• Rodinný

Archive 81 (2022) (seriál)

Nakoľko sú miestne recenzie k tomuto seriálu väčšinou priaznivo naklonené, dal som tomu šancu aj ja. Po zhliadnutí prvej série možno povedať, že je tento príbeh určený hlavne tým, ktorí sa vyžívajú v pomalom budovaní napätia a mystérie. Musím pochváliť solídne herecké výkony. Nemal som pocit, že by sa to ku koncu nejak “zvrtlo”, naopak posledný diel prináša prísľub zaujímavého pokračovania. Otázky zostali nezodpovedané, ale vzhľadom na kvality seriálu je to dobré znamenie.

Blízko (2022)

Opäť sa mi len potvrdilo, že škandinávske krajiny plus napríklad také Belgicko vedia točiť najlepšie drámy. Pred rokmi som zmäkol pri Drømmen (We Shall Overcome), teraz ma rozpitval Close. Ústredná téma, ktorú nebudem vyzrádzať tým, ktorí film ešte nevideli, je náročná v každej dobe, ale viac ma dostali myšlienky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou behali v hlave aj Léovi - režisér Dhont to konkrétnymi scénami jasne naznačuje. Jeden príklad za všetky - koncoročná "párty" pred prázdninami. Klasika filmov nám priniesla okrídlenú myšlienku "Keep your friends close, but your enemies closer". V tomto filme vidím k tomuto istú antitézu. Nepodliehajte tlaku konvencií. Bez toho, aby ste museli pochodovať ulicami s bannermi a zástavami, keep your friends close, but your best friends even closer. A ak sa jedná o ešte niečo hlbšie, "keep it in your heart and don't push it away". Bravo, salut! *****

1899 (2022) (seriál)

Čo sa na začiatku javí ako mysteriózny, možno až duchársky príbeh na prelome storočí, sa vyvinie do... bez spoilerov, zaujímavý twist. Chytilo ma to po druhej epizóde, keďže mám rád obdobie 19. storočia, lode a záhady. Herecké výkony fajn, hudba minimalistická a možno aj napovedá, ktorým smerom sa príbeh bude odvíjať. Nečakal som to, ale dúfam, že bude 2. séria, keďže je čo vysvetľovať...

Krvavě rudé nebe (2021)

Žánrová jednohubka, krutá ktorá nenadchne a neurazí. Kvalitný priemer s vynikajúcou atmosférou.

Stín samoty (2021)

Začiatok sľubný, zvyšok filmu nepochopený. Niekto tu poznamenal, že mohlo ísť o metaforu vojny. Prečo nie. Ale je to film pre veľmi okrajovú skupinu ľudí.

Brave New World (2020) (seriál)

Napriek tomu, že je koniec odlišný od knižnej predlohy, jedná sa o slušné remeslo. Herecké výkony, ktoré občas v takýchto seriáloch bývajú najväčším kameňom úrazu, boli minimálne dobré, rozhodne svojím prejavom zaujme Harry Lloyd. Najväčším lákadlom je však vizuál a nenápadný prísľub druhej série. 85%.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Na základe niektorých recenzií som očakával nudný filmový počin v štýle “ako ste videli v TV tisíckrát”. Čuduj sa svete, hlavne po emočnej stránke to vo mne zanechalo silný dojem. Niekomu môže chýbať hromada hutných katastrofických záberov na padajúce Empire State Buildingy a explodujúce Eiffelovky, ale práve tá striedmosť dodáva filmu na uveriteľnosti. Je to vlastne taká psychologická sonda do života jednej rodiny a vlastne do života každého, smutne pripomínajúc, že v čase krízy, keď zo sveta zmiznú posledné pravidlá, zmenia sa ľudia väčšinou na hyeny. Nie bez klišé, bez výraznejšieho hudobného podmazu, ale zábavné.

Hlasy (2020)

Možné spoilery! Možno ničím extra prevratný film, ale má to atmosféru, pár prekvapivých momentov (vrátane jednej veľmi dobre jump scare scény) a pomerne podarený twist. Herecké obsadenie výborné. Logiku dávam bokom.

Pod vodou (2020)

Ale áno, bolo to celkom napínavé a zvuková stránka filmu určite stojí za to. Čo filmu uberá na kvalite je fakt, že je to klasický survival bez hĺbky alebo duše. Ale to asi nemožno očakávať. Solídne oddychovkové tri *.

Tenet (2020)

Veľmi osobný Nolanov film, ktorého najväčšou slabinou je to, že je natočený pre režiséra samotného, a nie pre divákov. Ako ukážka toho, čo dnes dokážu filmové tímy po stránke technickej a vizuálnej, je to úchvatné. Bohužiaľ tomu chýba niečo, čo všetci nachádzame v Interstellar alebo Inception, a to je duša. Ten typický Nolanov spirit tu jednoducho nie je. Je to chladné, rýchle, dynamické, odťažité, ale bez srdca. K postavám si nenájdete cestu, príbeh je vo svojej podstate neskutočne jednoduchý, zabalený do vizuálu, ktorý uchváti možno zamotá hlavu, ale po záverečných titulkách nezanechá ani štipku emócií.