Jeho najobľúbenejšou a jedinou hláškou je "prichádzam v mieri", vždy predtým než svojej obeti vrazí do hlavy bodák. Na tento film sa aj po rokoch pozerá parádne, plno pekných výbuchov a ohňa, hlášky, lietajúce cédečká a tak vôbec. Dolph je vo forme a Bad Alien dostane po papuli aj keď má parádny kvér. Štedré béčko ktoré nesklame, teda pokiaľ vám k šťastiu nechýba viac než psychopatický vraždiaci ufón a hromada nezmyselného rýdzo samoúčelného násilia. "Kde si študoval? Na univerzite VYFAJČI MI HO!"

Hlubinná hvězda šest (1989)

Keď som si to teraz po dlhýýýýýýých rokoch pozrel znovu, bol som trochu prekvapený aká je to vlastne nuda. Vedátori v podmorskej základni vyduria nechtiac pokusným výbuchom z jaskyne akéhosi prehistorického prakraba. Ten je nasratý že ho zobudili z krásneho sna o krabiciach ( lepenkových, vysoko erotických ) a hodlá ich všetkých žalovať u Greenpeace za rušenie morského pokoja. Problém je v tom že si ten blbý lenivý kôrovec dáva pekne na čas a než sa konečne odhodlá zjaviť musel som si pretrpieť rozbeh v dĺžke hodiny a nejakých minút počas ktorých sa nič moc zaujímavé nedialo. Oproti obdobnému Leviathanovi to má hneď z fleku jednoznačne horšie obsadenie. Spomedzi všetkých tých šablónovytých nímandov vytŕča iba Miguel Ferrer ako Snyder, teda najväčšie hovädo, zbabelec a smoliar na ktorého sa všetko valí až mu napokon definitívne jebne a pretlak z neho vyžmýka všetok kečup. Samotné krabie monštrum má poriadne obludnú držku, ale dostane len minimum priestoru na predvedenie svojich schopností. Vrcholom je odhryznutie polovice potápača aj s ťažkým skafandrom, čo urobí hneď pri prvom výstupe a potom je už krabiak v podstate za trotla čo len otvára ústa. Nuž čo, je to len tupý klepetnatec, ale prča je že sa tá kreatúra ktorej iba hlava má dva metre dokáže bez problémov schovať zrejme aj do vrchnáka z fľaše a v miestnosti s metrom vody ju nemáte šancu nájsť ani detektorom krabov. Štandardne rutinná votrelcovina s pár svetlými okamžikmi na 100 minút. Leviathana sa tiež nedalo príliš chváliť, ale v porovnaní s hlbokomorskou hviezdou 6 má u mňa navrch.

Sador, vládce vesmíru (1980)

Ako decko som to žral, to je jasné. Kruťácky kozmrd Sador si to prihasí na mierumilovnú planétu a vyhráža sa že ich všetkých znásilní do zadku svojim mocným convertorom. Jeden klaďácky ciciak má však odvahu a vydá sa vyhľadať pomoc. Podarí sa mu dať dohromady unikátny tým vesmírnych vagabundov a mentálov kde chýbal snáď už iba Aštar Šeran. Pozemský kovboj s vytlemeným ksichtom samotného Hannibala Smitha, kozatá valkýra, Jašteričiak a jeho plešaté dvojičky, albínska päťka so spoločným vedomím ( najlepšie bolo ako si jeden odhryzol z párku a potom všetci prežúvali ) a dokonca jeden zo slávnych siedmych statočných Robert Vaughn ktorý tomu nasadzuje korunu. Partia "hrdinov" je pestrá a triky by sa dali vzhľadom na béčkový charakter filmu kľudne označiť za špičkové. Samotné vesmírne súboje sú však slabota a prebiehajú vždy tak, že oproti sebe letia dve lode a pália po sebe, raz záber na jednu, potom na druhú, medzitým pohľad do kabíny kde piloti stláčajú gombíky a nakoniec jeden z nich vybuchne. Sador si nechá transplantovať emzácku ruku, ale tá sa ho pokúsi podrezať takže musí dole. Je to zmätená konina plná nezmyslov, ale má svoje hovadné kúzlo.

Stáhni mě do pekla (2009)

Po usmoklených limonádových Spidermanoch by človek od Raimiho nečakal už ani holý prd, ale on sa zrazu rozhodol natočiť horor vo svojom klasickom štýle, Banková úradníčka naprdne hnusnú starú cigánku a tá jej po férovke v garáži prekľaje gombík. Milá deva má teraz naozaj problém, pretože si po jej dušu ide démon Lamia ktorý ju bude tri dni mučiť a potom ju vezme do pekla! Démonické prejavy a výjavy sú síce trošku moc zbytočne lacno digitálne ( hlavne to ako padne bosorke na hlavu nákova a vyletia jej oči ), ale rozhodne slušne nápadité. Spomenúť určite treba scénu vyvolávania s hovoriacim kozlom a posadnutým chlapom čo tancuje vo vzduchu nad ohňom a vygrcia mačku, v tej chvíli to vyzerá že Evil Dead je späť. No, keď sa v aute pomiešajú obálky záverečná pointa je tým pádom dopredu jasná , takže finálny súboj s mŕtvolou v zatopenom hrobe je síce pekný ale fakticky zbytočný. Nevadí, zmáknuté je to aj tak dobre. Typicky Raimiovská kombinácia hororu a grotesky určite nie je každému po chuti, ale mne rozhodne hej. Takže juchú, vďaka za to.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Takže, zlé impérium vládne galaxii, stavia si hviezdu smrti a búši do poondených rebelov čo sú všetci hnusný buržuji a nepriatelia pracujúceho ľudu. Dvaja podvratný roboti s tajnými informáciami v hlave jedného z nich však uniknú a vstúpia do služieb istého Nebochodca Luka ktorý sa tak zapletie do nebezpečnej politiky. Ešte šťastie že nablízku je starý pustovník Obi-Van ktorý mu venuje vyskakovaciu neónku a ukáže ako si ho vďaka vesmírnej sile dokáže oklepať bez držania. Nedostižná vesmírna kovbojka ktorá zmagorila celý svet a urobila z Lucasa multimilionára. Luke Skywalker nie je nijako zvlášť zaujímavá postava a poľahky ho preští galaktický pašerák Han Solo alias harrison Ford, ale najvýraznejšou postavou je aj tak hlavný záporák, mix požiarnika a Batmana - fučiaci kybernetický ničomník Darth Vader. Ten svojich podriadených na pracovisku poriadne šikanuje a za neúspechy ich škrtí bez dotyku, len s pomocou temnej strany sily. Najväčšia sranda je samozrejme v bare plnom ufónskych kreatúr a taktiež to imperiálne autíčko/robotko čo sa zlakne keď na neho zrúkne Chewbacca. Oproti iným space operám tej doby dokázala táto neupadnúť do zabudnutia a aj po 30-tich rokoch ju každý pozná. Ten blbý Lucas skrátka všetkých zďaleka presral a konkurovať jeho výtvoru môže iba konkurenčný fenomén Star Trek ( ktorý je mne osobne asi predsa len bližší ).