andrewXx

andrewXx

Ondrej Džurdženík

okres Vranov nad Topľou
Milovník filmov každého druhu.

<< předchozí 1 2 3 4
    • 22.8.2019  08:04
    Máma (2019)

V poslednej dobe sa nám v hororovom žánre začínajú objavovať fresh nápady, ktoré sa vymykajú z rokmi zaužívaných konceptov. Tento fakt si naozaj cením a plusové body si zaň určite pripíše aj Ma. Dejovo zaujímavo miešaný koktejl s partičkou naivných amerických teens, ktorých baví ožierať sa a záhadnou Octaviou Spencer v podobe ich pseudo mami, ktorej aj napriek rodičovským vlastnostiam nevadí tínedžerom požičiavať suterénom domu na ich parties. Práve dôvody, prečo to robí, vás nenechajú pasívne rozmýšľať o tom, čo ste mali včera na obed, ale budete sa zaujímať, prečo to tá staršia dáma vlastne celé robí. Film postupne odsýpa a podsúva vám postupne minimum informácií, pričom svoje tajomstov si stráži takmer dokonca (aj keď môžete sa domnievať). A presne to bol problém. Odkrývanie tajomstva nebolo namiešané najšťastnejšie a keď ste už maximálne vygradovaný na pointu, stále ju nedostatnete. Dospeje to až do bodu, že vás takt trochu prestane zaujímať a keď konečne príde, vôbec nemá až takú váhu, akú by ste čakali. FIlm to na vás skrátka len tak hodí a neobťažuje sa zistiť, či chytáte. Scenáristi síce priniesli niečo nové, no vôbec sa neunúvali to dotiahnuť. Nie veľmi šťastne je obsadená aj samotná Octavia Spencer, ktorá mi napriek svoji hereckým vlohám utkvela najmä z kladných úloh. Tie tušim tvorili 90 % jej kariéry. Asi preto jej ten evil postoj skrátka neveríte. Žáner horor je v tomto prípade tiež na veľké posúdenie, keďže tu strach vlastne rapídne chýbal.

• 3.7.2019  09:03
    Syn temnoty (2019)

Ako by vyzeralo, keby sa Superman odvrátil a postavil proti ľuďom? Strach z jeho moci jemne načrtol Zack Snyder v BvS a niekoľko situácií sme videli aj v komiksoch. Bez ohľadu na detaily a vzhľadom na jeho silu, ľudstvo by malo sakramentský problém. Práve z tejto situácie čerpá Brightburn, ktorý je zároveň aspoň podľa mojich informácií prvou lastovičkou nového sub-žánru superhero horor. Toto spojenie ja samo o sebe naozaj zaujímavé, ale v prípade Brightburnu nefunguje tak, ako by som si to predstavoval. Má síce zaujímavú myšlienku, drsné, miestami prehnané R-kové scény, Elizabeth Banks a zopár atmosferických scén, ale vo výsledku pôsobí len ako decentný pilot k seriálu. Prináša námet, ktorý sa dá pekne rozširovať a spúšťa v nás mnohé otázky. Odkiaľ chlapec prišiel? Čo je zdrojom jeho sily? Čo všetko dokáže? Je jediný? Ak nie, kde sú ostatní? Odkiaľ sa berú v jeho hlave záhadné hlasy? Prečo ho nabádajú k ovládnutiu zeme? Brightburn na nič z toho neodpovedá. Miestami je spomalený, naťahovaný a občas vás prinúti povedať si "to myslia vážne?". Z dobrého nápadu sa teda vykľul len priemerný film, ktorý napriek veľkému potenciálu časom zapadne prachom. Ono za tých 6 mega sa nedajú očakávať zázraky. Každopádne vedel by som si to predstaviť aj ako blockbuster s poriadnym rozpočtom. To by nám mohlo celkom spustiť sánky. Možno je to tak trošku aj apel na DC, že by mohlo sfilmovať odvráteného Supermana. S jeho znakom by sa na to pozeralo fakt lepšie. A nenechajte sa mýliť menom Jamesa Gunna, na ktorom si film postavil marketing. Len produkuje, takže na kvality Guardians of the Galaxy môžete zabudnúť.

• 13.6.2019  19:33

Warner Bros. boli odjakživa synonymom kvality po všetkých stránkach. Keď sa pozrieme do minulosti a film dostal nálepku WB, teda začínal notoricky známym introm, na 99 % ste si mohli byť istí, že pôjde o kvalitu. Správy ohľadne ich vedenia nemám momentálne nasledované, ale mám taký pocit, že sa tam všetci postupne zbláznili. Vlna nepodarkov začínajúca na strane DC Comics sa posúva ďalej a zrejme zachvátila aj ďalšie horory. Ono to všetko vlastne začína už absurdným rozhodnutím, kde na režisérsku stoličku posadia neskúseného človeka, ktorý má za sebou jedno dve Béčka, prípadne dokonca aj Céčkové záležitosti a nechajú ho natočiť niečo, od čoho asi naivne očakávajú, že bude dobré. Marketing zatiaľ stále šľape pomerne fájn, preto si to vlastne všetci vždy pozrieme, ale sklamanie na konci skrátka nezakryje žiaden pekný plagátik ani dobre nastrihaný trailer či iný druh reklamy. Neskúsené ucho Chaves dostal príležitosť zažiariť, ale zhorel skôr, než sa film vôbec stihol poriadne rozbehnúť. Tuctové, bez základov, miestami hlúpe, sem tam pozerateľné. Podarilo sa tiež zopár ľakačiek, ktoré len skopírovali Jamesa Wanna, ktorý tu sedí na stoličke producenta. Aj keď všetci vieme, že keď to Wann nemá plne vo svojich rukách na stoličke režiséra, končí to priemerom až podpriemerom. Conjuring položil vynikajúce základy pre novodobé horory, ktoré dokážu vydesiť aj dnešného diváka, ktorý všade bol a všetko videl. Trojku dychtivo očakávam odkedy ju štúdio oznámilo. Ak ju však má točiť Michael Chaves, tak to vlastne môžu rovno zabaliť a aspoň ušetria prznenie inak úspešnej značky. Veľmi ma mrzí, že Wann na tretí Conjuring nemá čas, ale ono to raz muselo prísť. Jeho talent je pre ďalšie projekty Warneru doslova nepostrádateľný, tak skrátka nemohol zostať len pri hororoch. Možno to vlastne sám už ani nechcel. Každopádne jeho návrat do tohto žánru na poste režiséra ma veľmi poteší. Nech už pôjde o akýkoľvek starý či nový projekt. Teraz si vlastne uvedomujem, že tento komentár je z drvivej väčšiny o Warneri a Wannovi, ale ono si vlastne Chaves viac z mojej strany ani nezaslúži. La Llorona ponúkne trochu napätia, párkrát sa aj zľaknete, čo spôsobí zvuk a lacné jump scary, ale keď film preskočíte, neprídete naozaj o nič.

• 3.5.2019  20:18

Tak a je dobojované, aspoň pre tentokrát. Máme za sebou vyvrcholenie 11 ročnej etapy Marvelu, s ktorou mnohí dospievali. Začal ju dovtedy pre mňa neznámy Robert Downey Jr., v dnes už ikonickej a legendárnej úlohe Tonyho Starka, ktorý ju tiež, veľmi zaslúžene dokončil. Neprial som to viac nikomu než jemu. Aj napriek cene, ktorú ho to stálo. Endgame však zďaleka nie je film, aký by sme si všetci želali. Bratia Russovci to po dokonalom Infinity War naozaj nemali ľahké. Tlak zo strany verejnosti v podobe očakávaní bol viac než obrovský a všetci sme tak nejak čakali, že nám tu ešte raz odstrelí dekel. Bohužiaľ aspoň za mňa sa tak v tomto prípade nestalo. Endgame sa skôr, než na podstatnejších veciach, totiž snaží viac stavať na neskutočnom, celosvetovom hype a tiež poriadnej dávke nostalgie. Cítiť z neho naťahovanie a veľa vecí necháva skôr nútene prebehnúť namiesto toho, aby dostali zaslúžený priestor. Výrazný, do filmu skvele navrhnutý Thanos, z ktorého v Infinity War išiel strach pri každom zábere, sa v Endgame vytratil niekam do úzadia. Po predchádzajúcich udalostiach si film zaslúžil temnejšiu a vážnejšiu atmosféru, z ktorej mali sálať emócie na každej strane. Ach, kiežby sme tu mali ešte jednu dospelejšiu verziu, ktorá by si mohla odopnúť guľu na nohe v podobe detských filmových divákov. Zdá sa, že Russovci si svoju emočnú linku vyplytvali v Infinity War a bohužiaľ v Endgame ma nedokázalo za srdce chytiť takmer nič. A to mi niekedy naozaj netreba veľa. Odniesla si to moja najobľúbenejšia postava a jej posledný moment bol vystavaný tak, že to so mnou ani necuklo. Spozoroval som na sebe po chvíli vážnu tvár, ale páni režiséri, pri tejto scéne som mal plakať ako malý chlapec! Okrem toho, sme mali byť svedkami najepickejšej filmovej bitky všetkých čias. Celá jej veľkoleposť sa však skrývala v nástupe armád so silným prísľubom niečoho veľkého. Nie v samotnom boji, ktorý bohužiaľ patril k šedému priemeru kinematografie. Russovci namiesto silných emócii a temnejšej atmosféry, ktorú si udalosti skrátka vyžadovali, stavajú skôr na nostalgii. Vracajú nás späť v čase a ukazujú finálne scény z predchádzajúcich filmov, ktorých sme boli svedkami v priebehu rokov. Práve to mohlo u vášnivých fanúšikov či povrchnejších divákov zarezonovať do takej miery, že si film po celom svete odnášal oslavné hodnotenia. Mám pocit, že niektorí dávajú plnú dávku hviezdičiek len kvôli nostalgii a či dokonca ešte skôr, než by navštívili kino. Predpokladám, že veľa hodnotení je odôvodnených len slovami - "noa, veď sú to Avengers v záverečnej fáze!!! To musí byť skvelé!" Kritickejší diváci a fanúšikovia, ktorí sa napriek všetkému dokážu pozrieť pravde do očí, však z Endgame určite nebudú odpálení. Tvorcovia napriek tomu predviedli niekoľko dobrých nápadov. Naposledy sme si mohli užiť niektoré z obľúbených postáv. Naposledy som sa mohol pozrieť síce na umelé, ale veľké filmové srdce môjho najväčšieho obľúbenca z Marvel univerza. Vrátiť sa späť v čase a byť znova svedkom finálnych udalostí z predchádzajúcich filmov. Vychutnať si pocit, že naozaj netuším čo sa stane s tým, že môžem čakať naozaj čokoľvek. Ale to je všetko. Endgame je vo svojej podstate decentné finále, narážajúce na obrovské očakávania vybudované v Infinity War, na ktoré po čase zabudneme. Zaslúžilo si oveľa viac emócií, hustej atmosféry a šťavy, ktorá mala strhnúť zo stoličky aj toho najotrelejšieho diváka. S hodnotením je to u mňa vlastne celé na 3/5, ale ja v tomto prípade prvýkrát nemám srdce strhnúť filmu ďalšiu hviezdičku. Zrejme stále mäknem kvôli Infinity War.

• 20.5.2018  14:47

Kráľovská svadba zasiahla ľudí v troch kategóriách. Tí, ktorí na ňu nadávajú preto, lebo sa má niekto lepšie ako oni, prečo by sa o to mali zaujímať, že to stálo kopec peňazí, ktoré mohli ísť inam a podobne. Aj napriek tomu, že im je ukradnutá, míňajú svoju energiu na jej komentovanie v negatívnom zmysle slova. Potom sú tu tí, ktorí ju hejtujú už len z princípu, pretože vidia kategóriu číslo tri, ktorá o ňu prejavuje záujem. Jednoducho chcú byť iní, pretože si myslia, že je to cool. Tento film zrejme hodnotila prvá a druhá kategória, pričom sa domnievam, že väčšina toho "odpadu" je tu len z princípu a film vlastne vôbec nevideli. Dôvodu? Nuž, aj napriek tej TV tvorbe to vlastne vo výsledku vôbec nebolo zlé. Hlavná dvojica bola obsadená veľmi dobre. Dej pekne odsýpal a pustil sa dokonca aj do ťažších tém ako smrť princeznej Diany a jej dosah na samotného Harryho, ktorý sa s ňou pasoval naozaj dlho. V prípade Meghan išlo o problémy jej pôvodu, že je len obyčajná herečka, ktorá je ešte k tomu rozvedená a polovičná afroameričanka. Toto bol zrejme najsilnejší aspekt filmu, ktorý sa mohol rozvíjať oveľa viac. Potom však nastáva romantické klišé, ktoré už film sťahuje nižšie. Práve tam mohli autori ukázať oveľa viac nápadu a sily. Iste sa nejedná o žiaden žánrový prelom alebo niečo, čo sme ešte nevideli. No napriek tomu ide o pozerateľný kúsok, s ktorým nešliapnete vedľa, ak vás toto royal diane čo i len kúsok zaujíma. 65%

• 2.4.2018  14:40
    Coco (2017)

Wau! Pixar v tej najlepšej forme. Presne taký, aký si ho pamätám z detstva. Krásne, pútavé, nápadité, dojímavé, skrátka perfektné.

• 13.3.2018  14:56

Winchestrovka. Opakovacia puška, ktorá zabila tisíce ľudí. Môže byť použitá na obranu, ale aj na útok. Nevyberá si medzi dobrým či zlým človekom, pretože vystrelí na každého. Berie život bez toho, aby dokázala rozhodnúť, či je to spravodlivé alebo nie. Ten, kto za jej konanie nesie plnú zodpovednosť, je jej vynálezca a celá jeho rodina, na ktorej čele stojí momentálne dedička zbrojárskeho impéria. Duchovia tých, ktorých wincehstrovka zabila, si prišli vymáhať svoje účty. Nástroj, pomocou ktorého rodina Winchestrových zbohatla, sa zároveň stal ich prekliatím, pretože neuspokojená túžba po pomste duchov je naozaj veľká. Pompéznosť celej rodiny vrcholí v podobe ich obrovského sídla, ktoré stará lady stavia pre duše mŕtvych, aby ich upokojila. Míňa však všetok majetok zbrojárskej firmy, pretože obrovské sídlo sa stavia 24 hodín, 7 dní v týždni už dlhý čas. Členovia predstavenstva uvažujú o príčetnosti lady Winchester, preto vyšlú uznávaného lekára, ktorý má pripraviť posudok jej zdravotného stavu. Ten sa však rýchlo dozvie, že nie všetko je tak, ako sa zdá. Celé je to naozaj perfektný námet, z ktorého sa dal vyťažiť jeden z najlepších hororov všetkých čias. Pokojne mohol mať aj 150 minút, pretože by ich dokázal skvele využiť na vetvenie námetu, pridať množstvo výborných nápadov a vybudovať príbeh na naozaj silných základoch, ktoré by dokonale odrážali spytovanie svedomia vdovy, za ich rodinné podnikanie prinášajúce svetu smrť. Mňa samého k tomu napadá toľko vecí, že mám chuť zobrať kameru, napísať scenár a natočiť to správne. :) Namiesto toho bratia Spierigovci predvádzajú 99 minút totálnej nudy, ktorá odzačiatku každou ďalšou minútou pochováva vynikajúci nápad. Nepomáha ani herecky ostrieľaná Helen Mirren, ktorá síce bola obsadená dobre, ale film predsa nemôže stáť na jednej herečke. Tomu už nie film, ktorý má takýto výborný nápad. Naozaj večná škoda a tuším nikdy som sa v kine nenudil tak ako včera.

• 16.2.2018  16:39

Excelentná Frances McDormand (silná adeptka na Oscara) v pochmúrnej dráme, ktorej nechýba poriadna porcia čierneho humoru, šťavnatý slovník, výborné postavy so vzájomnou chémiou, nepredvídateľný dej a krimi zápletka v sviežom prevedení, opierajúca sa o 3 bilboardy. Vo výsledku naozaj výnimočný počin, ktorý však ku konci skĺzol niekam inam, než by možno mal. Človek by potom všetkom čakal silnejšie vyvŕbenie udalostí, no to bohužiaľ neprišlo.

• 16.2.2018  16:32
    Blok 99 (2017)

V prvom rade naozaj nepodarený trailer, po ktorom film vôbec nezaujal. Ak mu však dáte šancu, uvidíte titul, v ktorom prevláda sakramentsky hustá atmosféra, drsný a chladný vizuál, výborne vybraný hlavný hrdina, brutalita a podmanivý dej. Má všetko, čo od kvalitného kúsku očakávate. Jediná škoda, že tomu chýba viac hĺbky, inak by Vaughn mohol zaútočiť na Oscara podobne, ako Leonardo v Revenantovi. Zahler odviedol každopádne skvelú prácu, aj keď jeho záľuba v brutalite a pomaly plynúcom deji nemusí sadnúť každému (v Bone Tomahawk to prepískol), Brawl in Cell Block 99 by bez toho proste nebol tým, čím je teraz.

• 31.1.2018  15:41
    Halloween II (2009)

Prvá polovica prvého dielu bola skvelým prísľubom sľubného remaku klasiky 70. rokov, až kým ju Rob Zombie (vraj hororový klasik), v tej druhej úplne nepochoval. V prípade dvojky celý film pochoval hneď od úplného začiatku, ak nie ešte skôr. Bolo to stupídne, amatérske, nechutné, nelogicky do očí bijúce, urážlivé a otravné zároveň. Keď to videl John Carpenter, určite mu nebolo všetko jedno.

• 7.10.2017  13:51

Michael Bay postupne preniesol sériu Transformers z trónu blockbusterov (jednotka), až k úplnému dnu, kde dokonca The Last Knight paroduje sám seba. Film je totiž plný nevkusného a trápneho humoru. Trojica scenáristov navarila taký dejový guláš, aký sme tu nemali už dlho. A to je pri dnešných filmoch, vystupujúcich ako továreň na peniaze už čo povedať. Umiestnenie vesmíru Transformerov až do doby okrúhleho stola kráľa Artuša, bol taký stupídny nápad, že to máte problém zožrať už od úvodnej historickej scény. Zvlášť potom, čo Merlina hrá Stanley Tucci, ktorého si zo štvorky pamätáme ako úplne inú postavu. Ono aj napriek maskám to bolo vidno! Vážne je pri filme s rozpočtom prevyšujúcim stovku miliónov dolárov, problém do tejto malej roličky zohnať iného herca? Takéto lacné praktiky nerobí už ani televízna produkcia, ktorú dejom Transformers: The Last Knight dokonale pripomína. Všetky fakty, ktoré chce tento lacný scenár povedať, by pravdepodobne kvalitnejší režisér dokázal vyrozprávať skvele aj vo filme so stopážou 90 minút. Bay na to potreboval 151 minút, pretože mal silné nutkanie napchať do filmu toľko vaty, koľko len znesie. Výsledkom je naozaj veľká nuda, ktorá dokazuje, že film sa vlastne za tie roky nikam neposunul. Ak teda nerátame skutočne špičkové efekty, ktoré sú zmesou toho najlepšieho, čo dnešná filmárčina dokáže ponúknuť. Talent na dokonalú vizuálnu stránku a epické zábery Bayovi ani po rokoch nejde uprieť, no to je bohužiaľ jediné pozitívum tohto filmu. Výborný vizuál ponúkol aj Emmerich v Independent Day 2, no všetci vieme ako to dopadlo a tiež, že to ABSOLÚTNE NESTAČÍ. V neposlednom rade upadá aj herecké obsadenie. Tak, ako sa Wahlberg zdal vo svojej úlohe solídny pri štvorke, tu absolútne prepadá a s tým blbým účesom ma otravuje vždy, keď je práve na obraze. Tiež sa čudujem Hopkinsovi, že ho na toto nahovorili. Absolútne zbytočná je aj nová postava Isabely Moner, no naopak vítam krásku Lauru Haddock, ktorá je po Megan konečne dôstojnou nástupkyňou TOP ženy v tejto sérii. Mimochodom Laura by sa mi skvele hodila aj do úlohy novej Lary Croft, keby ju nedostala tá nesympatická Alicia Vikander. A hej, skoro by som bol zabudol. Do filmu sa vrátil aj náš obľúbený mariňák Josh Duhamel, ktorý bol skvelou pripomienkou toho, ako výborne som sa bavil pri pôvodnej trilógii. Na záver by som dodal už len to, ŽE TRANSFORMERS: THE LAST KNIGHT ABSOLÚTNE NEODPORÚČAM. Jedine v prípade, že máte nový 4K či Full HD televízor a chcete si na ňom pozrieť krásu dnešných, špičkových hollywoodskych efektov. Čo je na pozretie filmu pomerne chabý dôvod, ale veď na tom prídete sami. Pán Bay, už naozaj štačilo. A to som patril k tým, ktorí si skvele užívali aj ďalšie diely, mimo dokonalej jednotky a slabšej štvorky. Pohár mojej solidarity sa však už naplnil. Keď sa však pozriem na plány Paramountu, mali by sme sa dočkať ešte 2 ďalších častí mimo spin-offu Bumblebeeho. Vedenie by sa pri nich malo vážne zamyslieť nad zmenou režiséra a poriadne zapracovať na scenári, pretože ak to má byť ešte slabšie ako The Last Knight, nižšie hodnotenie ako odpad tu už dať nejde.

• 13.9.2017  11:49

Noví piráti sa hodnotia dosť ťažko. Na jednej strane tu máme príjemný, až nostalgický throwback k pôvodnej trilógii, čo je rozhodne veľkým plusom. Návrat Blooma a Knightley, aj keď sme ich videli len veľmi krátko, vítam s otvorenou náručou (inak neprišli vám trochu ako umelí?). Film má skvelý vizuál, podškrtnutý hudbou síce od Zanelliho, no Zimmerov motív jasne navnadzuje aj po rokoch. Je tu však jedno veľké ALE. Aj napriek tomu, že séria dostala prestávku, vrátila sa v roku 2011 a teraz po dlhých šiestich rokoch znova, na príbehu bolo vidieť, že tu nedostávame zase nič nové a miestami mi to prišlo celé tak zadýchané, akoby sme tu nových pirátov mali každý rok. Pauza by mala sérii väčšinou prospieť, no tu to naozaj nie je veľmi badať. Dead Men Tell No Tales má asi 2 skvelé, zapamätateľné scény, ktorými boli kradnutie banky a oddelenie morskej hladiny vo finále. Inak to stráca na dychu takmer všade, čo najviac zamrzí u obľúbeného kapitána Sparrowa. Ide o jednu z najlegendárnejších postáv filmového priemyslu, ktorá v tomto filme ťahá kvalitou druhé, ak nie tretie husle. Depp príliš tlačí na pílu z čoho je len zopár trápnych vtipov a jedna skvelá a fakt vtipná scéna s gilotínou. Rovnako Bardem ako záporák nedokázal do filmu vzniesť žiadnu dávku napätia. Ak teda nerátame jeho úvodnú scénu. Pri On Stranger Tides som sa skvele bavil a na legendárnu scénu s morskými pannami spomínam doteraz. Dead Men Tell No Tales dostal kvalitnejšiu réžiu, no výsledok ma ani zďaleka nepresvedčil tak, ako Marshallow v roku 2011. Posledná výhrada je už len k českému dabingu, pri ktorom mi trhá srdce, že jeho kvalita posledné roky rapídne upadá. To vážne niekto nechal dabovať v češtine Jackovho strýka Mekyho Žbirku?

• 10.8.2017  11:39

Deepwater Horizon som aj napriek komerčnému úspechu prijal skôr vlažne. Nebolo to zlé, ale filmom, ktorým ma Peter Berg zatlačil do kresla je jednoznačne Patriots Day. Presne takto si predstavujem film tohto zamerania, ktorý sa odohral na základe skutočných udalostí. Berg ho režijne drží pevne vo všetkých ohľadoch od začiatku až do konca a má prehľad o každom bode, ktorý sa na pľaci deje. Veľmi trefne mieša filmový obraz s autentickými zábermi z miesta tragédie, pričom ponúka parádne herecké obsadenie, ktoré hrá presne to, čo hrať má. Patriots Day je premyslený, výborne zvládnutý a napočudovanie nepritiahnutý za vlasy. Najprv pokojne a dôsledne pripravuje na to, čo sa má stať a potom predvádza výbornú akciu. A k tomu tá strhujúca naháňačka atentátnikov, ktorá vyvrcholí v bravúrne prevedenú prestrelku. To je tiež niečo, čo tento film vynáša vysoko. Nemal som na to ani veľkú chuť, pozrel som si to len tak, ale zase raz som rád, že som sa premohol. Lebo tento kúsok si určite zaslúži byť videný.

• 7.8.2017  13:34

Nuž, typický Guy Ritchie, ktorý vezme klasiku a podá ju svojsky tak, ako to dokáže len on. Talent mu nikto neuprie a máte tu len dve možnosti. Buď filmu dáte pokoj a obídete ho, alebo zoberiete to, čo vám Ritchie servíruje a nového kráľa Artuša si užijete so všetkou parádou. Ide o vizuálne veľmi pôsobivý zážitok, ktorý dotvára zbesilá akcia. Myslím, že niektoré scény, resp. zábery si budem pamätať ešte dlho. O epické momenty tu nie je núdza a film dotvára aj skvelé obsadenie. Charlie Hunnam na mňa pri promovaní filmu pôsobil naozaj fádne. Vo filme však maximálne prekvapil a postava mu sadla ako uliata. Celkom fresh bolo vidieť tiež po dlhej dobe Djimona Hounsoua, Erica Banu, Juda Lawa v zápornej úlohe a objavil sa dokonca aj Beckham, ktorý tam síce pôsobil ako päsť na oko, ale zámer autorov bol dobrý. Vizuál dotvárala výborná hudba a film pokrivkáva jedine na rozprávaní. To je jemne atypické, čo nie je zlé. Problém je v tom, že naťahuje nepodstatné scény len na oko, pričom to podstatné často odflákne. Práve tieto chyby vytrhávajú z deja a filmu skôr ubližujú. Možno mohla byť stopáž dlhšia, ubrať z epickosti alebo to chce ešte druhé pozretie. Každopádne ide o prekvapenie, ktoré vrelo odporúčam a ktoré sa zároveň stáva mojim tisícim hodnoteným filmom na ČSFD.

• 12.7.2017  11:48
    Mumie (2017)

Od oznámenia Dark Universe, teda návratu klasických monštier na strieborné plátna som sa naozaj tešil. Kurtzman (Star Trek, Transformers, Mission Impossible), Koepp (Man in Black 3, War of the World, posledný Indy), McQuarrie (Edge of Tomorrow, Jack Reacher) a k tomu obľúbený Cruise, so zvyškom veľmi dobre vybratého obsadenia v podobe Boutelly, Crowa, Wallis a ďalších. Nová múmia tak skrátka nemohla dopadnúť zle. Iba žeby dopadla. Osvedčení blockbusteroví scenáristi sa škaredo sekli a priniesli film priemernej kvality, z ktorého hádam ani oni sami nemôžu mať radosť. Celé to padá na plytkom deji. Možno nebolo múdre voliť Kurtzmana za režišera, možno niekedy je menej viac, možno tam chýbalo viac zmyslu pre detail, viac nápadu alebo to všetko posral ten neskúsený Kussman? Ktovie. Každopádne ide len o začiatok nového vesmíru klasických monštier. Universal pri ňom škaredo padol na hubu a preto verím, že pri ďalšom filme už urobí všetko preto, aby nešliapol vedľa. Bez snahy to totiž nejde.

• 29.5.2017  17:22

1* za soundtrack: Sia - Helium . Inak len zhluk sexy scénok, ktoré niečo musí držať pokope, dej to však každopádne nebol. Dialógy sú miestami tak stupídne, že sa na nich určite museli smiať aj samotní tvorcovia. Jednotka sa celkom dala pozrieť, no toto je výrazne horšie, prvoplánové, nudné, priamočiare a pridajte si všetky ďalšie prívlastky, ktoré vás napadnú, keď sa pozeráte na skutočne zbytočný film.

• 4.5.2017  12:09
    Uteč (2017)

Ono je to viac mysteriózny triler než horor, preto nečakajte, že budete vydesení v štýle Jamesa Wana, no napriek tomu ide o scenáristicky výbornú záležitosť, ktorá zaujme originálnym dejom. Ten využíva tematiku rasizmu tak originálne, že sme to v žiadnom inom filme ešte nevideli. Výborná réžia, skvelé budovanie napätia, fungujúce postavy, veľmi presvedčiví herci, vyberané audio a atmosféra robia z Get Out filmom, ktorý fanúšikovia žánru jednoducho musia vidieť. Jediné, čo film sťahuje nižšie je koniec, ktorému chýbal väčší šmrnc a sila. Jordan Peele sa však vo svojom režijnom debute predviedol ako veľký talent a ja už teraz čakám na jeho ďalší projekt. Štúdio Universal rovnako nemôže byť šťastnejšie, nakoľko si snímka s rozpočtom pod 5 miliónov, dokázala celosvetovo zarobiť takmer 400 miliónov dolárov. Nezaostával ani Daniel Kaluuya, ktorý po tomto určite o nové projekty nebude mať núdzu.

• 24.4.2017  17:41

Neuveriteľné! Výborne som sa bavil, v čo som vlastne ani nedúfal.

• 28.12.2016  13:07

Film som chcel komentovať sám, no napísal by som niečo v tom zmysle čo tu už je. Takže prvý krát v živote si dovolím citovať už daný komentár, pretože plne vystihuje môj názor. Snáď sa na mňa užívateľ M.a.t.t. nenahnevá. "Množstvo nezaujímavých a podivných dejových línií poskladaných do striedavo funkčného a nefunkčného celku, kde sa nakoniec všetky vážne problémy a traumy vyriešia samé - pretože Vianoce. Ak sa Jessie Nelson snažila o americkú odpoveď na Lásku nebeskú, tak jej to veľmi nevyšlo. Jediným ozaj svetlým bodom je iba vynikajúca línia Eleanor a Joea v podaní Olivie Wilde a Jaka Laceyho, ale tí mali žiariť v samostatnom filme."

• 5.11.2016  11:26

Nový Star Trek zmenil režiséra a ostrieľaného, skvelého J.J. Abramsa vystriedal tiež skúsený Justin Lin. Ten čelil neľahkej úlohe, pretože jeho film mal byť akýmsi vrcholom výročia značky a tiež musel rátať s tým, že bude porovnávaný s predchádzajúcimi dielmi, kedy dal Abrams latku najmä pri Into Darkness tak vysoko, že na ňu niektoré filmy môžu pozerať iba ďalekohľadom. Star Trek Beyond je farebnejší, svetlejší a má ľahšiu atmosféru. To v tomto prípade naozaj nie je na škodu, pretože to sérii prinieslo dobré osvieženie. Čo ale na škodu je, že dej síce nie je zlý, je nový, posádka sa rozdelila a prináša celkom iné dobrodružstvo, ako sme videli predtým, no nedokáže vtiahnuť tak, ako tomu bolo v predchádzajúcich dieloch. Idris Elba čoby záporák na svojich konkurentov predtým proste nestačil a finále bolo tiež jemne slabšie. To je za mňa jediné väčšie mínus tejto časti, za ktoré jej strhávam 1*. Inak je Star Trek Beyond zase vydarenou podívanou pre všetkých, ktorí si zamilovali predošlé filmy. Skvelá oddychovka, ktorá má hlavu a pätu, dobré herecké obsadenie, špičkovú vizuálnu stránku a triky (útok na Enterprise bola dokonalá, na 100% zvládnutá scéna, na ktorú budem dlho spomínať). PS: Sofia Boutella by mala takto chodiť namaľovaná už stále :)

• 27.10.2016  19:44

Nové spracovanie Tarzana má vlastne všetko, čo by film predurčený na úspech mal mať- hviezdneho režiséra, vysoký rozpočet, vydarené herecké obsadenie (Margot Robbie, Christoph Waltz, Djimon Hounsou, Samuel Jackson...), nie najhoršiu hudbu, výborné efekty a celkovo vizuál, pri ktorom som si vravel, že krajší film som už naozaj dlho nevidel. Kde bol teda problém, ktorý vo výsledku spôsobil, že tento nový Tarzan dopadá priemerne a miestami až podpriemerne ? Jaj...tí scenáristi, HANBA IM ! Celkový dej nemá vôbec spád, je to suché, bezmyšlienkové, chabé, slabé ako 3x luhovaný čaj, postavy majú slabú motiváciu, dejovo rozťahané aj napriek tomu, že ten dej nemá veľa čo ponúknuť ani keby film trval 30 minút nie 110 pričom postavy naozaj nemajú čo povedať, nie preto, že by herci boli zlí, tí sa snažia ale preto, že scenáristi šetrili slovami. Po pár dňoch si pamätám len naozaj skvelý vizuál a preto mi je obzvlášť ľúto, že výsledok je takto spackaný. Tiež si nie som istý, či voľba Skarsgarda bola šťastná. Ach, večná škoda....

• 17.10.2016  19:23

Toto jeden z mojich najobľúbenejších režisérov snáď nemôže myslieť vážne. 20 rokov sme čakali na pokračovanie jeho kultovky, ktoré malo mega potenciál a on nám dá toto ? Celkovo uponáhľané, dejovo hlúpe, chaotické proste zlé. Stojace na scenári, ktorý by mal potenciál možno v amatérskom divadle, prípadne TV filme na sto dvadsiatom kanále. Nové mladé herecké obsadenie zlé, nemastné, neslané, aj keď Hemsworth sa celkom snaží. Prezidentova dcéra a syn Willa Smitha však nie. Jediné, čo v tomto filme poteší fanúšikov prvého dielu je návrat čiastočného hereckého obsadenia (Goldblum, Pullman, Fox, Hirsch) a neskutočne skvelý vizuál. To je všetko čo im toto nekvalitné pokračovanie môže priniesť. Emmerich stráca každým svojim novším filmom paru a je to vidieť. Buď by sa mal nad sebou zamyslieť, nechať si viac času na prípravu, ukecať Willa Smitha na návrat, ktorý by šikovní scenáristi vedeli odôvodniť, alebo by mal na trojku zabudnúť a pobrať sa do režisérskeho dôchodku. Skôr než jeho ďalšie filmy budú všetkým na smiech. Naozaj obrovská škoda tohto pokračovania, aj keď pár dobrých nápadov tu bolo. Všetko dobré môžete vidieť v traileroch, ktoré sľubujú kvalitnú vizuálnu podívanú. Tú aj dostanete, no celé vám to pokazí stupídny, lacný a dehonestujúci scenár s nulovými emóciami postáv. Roland mám na teba naozaj ťažké srdce :(

• 7.10.2016  11:16

Toto že natočil režisér vynikajúcej komédie We're the Millers ?! Zdá sa to neuveriteľné ale áno. Duo Johnson a Hart je fajn, Kevin je dokonca naozaj menej trafený ako inokedy čo mu len pridáva na kvalite, ale scenár je nudný a fakt minimálne vtipný aj napriek tomu, že ústredná dvojica sa naozaj snaží. Vo výsledku sa to dá pozrieť, ale je to celkom škoda, že tvorcovia zo seba neukázali to najlepšie. 60% úplne zaslúžených. Oddychovka, ktorá pobaví možno skôr tých s nižšou latkou humoru.

• 6.10.2016  20:23

Druhý diel ešte viac vybičuje to, čo nastolil ten prvý a dosahuje u mňa plných 5*. Pochmúrna atmosféra v štýle dark kriminálok tomu sekne tak silno ako sa len dá. Naštvaný Koleník ide ako píla, vidíme zaujímavé zvraty, prípad popraveného policajta, ktorý sa zamotal ešte viac, než by sme si predtým mysleli naberá grády a teda musím znovu iba chváliť minimálne tak, ako som to urobil v prvej časti. Tuto si už scenáristi miestami jemnučko ulietavali no dúfam, že to celé napokon ukočírujú minimálne v tejto prvej sérii. Tento seriál pokračuje v skvelo nastolenom tempe a držím palce, aby to tvorcovia nepokašľali, lebo niečo také tu už dlho nebolo. Ešte by som si na ich mieste dal trošku viac záležať na súbojoch a ich autenticite či brutalite a hlavne reálnosti. A mimochodom, hudba vrátane hlavného motívu je skvelá. Keď to takto bude pokračovať ďalej, budeme môcť byť konečne hrdí na to, že aj my dokážeme vytvoriť skutočne dobrý seriálový počin. Nie je totiž žiaden slovenský seriál, ktorému by som tento úspech prial viac.

• 6.10.2016  20:13
    Kmotr (1972)

Kultový, klasika...ale pre koho ? Možno pre tých, ktorí tento film videli v dobe jeho vzniku teda roku 1972, prípadne do ďalších desiatich rokov neskôr. Určite by som nerád znevažoval toto dielo, ktoré vtedy stopercentne malo do seba niečo viac, no dnešná kinematografia sa natoľko posunula, že keď som si film pozrel prvý krát v živote len pred pár dňami a teda rovných 44 rokov po jeho vydaní musím povedať, že som nebol tak nadšení ako tuto stovky prítomných hodnotiteľov. Keď sa povie Godfather, Kmotr alebo Krstný otec, bez pochýb každému napadne herecký fenomén Marlon Brando. Aj napriek tomu, že som spomínal ako sa kinematografia za tých 44 rokov od vzniku tohto filmu posunula, jeho výkon zostáva pravdepodobne nesmrteľný, lebo to čo previedol nemá v tomto žánre skutočne obdoby. Už len ten jeho výraz dona je legendárny a sám o sebe skutočne budí rešpekt. Problém je v tom, že Brando vlastne nebol ani hlavnou postavou filmu. Chýbalo mi niečo, čo by mi ukázalo, prečo je don Corleone taký rešpektovaný a prečo sa ho všetci naokolo vlastne tak boja. Film ukázal skôr to, ako bola rodina Corleonovcov tlačená do kúta od ostatných a to mi jeho postavu aj rešpekt, ktorý z nej sálal iba kvôli Brandovmu výkonu dosť zhadzovalo. Fungovanie mafie bolo poňaté tiež ľahším smerom a dnes sme ho videli už v desiatkach ďalších filmov, pričom niektoré z nich ho ukázali aj lepšie. Mnohým sa z filmu vybaví tiež legendárna scéna z koňskou hlavou v posteli, no pre mňa to rovnako nebolo tiež nič prelomové, nič čo by sme doteraz ešte nevideli a nič čo by ma nejak dokázalo vyviesť z miery a šokovať. S divákom rokov 70., 80. a možno aj 90. to však určite zalomcovalo. Inak celkom dosť mi vadil aj mladý Al Capone, pričom jeho staršie ja mám vo filmoch celkom rád. V tomto filme mi však pán Capone prišiel pomerne dosť umelý. Hral tu vlastne Corleonovho syna, ktorý šiel odjakživa mimo aktivít rodiny, no keď postrelia jeho otca tak chlapec, ktorý tento život od narodenia odmieta a nemá s ním vlastne žiadne skúsenosti neváha, berie zbraň a bez akýchkoľvek výčitiek ide zastreliť vysoko postaveného mafiána a komisára. Chýbal mi tu akýsi jeho vnútorný boj s tým, že ide urobiť tak radikálnu vec, akou je vziať niekomu život. Bez akýchkoľvek problémov tento čin urobí aj keď predtým nikdy v živote nedržal zbraň. Film tiež trpí naozaj dlhou stopážou, v ktorej nebolo zahrnuté napríklad to, prečo sa mohol mladý Corleone vrátiť späť do vlasti, pričom vysvetliť mi prišlo celkom prirodzené. Čo mi tiež celkom nešlo do hlavy je fakt, že mocnému Corleonovi rozstrieľajú druhého syna na framforce a on je úplne pokojný aj napriek tomu, že stál zoči voči človeku, ktorý to mal na svedomí. Vlastne celý film sa tento don vyhýbal akýmkoľvek konfliktom a násiliu preto som celkom nechápal to, prečo je taký obávaný, aj keď bolo jasne spomínané, že mal pod sebou vplyvných politikov, no to mi neprišlo ako dostatočné strašidlo. To jeho vyhýbanie sa konfliktom som vlastne cítil v rozpore s jeho výzorom a výrazom, čo boli naozaj jediné aspekty, ktoré na ňom vzbudzovali veľký rešpekt. Film sa stal kultovým v čase, kedy téma ktorú rozoberá bola naozaj horúca, ľudia nič podobné ešte nevideli a práve to mohlo vystreliť jeho hodnotenia do takýchto výšin. Na svoju dobu možno fakt skvelé, no ja som v tej dobe nežil a neviem sa možno celkom presne vcítiť do vecí tak, ako starší diváci. Pozrieť sa to dalo, no za mňa osobne je to však 60%, nič viac, nič menej. Každopádne dávam šancu celej trilógii, takže uvidíme, či ďalší diel bez kultovej postavy dona Vita Corleona dokáže zamiešať karty viac. Osobne by ma bavila viac Brandova sólovka s postavou Corleona skôr v čase, kedy sa dostával k moci, kde by sme videli to, čo všetko musel preskákať a ako sa jeho vplyv vybičoval až do týchto výšin, v akých bol prezentovaný tu.

• 30.9.2016  11:18
    Mělčiny (2016)

Blake Lively vs žralok 1:0 a ja neviem či mám dať 4 alebo 3 hviezdy. Vizuálne veľmi pekné, nápad zaujímavý, obľúbená Blake skvelá, no scenár mohol ponúknuť hustejšiu atmosféru a možno trošku iný, logickejší koniec. Stále je to u mňa niečo medzi 3-4* a ide o príjemnú, možno letnú oddychovku/popcornovku, s ktorej pozretím určite nič nepokazíte.

• 29.9.2016  21:05
    Za sklem (TV seriál) (2016)

Prvá epizóda si našliapla fakt skvele. Ponúkla vážny a pochmúrny dej s vyvrcholením, ktoré dokázalo šokovať. Dvojica Maštalír, Koleník šlape ako hodinky a na slovenské pomery sa jedná konečne o seriál, ktorý sa dá naozaj pozerať a zaujme. Dúfam, že si ďalšie diely zachovajú minimálne kvalitu toho prvého a tvorcovia to nepokašlú tak, ako to väčšinou majú vo zvyku. Ak by však budúce diely kvalitou ešte stúpli, budem konečne hrdý na slovenskú televíznu tvorbu. Pilot super, uvidíme čo bude ďalej.

• 16.9.2016  14:55

Príjemné prekvapenie v podobe krásnej animácie, vtipných momentov a kreatívnych scén v súvislosti s hrami- to je Angry Birds vo filme.

• 14.9.2016  14:56

Znovu priemer, no trošku lepší ako jednotka. Obsadenie Stephena Amella bolo skvelým krokom, ktorý mu snáď otvorí cestu k viacerým veľkým filmom. Občas prestrelená uletenosť a slabý scenár však film dosť kazia. Nabudúce by to chcelo niečo vážnejšie, menej orientované na detičky s výmenou scenáristov.

• 13.9.2016  19:21

Podstatne slabšie než prvý diel. Vymenila sa réžia a ja som mal miestami pocit, ako mohlo ísť toto ačkové herecké obsadenie na čele s Gerardom Butlerom, ktorý to celé drží nad vodou do tohto stupídneho pokračovania. Butler skvele hláškuje a niektoré prestrelky sú fakt vymakané, no scenár kruto kríva a celé to kazia aj úplne smiešne vizuálne efekty. Už keď si toto pokračovanie štúdio vydupalo, mohli zaplatiť aj dôstojné vizuálne efekty, ktoré aj keď síce sami o sebe dobrý film nerobia, no ich kvalita ho dokáže dosť oslabiť. Za mňa 50%

<< předchozí 1 2 3 4