• Pohádka

Kryštof a Kristina (1993) (TV film)

Veronice Freimanové role bestií padnou víc, než když má hrát královnu hodnou a laskavou. Ivan Trojan byl výborný princ, Kamila Špráchalová princezna, jakých je čtyřiadvacet do tuctu a její sestra Evženie byla přesně ten přemoudřelý převtipný mladší sourozenec, který diváka irituje v mnoha jiných pohádkách. Škoda toho, že se král mihne na obrazovce jen tak dlouho, aby si vypil sklenici vína a řekl jednu větu, když už mám v pohádce krále, který má jeden z nejkrásnějších hlasů naší scény, nechala bych ho mluvit až do úplného zblbnutí.

Láďo, ty jsi princezna! (1979) (TV film)

Obnovená a modernizovaná Princezna Lada, která nemá to naivní kouzlo své stařičké předchůdkyně, má ale vlastní půvab, taky má půvabnou princeznu a královnu, které na kouzlu neubírá ani to, že je už řadu let poněkud zcepenělá. Proč to nemohla klasicky být jen kmotřička víla je mi záhadou, ale když královna tak královna. Mladý Hrušínský ve své ukníkané topornosti je přesně tak ňoumovatý princ, jakého bylo do příběhu třeba, otázka je, jak dlouho po svatbě začal princezně lézt na nervy, jako že začal, ale to už je úplně jiná pohádka. Škoda, že prince nehraje Zich, jenže to by princezně závidělo několik generací divaček.

Lední medvídek (2001)

Tenhle animáček je výrazně, jednoznačně a zcela otevřeně orientovaný na malé děti, pokud na to máte ve svých zapšklých 15-25, případně v přehlíživých 25-30, nebo ve svých já nevím jakých já nevím kolika nároky jako kdyby to mělo být cokoliv jiného, než líbezný jednoduchý animáček s hezkými zvířátky pro tříleté děti, tak je chyba na vaší straně. Mně osobně na tom vadila ta přeslazenost, to, že generační nenávist se vyřešila jednou honičkou a že mezidruhové přátelství bylo divné jen mezi dvěma živočišnými druhy, mezi jinými, které se také spíš požírají než co jiného, to fungovalo bez problémů. Nedělejte z dětí pitomce, však ony časem zblbnou samy. Za hezkého medvídka, vlastně za všechny (mám ráda medvědy), za hezkého tuleně, vlastně za všechny (mám ráda tuleně), za hezkého zajíčka (mám ráda zajíčky) po hvězdě.

Karcoolka (2005)

Mám ráda dobré konce, v případě Karkůůle je dobré, že to nakonec skončilo, i když to byla vesměs poměrně humorná taškařice. Protože nejsem vizuálně orientovaná, zato nejsem zbavená pozorovacích schopností, nehybné vlasy (chlupy) postav mě nerozrušovaly, neb se s tím i v reálném světě setkávám (Paříž, Londýn a vlasy stále drží) a nehybná voda je led, pravda, v tom se plave prachmizerně. Základní zápletka je nedomyšlená, dobrá kuchařka si recepty pamatuje, takže odpověď na otázku, co měla Karcoolka v košíčku, je logika. Některé vtipy potěšily (opravdu se tu budeme bavit o tom, jak se zvětšuju?) Některé člověku připadají trochu za natupírované a přelakované vlasy přitažené, nemluvě o tom, že tahat za takhle zpracované vlasy je jak stěhovat piáno točitým schodištěm. Jódlující kozel je bezva, SPOILER - padoušský králíček nikoli, nemluvě o tom, že tady ten zatracený vlk toho ušáka nakonec dostal! Tak takhle by to, soudruzi z USA, skutečně nešlo! Abych vám neomlátila čepičku o hlavu. Opakuji, jsem tak trochu jako Karkulka, také mám ráda šťastné konce. Ale opravdu šťastné. To jste nemohli nechat všechny umřít, zapálit les nebo něco takového? Musel nedostatek vaší tvůrčí invence odnést králíček? KONEC SPOILERU, KONEC KOMENTU.

Červená Karkulka (1920)

Hodnotím a komentuji pochopitelně jen viděné torzo. Karkulka je sladce nablblá, babička je krásné psisko, kterému neobyčejně sluší brýle a čepeček. Myslete si každý, co si myslet chcete, mě to upřímně nadchlo.

Temný krystal (1982)

Bylo nebylo v jedné zemi nezemi se rozbil kámen a z toho vzešlo zlo pronásledující generace, z vyšších bytostí se stala monstra, z monster se stala monstra ještě horší, jen květiny, stromy, voda, Muf supermuf a gelflingové zůstali krásní. Loutky chodící v lese a šplhající po skále v divákovi vyvolávají okouzlení a ne pocit mírné trapnosti, jako vracející se Kuky, vida, jak to šlo a proč to tedy dnes již nejde? Závěr se nějak nabízel od začátku, možná jsem měla jen zřídkavý záblesk osvícení. Snad jen jednu formální výhradu - proč je temný krystal ametyst, když jsou krystaly mnohem tmavější a ponuřejší? Ach, to bývaly časy, když šlo poutavý výpravný příběh udělat s loutkami, bez počítačů a pochybných 3D efektů, jen (představte si ty uvozovky) s pomocí dobrého scénáře a výtvarného umu.

Pohřben zaživa (2010)

Pohřben zaživa, ano, ten název je tak trefný, až je spoilerující. Když už únosci nechali unesenému telefon, placatku s oblíbenou lihovinou, domácího mazlíčka a baterku, mohli mu tam dát něco na čtení a kytaru, přeci jen, v rakvi čas tak úplně neutíká, když tam jeden má být sám až do smrti.

Stop That Tank! (1942)

Dneska si, chlapci, rozdáme hračky. Každý tady máte svojí hezoučkou novou protitankovou pušku, pečujte o ni jako o zbylé zakalené oko v hlavě, nebo přijdete do pekla jak Hitler. Teď si pěkně napáskujte zásobník, každý si támhle na louce vyhlídněte tank ... už? .... tak a teď každý ten zlý tank zabijte. Skvěle. Jo, to jsem vám zapomněl říct, kope to jak šílená kráva, ale s tím ramenním kloubem budete mít problémy až za pár let, to už armádu zajímat nebude. A ještě drobnost, mířidla, tak do těch koukejte, docela to zlepšuje trefu. Jako vaše matky olejují šicí stroj, tak musíte promazávat i svou zbraň, jo a taky to čistěte a myjte si ruce. Nezapomínejte dávat své pušce pusu na dobrou noc. Nejhezčí na tom byl ten sup a ani ten nebyl doopravdy.

Alenka v říši divů (1981)

Alenku jsem nikdy neměla ráda, ono co mít rád na pitomé malé holčičce, která stresuje králíka tím, že za ním běží, zejména když už je sám dost vyděšený z představy, že mu královna nechá setnout hlavu. Houseňák a kočka Šklíba se povedli, zajíc březňák samozřejmě taktéž, ale čaj o páté prosím bez Alenky.

Jurské komando (2008) odpad!

Měla jsem depresku, mistr kulyk mi poradil podívat se na tenhle film. Trikově nabité akční sci-fi ukazující apokalyptickou vizi světa. Tvůrci nelžou ani trochu, triky tam jsou, papíroví dinosauři z nichž trčí opravdové akční špejle, jak je posunují New Yorkem a mezi kopci, pradědeček krokodýl, který turistům vypichuje oči a pak je sežere a pak další dinosaurus, který žere vrtulníky. Co už byste chtěli, abyste měli pocit, že se koukáte na Apokalypsu? Já si jsem jistá, že ten stroj času existuje a že tohle byl dokument. Navíc byli všichni značně technicky fundovaní. Vždyť úplně jasně řekli, že vytvořili tachionové pole rotující rychlostí blízké rychlosti světla. Když zařízení DUHA dosáhne maximální rychlosti, dotkne se krajního bodu elektromagnetické křivky. Jde o jednoduchý proces nesmírné složitosti, o vztah mezi časem a prostorem. Jde o jeskynní malby. Zjevení, které Bůh dal Ježíši Kristu, aby ukázal svým služebníkům, co se má brzo stát; naznačil to prostřednictvím anděla svému služebníku Janovi. Úplně jasný, ne?!

Ovládací panel
159. nej uživatel Česko