• Krátkometrážní

Zbraně (1990)

Po predchádzajúcej Sidarisovskej chujovine si tento kúsok predsa len nejaké to kladné ohodnotenie zaslúži. Opäť je to hlavne nuda v podaní nemtavých modeliek z Playboya a naolejovaných fešákov čo sú všetci akože smrtiaci superagenti s povolením priblblo sa usmievať, ale pár dobrých momentov sa z toho predsa len dá vyšťúrať. Vyťahovanie ceckov pri občasnom sexuálnom harašní a povinnom prezliekaní už za plus ani nerátam, skôr ma pobavil granát pod plechovkou piva, útok dementných ninjov, dvaja nemenej dementní transvestitní zabijáci, vypočúvanie podozrivých osôb pomocou kúzelníka s brokovnicou a Danny Trejo ako čínsky gangster. Pripočítajme niekoľko čistých krvavých priestrelov a výbuchov a výsledkom je síce stále bieda, ale hodnotenie sa už aspoň nepohybuje v záporných hodnotách.

Atomové gymnázium (1986)

Z atómovej elektrárne v Tromaville uniká do okolia rádioaktívne svinstvo. Stačí si len neopatrne lognúť z vodovodu a človek sa v záchvate šialenstva z fleku roztečie na nechutný puding od doktora Blivajzera. Banda miestnych pankáčov terorizujúcich školu naviac vyrába a predáva kontaminované jointy po ktorých sa ľudia chvíľkami menia na Toxických Pomstiteľov light a jedna chudera vygrcia do záchodu žubrienku ktorá potom zmutuje na obrovské monštrum. Rozhodne zábavná tromáreň plná úchylov ( hlavne ten kanibal oháňajúci sa kosťou ) ktorá podľa mňa až prekvapivo dobre odsýpa. Nechýbajú tradičné nechutnosti, dementný humor, strieľanie po účiteľoch a demolácia školy o ktorej som sníval ako školák. Tradičná zábava made in Troma. Akurát sa nedá nevšimnúť že soundtrack pozostáva naozaj len z asi dvoch dosť otrasných pesničiek osemdesiatkového buzimetalu ktoré do vyhrávajú do omrzenia.

Válka podle Tromy (1988)

Tromácka paródia na Ramboidné akčáky kde neohrozený svalovci kosia nepriateľov ako obilie. Na akomsi ostrove stroskotá lietadlo a tí čo prežili budú musieť bojovať s podvraťáckou armádou vedenou "krochkáčom". Mantákom čo nikdy predtým nedržali v ruke zbraň stačí len pár výstrelov aby postrielali stovky nepriateľských vojakov ktorý komicky padajú mŕtvy k zemi akonáhle začujú výstrel aj keď stoja úplne mimo. Niektorí Tromáckej Vojne vyčítajú že neobsahuje typické gore efekty a fekálny humor. Je pravda že násilie tu väčšinou pozostáva z divokej strelby a hlavné slovo teda majú priestrely, ale uvidíme aj vytrhnutý jazyk či siamské dvojčatá zrastené hlavami a rozdelené mačetou. Ultimátne blbý akčák pri ktorom som sa dosť dobre bavil.

Redneck Zombies (1989)

Keď sa vymletý burani z vyšných prdlačiek zmocnia barelu s toxickým odpadom, nenapadne ich nič lepšie než si z toho svinstva urobiť pálenku. Podľa reakcíí to síce chutí ako hovno s kyselinou, ale taká drobnosť nemôže vysmädnutým konzumentom zabrániť aby to slopali. Akurát že sa potom začnú meniť na zombíkov a žrať ľudí. Zombifikácia spočíva vizuálne hlavne v zagebrení ksichtov nejakými gebuzinami a zbytok už "herci" zmáknu. Celkom zábavná amatérčina ktorá ponúka to čím sa Troma preslávila - hnus, zvratky, črevá, a vidlácky humor. Nejaké zapamätatelnejšie vtipy bohužiaľ absentujú, osobne ma najviac bavil ten chumaj čo po celý čas neustále vyťahoval ďalšie flašky aby mu neklesla hladina alkoholu. Taká konina pre fanúšikov Tromy ktorý vedia čo môžu čakať.

Picasso Trigger 2: Divoké pobřeží (1989) odpad!

Stratený poklad, gangsteri, osamelý samuraj z druhej svetovej a kozaté superagentky s IQ studeného rezňa. znie to celkom dobre, ale v praxi je kvalita ďalšej Sidarisovky ešte nižšia než tých predošlých, takže hodnotenie ODPAD je v tomto prípade už nedostatočné Pomohlo by jedine zavedenie záporných hviezdičiek. Prvá polovica filmu je až na podarený úvod číra nuda a tá druhá na ostrove pokladov taktiež. Trocha strelby, pobehovania, blatom natretý šikmooký veterán ani dievčatá tasiace zbrane a prsia nedokážu prebiť hodinu a pol kŕčovito naťahovaného veľkého nič. No a napokon ešte kajúcny monológ umierajúceho fudžimana ktorý ma vskutku dorazil. Aspoň pár hlášok sa podarilo, ale už si na ne nespomeniem. Každopádne som mimoriadne zvedavý na ďalší diel tejto šupáckej série, pretože natočiť niečo horšie a nudnejšie je už snáď nemožné. Nechám sa prekvapiť.

13 samurajů (2010)

Šógunov brat je kruťácky hajzel a musí zomrieť, Ok poďme na to! Samurajské filmy nie sú práve moja parketa, ale tento je asi najlepší aký som mal možnosť vidieť. Musím pochváliť Miikeho za to že ma na ploche 140 minút dokázal neunudiť k smrti, ale naopak vychytal aj neakčné ticho pred búrkou tak že som si to úžíval od začiatku až do konca. Ešte som naozaj nezažil podobný film kde by ma všetky tie samurajské drísty o slepej oddanosti svojmu pánovi nesrali, ale tu to vyšlo a dokonca to bolo dosť pôsobivé. 12 samurajov a jeden špinavec ( "ach vy samuraji, čím vás je viac, tým ste zbytočnejší"! ) sa vydáva na cestu aby sa postavili presile 200 členov ochranky záporáckeho mamrda. Ten je hneď skraja vykreslený ako totálne zvrhlý saďúr ktorý len tak bez všetkého znásilňuje vraždí a mrzačí kohokoľvek sa mu zachce a nikto na neho nemôže lebo je nedotknuteľný šlachtic. Nemôže to skončiť inak než gigantickým masakrom apokalyptických rozmerov s desiatkami a stovkami spacifikovaných kimoňákov. Súboje sú natočené tak dobre ako to len samurajský žáner dovoľuje a našťastie aj dosť realisticky takže som nemusel krčiť nosom nad lietajúcimi bambusákmi. Jediná výčitka padá na hlavy dosť otrasných digitálnych býkov ktoré sa objavia v jednej scéne. Ale inak to bolo takmer bezchybné, dobrá práca.

Král Galů (2001)

Ďalšie Lambertovské béčko v ktorom sa pokúša hrať galského vodcu. Hovorím pokúša, pretože výsledok jeho "snaženia" pozostávajúceho hlavne z prilepených fúzov a naducanej parochne je dosť smiešny. Nikdy sa mi nepodarilo dopozerať tento film celý naraz, pred časom som videl začiatok a teraz zasa koniec. Ono nie je o čo stáť, z filmového a vyprávačského hľadiska to nestojí ani za čokoládový groš. Finálna bitka síce v sebe nesie isté známky pôsobivosti, ale je natočená až neuveriteľne skratkovito a sucho. Väčšinou pozostáva zo stále tých istých záberov na letiace šípy a kopije, kombinované s prestrihmi na ležiace mŕtvoly a Lamberta ako sa s nechápavým výrazom potáca uprostred pričom sám počas boja nepohne ani prstom. No, kamera občas hodí okom aj na Caesara pôsobiaceho dojmom dobráckeho deduška. A aby bolo jasné že je to naozaj vážne tak do toho furt úpenlivo zavýjajú dáke ženštiny a lesné rohy. Postavy sa malátne motkajú obrazom ako armáda zombíkov a vzduchom občas preletí nejaký ten motivačný prejav ktorý človeka skôr uspí než vyburcuje. Z formálneho hľadiska je to v podstate regulérny dokument ktorý sa zvrhol na nepodarený "film".

Azumi (2003)

Starý bojovník dlhé roky cvičí deti niekde v machovej riti na kopci a hodlá z nich urobiť perfektnú skupinu zabijákov ktorý nemilosrdne splnia každú úlohu. Lenže je to úplný chuj a jeho gestapácke maniere spôsobia akurát že jeho elitná skupinka sa stenčuje rýchlejšie než somálec na Fantozziovskej diete profesora Birchermajera. Kitamura ma opäť raz nepresvedčil a natočil samurajský akčák v ktorom partia nesympatických mladistvých hrdlorezov robí typicky japonské hovadiny a popritom nezabúdajú s uprenými pohľadmi tlachať tie svoje kidy o poslušnosti a oddanosti. Dooosť som sa nudil a to aj napriek tomu že behom filmu skape väčšie než malé množstvo záporáckych nímandov. 140 min urputných emócii prepálených ako starý olej je smrtiaca dávka ktorú Kitamura dokáže miestami ozvláštniť svojim nepopierateľným vizuálnym talentom, ako napr. kamera rotujúca zhora nadol okolo bojujúcej dvojice. Samotná Azumi má peknú tváričku, ale to je asi tak všetko. Omnoho viac zaujmú záporáci na čele s totálne jebnutým teplošským fičúrom, ale najsympatickejší mi bol "Opičiak". Finálna bitka sa zvrhne v naozaj slušný bordel ( doslova ) ale ani potom to stále nie a nie skončiť a ja už som začal nadávať. Vtipné mi prišlo keď sa naša banda vrahúňov dostala do dediny ktorú akurát napadli banditi a všetkých do jedného vymárovali iba našich "hrdinov" si nikto nevšimol lebo stáli "nenápadne" za rohom. No fajn, prečo nie...

Excalibur (1981)

Väčšina ľudí sa zhodne v tom že Trumbulus, respektíve Excalibur je tou jedinou naozajstnou Artušovskou adaptáciou a všetko ostatné bez výnimky je len bohapustý škvár, ktorý jedine nahádzať do nehaseného vápna a ošťať. Áno, scenár je trochu problematický a kdekoho môže nudiť, ale všetko si vynahrádza vizuálnymi orgiami kde jednoduché triky so svetlami a dymom uchvátia tak ako to nedokážu žiadne mnohotisícové digitálne armády monštier z Pána Náušníc ( a to mám obludy rád ). Merlin s plechovou lebkou tak vyvoláva mocného draka ktorý nie je nič iné než hmla na ošálenie protivníka a ja mu to žeriem. HAM! Na rytierov v ohromných a ohromne nepraktických brneniach je pekný pohľad, pokial sa teda človek nepokúša predstaviť aké by to bolo bojovať štýlom sardinka v konzerve ovešaný desiatkami kilogramov železa. Keď je Artuš v koncoch prikáže svojim verným aby našli svätý Grál nech už je kdekoľvek, pod kobercom či za skriňou. Behom tejto výpravy väčšina odvážnych zgegne ( skvelý záber na vranu vyďobávajúcu oko obesencovi, tomu sa hovorí realizmus ) a ten posledný zažije podľa vzoru Vesmírnej Odysey metafyzické halušky končiace vytiahnutím kalicha z... riti, tak nejak. Trumbulus ( EXcalibur, idiot! ) skrátka nemá v povahe sa s ničím moc srať a vysvetľovať a miesto toho radšej hustí úchvatne atmosférické scénky ako keď Artuš s armádou tiahne do boja a zdevastovaná krajina okolo nich ožíva a zelenie za zvukov Karmínových Buranov. Barbarské súboje, kúzla a napokon všetci zomrú, skrátka legenda. Nech žije Trumbulus ( Excalibur, hovado! Pozn: pani z jazera )!

Picasso Trigger (1988) odpad!

Ešte ďaleko horšie než predchádzajúce Kozy na Havaji. Režisér si povedal že ak to už nemôže byť hlúpejšie, tak to urobí aspoń nudnejšie a to sa mu teda podarilo. Vačšina filmu je naozaj neznesiteľne nudná kokotina kde sa len promenáduje tlupa osvalených manekínov a slaboduchých fitnessiek čo sa tvária ako smrtiaci agenti. Navyše tu neuvidíme vôbec žiadne KOZY!!! Vážne, ten nešťastník Sidaris nás ochudobnil aj o tú poslednú devízu svojich filmov a to už si naozaj koleduje o klystír. Aspoň že v poslednej tretine konečne predvedie nejakú tú obludne zlú a smiešnu akciu na ktorú sa čakalo. Behom nej uvidíme okrem ukážok plesnivého bojového umenia a stupídnych prestreliek aj výbušný bumerang či barlu s kalkulačkou strieľajúcu riadené strely navádzané kardiostimulátorom. Jednoducho strašná chujovina, uvidím čo bude ďalej.