NinonL

obdivovatelka starých filmů

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 55 73
    • 3.6.2020  19:44
    Le serpent (1973)

Klasický špionážní film ze staré školy. Tento je ale skvěle obsazen, v hlavních rolích jedna hvězda vedle druhé. Divák trochu nahlédne i do amerického sídla vedení CIA v Langley, kde pro americkou tajnou službu pracují desítky tisíc zaměstnanců. Tento film ze začátku 70. let ukazuje dnes již primitivní techniku, ale tehdy to byl top. Děj filmu docela ujde, je to vše o studené válce a špionáži ruské proti americké a naopak.

• 3.6.2020  12:33
    Idealista (2015)

Morholt má pravdu. Naši škrabalové by se měli podívat, jak se dělá novinařina. Jediné, co umějí, je strašit lidi a plivat na Rusko. Tento film je o jednom mladém, nesmírně statečném novináři, který chtěl, aby se dánský lid dozvěděl, že mu 30 let jeho vláda jenom lhala. Dánsko se celou dobu tvářilo (a dodnes tváří) jako mírumilovná země bez jaderných zbraní. Opak je ale pravdou a Američané tam zamořili velkou část panenské grónské země, protože jim to dánští politici v době studené války dovolili.

• 2.6.2020  15:49
    ...a sekať dobrotu... (TV film) (1968)

Ze snímku je cítit hlavně nejistota a ponížení. Úzkost jsem cítila přímo ve svalech, když jsem film sledovala. Snad se praktiky 50. let minulého století nikdy nevrátí.

• 2.6.2020  15:06
    Sedem svedkov (TV film) (1967)

Výborně zahraný střet dvou vyšetřovatelů a sedmi svědků závažného trestného činu. Inscenace má jen necelou hodinu, přesto je dokonale vyobrazena charakteristika všech devíti zúčastněných. Což o svědky, to jsou jen obyčejní lidé z ulice, ale vyšetřovatelé, představitelé státní moci. Jeden dobrý, druhý zlý a nenávistný. Skvělé psychologické drama.

• 1.6.2020  19:15
    Austeria (1983)

Nevím, jestli si film zaslouží úplně plný počet hvězd, ale zanechal ve mně velmi zvláštní pocit, za který ty hvězdy dávám. Zájezdní hostinec, který vlastní židovská rodina s patriarchou, moudrým Tagem. Všude v okolí vypuká první světová válka a lidé na Haliči se bojí hlavně krutých kozáků, kteří jsou už blízko. Tago vidí, jak z blízkého městečka utíkají všichni židé, kteří se bojí pogromů. Má na výběr, zda se přidat k nim nebo zůstat a riskovat smrt svou i své rodiny. Film se hodně věnuje chasidským obyčejům a zvykům, židé tam tančí, zpívají, modlí se. Celý film se táhne zvláštní poetický nádech, který zůstane i po skončení.

• 1.6.2020  15:18

Film hlavně o osudu mladého dánského fotografa, který se vydal sám do Sýrie, aby fotil osudy obyčejných lidí. Je zadržen příslušníky ISIS a spolu s několika dalšími zajatci vězněn ve staré škole. V průběhu věznění jsou všichni týráni, biti a trpí hladem. Toto všechno podstupují do doby, než za ně vlády nebo rodiny zaplatí milióny Euro nebo Dolarů. Vězni postupně ubývají, jak je za ně uhrazeno výkupné, jen Daniel a pár dalších zůstávají. Danielova rodina je celkem chudobná, nesehnala tolik peněz ani když se nadosmrti zadlužili všichni členové rodiny, zrušili životní pojistky a zpeněžili vše, co měli. Dánská vláda s únosci vůbec nevyjednává a výkupné neplatí. Čas se krátí a únosci odmítají čekat i o den déle. Hrozí, že Daniela brzy popraví. Mimochodem, tuhletu pakáž bez svědomí a bez soucitu si pouštíme do Evropy. Hnus.

• 31.5.2020  18:52

Příběh hlavně o pocitech viny z nepovedené loupeže v pokladně kina, která skončila smrtí náhodného svědka. Ze tří mladých mužů, kteří loupež provedli, má výčitky hlavně jeden, který se schovává v loděnici. Plánuje emigrovat do Hamburgu, ale jeho rozhodnutí naruší celnice Tonka, do které se zamiluje.

• 31.5.2020  15:31

Mafie postupně přechází na vyšší level a hodlá si zřídit banku, aby svou práci zlegalizovala. Policie zase rozhodne, že jednoho z nich, který je podobný mafiánovi, který je zadržen v Rusku, pošlou, aby se infiltroval do nejvyšších sfér mafie. Marcin Dorocinski tentokrát jako policista-mafián, který zastřelí nejednoho týpka a jednoho dokonce rozpustí v kyselině. Tento díl Pitbula není o nic horší než předchozí díly.

• 30.5.2020  17:20

V Polsku po druhé světové válce probíhá pozemková reforma. Každý má dostat svůj díl půdy. Do vesnice se vrací z koncentračního táboru sedlář Matouš. Jeho dům však je prázdný, protože ho už nikdo nečekal a vesničané si všechen jeho majetek rozebrali. Teď mu s nechutí vracejí nábytek, nářadí, oblečení. Do vesnice přijíždí kapitán a úředník, kteří mají dohlížet na rozdělení půdy všem. Vesničané se však bouří a nechtějí, aby Matouš dostal svůj podíl. Kapitán jim poradí, že on ze své pravomoci nemůže zakročit, ale že existují "sedlácké metody", které mohou přinutit Matouše, aby sám půdu nechtěl a ze vsi se vystěhoval. Tu noc lehla popelem Matoušova stodola i se živými králíky. A to je jen začátek.

• 30.5.2020  16:15

Tentokrát jde o obchody s lehkými topnými oleji a o krádeže DPH. Jeden z největších polských obchodníků kryje své aktivity prací u hasičů. Jeho milá skončila ve vězení za vraždu a má tam i svého nově narozeného syna. Ve vězení zažívá velké nepříjemnosti, její partner ji telefonicky podporuje, aby vydržela. U policie začínají pracovat další ženy, a i když jen stěží udělají fyzické testy, při samotné práci bývají tvrdší a nemilosrdnější než jejich mužští kolegové. Náhle se jeden z šéfů obchodů s LTO rozhodne nechat se zavřít do vězení a řídit své obchody odtamtud. Na jeho hlavu je totiž vypsaná odměna a klan motorkářů mu jde po krku.

• 29.5.2020  20:12

Obě hlavní postavy působily nesmírně nudně a sledovat jejich obličeje bylo docela utrpení. Za obsazení určitě srážím hvězdy. Jinak průběh předrozvodových tahanic je popsán celkem slušně, dalo se ještě přitvrdit. Škoda, že si režisér nedal více práce s výběrem herců.

• 29.5.2020  18:02

Skvělý debut světoznámého polského režiséra. Tajuplno od samého začátku, kdy Andrzej s Krystynou vezmou do auta stopaře. Nikdo z nich nevypadal zrovna nevinně, od kohokoli z nich se divák mohl dočkat zrady. Víc neprozradím, kdo neviděl, ať rychle napraví.

• 29.5.2020  16:03
    Dcera (2015)

Drama o návštěvě syna z Ameriky u australské rodiny. Nepříliš úspěšný a nepříliš šťastný muž rozčeří dlouho stojaté vody v australském městečku. Na svatbě jeho starého otce s o desítky let mladší služebnou se odkryjí mnozí kostlivci ze skříní. Hlavně jeden, který poté skončí tragicky.

• 28.5.2020  16:55

Na Polanského trochu slabší, ale stále koukatelné. Příběh slavné spisovatelky, která je v krizi a bez nápadu, když tu náhle se zjeví fanynka, která jí všechno vynahradí. Společnost, nápady i příběh. Vynahradí možná až tak, že Delphine půjde o život.

• 28.5.2020  13:58
    Bankéř (2020)

Film o tom, jak dva schopní Afroameričané s pomocí jednoho Američana obchodovali s nemovitostmi. Mladého Američana měli na to, aby jim kryl smlouvy, protože obchodovat s Afroameričany by nikdo nechtěl. Koupili mnoho domů v luxusních bělošských čtvrtích a nabízeli úvěry Afroameričanům, aby se tam mohli nastěhovat. To samozřejmě nikdo nechtěl, proto se dostali do hledáčku nejdříve společníků, poté i úřadů. Koupili též první banku, potom druhou a špatné úvěry před kontrolou přesouvali z jedné banky do druhé. To jim neprošlo a dostali se až před soud. Nejvíce na filmu se mi líbila pasáž, jak dva Afroameričané učí jednoho Američana jíst příborem. To bylo vážně moc dobré.

• 27.5.2020  19:23

Městská honorace v čele s panem velkostatkářem, panem hejtmanem a panem lékárníkem to slízli za svou chlípnost a pokrytectví. Stejně jako jejich paničky manželky. Pan profesor v honbě za červenou ještěrkou sklouzne ze skály a ve městě mu připravují pohřeb. Do města též přijíždí kočovné divadlo se slavnou herečkou, zdejší rodačkou v čele. Všechno se splete dohromady a nakonec i dobře dopadne.

• 27.5.2020  17:28
    Guvernantka (1998)

Ukázkový charakter hlavní hrdinky. Mladá židovská divka se nechá najmout do rodiny s malou dcerou jako guvernantka. Rodina má sídlo na málo obydleném ostrově. Postupem času Rosina svede pána domu, poté jeho nezkušeného syna, nakonec jim ukradne vynález, uteče a zařídí si v hlavním měste výnosný byznys. Tomu říkám kariéra. Ale nevím, proč by se o takovýchto lidech měly točit filmy a snad je ještě obdivovat. Film se mi nelíbil, ba co víc, z pokrytecké zlodějky a ženy nízkých mravů Rosiny mi běhal po zádech mráz. Hvězdička je za Jonathana Rhys Meyerse, který byl už v mladém věku okouzlující.

• 27.5.2020  14:06

Uff, ten film (a lokál U zlaté rukavice) je jako kdybyste se na dvě hodiny nakvartýrovali k té nejspodnější spodině, co chodí po světě. Jen alkoholické výpary, pach nemytých těl a hnijících mrtvol. Za realističnost a dokonalé obsazení jsem dala plný počet hvězd. Jinak ale byly chvilky, kdy jsem měla sto chutí film vypnout a pustit si nějakou sladkou americkou love story na spravení chuti. Asi chtělo hodně odvahy dát se do zfilmování příběhu, který se v 70. letech minulého století skutečně stal. Fotky herců a hereček nakonec, u titulků, byly nutností, jinak bych neuvěřila tomu obludáriu.

• 26.5.2020  20:51
    Sęp (2013)

Mladý policejní komisař přezdívaný Sup s výjimečnými schopnostmi úsudku dostane na stůl případ mizejíících pachatelů nejvážnějších trestných činů. Již roky jsou pohřešováni pachatelé vražd. Někteří zmizeli při útěku, někteří se ztratili při převozu, poslední pachatel zmizel rovnou ze soudní síně, kde dostal těžký záchvat a odvezla ho sanitka. Sanitku nikdo více neviděl ani obžalovaného. Sup dostane na pomoc zkušeného policistu, který mu je vždy po boku hlavně radou. Jenže s přibývajícím časem začíná v Supovi růst podezření, zda k němu pomocník nebyl nasazen, aby ho špehoval. A začíná rozkrývat síť zločinu, ve které spolupracují jeho kolegové.

• 26.5.2020  16:39

Neúplatný policista s kohoutem na hlavě (Piotr Stramowski) kontra nelítostný a všeho schopný mafián v podální Boguslawa Lindy. Několik nechutných vražd, něco stejně nechutných policejních praktik a výsledek - slušná polská kriminálka.

• 26.5.2020  12:44
    Pitbull (2005)

Průměrná kriminálka ze začátků skvělého režiséra Patryka Vegy. Marcin Dorociński v hlavní roli se zamiluje do dcery arabského mafiána, po kterém pátrá policie celého Polska. Kromě toho se zde řeší osobní životy a problémy několika policistů a jejich rodinných příslušníků. Dále samozřejmě korupce, korupce a korupce.

• 25.5.2020  20:32

Film o počátcích budování socialismu v naší zemi, o násilné kolektivizaci zemědělství a o likvidaci třídních nepřátel. Doba, kdy proti sobě byli stavěni členové rodiny, příbuzní, sousedé, kamarádi. Tak jako ve filmu, dva kamarádi na život a na smrt se nakonec rozešli ve zlém a stali se z nich nepřátelé. Proč? Protože jeden z nich dal přednost Straně a kariéře. Na svou dobu velmi otevřený snímek, který ukazuje, že ne všechno bylo v budování světlých zítřků růžové. Ba ne všechno bylo čisté, čestné, spravedlivé. Jan Kačer v roli fanatického soudruha vynikající, stejně tak Ilja Prachař, jakožto zatvrzelý kulak.

• 25.5.2020  17:20
    Občan Brych (1958)

Bravo, pane Otakare Vávro ! Neznám žádný jiný film, ze kterého by tak sálala beznaděj, nedůvěra a strach, které doprovázely tzv. Únorové vítězství pracujícího lidu. Myslela jsem si dříve, že aspoň samotný 28. únor 1948 byl radostný, že se všichni těšili na budoucnost a problémy přišly až později. Ale ne, ten všudypřítomný strach je cítit už ze samotného převratu. Za optimistický konec jsem chtěla hvězdičku srazit, ale neudělám to, protože poselství filmu je velmi silné. Kdo z vás by chtěl, aby se socialismus vrátil, pusťte si tento Vávrův film a přejde vás chuť.

• 25.5.2020  14:03

Polský velvyslanec v Uruguayi, Wiktor, je bývalý disident a velmi poctivý člověk. Lidé kolem něho však zdaleka tak poctiví nejsou. Ať jde o lidi, kteří se na ambasádu obracejí zvenčí, nebo o zaměstnance velvyslanectví, nebo o ostatní politiky z Polska. Wiktor přijme mladého zaměstnance, který se nedávno oženil s Ruskou. Brzy nato vznikne podezření, že Oksana pracuje pro ruskou tajnou službu. Narušeno je i dlouholeté Wiktorovo přátelství s Rusem Olegem, kterého podezřívá z poměru s jeho nedávno zemřelou manželkou. Podezření narůstají, Wiktor mnohé z bezesných nocí řeší alkoholem a je jen otázka času, kdy problémy překročí únosnou mez.

• 24.5.2020  20:02

Mezi dva hlavní hrdiny v podání Boguslawa Lindy a Cezaryho Pazury přibyla další hvězda polské kinematografie, Marcin Dorociński. Hraje jediného nezkorumpovaného policistu v celé sérii. Franz Maurer se vrací po 25 letech z vězení a hledá svého přítele z dávných dob, Noweho. Ten zase hledá syna, který zmizel a nikomu se neozývá. To oba přátele spojí a o pomoc požádají právě onoho jediného nezkorumpovaného policistu. Jenže tak trochu už tvůrci vaří z vody a přestože je i v tomto díle hodně akce i násilí, myslím si, že už stačilo a Psů bylo dost.

• 24.5.2020  17:09
    Atentát (1964)

Velmi dobře zpracovaný film o atentátu na Reinharda Heydricha. Zodpověděl mi mnohé otázky, které jsem si vždycky, při myšlence na atentát, kladla. Například, jestli si londýnská vláda uvědomovala, jaké následky atentát bude mít na obyčejné lidi. Kolik nevinně zavražděných přinese. A bylo jim to, jak vidno, jedno. Litovala jsem Josefa Vinkláře, že dostal tak ošklivou roli zrádce Čurdy.

• 24.5.2020  14:43
    Chodník cez Dunaj (TV film) (1989)

Příběh o dvojici mladých pošťáků, kteří prchají před Němci, a poté i před Maďary, aby se dostali na jih Evropy a nechali se najmout do francouzské armády. Posílali říšské zásilky jinam, než byly adresovány a šlo po nich Gestapo. Cestou nedopatřením zastřelí policistu, takže jejich útěk je teď hotovou věcí. Jeden z pošťáků je Slovák, druhý český Žid a čím dál tím víc jim hrozí smrt. Pro Slováka od Maďarů, pro Žida ode všech. Na cestě potkávají různé lidi, někdo jim chce pomoci, někdo je chce okrást nebo udat. Ve filmu je jasně znát, jaké vztahy byly za války Slováků k Čechům, Maďarů ke Slovákům a obou vůči Židům. Přes Dunaj existovala cesta, kterou znali jen místní, a kde se dalo přejít hranice suchou nohou.

• 24.5.2020  11:50

Češi ve filmu vyobrazeni jen jako zbabělci, kolaboranti, zrádci. Žid, kterého s nasazením života dva roky ukrývali, nakonec vychází jako jejich zachránce, oni jako lůza. Ne to, že dva roky riskovali život svůj, celé rodiny, ba i celé ulice. Vymyšlený příběh jen proto, aby si autoři (známé firmy) zase mohli kopnout do Čechů. Jedna hvězda je za Annu Šiškovou, která jediná měla ve filmu slušnou roli.

• 23.5.2020  21:08

Mladá děvčica z hor zachrání majetek i čest své rodiny. Patří mezi nejkrásnější dívky z Beskyd a ucházejí se o ni rovnou dva nápadníci. Jeden hodný, ale chudý, druhý bohatý, ale zlý. Do všeho se zapletou peníze, směnky a kradené dřevo. A navíc je v okolí žhář.

• 23.5.2020  19:01

SPOILER ! Thriller po vzoru Fincherovy Sedmičky. Tajemný vrah čistí město od moru podle středověkého vzoru. Když Fridrich II. Veliký dobyl v roce 1741 Dolní Slezsko, chtěl z Wroclawi udělat evropskou kulturní metropoli. Ale věděl, že to nepůjde, dokud město neočistí od nejhoršího moru. Zvrhlosti, krádeže, pomluv, úplatkářství, útlaku a nečestnosti. A tak zavedl morový týden, během kterého místní kat každý den v šest hodin na očích lidem umučil jednoho provinilce. A tak v pondělí umírali zvrhlíci, v úterý zloději, a tak dále. Podle této legendy vraždí i člověk v dnešní Wroclawi. A jeho oběti jsou umučeny nejvynalézavějšími způsoby.

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 55 73