moviepill

Instagram: i_am_monochrome

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 3.6.2020  22:33

Úprimne ma celkom sklamalo, že táto už asi aj kultová záležitosť ma nechala chladným. Vôbec by mi nevadilo, že je to tak podobné filmom s oveľa väčším ratingom, ale jednoducho som sa nudil. Jediná scéna, pri ktorej som spozornel, bol zákryt planét. To bolo efektné. Inak je to skôr priemer na zabitie času. Škoda .

• 9.4.2020  13:54

Pôvodný seriál z roku 1969 som nevidel, moja pamäť sa len mihá zábleskami scén, ktoré som zrejme postrehol ešte ako decko. Nečítal som ani Foglarove knihy, ale čo-to som o kulte ježka v kleci a príbehoch zo Stínadel počul. Preto som bol zvedavý na to, akým spôsobom Petr Kotek túto látku spracoval. A nedopadlo to zle. Príbeh je dosť pútavý, miestami, ako zaznieva v niektorých iných komentároch tu, takmer hororový a prestrihy súčasnosti s minulosťou fungujú dobre. Je síce pravda, že herecké výkony chlapcov sú tak trochu stuhnuté, šablónovité, ale film vyzdvihujú najmä tri veci - 1. výprava - fantastická atmosféra Stínadel, temné chodby a chodbičky, starý kostol… Vizuál teda na výbornú. 2. hudba - Petr Malásek odvádza pri podkresľovaní atmosféry rovnako vynikajúcu prácu. Palec hore. 3. kamera - niektoré scény sú natočené brilantne a tajil sa mi dych nad invenciou a funkčnosťou záberov; medzi všetkými najmä záverečná scéna úteku chlapcov zo Stínadel. Celkovo teda film hodnotím 4* a začínam sa zaujímať o Foglarovo dielo. Možno trochu neskoro, ale predsa…

• 5.3.2020  17:37

Úprimne, podľa hodnotení na čsfd som očakával väčšiu blbosť. Áno, spojiť western a sci-fi znie šialene, prinajmenšom, ale ak si človek odmyslí ten samotný nápad, prevedenie je už lepšie a zachraňuje to. U mňa takéto filmy získavajú status oddychovky, nad ktorou netreba (a neradno) premýšľať. Preto sa takéto filmy natáčajú. Kto chce intelektuálny zážitok, nech si pustí Once Upon a Time in the West. Za herecké obsadenie, hudbu a tyrkysové oči Olivie Wilde dávam 3*.

• 24.1.2020  12:59
    1917 (2019)

Ako celok ten film pôsobí celkom súdržne a vyvážene a spôsob v štýle “na jeden záber” mi prekvapivo neprekážal. Zároveň som však nepochopil hlbší účel tejto formy narácie. Naozaj sa jedná z pohľadu bežného konzumenta fimového umenia o kvalitný nadpriemerný vojnový film s dobrými hereckými výkonmi, ktoré tu nie sú cieľom, ale prostriedkom. Čo však povyšuje 1917 o triedu vyššie a čo ho možno časom zaradí do učebníc filmovej vedy je jedna scéna, práve TÁ scéna, ktorá mi príjemne kúsavo pripomenula psychedelický vizuál starých filmových legiend nemej éry, a to najmä Kabinet Dr. Caligariho. Táto scéna, podčiarknutá nevídane fenomenálnym hudobným doprovodom, bude to, čo možno rozhodne aj počas náročného súboja o prestížne ocenenia roku 2019. Konkurencia je veľká, ale po Jokerovi je toto ďalší z mála filmov, ktoré chcem a musím vidieť na veľkom plátne. While there is still time…

• 19.1.2020  22:25

Tam, kde Obecná škola hýrila poetikou, vyvažujúcim hudobným motívom a príbehom, tam Po strništi bos stráca. Film je vlastne epizódkové mozaikové spomínanie bez nosnej dejovej línie. Pár momentov, ktoré pripomínajú silu a zručnosť Jana Svěráka sa nájde - za všetky scéna na konci filmu so salutovaním - ale inak je to taká dosť silná diéta. Na jedno pozretie fajn, na opakovanú projekciu slabé. Tri hviezdičky za Oldřicha Kaisera, roztomilého Aloisa Greca a zimnú panskú jazdu s koňmi.

• 19.1.2020  08:48
    Coco (2017)

Je to neuveriteľných desať rokov, čo som čakal na animák, ktorý by ma citovo odrovnal, vizuálne potešil a hudobne očaril. How to Train You Dragon, posledný animovaný film, ktorému sa to podarilo. A teraz Coco. Film, ku ktorému som sa odhodlal dva roky po jeho oficiálnej premiére. Nie že by mi mexické prostredie nebolo sympatické, ale očakával som maximálne priemer, napriek oceneniam a všeobecnej chvále. A div sa svete, PIXAR ma dokázal vtiahnuť do sveta, ktorý svojou vizuálnou stránkou je miestami na neroroznanie od sveta hraného. Čo je treba pochváliť, to už tu a inde pochválili iní a lepšie. Preto ja vysvetlím moje najvyššie hodnotenie tak, že tento animák sa chopil príležitosti a zaradil sa medzi moje TOPky. A nestáva sa často, aby som si po záverečných titulkách chcel film okamžite pustiť znova. Bravo, PIXAR.

• 4.1.2020  18:29

Za túto výpravu do temnej a krvavej minulosti si Peter Jackson zaslúži pochvalu, obdiv a veľké “Ďakujem!”. Citlivé reprodukovanie všetkých pozitívnych aj negatívnych aspektov Prvej svetovej vojny s dychberúcimi kolorovanými a ozvučenými autentickými zábermi priamo z frontu. “Na Západe nič nové” Vás dojme, “Nikdy nezostarnú” Vám vezme dych…

• 1.1.2020  23:47
    Rozpolcený (2016)

Nenapísal to tu už niekto kedysi pri inom filmovom počine od M. N. Shyamalana, že majster je späť? Neviem, o ktoré z jeho starších diel sa jednalo, ale dovoľujem si zvolať obdobnú myšlienku po zhliadnutí tohto filmu. Nenechajte sa zmýliť možno samoúčelným príbehom, ktorý údajne nemá pointu. Na lepšie pochopenie toho “čo tým básnik myslel” je treba nechať sa doslova uletieť a otvoriť sa dvadsiatim trom možnostiam interpretácie. Pardonez moi, dvadsiatim štyrom. Najlepší režisérov filmový počin od dôb Šiesteho zmyslu. A James McAvoy si u mňa zasluhuje absolútny rešpekt. Nutná druhá projekcia. Nutných 5 hviezd.

• 9.12.2019  12:59
    Ad Astra (2019)

Vizuálne podmanivé filmové dielo, ktoré hrá na dve strany a to mu ubližuje. Ako tu už niektorí naznačili, ladný mix filozofie a sci-fi sa tu nekoná. Obe roviny sa prelievajú z jednej na druhú a oku lahodiaci vizuál to nezachráni .

• 12.11.2019  09:38
    Rivalové (2013)

Nikdy som nebol veľkým nadšencom F1, ale zvučné meno režiséra a príbeh dvoch závodníkov ma presvedčil si film pozrieť. Po technickej stránke sa jedná o vynikajúce remeslo, rýchle prestrihy dodávajú scénám adrenalín. Z hereckého hľadiska - Chris Hemsworth OK, Daniel Brühl brilantný. Jediným nedostatkom, ktorý v tomto filme nachádzam, je slabšie hudobné podkreslenie. Solídne 4* za solídne remeslo.

• 13.10.2019  22:12
    Pod vlivem (2019)

Film so zaujímavým námetom, ktorému škodí pomalé tempo a nerozhodnosť, čím chce byť. Rodinná dráma? Horor? Triler? Dve hviezdičky za pôsobivú lokáciu a babičku.

• 16.9.2019  22:10
    Syn temnoty (2019)

Čo sľuboval trailer, to som dostal. Akčný, trošičku melodramatický kvázihoror s výborným tempom a zaujímavým hlavným "záporákom".

• 28.7.2019  22:21

Trailer lepší ako film. Prvý varovný znak, že s filmom nemusí byť všetko v poriadku, aj keď svojich divákov si môže nájsť. Pre ostrieľaného fajnšmekra je tento hororový počin do očí bijúca zmes klišé, hlúpeho scenára a nelogickosti. Už len to podfarbovanie scény jemným klavírnym arpeggiom, aby snáď tupý divák pochopil, že zazvonil zvonec a hororu je koniec, je na mňa príliš. Dve hviezdičky za sympatické herecké obsadenie a zvuk. Ta-da!

• 13.7.2019  23:59

Už z traileru som mal pocit, že sa bude jednať o priemerný horor bez prekvapivého momentu. Bohužiaľ, film je naozaj len štandardným bubákom, ktorý ani neoslní, ani neurazí. Verím, že knižná predloha je lepšia.

• 4.6.2019  14:27

...a dúfam, že ľudia sa poučia. Na konci piateho dielu sa mi hnali slzy do očí. Technicky brilantné, príbeh netreba pripomínať. Silné, ťažké, pravdivé.

• 8.5.2019  22:10
    Potomek (2019)

Podobných filmov je vo filmovom fonde pomerne dosť, napriek tomu som bol na tento kúsok zvedavý. Upútal ma plagát, trailer už menej. Myslím, že v naratívnej zložke je film dostatočne silný, aby vás po dobu sympatickej stopáže udržal pri obrazovke. Na druhej strane je to dosť opatrný, film. Jump-scares sú , detský predstaviteľ zaujme výzorom aj hereckým darom . Na osamelý večer pre trochu strachu je to vhodný titul . A prosil by som sequel.

• 2.3.2019  22:30
    Oliver! (1968)

Písal sa snáď rok 2003 keď som mal možnosť prvýkrát tento film zhliadnuť. Nepáčil sa mi. Pripadal mi dlhý, nudný, piesne otravné, herecké obsadenie ťažkopádne... Píše sa rok 2019 keď mám možnosť tento film zhliadnuť druhýkrát. Páčil sa mi. Pripadá mi kúzelný, podmanivý, piesne výborné, herecké obsadenie bravúrne... Čo sa stalo? Myslím, že na muzikály niektorí z nás proste musia vyzrieť alebo dospieť. So, I am reviewing the situation, once you love Oliver, you'll love him till the end!

• 17.2.2019  21:51
    Bába z ledu (2017)

V kine som na to nebol, vystihol som teda vysielanie ČT1 a odhodlal som sa pozrieť to celé, hoci už po prvej polhodine som mal obavy, či to dopozerám. Som vždy zvedavý, keď prichádza do kín nový film z českej alebo slovenskej produkcie a pri toľkých oceneniach ...som mal asi príliš veľké očakávania. Príbeh je zaujímavý, bez pochyby. Vzájomné vzťahy medzi členmi rodiny sú komplexné a napäté, ale za celý film (ani na konci) sa divák nedočká nejakého zvratu alebo rozuzlenia. Chýbalo mi aj nejaké hudobné podfarbenie, takto to bolo trochu hluché. Želám českým aj slovenským scenáristom a režisérom, aby nestrácali chuť točiť filmy, ale stále mám pocit, že až na pár výnimiek z už bohužiaľ dôb dávnych (Pelíšky, Musíme si pomáhat a pod.), české a slovenské filmy väčšinou zostávajú kdesi na polceste k svetovej úrovni. 3 hviezdičky za herecké obsadenie, pani Kronerovú a dobrú kameru. A budem čakať...

• 25.1.2019  00:41
    Roma (2018)

Asi najlepšia práca s kamerou čo som kedy videl. Zvyšok komentáru dopíšem neskôr, pretože Roma je akademický film, ktorý potrebuje vyzrieť v hĺbke duše a srdca, teda presne tam, kam Cuarón mieri a odkiaľ vychádza.

• 24.1.2019  21:59
    Devadesátky (2018)

Vizuálny mindfuck pre tých, čo vyrastali v 90tkach, a nemuselo to byť ani v Californii. Takéto alternatívky mám veľmi rád, ale asi to nesadne každému. Generácii 2005+ to už nepovie zhola nič.

• 1.11.2018  16:42

Bez mučenia sa priznávam, že som o myšlienke natočiť film o Queen nevedel od úplného počiatku, no len čo som zavetril, že by takýto film raz mohol byť realitou, moje prekvapenie sa zmenilo na očakávanie a postupnú nedočkavosť. S pribúdajúcimi informáciami v priebehu rokov, čo sa na filme (ne)pracovalo, som s obavami nazeral na obsadenie hlavnej postavy. Rami Malek, meno, ktoré mi nehovorilo absolútne nič, mi naháňalo strach. Nepodobal sa, prvé náhľady vyzerali všelijak, a tak som s ešte väčším napätím čakal, ako to dopadne. O hudbe som nemal jedinú pochybnosť, ale film o rockovej skupine predsa len nie je vždy len o hudbe. A potom vyšli oficiálne trailery. S každým jedným sa moje obavy začali rozplývať, aby sa napokon pretavili do túžobného očakávania, len čo som zasadol na sedadlo číslo 9. Rozhodol som sa vymazať z hlavy všetky ukážky, všetky predsudky a ambície, aby som tak umožnil tvorcom filmu ukázať mi, čo sa im (ne)podarilo. Sála stmavla, všetci zadržali dych a Dolby Atmos spustil prvé tóny "Somebody to Love". Ako príznačné, vybrať práve túto skladbu na úvod filmu Bohemian Rhapsody. Od začiatku som sa snažil sledovať film čo najmenej zaujatým spôsobom, ale akosi mi to nepomohlo. Po 134 minútach, ktoré ubehli neuveriteľne rýchlo, som zostal pohltený, rozdrobený na atómy, aby som sa cestou domov z kina postupne dával dohromady. Neviem, či to bolo zvukom, hereckými výkonmi alebo výpravou. Bohemian Rhapsody sa u mňa stal filmom roku. Áno, Rami Malek nie je dokonalý dvojník božského Freddieho, ale kto vlastne je, že? Keď ho uchopíte ako celok, so všetkými gestami, hlasovým prejavom, mimikou, tak v ňom toho Mercuryho uvidíte viac ako si možno želáte. Ostatní predstavitelia členov skupiny Queen sú rovnako neuveriteľne vernými podobizňami rockových bohov. Na čele ansámblu však tróni Gwilym Lee ako Brian May. Jednotlivé časti filmu (aj keď film nie je vyslovene fragmentovaný a pôsobí ako maximálne súdržný celok) sú takmer epickou ukážkou filmového majstrovstva. Výtvarná stránka podčiarknutá skvelým výberom piesní pôsobí ako luxusný cukrík alebo pralinka, ktorú si budete chcieť dopriať ešte raz a možno ešte dvakrát. Veľmi milým faktorom je zapracovanie humoru do filmu ako takmer podprahový odkaz na šantivý humor Freddieho Mercuryho. Tvorcovia sa tiež vyhli pátosu a zbytočnému žmýkaniu sĺz za každú cenu. Celé dielo speje k vrcholu kariéry skupiny Queen a tým je asi pätnásť záverečných minút, počas ktorých všetci zúčastnení oživili legendárne vystúpenie na Live Aid. Prelet nad Wembley Stadium s postupným znižovaním letovej výšky vo vás vyvolá závrat. Kamera sa presúva až medzi divákov a vy sa ich takmer môžete dotknúť. Pripomenulo mi to scénu z How to Train Your Dragon. Vôbec koncertné scény boli neuveriteľne živé a myslím, že najmä pre skalopevných fanúšikov skupiny to je splnený sen - sen cestovať časom a zažiť koncerty Queen na vlastnú kožu. Bohemian Rhapsody podľa mňa nemalo za cieľ šokovať, ani priniesť hromadu nových a nepoznaných informácií o skupine. Od toho sú dokumenty. Toto je alegória o milovníkovi života, o spevákovi piesní. Oživený príbeh cesty proti predsudkom, o nezdolnosti, drzosti, a nezmerateľnom talente človeka, ktorý si v maximálnej miere zaslúžil hodnotné uctenie na filmovom plátne. A ja som rád, že sa to tvorcom podarilo.

• 8.8.2018  11:02
    Frankensteinova kronika (TV seriál) (2015)

Sean Bean. Najvýraznejší faktor tejto dobovej kriminálky presiaknutej špinou, smradom, zvrátenosťou, a zároveň eleganciou doby. (pred)Viktoriánsky Londýn a celkovo toto obdobie sú moja srdcová záležitosť. Veľmi ma potešil spôsob adaptácie, či rozvinutia príbehu Victora Frankensteina a zapracovanie autentických dobových postáv do príbehu (M. Shelley, W. Blake). Ako angličtinár som chrochtal blahom pri Yorkshirksom prízvuku a to jemné pocukrovanie seriálu nadprirodzenom len pridáva na hodnote tohto seriálu. V mnohých ohľadoch sa mi to páčilo viac ako The Alienist, najmä vďaka hudobnej zložke.

• 8.8.2018  10:57
    Psychiatr (TV seriál) (2018)

Prostredie konca 19. storočia, New York City, skupina sympatických "vyšetrovateľov", a k tomu jeden zvrátený, ale možno aj poľutovaniahodný vrah. Kombinácia faktorov, ktorá ma, napriek skepticizmu počas prvých dvoch-troch dielov, presdvedčila pokračovať v sledovaní. Stálo to za to. Dobová atmosféra je vykreslená vynikajúco, mám slabosť pre Viktoriánske obdobie a hoci sa dej seriálu odohráva v USA, bol som pri väčšine dielov ako prikovaný. Na tejto sérii mi však predsa len prekážali dve veci - hudobné podkreslenie bolo tak trochu nevýrazné, zabudnuteľné. Druhým nedostatkom je záverečný diel. Očakával som väčší "plesk", niečo, nad čím by som premýšľal ešte pár dní. Takto to bolo viac-menej také umiernené rozriešenie, našťastie však bez väčšieho pátosu. Tak či onak, seriál by som určite odporučil milovníkom dobovej krimi s oceľovým žalúdkom.

• 2.8.2018  06:25
    Extinction (2018)

Ďaľšia jednohubka z produkcie NETFLIXu nenadchne a neurazí. Je taký mix Vojny svetov a Ja, robot. Prekvapivá pointa filmu možno pre niekoho nie je prekvapivá pre každého. Každopádne ako filmeček na zabitie letného večera celkom fajn. Vizuálne efekty priemerné, atmosféra v prvej polovici priemerná. Najväčším nedostatkom sú však postavy, ktorých vykreslenie je nezáživné a ich osud mi bol viac-menej ukradnutý. 3*

• 30.5.2017  09:32

Od čias Statočného srdca ubehlo už veľa vody a Mel Gibson nevstúpil do tej istej rieky. Jedná sa o film, ktorý spracúva silný príbeh, celkovo však pôsobí plocho. Na základe hodnotení som očakával minimálne podobný náklad ako v špičke Stevena Spielberga z roku 1998. Kde-tu sa takmer tlačí slzička do očí, remeselne a technicky je film na vysokej úrovni, ale to už snáď dnes nikoho neprekvapí. Z hľadiska emocionálneho ma to minulo. Toľkokrát kritizovaný úvod (kým sa dostaneme k vojnovému besneniu) je právom kritizovaný. Dlhý, bez hĺbky, umelý. Chvíľami mi to pripadalo ako dva rôzne filmy. Čo ma však najviac rozčarovalo bolo to vykrádanie iných známych filmov, najmä Full Metal Jacket. Je mi jasné, že vojenský dril a buzerácia bývajú zrejme skoro všade rovnaké, ale toto je až príliš do očí bijúce. Pridáva sa k tomu aj štýl scén (prskajúca hlina, či krv zaberaná zospodu - to už tu predviedol Kaminski) a v neposlednom rade - Mel, netlač toľko na pílu s tým náboženstvom. Sám som veriaci človek, ale takto priamočiaro to už divákovi neservíruj. Výsledný dojem? Remeselne zvládnutá jednohubka bez hĺbky. 3*.

• 11.10.2016  19:32

Teda ja som sa bál, ale možno som len príliš veľký strachopud. Každopádne atmosféru má tento film veľmi dobrú, horory z Viktoriánskeho Anglicka mám vôbec najradšej. Už len tá smršť rôznych hracích skriniek, klaunovských hračiek, sviečok a starých domov dáva základ kvalitnému pocitu strachu. Daniel Radcliffe ma neoslnil, ale ani výrazne nesklamal. Ak vypnete logické zmýšľanie, užijete si nadpriemerný horor.

• 2.6.2016  08:42

Gods of Egypt je popcorn, áno. Žiadny veľkolepý príbeh sa nekoná, nejaká hlbšia myšlienka tu nie je ani naznačená, ale nevadí to. Prekvapivo mi neprekážala ani stopáž, ktorá u iných filmov býva krutou vlastnosťou. Tento popcorn je fajn, miestami trochu prepálený, ale inak chrumkavý a chutný. Takýto typ filmov potrebuje snáď každý, kto má za sebou náročný pracovný deň a jednoducho musí vypnúť a nechať sa hýčkať farebným kabátom moderného akčňáku so štipkou vtipných hlášok. Neurazí, na Oscara to nie je - skrátka, oddychovka. 3*.

• 4.3.2016  10:21

Alien Abduction. Mimozemský únos. Ako niekomu, kto sa o túto tematiku zaujíma, mi tento film vyvolal v duši nemalé očakávania. Je pravda, že už tisíckrát opakované výhrady na found footage žáner bývajú oprávnené, a ani tento kúsok nie je nič prevratné, ale keďže ide o horor, dostal som o niečo viac, než som čakal. Niekoľkokát som sa poriadne zľakol, koncept úvodu a záveru mi pripadá celkom originálny (ale možno som proste nevidel dostatok filmov o únosoch). Po väčšinu času som bol napnutý - teda film splnil svoju úlohu. A za scénu v tuneli pridávam štvrtú *.

• 28.1.2016  10:49

Mad Max alebo ako som sa naučil mať rád piesok, prach a motorový olej. Neradím sa medzi Mad Max geekov, nezbieram plagáty, zaujímavosti a príbeh tohto postapo borca je mi pomerne neznámy. To mi však nezabránilo dať sa s pomerne veľkým nadšením a očakávaním do sledovania dvojhodinovej na desať Oscarov nominovanej off-road naháňačky. A prekvapený zostávam doteraz. Takže rad za radom: Tom Hardy verzus Mel Gibson - nemôžem a nechcem porovnávať. Ale slušný výkon. Byť pripútaný na čele jeep-o-trucku a okolo seba mať tucet kamier, prach v očiach a hadičku z bohvieakého telesného otvoru, klobúk dole. Charlize Theron ma znova presvedčila o tom, že nemusím pochybovať o dôvodoch, prečo ju tak milujem... (Z)režírovať takúto nálož, kde vraj CGI tvorí len 20 percent filmu, tak to už chce klobúky dva. Čo ma však totálne odrovnalo, tak to bola hudba. "Brothers in Arms" počas naháňačky s motorkami je ultimátny hudobný úlet, ktorý chcem počuť znovu a znovu. Možno, že sa nestanem fanúšikom tohto kultu a možno ma to neprinúti pozrieť si poriadne predošlé filmy, ale je to všetko tak cool, že tie 4 * si to zaslúži. Azda jediným väčším nedostatkom je nedotiahnutá práca na vykreslení postáv, ale who cares, že?

• 16.1.2016  15:10
    Creed (2015)

Čo mi u "Oscarovej tutovky" "Dánske dievča" chýbalo, toho som tu, prekvapivo, dostal na tony. Emócie, emócie a ešte raz emócie. Ani 133 minút mi nezabránilo tomu dopozerať film do konca a užiť si ho naplno a to z jedného dôvodu - Sylvester Stallone. Priznám sa bez mučenia, že nie som so sériou "Rockyho" zoznámený natoľko, aby som sa cítil ako odborník. Najväčším ťahákom pre mňa boli neutíchajúce pozitívne ohlasy na herecký výkon Stalloneho (následne potvrdené získaním ocenenia Zlatý glóbus a nominácie na Oscara). Tohtoročný súboj o Oscary bude tuhý - máme tu DiCapria, Hardyho, Redmayna... Ani jeden z nich vo mne nevzbudil takú dávku radosti, smútku, strachu a nadšenia ako roky zaznávaný "antiherec" Rambo Sly. Ak niekomu Oscara, tak jemu. Nie kvôli jeho veku, ale kvôli neskutočne ľudskému rozmeru ktorý vo filme Stallone podáva. Komika, tragika, možno až epika... A to je známka bravúrneho herca, ktorý rokmi vyzrel ako víno a toto víno mi chutí a ja mu želám ocenenie najvyššie.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28