Jezinka.Jezinka

Eva Nováková

okres Cheb

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49
    • 28.6.2017  17:16
    Žabí ženích (TV film) (1978)

Slovenské pohádky jsou neokoukané a mají v sobě poetiku, která je od té naší odlišná. To tedy není tak úplně tento případ. Dvě sestry, jedna krásná a pracovitá, druhá ošklivá a líná, nebudu lhát, kdyby mi to neřekli, nepoznala bych, která je která, protože "líná" Katarina se starala o hospodu, nemluvě o tom, že mi Zuzana Kronerová připadá hezká, navíc mi byla svou živelností sympatičtější, než hodná unylá Majdalenka. Co kazilo celkově dobrý dojem z výpravy byla ta loutka žáby potažmo loutky žab. Kdyby místo toho byly opravdové ropuchy, bylo by to výrazně lepší.

• 28.6.2017  10:17
    Noční mora (TV film) (1993)

Pohádky v nářečí mají často sklon být divné. Takhle působí mile. Scéna v hospodě, Elis označená za sterilní verzi moravského folklóru, pro mě byla nejlepší scénou celé pohádky a i za tu sterilní verzi hudby a tanců jsem byla nakloněna čtvrté hvězdě. Zápletka s cikánkou byla poněkud zbytečná a hlavně představitel hlavní působil spíš akademicky, než jako člověk s těžkým spánkovým deficitem. Zkrátka chlapec šanci na čtvrtou hvězdu pohádce zachrápal.

• 16.6.2017  20:39

Ten film je špatný, ale člověk se u toho chtě nechtě směje. Jeho velkým plus je, že je špatný záměrně a na nějaké intelektuální filosofické přesahy si ani nehraje. Popravdě, kdyby se tak vehementně všichni nesnažili tlačit na pilu, aby blbí byli blbí tak, až to tříská nejen dveřmi, ale i nosnými zdmi, kdyby nezvladatelný rozmazlený frocek nebyl tak extrémně nechutný, až by to bylo jemu samotnému nepohodlné, kdyby ty blondýnky byly trochu lépe rozeznatelné, kdyby ta zápletka s homosexuálem zamilovaným do ženy a s nadrženým milionářem byla nějak (neříkám lépe, ale prostě nějak) vypointovaná, mohl by to vlastně být docela průměrný film. Takhle je to primitivní slátanina o tom, že ... no ona je to primitivní slátanina, která v podstatě ani o ničem není.

• 16.6.2017  20:29
    Občan Kane (1941)

Chystala jsem se dlouho, ale nějak mi to s Kanem opakovaně nevyšlo. Tak dnes jsem bitvu dobojovala a Občana Kanea viděla. Chápu, že dnes běžné muselo napoprvé působit přízračně a lidi z toho byli vyplesklí. Totéž se ale nemůže čekat ode mě. Tedy, čekat se může, ale pak se čeká marně. Navíc mi to zas tak geniálně originální nepřipadá. Smrtí hlavní postavy (dokonce o krok dál, exhumací) začíná už Dáma s kaméliemi (1848) a stejně tak je děj kompilací deníků a vyprávění, těsně před chronologickým koncem příběhu začíná i Na Větrné hůrce (1847), kde je příběh samotný vyprávěním služky z domu pod Hůrkou. Tedy nové je jen to, že co čtenáři znali, měli možnost jako vypravěčský postup poznat i negramotní diváci. Abych to shrnula - Poupě. Je to dobrý film, ale že bych u toho egoisticky z uspokojení intelektuální ješitnosti chcala maggi v kostce, co že jsem to viděla za skvost, tak to tedy skutečně ne.

• 13.6.2017  22:05

Bylo tam něco jako princezna, tak k tomu napíšu něco jako komentář. Co jsem hlavně nepobrala, byla ta potřeba tvůrců narvat tam toho Vetřelce a kosmické lodě. Ze všech bojů jediný dobrý byl ten lidí s lidmi. Výprava, atmosféra, postavy a figurky, vztahy mezi postavami, všechno dobré, jen pak tam z jiného filmu a jiného světa přicválala příšera a celé se to zhroutilo a já si šla do mazáku pro špenát, abych měla něco studeného na hlavu. Špenát nebyl, ale mražené řízky posloužily stejně, navíc jsem na konci filmu vypadala jako jedna z těch rozložených mrtvol v obludově spižírně, což mému filmovému prožitku dodalo hloubku a já měla pocit regulérní 4D projekce. Proč Vikingové II? Proč ne E.T. versus Alien?

• 8.6.2017  07:21
    Tři pírka (TV film) (2014)

Samotný začátek jsem prošvihla, takže netuším, proč knížecí synkové měli otci nosit vybavení domácnosti a lidi. Chápu, že se hlavnímu hrdinovi líbila slečna s králíkem. Nedává smysl, že by se jeho bratři tak málo snažili při třetím úkolu. Vždyť s těmi ropuchami pak museli žít.

• 5.6.2017  23:28

Docela dost to souvisí s koňmi.

• 3.6.2017  09:10
    Uloupený princ (TV film) (1971)

Půvabná, papundeklově výpravná a celkově svou formou divákově duši a oku lahodící starší verze Sedmipírka. Táňa Fischerová byla po čertech krásná princezna a černé kůzle ze začátku bylo po čertech hezké černé kůzle. Jak jsem psala už jinde, pro kozy mám slabost.

• 1.6.2017  18:16
    Provedu! Přijímač (TV seriál) (2017)

Ještě před nedávnou dobou pro mě jediná asociace na to, co je muž v zeleném, byla, že vodník. To sice pořád platí, ale vojáci chodí v zelené také. A zatímco vodníkem se člověk rodí, vojákem se stává. Ten proces je v tomto dokumentu zmapován poměrně podrobně. Pocity jsem u toho měla všelijaké. Na jednu stranu na začátku se rekruti předvedli jako banda oligofreniků, když nebyli štont pochopit rafinovaný pokyn - postavte se do čtyřstupu směrem tam, první čtyři na tuhle čáru - na druhou stranu se postupně vypracovali ke sportovním výkonům, které si zaslouží jisté uznání (něco z toho bych si docela ráda vyzkoušela). Zajímavé byly ty chvíle, kdy se vybraní uchazeči rozhovořili o své motivaci a v průběhu přípravy, když mluvili o pocitech a o tom, co jim táhne hlavou. Někteří měli zajímavé myšlenky a dilemata, někteří měli evidentně v hlavě průvan. Co si budeme nalhávat, ozbrojené složky vždycky přitahovaly větší procento magorů, jež láká pocit moci na ostatními, který získávají možností nosit zbraň, než jiné profese. Třeba popeláři nebo pekaři tento pocit nemívají, přitom představte si město po dvoutýdenní stávce popelářů nebo týden bez chleba. Instruktoři byli někdy velmi vtipní a nejsem si jista, že vždy to bylo záměrně. Dotaz na zalíbení ve Fioně při ukázce maskování asi ano, ale z konstatování instruktora při odchodu jednoho z rekrutů, jenž začal mít morální dilema, že se sklání před tím, že se rozhodl podle srdíčka, jsem měla gaudium asi týden. Myslela jsem, že v republice je jediný dospělý člověk používající slovo srdíčko, a to Lucie Bílá. Byly okamžiky, kdy z instruktorů šel trochu strach, byly okamžiky, kdy mi jich bylo upřímně líto. Nacvičovat s dospělými lidmi jak mají vejít do místnosti a kam si stoupnout, aby nepřekáželi, bych považovala za vtip a pevně doufám, že rekruti byli zmatení jen přítomností kamery a normálně to zvládají. Zajímavá byla rovněž věta matky jednoho rekruta, která po přísaze synovi říkala - jak jste tam přísahali, že jste připraveni i položit svůj život, JÁ nejsem připravená na to, abych tě takhle obětovala. On tak člověk neuvažuje, dokud se ho to netýká, a kdo by byl ochoten obětovat svého muže, syna, bratra, otce, milence pro nějaké vyšší dobro celku? Abych to shrnula, když se dá vycvičit pes, je jasné, že se dá vycvičit i člověk. Je evidentní, že dobrý voják může být z těch jedinců, co mají něco v hlavě, protože fyzické výkony se dají natrénovat, ostatní budou dobře vycvičený kanonfutr a nic víc.

• 19.5.2017  13:56
    Lolinka a kníráč (TV film) (1998)

Že je námět otřepaný by tak nevadilo, kdyby vtipy fungovaly, princeznina proměna (eeeee? proměna? jako že se chvilku nechovala jako naprostý tupan?) měla nějaký vývoj a vypadalo to, že i delší trvání, kdyby chování krále v závěru bylo logičtější (vrátíme čarodějce, co škodí čarovnou hůlku protože, protože, protože tak), a kdyby mě to tak povšechně celou dobu nepopuzovalo.

• 12.5.2017  14:06
    O chytré princezně (TV film) (1966)

Roztomile rozverné provedení, roztomile rozverné písničky a celkově čistě subjektivně hezčí pohádka, než její novější zpracování s princeznu Andrlovou, ač ani proti tomu nic nemám.

• 12.5.2017  14:03

Je pozoruhodné, kolik princů si všimne, jak jste krásná princezna, pokud je váš otec bohatý král. Tak nějak se na téma nevěst vyjádřila Stařenka Oggová. Tady se pracuje s princeznami, které jsou tak šeredné, že to ani královský majestát otce nezakryje a princové a knížata se pak snaží sňatku vyhnout a nikoli stát se královskými zeti. Honzovi je vyhlášená škaredost budoucí choti ukradená, je tak vystresován na téma, že by se měl oženit, svou vnoučat chtivou matkou, že bere všechno.

• 11.5.2017  15:54

Na to, jak to je kratinké, to má mnoho slabých chvilek. Hluchá místa na sebe prakticky bez přerušení navazují. Asi by to chtělo doprostřed blok reklam, aby to člověku něco přineslo.

• 11.5.2017  10:44
    Nemaluj si čerta na zeď (TV film) (1971)

Peklo počítá se vším, ne však s tím, že poctivý člověk si může být vědom svých práv a krom toho, že si jimi je vědom, ještě na jejich zachování může i trvat. Tento detail udělá elegantnímu pekelníkovi čáru přes rozpočet, ne však takovou, aby s vrozenou grácií nedosáhl svého a spravedlnosti nebylo učiněno zadost.

• 10.5.2017  14:03
    Vašíček a lesní muži (TV film) (1981)

Lesní muži s pověstí špatnou, ve skutečnosti však dobří, se rozhodnou nechat si u sebe dítě, které se náhodou zatoulá v lese. Zatímco oni propadají hazardu, dítě běhá po lese, je opakovaně konfrontováno se zvířaty a to místy i s nebezpečnými (zahání prasata do bažiny) a učí se tak dělat práci lesních mužů. Postupně však droga podaná lesními muži přestává účinkovat a mladému hrdinovi se vrací paměť. Než však smí opět domů, resp. setkat se s maminkou, musí prokázat, že si něco takového zaslouží a to, jak jinak, tím, že zachrání království i s princeznou. Lesní muži mu mohou pomoct na zapískání píšťalkou, vždy však pomoci může jenom jeden, aby les nezůstal bez strážce. Zřejmě proto důsledně přijde nejprve jeden a posléze i druhý lesní muž, aby následně na ples byly odvolány i víly a les tak zůstal humanoidních tvorů zcela prost. Svatá prostoto, tak prostinké to bylo, že mnohem víc sedí slovní spojení nehorázně blbé.

• 10.5.2017  11:24
    Poklad pod Černou hláskou (TV film) (1975)

Lubomír Lipský hledá poklad, který v tom smyslu slova, v jakém si představuje, (spoiler) nenajde, najde však poklad jiný, větší a tak nějak člověk vnímá jako pozitivum, že to klišovitě dobře dopadlo. Mravoučné poselství, které z toho ční od začátku, neruší, protože v daných souvislostech to působí věrohodně, navíc v papundeklových kulisách se prohánějí skvělí kumštýři, kteří i z kusu dvourozměrného pomalovaného kartónu dokáží vytvořit trosky středověkého hradu. Podotýkám, že cejnovi se zlatými šupinami by se plavalo zatraceně špatně a asi by se zarýval velmi hluboko do bahna.

• 5.5.2017  21:59
    O třech vandrovnících (TV film) (1976)

Do pohádky zpracovaný Pygmalionský motiv, kde se kromě motivu oživlé sochy promítá magické číslo tři. Tady tři kamarádi ze začátku na konci kamarády nejsou, ale ony se vztahy ženatých mužů a starých mládenců často modifikují i bez pokusu o vraždu.

• 5.5.2017  20:49
    Ivanka a Marijka (TV film) (1976)

Pohádka, kde deus ex machina je ursus ursus. Paní Maciuchové to tu strašně sluší a plyšová medvědice potěšila. Hodnotím to, jako kdyby mi bylo pět, těžko mít u takovéto hříčky nároky na triky jako u nevím už ani kolikátého dílu Hvězdných válek.

• 5.5.2017  18:31

V podstatě hodně nad hodnocením váhám. Na jednu stranu velmi roztomilé, příjemně rozverné, hezky obsazené, na druhou stranu příběh je nedotažený a to nejen v problematice loupežníků, když se na Honzu vrhli, když je nečekal, není překvapivé, že ho přesila udolala, ale hlavně v tom, že si rok ani nevzdechl za rodinou, i když ano, to je běžné pohádkové klišé, ale hlavně tedy nedomrlost děje při příchodu Félinky do Honzovy rodné chalupy. Ale s ohledem na věk téhle pohádky, příjemný hlas vypravěče, hezkou hudební stránku, která by moje rodiče v dobách mého dětství přiváděla k šílenství, protože bych jim "tváře jako slabikáře, černé tváře od kováře" zpívala nejméně týden, příjemné vystupování paní Štěpničkové a mou oblíbenou princeznu, kloním se k vyššímu počtu hvězd a doufám, že to s tím zpěvem není dědičné.

• 27.4.2017  19:05

Ta písnička Pavlíny je ale fakt brutálně vlezlá. Nedostala jsem ji z hlavy od dětství, kdy jsem ji slyšela prvně a mám obavu, že teď už mi ji z hlavy vyžene až Alzheimer.

• 24.4.2017  15:17

Nudíte se? Pořiďte si medvídka mývala. A pokud si pořídíte mývala s tou zbraní, s níž tam Rocket chodil, a kterou se nepokouším pojmenovat, abych se nevystavila obecnému posměchu, nudit se nebudete nejen vy, ale ani vaši zastřelení, upálení či anihilovaní sousedé z asi tak patnácti ulic ve vašem bezprostředním okolí. Začátek disponuje velmi podobnými emocemi jako konec Volání netvora, záhy se vše zvrhne (naštěstí) v poměrně příjemnou komedii, které z jednoho oka svítí světelné meče Hvězdných válek, z druhého vystrkují větvičky výhonky Stromovousovy, ze třetího na vás mrkají emzáci ze Star treku, ze čtvrtého a pátého probleskuje Červený trpaslík, Hvězdná pěchota a Baron Prášil a kdybych uměla víc než do pěti počítat a neměla defektní krátkoblbou paměť, jistě by na mě svítilo, ševelilo a troubilo ještě ledacos. Podle ukázek z dalšího dílu, který se na nás chystá už za pár týdnů, zazní i ono "já jsem tvůj otec!" a já jsem pyšná, že jsme doma in.

• 18.4.2017  19:03
    Don Chichot (2007)

Rytíř bez lásky je jako ryba bez bicyklu, animák bez kloudného vtipu může být dost snadno filmem bez diváka, nebo aspoň bez spokojeného diváka. Oslík je přiznanou vykrádačkou oslíka ze Shreka, Don Quijote je Don Quijote obohacený, aniž by to přinášelo další hodnotu, o trošku směšné snílkovské hrdiny, které si jen umíte představit, to celé ve stopáži, která je zkouškou divákovy trpělivosti. Jak mám ráda muzikály, říkala jsem si: No ty vole, ještě že se tam nezpívá.

• 18.4.2017  10:49
    Viking (2016)

Polorodí bratři, synové Svjatoslava I. se, eufemisticky řečeno, neměli příliš rádi. Nebo, napadá mě, naopak měli a v duchu ´co se škádlívá, to se rádo mívá´ pracovali na tom, jak se vzájemně definitivně uškádlit. Jak Vladimira vnímám víc jako postavu literární než historickou, tak mi tady byl sympatičtější jako barbarský násilník, než v podobě Bohem osloveného uvěřivšího budoucího světce. Rognědě se vůbec nedivím, vzhledem k okolnostem člověk skoro lituje, že její atentátnický pokus nebyl úspěšný. Irina mě iritovala a ve svém počínání mi připadala umělejší, než ten digitální zubr na začátku.

• 17.4.2017  08:16

Postavy literární z knih vylézají, osoby skutečné do nich zalézají, jedni se adaptují v reálném světě, druzí se sžívají se světem fantasie, jedno je dobrodružnější než druhé a druhé než první a samozřejmě, je to strašně napínavé, vtipné a zábavné. Aspoň takový bývá záměr v příbězích s touto vcelku otřepanou myšlenkou. V Nekonečném příběhu to vyšlo, tady to do sebe s precizností koleček hodinového strojku švýcarského časoměru nezapadlo. Není to vyloženě průšvih, ale kousek, který jsem viděla, když jsem náhodně procházela kolem zapnuté televize a moc to nevnímala, vypadal mnohem líp než všechny kousky, co jsem viděla, když jsem se rozhodla to sledovat. edit Viděla jsem to celé a najednou to je mnohem horší film, než se mi to zdálo, když mi mezi začátkem a koncem chybělo vidět asi tak třetinu.

• 16.4.2017  16:50

Princ Nebemodrý alias Modřej a víla Lupinka (domnívám se, že její květinou je vlčí bob - lupina, pravdou je, že půl stopáže jsem měla za to, že jí říkají lupénka) jsou další zhůvěřilostí z rodiny filmového pekla, veřejnosti známého jako německé filmové pohádky. Přežila jsem to, ale vypnout to hned na začátku by bylo bývalo moudřejší.

• 5.4.2017  10:54

Pohádky nebyly primárně dětský žánr a na Weissově kapradí to je jasně patrné. Erotické scény jsou velmi otevřené a ukazují toho víc, než mnohé současné filmy pro publikum podle žánrového řazení zralejší, kamera neuhýbá ani před floskulemi typu "byl panovníkem za nedbalost krutě potrestán" a to uškrcení služebníka a cestu uličkou domnělého dezertéra nám naturalisticky ukáže (a my tleskáme, protože po tomhle naše zvrhlé dětské já prahlo už při čtení Drdy), jen to vypíchnutí očí si musíme domyslet. Pokud kdo právě získal dojem, že se jedná o experimentální film perverzního režiséra, který si liboval v překonávání tabu a bariér, můj škodolibý záměr se podařil. Pravdou je, že Zlaté kapradí v této podobě je počinem poetickým, teskně baladickým a přes nemilosrdnou sondu do krajiny lidských slabostí podmanivě půvabným. Člověk tak může s hrdinou v jeho obrácení k pravým hodnotám, jakými láska, čest a věrnost bez pochyb jsou, bez uzardění soucítit, i když se před tím od samého počátku choval jako excelentní hlupák.

• 3.4.2017  20:14
    Šípková Růženka (TV film) (2009)

Velmi klasický začátek, kde to poprvé pocitově zaskřípe u věšteb sudiček. Zatímco prvních jedenáct hodných při pozvání na křtiny pronese sudbu vskutku homeopaticky, když nad miminkem ucedí každá jedno slovo (krásu!, cudnost!, skromnost!...), zlá sudička Maruna (čeští tvůrci svého času s tou Grizeldou projevili více invence) se rozkecá, až to hezké není. Zbývající hodná sudička se snaží zlý osud zmírnit a taky se rozkecá a také to hezké není. Pak se likvidují vřetena a nastává ekonomický úpadek, který je jen tak mimochodem a na fungování království to jinak ani není znát. Proč se princezna v souvislosti s věštbou týkající se vřetena nesměla s nikým kamarádit, je otázka, kterou se divák ani neodvažuje položit. Klade si totiž jiné, a to: Kde se tam sakra vzal ten kluk? Proč má ten princ tak špatný účes? A v neposlední řadě: Proč když někdo cítil potřebu dělat něco šípkového, neuvařil raději šípkovou omáčku? Když je po všem, tedy mírně arogantní princ je zahuben křovím, kladný hrdina olíbá princeznu v kómatu, dozvíme se, že stejnou misi jako on se pokoušeli spáchat už jeho otec (taky by líbal cizí ženskou, když už měl ženu a v kolébce mu vrněl náš hrdina?) a dědeček. Nekrofilie se v téhle rodině evidentně dědila. Problém mám taky s tím, že se osvobozuje polibkem a pak se tak nějak logicky princezna se zachráncem berou, což trochu hapruje s těmi manželkami doma. Chápu sousedsko přátelské závazky, ale vlastně chápu, proč zemřely předchozí generace, jejich ženy je musely zcela logicky za jejich rytířské snahy utlouct. Z celého toho vyplyne, že ten arogantní zrzavý princ byl vlastně bratránkem našeho hrdiny a že tu šerednou, ale fest šerednou, princeznu si náš hrdina nakonec vzal. Vždyť říkám, hrdina.

• 3.4.2017  19:54
    Zloděj z Bagdádu (TV film) (1978)

Sandokan tentokráte v roli prince Tádže, který za pomoci přítele Hasana, rozumějte místního zlodějíčka a šejdíře, bojuje proti zrádnému hypnotizérovi vezírovi Džaurovi o princeznu Jasmínu a vlastní totožnost. Být mi pět až deset let, asi jsem velmi okouzlena. Takhle jsem si říkala, že Jasmína opravdu není úplně nejkrásnější princezna, kterou jsem kdy viděla (zato první žena harému měla opravdu šmrnc), navíc se mi při výslovnosti princova jména pořád vkrádala do hlavy věta Stařenky Oggové: "A nesníme si ten táč raději doma?"

• 2.4.2017  12:40

Roztomilá komedie, která je předvídatelná jak polední menu v KFC. Jenže, když má člověk chuť na kuře osmažené ve vyjetém oleji, chce svoje kuře osmažené ve vyjetém oleji. Mnoho lidí tu váhalo mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Do prdele, zas abych tady ukazovala svou ženskou romantickou duši já a projevila tu odvahu dát romantické komedii ty čtyři, i když sama váhám, zda tři vlastně nestačí.

• 29.3.2017  15:26

Než se hrdinská legenda stane hrdinskou legendou, je jádrem boj, který není ani vznešený ani krásný. Legendární hrdina na konci svých dní je opelichaný trochu směšný stařík, který buď pateticky vykládá o tom, jak za onoho času, nebo má nevděčný úkol výše řečenou pravdu o minimální eleganci skutečného boje sdělovat mladým nové generace. Toto je sice poněkud sdělení z vedlejší koleje, ale je mnohem méně okoukané, než to, že hrdinní strážci nad padouchy zvítězí. Ale tak jo, zvítězí. Legendární hrdina přeci v bitvě vítězí vždycky, ne?

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49