Listeroman

Poslední žijící člověk

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 31.1.2018  19:30

Ačkoliv si Spielberg vybral opět zajímavé historické téma, tak to nemělo takový šmrnc jako minule (Most špiónů). Svoboda tisku, morální dilemata, Hanks se Streepovou... všechno bohužel bez pořádného historického kontextu. Samotné odhalené dokumenty nejsou pro film stěžejní a moc se o nich nedozvíme. Delší stopáž a větší ponoření do politiky a historie bych asi prostě ocenil víc, než rozhodnutí tisku - vydat či nevydat, které prostě úplně napínavé není.

• 14.1.2018  06:49

Překvapivé a příjemné oživení filmové scény posledních let. Netradičně pojatý příběh částečně připomínající práce bratří Coenů slušně pracuje s kontrastem peprného černého humoru, buranskými problémy amerického města, brutální vraždy, trpící matky a nespravedlnosti. Kdyby byl film v místech vážnější a realističtější, tak určitě zapůsobí skvělé herecké výkony mnohem víc. Celkově je to ale originální kousek a to se cení.

• 29.8.2017  02:03

Mezi spaghetti westernama sice průměr, ale kombinace Elliho, Terence a Buda má něco do sebe. Navíc mě překvapilo, že se italský film v roce 1968 lehce vyjadřuje proti rasismu a obsadili do předních rolí i několik černochů. Nevybavuju si z té doby něco podobného...

• 23.8.2017  02:50
    Rozsudek (1982)

Paul Newman exceluje v roli právníka, který přišel o iluze a topí své problémy v alkoholu. Soudní tahanice je zajímavá, nepředpovídatelná a uvěřitelná. Sem tam se objevují celkem silná moudra a myslím si, že Rozsudek si tím zachovává i jakousi nadčasovost. Sidney Lumet nehraje příliš na divákovi emoce a nechává filmu plynulý spád. Asi proto mě příběh tolik nestrhl, i když je celkem napínavý. O něco lepší vyprávění příběhu a snad i výraznější hudba by určitě pomohla. Pořád je to ale hodně dobrý film, který prostě jen netlačí na pilu, jako třeba Philadelphia (1993) nebo ...And Justice for All (1979). Je škoda, že se režisér nevěnoval více do hloubky postavy Franka Galvina, protože Newman byl na to očividně připravený.

• 21.8.2017  16:03

Outsider ✔, víc než sport ✔, nikdo jim nevěří ✔, emotivní proslovy ✔, dobrej hráč, kterej má osobní problémy ✔, cesta do finále ✔, vypadá to, že prohrajou ✔ ....prostě klasika... Blue Chips, Hoosiers nebo Glory Road jsou o úroveň výš. Forest a jeho hoši bohužel prostě po celou dobu neodbočí ani trošičku od stereotypu všech filmů ze sportovního prostředí. Námět určitě nabízel víc.

• 6.8.2017  02:26

Prometheus měl v sobě víc... tady mi bohužel chybí ty velkolepé a zajímavé myšlenky, kterými předchozí film končil. Covenant sice přímo navazuje, ale vůbec ne tak jak bych si představoval. Má sice takovou tu atmosféru správného vetřelce, ale nepropojuje všechny předchozí díly, tak jako se to podařilo právě v Prometheovi. Člověk si tam začal uvědomovat určité souvislosti a série měla důvod pokračovat, ale Covenant je spíše takový osamostatněný díl, který podobně jako trojka celému příběhu moc nedává. Celkově vzato to není ani nějak moc dobrý film a pořádný návrat vetřelce snad přijde s Ripleyovou v dalším díle. Je to škoda, protože Prometheus měl našlápnuto k něčemu mnohem lepšímu.

• 5.8.2017  17:17
    Trestanec (2017)

Hodně jednoduchý příběh, který v podstatě nemá co nabídnout. Vyčerpal snad všechny vězeňské gangsterské stereotypy. Trošku nechápu proč vůbec film vznikl. Jako seriál by to asi obstálo, ale na celovečerní film ten scénář prostě nemá...existuje totiž tolik lepších filmů s podobnou tématikou...i Felon (2008) od stejného režiséra je o něco lepší.

• 30.7.2017  01:11
    Dunkerk (2017)

Pro mě dlouho očekávaný film, který nakonec asi splnil to co měl, ale musím říct, že jsem opravdu zrovna od Nolana čekal o úroveň lepší podívanou. Z těch několika pohledů a příběhů se určitě dalo vyždímat víc. Atmosféra je strhující a surovost některých záběrů dodává na autentičnosti, ale z celé bitvy o Dunkerque nám toho zrovna moc neukázali. Nejenže by záběry z fronty, která bránila pláž dodaly filmu větší říz, ale zároveň by podpořily dojem strachu a napětí. Takhle sice cítíme hrozbu, ale krom pár letadel a padajících letáků, jsme se moc akce z první ruky nedočkali. Přál bych si aby se do toho opřel Nolan znovu a natočil třeba Bitvu o Anglii nebo Operaci Market Garden či jinou z významných událostí války. Vlohy pro to má. Dunkerque to dokazuje, ale věřím a doufám, že to dokáže ještě líp.

• 17.7.2017  22:12
    The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

Povedený seriál s téměř filmovou atmosférou. Hodně pomohlo, že přes 5 sérií vydrželi téměř všichni herci a tím se trochu nostalgicky může vracet ke starým událostem. Je však opravdu nutné vidět naprosto všechny díly, protože těch odkazů se objevuje celkem dost. Odposlech a policejní triky jsou nejzajímavější v prvních dílech. Postupně se stanou trošku stereotypem, ale vynahrazuje to změna prostředí a mnoho zajímavých vedlejších příběhů. Určitě bych ocenil pokračování nebo nějaký spin-off.

• 29.3.2017  02:14
    Leviathan (1989)

Blbost bez charakteru, kterou zachraňuje jen to, že trvá 98 minut. Nepříliš originální námět, který doprovází špatní herci a slabší scénář. Rozhodně bych to nepřirovnával k Vetřelcovi, protože Leviathan se mu snad v žádném ohledu nějak nepodobá. Ztráta času.

• 23.3.2017  16:29

Nedokázal jsem se přenést přes anglicky mluvící Němce a přechytračenou předvídatelnou zápletku.

• 23.3.2017  16:22
    Brimstone (2016)

Netradiční western, který je podle mě zbytečně brutální a hlavně příliš dlouhý na to, aby si udržel mou veškerou pozornost. Několik přeházených kapitol sice zprvu dobře vysvětlují zajímavý příběh. Po nějaké době jsem už ale čekal na konečnou kapitolu, protože se film pěkně dlouho prakticky nepohnul z místa. Podobně jako There Will Be Blood je Brimstone originální a snaží se co nejkrutějším způsobem donutit diváka nenávidět jednu postavu. Celé je to postavené na dobrém základu, ale chybí tomu lepší vypravěčský um.

• 20.3.2017  00:18
    Mafián (TV film) (1996)

Autenticky zpracovaný život pravděpodobně posledního pořádného mafiánského bosse. Film ovšem není jenom životopisný příběh Johna Gottiho, jako je to spíš náhled do pomalého pádu rodiny Gambino. Hudbou a hereckými výkony se vyrovná i té totální špičce mezi mafiánkami. Což bych rozhodně od filmu, který ani nešel do kin, nečekal. Armand Assante jako Gotti a William Forsythe jako Sammy Gravano naprosto excelují. Chybělo málo a mohlo se jednat o jednu z kultovních mafiánek.

• 12.3.2017  01:46

Pollack dokázal myslím si docela pěkně natočit Yakuzu z amerického úhlu pohledu, takovým tím pomalejším stylem typickým pro sedmdesátá léta. Je to neustálý hon za splněním slibů a chutí po pomstě, při které se pomalu vytrácejí kontrasty mezi americkou a japonskou kulturou. Ocenil bych trošku víc japonštiny a větší pohled do samotného vedení Yakuzy.

• 9.3.2017  23:59

Ne příliš zajímavý příběh, kde se do Alžírské války podíváme opravdu jen na chviličku. Film si spíš hraje se surovou atmosférou kamenité pouště a se svízelnou životní situací alžírského vesničana, kterému pomáhá osamělý učitel. Viggo Mortensen opravdu předvedl své jazykové znalosti. Ještě jsem neviděl, že by herec v jednom filmu plynně mluvil 3 různými jazyky. Zarážející je, že prý ovládá ještě minimálně další 2.

• 2.3.2017  17:03
    Bird (1988)

I když nejsem odborník na jazz a znám snad jen Louise Armstronga a Milese Davise, tak k jazzu určitý kladný vztah mám. Bird popisuje věrohodně pro mě doposud neznámý pochmurný příběh geniálního saxofonisty Charlieho Parkera. Forest Whitaker se s jeho postavou sžil naprosto dokonale. Skoro bych nepoznal, že na ten saxík nehraje on. Clintovi, jako režisérovi, ale musím vytknout, že zbytečně film natáhl a po necelé 3 hodiny se toho zas tak moc neděje. Kvůli té monotónnosti jsem se občas i zamotával do změny časových linií. Přitom příběh opravdu stojí za pozornost. Jen kdyby byl film trošku kratší a živější.

• 25.2.2017  03:13
    Zakladatel (2016)

Věrně zachycený příběh o "zakladateli" snad největšího řetězce na světě, který, jak už to tak bývá, nebyl úplně tak jednoduchý a přímočarý. V podstatě se jedná o na chlup stejný příběh, jako o založení facebooku (Social Network), kde chlápek ukradne geniální nápad, vylepší ho, odkopne všechny své blízké, kteří ho brzdí a jeho byznys vzápětí vyroste v impérium. Předpokládám, že podobně taky vznikla nejedna úspěšná firma. Zakladatel je ale opravdu jen kopií Fincherova filmu a nepřináší bohužel nic nového. Příběh je to zajímavý, ale chtělo to trošku originálnější zpracování. Třeba z pohledu opravdových zakladatelů.

• 25.2.2017  00:46

Povedený náhled do boje o prvního člověka ve vesmíru, ve kterém však hlavní roli hrál boj za lidská práva. Skrytá čísla asi nepřekonají Černobílý svět (2011), ale jednoznačně se důstojně zařadí do popředí těch nejlepších filmů posledních let. Je to svižné a zábavné. V mnohém se tak podobá Apollu 13. Příběh těchto žen stojí za pozornost a uznání. Možná je těch filmů s podobnou tématikou v poslední době trochu moc, ale dokud bude rasismus existovat v takové míře jako teď, tak ať je těch filmů klidně víc.

• 24.2.2017  01:14

Vojenské akce z posledních let a zejména válka s terorismem slouží pro filmaře jako slušné a neprobádané téma, ale zde to hodně troskotá na nezajímavých postavách. Koukat na seriál, kde jediná lepší postava je ta hlavní, Rip - W. Goggins, se mi zrovna nechce. Osobní životy vojáků jsou až moc seriálové. Tím myslím zejména hodně viditelné klišé a takové ty zbytečné problémy, které natahují stopáž. Celá pointa seriálu v mých očích nepůsobí vůbec věrohodně a přitom stejný scénárista napsal přesvědčivě třeba Mariňáka či Apollo 13. Bohužel nemám snad žádnou motivaci podívat se na další díly...

• 23.2.2017  23:34

Povedený návrat po 20 letech, který nabízí o dost víc, než by člověk asi čekal. To co se povedlo v prvním díle se rozhodně nikam neztratilo. Skvělá hudba, skvělí herci a perfektní kamera. Snad jen těch odkazů na jedničku bylo možná až moc a T2 si tak úplně nevypracoval svou vlastní image, ale nějak zvlášť to nevadí, protože přesně tohle fanoušci přece chtěli.

• 15.2.2017  21:35
    Přiznání (2001)

Zajímavě natočená scénka z jednoho motelu, která v podání těchto herců rozhodně zabavila. Příběh rychle graduje a postavy začínají odhalovat svá pravá já. Natočené je to trošku jak nějaký studentský film, ale po chvilce si na to člověk zvykne a začne se hlavně zaměřovat na skvělé dialogy a přesvědčivé herecké výkony.

• 11.2.2017  03:15

Americké psycho nabízí hodně nevšední podívanou. Postava Patricka Batemana je na jednu stranu nudná, na druhou stranu psychopatická a snad i dokonce vtipná. Syn bohatého otce, jehož jediné poslání je dennodenně navštěvovat ty nejluxusnější restaurace a bary v New Yorku. Je posedlý luxusem a hlavně dobře vypadající vizitkou. Když nemá náladu, tak se pustí do vražedné mánie. Proč taky ne? I když se ke svému šílenému běsnění přizná, nikdo mu nevěří. Absurdita celého filmu je tak krásná, že moc nechápu jeho zdejší neúspěch. Podle mě je to jeden z těch filmů, na který nikdo nezapomene. Těžko někdy uvidím něco podobného. Christian Bale pro mě do teď byl spíš Bruce Wayne. Od teď bude Patrick Bateman.

• 10.2.2017  17:11
    Velké ticho (1968)

Nádherná zimní krajina Alp (čti Utah) a krutá atmosféra neobvyklého westernu, který očividně sloužil, jako velká inspirace pro Tarantina a jeho Hateful Eight (2015). Souboj němého Silence a nemilosrdného lovce lidí Loca je nepředvídatelný a zatraceně napínavý. Skoro bych hledal v režii stopu Sergia Leone, protože příběh Silence to od jeho veleděl opravdu nemá daleko. Sice se toho ve filmu zas tak moc nenamluví. Zápletka není nějak složitá. Přesto je to ale jeden z těch nejlepších spaghetti westernů, kde ovšem vyprahlé pouště a zpocená čela nahrazují bílé hory a zmrzlé kníry. Hudba Ennia Morriconeho samozřejmě ještě o velký kus přidává na tuhé atmosféře.

• 10.2.2017  13:46

Příběh Lance Armstronga potřeboval film dřív, než se na něj pomalu zapomene. The Program si rozhodně nebere servítky co se týče jeho osobnosti. Hlavními tématy jsou doping, novináři, rakovina a charita. Samotná cyklistika dostala bohužel minimální prostor. Trošku mi to v tomto ohledu připomíná Rush (2013), protože i tam byl samotný sport upozaděn. Na druhou stranu emotivní příběh dvou závodníků a skvělé záběry z trati to dokázaly slušně zamaskovat. Tady mi trošku přijde, jak kdyby někdo kdo neví naprosto nic o profesionální cyklistice natočil film o profesionální cyklistice. Rozhodně nejsem žádný expert přes tento sport, ale právě proto jsem očekával něco víc. Film prakticky nepoukazuje na nic jiného, než na doping a na to, jak špatný člověk je Lance Armstrong. Občas režisér vložil pár záběrů o jeho charitě, aby z něj neudělal úplnou zrůdu. Celkově to ale není nějak špatný film. Donutí člověka si udělat názor. Trošku představí zákoutí Tour de France a potěší pěkným výběrem hudby. Nutno ocenit i výkon Bena Fostera.

• 9.2.2017  00:57
    Moonlight (2016)

Netradiční námět černošského filmu, který ale nějak zvlášť neohromí. První dvě části filmu jsou o něco zajímavější než ta třetí. S finální drastickou změnou postavy na "50 Centa" jsem se moc nesrovnal a bohužel i příběh přestal být časem zajímavý a jakoby bez nápadu. Je to ale dobře zahrané a životní příběh Chirona působí hodně skutečně. Psychologická stránka filmu je totiž zpracovaná na jedničku. Z mého pohledu ale děj začal v druhé polovině pokulhávat a těch lepších momentů ubývalo. Šlo z toho asi vymáčknout víc, protože herecky to opravdu nemá chybu.

• 7.2.2017  21:24

Fort Apache hodně věrohodně zachycuje dobu a notorickou atmosféru v Bronxu v 70. letech. Příběh se částečně podobá Serpicovi (1973) a působí trochu jako protipól k Příběhu z Bronxu (1993). To zlé, na čem De Niro paradoxně našel dobro, je zde vyjeveno hodně naturalisticky. Je to příběh obyčejného poldy, který ovšem nepůsobí jako žádný hrdina. John Murphy naopak zapadá do špínou prolezlé společnosti, kterou ovládá drogová mafie.

• 1.2.2017  13:14
    Admirál (2015)

Velkolepě podaný námořnický film, který asi nemá zatím ve velikosti lodních bitev konkurenta. Snad jen Master & Commander dokázal námořníky zachytit trochu lépe. Neumím si představit, že bychom v našich končinách dokázali natočit něco podobného třeba o husitech. Kdyby se do toho někdo pustil tak by to možná stálo za to, ale v tomhle se bohužel ani Nizozemsku nemůžeme zatím rovnat. Příběh admirála Michiela de Ruytera zachytili celkem věrně a to i bez pomoci americkým přátel, což se zrovna často nevidí. Co mi ale vadilo a dost mi kazilo film, byla kamera a počítačové efekty. Škoda, že si Holanďáci na takhle těžkou práci nenajali nějaká pořádná esa. Mohlo to Admirála posunout na úplně jinou úroveň. Aspoň minimální zasvěcení do historických souvislostí by taky nebylo na škodu. Né každý je expert na historii Nizozemska. Přes určitá negativa si ale přeju víc takových filmů, protože z historie námořních bitev a výprav je jich opravdu hodně málo. Přitom je to tak hezké a bohaté téma.

• 30.1.2017  01:44
    Skála (1996)

Špatně napsaná a špatně zahraná blbost. Čekal jsem na příchod Leslieho Nielsena, protože tenhle Bayův výplod opravdu působí spíš jako parodie. Není to ani trochu napínavé, natož nějak překvapivé nebo snad zajímavé. Minimálně od Conneryho a Harrise jsem čekal rozhodně víc. To, že tu hraje Cage, sedí, ale tihle dva? Opravdu nechápu, jak velký úspěch tenhle film měl. Snad i každá bondovka s Brosnanem nabízí mnohem víc. Musím říct, že Bay nezklamal a já jsem se měl filmu vyhýbat úspěšněji. Bohužel.

• 26.1.2017  21:37
    Bod zlomu (1991)

Bodhi (Patrick Swayze) je jeden z nejlepších filmových záporáků. Kombinace filozofie, surfu a vloupaček je tak pěkná, že jsem snad i doufal, že se mladý Keano vybodne na FBI a přidá se na tuhle životní jízdu. Film je hodně poznamenán ženskou režií. Kathryn Bigelow natočila netradiční akční thriller, který nabízí o dost víc, než jak to zprvu vypadá.

• 26.1.2017  21:28
    Kokain (2001)

Jednoduše mě to nebavilo... když to tak nějak porovnám s Vlkem z Wall Street, kde se jedná o velmi podobný příběh, tak musím říct, že ty 3 Scorseseeho hodiny mě zabavily o dost víc než 2 hodinový Kokain. Strašně se to vleklo. Nic se pořádně nestalo a samotný příběh nebyl nějak zajímavý, nebo aspoň v tomhle podání ne. Johnny Depp se mi nikdy moc ve vážnějších rolích nelíbil a ani tady mi jako drogový dealer nepřišel zrovna přesvědčivý. Možná to bude u mě tématikou, protože ani například seriál Narcos o Escobarovi mě podobně nedokázal vůbec zaujmout. Víc mi sedí částečně smyšlený Trainspotting nebo třeba Scarface.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6