juvelinokivi

Česko

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4
    • 4.1.2018  20:26

Přišlo mi, že tenhle film je jakousi druhou polovinou filmu Děti úplňku, který se zabývá především problémovým chováním (těžkých) autistů ve společnosti a rodině, Normání autistický film sleduje povětšinou jednotlivé děti s lehkou formou autismu jaksi vytržené ze sociálních skutečností a v podstatě ve mě vzbudil dojem, že soužití s autistickým dítětem může být víceméně idylické, pokud mu dáte lásku a možnost sebevyjádření. Naopak přehlídka rodičů na pokraji zhroucení ve snímku Děti úplňku ve mě vzbudila dojem zcela opačný. Samozřejmě se jedná o různé formy autismu, ale pravda bude asi někde uprostřed, jak trochu prosakuje i ze scén s Lukášem, které naznačují násilné chování ve škole i vůči vlastní matce. Takže za mě se na to pěkně dívá (hlavně scény s klavírním virtuozem Denisem jsou nádherné), ale výpověď filmu se mi zdá až příliš jednostranná.

• 17.2.2017  23:06

Konečně zase jednou film podle kvalitního scénáře. Víc tu řekne obraz než slova. Určitě se vyplatí vidět v kině na velkém plátně. Potěšil.

• 6.1.2017  22:54
    Annie (2014)

Díky za písničku. :)

• 26.12.2016  22:58

Rozmáchlá variace na Pannu a Netvora, sentiment nepřekročil v mém případě hranici a vše se odvíjelo logicky k efektně pojatému závěru. Za mě pět hvězd možná i proto, že jsem těsně předtím shlédla pár ukázek z novodobých českých pohádkových výplodů (na celé jsem si zatím netroufla).

• 4.9.2016  22:29

I při žehlení se člověk může dočkat překvapení. Například zjistí, že při takřka totožném příběhu v instantním německém provedení už kdysi žehlil: Rosamunde Pilcher: Čekání na duhu.

• 29.8.2016  22:59

Nejlepší film o Lásce, jaký jsem kdy viděla. Robot lidštější než lidé. A taky dokonalé řemeslo a nádherné dialogy. Robot, určený pro sexuální potěšení žen, vysvětluje robotickému chlapci před kostelem: "Ti, kdo vyrobili nás, pořád hledají ty, kdo vyrobili je... Jdou dovnitř, sepnou ruce, dívají se na nohy, zpívají písničky....A když vyjdou ven, obvykle tu najdou mě... Na tomhle místě mívám spoustu kšeftů."

• 13.4.2016  19:49

Řekla bych, že označení žánru jako "drama" je matoucí, já bych film zařadila do škatulky absurdní komedie (ostatně i název je vlastně krutý vtip). Režisér s radostí patologa, pro kterého je práce koníčkem, zkoumá podrobně své postavy na pokraji rozkladu - podobně jako postava Karla Rodena svůj exkrement. Napadá mě srovnání s českou tvorbou Miloše Formana (hlavně s "Hoří, má panenko"), jenže tohle se zavrtává opravdu až "do dřeně". Stejně jako u svého předchozího snímku Petr Václav nenabízí žádnou "cestu ven". Prostě jsme ve srabu a hotovo. Na konci jsem postrádala logiku a také manželku bachaře, jejíž postavu by myslím bylo lepší úplně vyškrtnout. Střídání barevného a černobílého materiálu mi nepřipadalo smysluplné. Ale celkově jsem byla při odchodu z kina spokojena, jestli se tedy dá tohle slovo v souvislosti s tímto filmem vůbec použít.

• 8.3.2016  18:45

Až do zhruba 40. minuty nadšení, pak se film bohužel začíná čím dál víc věnovat jednotlivým obyvatelům "azylového" domu. A potvrzuje přitom rčení o chytání více zajíců najednou. Protože z rázovitých postaviček se na tak malém prostoru zákonitě stávají jen karikatury (neustále odcházející a vracející se alkoholik,...) - takže příliš nezaujmou a přitom ubírají prostor pozoruhodnému hlavnímu hrdinovi snímku, který se tak s postupujícím časem stále více noří do mlhy, místo aby nám byl osvětlen z více stran. Škoda. Za mě tři hvězdy + jednu přihazuji za režisérský přístup (paní režisérka nemá potřebu se ve filmu sama zviditelňovat) a za téma. A osobně tedy Mariána Kuffu přes některé jeho kontroverzní názory obdivuji - myslím, že po čtrnácti dnech v jeho postavení bych byla zralá na psychiatrii.

• 24.2.2016  18:17

Příjemné překvapení. Scénář, který má hlavu a patu. Po třiceti letech konečně důstojné zpracování klasické pohádky. Viděla bych to na tři a půl hvězdy, protože v poslední třetině, která se odehrává na zámku, se nepodařilo tak úplně vyhnout karikování intrikánských postav královny a jejího syna. Ale vzhledem k výše řečenému zaokrouhluji směrem nahoru.

• 23.2.2016  21:54

Film je remakem dánské komedie z roku 1999 "Ten jediný".

• 1.2.2016  15:20
    Humr (2015)

Film není můj šálek čaje, proto se neodvažuji hodnotit. Ale neodpustím si malou poznámku na okraj. Ve většině scifi (nebo alternativních?) příběhů se lidé chovají a reagují normálně, tak jak by reagoval každý z nás současníků. Tady z neznámých důvodů jednají všichni naprosto nelogicky. Kdyby byl normální člověk zavřen v hotelu za neuvěřitelně ponižujících podmínek a hrozilo mu, že když si nevyhledá partnera, bude proměněn ve zvíře, 99% lidí by si našlo manžela nebo manželku hned první den pobytu v takovém zařízení. Nehledalo by lásku (která tu stejně není podmínkou), ale přijatelné východisko z nouze. Takže příběh, ve kterém 99% lidí v podstatě jen tupě čeká na proměnu, mi připadá zcela nevěrohodný.

• 30.7.2015  11:51
    Velká země (1958)

Konečně viděno v originále. Ještě by to chtělo velké plátno. :)

• 1.5.2015  15:46
    Dlouhé horké léto (TV film) (1985)

Mám pocit, že tohle jsem snad viděla v ČT ještě za socialismu (Jak se to do ČSSR dostalo?) v dvoudílné podobě. Ve srovnání s ostatní tvorbou, kterou ČT tehdy nabízela, to bylo hotové zjevení. Po x-letech jsem znovu shlédla a konstatovala, že atmosféra pořád funguje. Objektivně by to bylo spíš na 3 hvězdy, jednu přihazuji z nostalgie a také za výborný scénář. Škoda toho nepříliš zajímavého televizního zpracování a poněkud úsměvné snahy tvůrců svlékat zpoceného hlavního hrdinu při každé vhodné i nevhodné příležitosti do půl těla. :)

• 5.3.2015  20:38

Viděla bych to tak na 4 a 1/2 hvězdy - tu půlku za úžasný výběr písní. A smekám klobouk před debutujícím scénáristou. Doufám, že se dočkáme ještě řady podobně povedených scénářů. Díky, pane Žváčku.

• 30.12.2014  20:24
    Malá Dorritka (TV seriál) (2008)

Pro mě špička v kategorii seriálových televizních adaptací. Každý díl jsem si úžasně užila, bohužel až na ten poslední, který mi přišel příliš uspěchaný. Zejména odhalení obsahu tajemné skříňky bylo tak zestručněné, že jsem si musela znovu přečíst závěr knihy, abych se ujistila, jak to "doopravdy" bylo. Některé postavy zmizely tak nějak bez rozloučení a také mi chyběl jeden spálený papír. - Nu, ale v průměru je to pořád za *****.

• 29.11.2014  16:05

Tak tahle adaptace nesahá té z roku 1939 ani po kotníky. Jestli se tedy vůbec o adaptaci dá mluvit, vzhledem k tomu, že jeden z hlavních motivů knihy - trojúhelník Ráma - Edwina Hestonová - Lord Heston se vyvíjí zcela jinak. Což je dáno i jejich zcela rozdílnými povahami. Ráma, který ve svých letech ještě nepoznal ženu (?), se zamiluje do hloupé pipky Edwiny - což by se snad dalo omluvit jen tou jeho "nevybouřeností". Lord Heston, v knize jedna z nejodpudivějších postav, je tu sympatický džentlmen strádající chladem své manželky. Viděla jsem film, aniž bych znala předlohu - a i tak mi připadal neskutečně pitomý. Dvě hvězdy dávám za efekty a za druhou milostnou dvojici.

• 29.11.2014  15:31

Nic jsem nečekala a možná proto jsem byla opravdu příjemně překvapena. Výborný scénář, který je ovšem (na rozdíl od knihy) laděn takřka komediálně - je tu množství zábavných sarkastických dialogů. Na zfilmování mělo pochopitelně vliv datum vzniku - ať už jde o omezení technická nebo (řekněmě) společenská. Exteriéry veškeré žádné, takže dojem vyprahlé Indie opravdu nebylo možné navodit. Nedočkáme se ani sošek (v knize všudypřítomného) boha Šivy s tím jeho "tentononc" a vůbec veškerých sexuálních podtextů. Herci jsou výborní v komediální poloze, ale když dojde na drama a romantiku, trochu znejistí. Nicméně film má hlavu a patu a dost jsem se u něj pobavila. "Taková je Indie. Celé jaro se modlí za déšť. A teď, když je tady, modlí se, aby přestal."

• 20.9.2014  18:18

Sledovala jsem v japonském znění s českými titulky, které ovšem byly vyrobeny pro anglickou verzi. Takže jsem zjistila, že anglická verze je o dost ukecanější. A úplně nadbytečně. Hlavně v závěru se tu málem "uláskovali" a "udrahouškovali", zatímco japonská verze nechala všechno cudně na působení obrazu.

• 20.9.2014  18:04
    Kvítek karmínový a bílý (TV seriál) (2011)

Vysoce koukatelné, shlédla jsem to celé na jeden zátah. Ale realistické je tu leda tak prostředí, o realističnosti postav a jejich vzájemných vztahů bych osobně dost pochybovala. Dozvíme se tu, že všichni muži (až na jednu výjimku) jsou bezcharakterní sviňáci, kteří myslí jen na to jedno, kdežto všechny ženy (až na jednu výjimku) jsou morálně čisté a vzájemně solidární (hlavně pokud jde o společný postup proti těm sviňáckým chlapům). Proto mě dost překvapilo, že autorem předlohy je muž. Doporučuji všem ženám a dívkám, které potřebují posílit sebevědomí. Po shlédnutí seriálu si budou jisté, že ony to dokážou (ať už chtějí dokázat cokoli). P.S. A na konci jsem opravdu nepochopila, že už je konec.

• 20.9.2014  17:32

Dokonalá komedie klasického střihu. Po dlouhé době jsem se opravdu výborně pobavila. Jsem zvědavá na originál s mým oblíbeným Jeanem Rochefortem.

• 19.8.2014  22:04
    Peulraenmaen (2013)

Roztomilé. Příjemně jsem se pobavila, i když poslední část byla na můj vkus až příliš dramatická. V reálu bych ovšem každé dívce radila, aby od geniálního plánovače se značně rozvinutou obsedantně kompulzivní poruchou co nejrychleji uprchla. :)

• 15.8.2014  09:49

Ačkoli ráda sleduji filmy s podobnou tématikou a Daniel Day-Lewis je opravdu úžasný, byla jsem z tohohle snímku trochu rozpačitá. Je to totiž jeden z těch "skutečných" příběhů, ve kterém je skutečnost poněkud upravena. Jenže každá odchylka od pravdy pak působí rušivě - alespoň tedy na mě - protože postavy se najednou začnou chovat nevěrohodně. Tady mi přišla těžko uvěřitelná hlavně linie se zdravotní sestrou.

• 7.6.2014  22:04
    Cesta ven (2014)

Po přečtení synopse, podle kterého byl film natočen, jsem se trochu obávala toho, že příběh bude o dobré nepochopené menšině a zlé nechápající většině. Ale pan režisér dokumentaristu nezapře, takže všechno je tak, jako ve skutečnosti. Jsou tu jedinci, co se poflakují po městech a kradou - nechybí dokonce ani měděné dráty. Navíc jsem dostala bonus v podobě humoru (zejména výborný švagr-feťák). A těm, kteří mají pocit, že když viděli vybydlené paneláky a obcházeli obloukem hlučnou agresivní menšinovou partičku, vědí o Romech všechno, bych ráda vzkázala, že nikdy neškodí dozvědět se ještě něco víc. - Jen tu cestu ven jsem tam nikde nenašla...

• 17.5.2014  22:13
    Kouzlo draka (1991)

Tak už jsem se dlouho nepobavila... taková úchylárna... krokodýl rulez... "To je poprvé, co jsem takhle vzrušila muže!" :))

• 10.5.2014  08:27

No, on je to spíš milostný čtyřúhelník než trojúhelník - tím čtvrtým (aspoň pro chorobně žárlivého Maurice) je Bůh.

• 9.5.2014  10:07
    Highlander (1986)

Zastaralé béčko s nehercem Lambertem, které je ovšem zářným dokladem citátu (bohužel si teď nemůžu vzpomenout, kdo je jeho autorem), že NEEXISTUJÍ DOBRÉ A ŠPATNÉ FILMY (?nebo knihy), JEN DOBRÉ A ŠPATNÉ PŘÍBĚHY.

• 6.5.2014  19:41
    Atlas mraků (2012)

Nevadí mi spletité příběhy a jsem ochotna se dobírat nějakého hlubšího smyslu. Tady jsem však bohužel žádný hlubší smysl nenalezla. Předlohu jsem nečetla (a po filmu asi ani nenaleznu odvahu si ji přečíst), přečetla jsem si pro jistotu stručný obsah na http://cs.wikipedia.org/wiki/Atlas_mrak%C5%AF a mám pocit, že v knize to všechno dávalo větší smysl. Myslím si, že obsazení většiny herců do několika různých rolí všechno jen znejasnilo. Nemám například nic proti reinkarnacím, ale očekávala bych pak nějaký vývoj k lepšímu například u každé z postav ztvárněných Tomem Hanksem. Jednu hvězdu dávám za příběh Timothyho Cavendishe, který mě opravdu upřímně pobavil a jako samostatný krátký film by u mě dostal za *****. Potěšilo by mě, kdyby tvůrci pochopili, na co mají talent, a nadále se věnovali natáčení černých komedií.

• 29.4.2014  14:23

Se STROMEM ŽIVOTA mám trošku problém. Sice se ztotožňuji s hledáním a pochopením BOHA skrze LÁSKU, ale nějak se vzpírám přijmout způsob, jakým je tu LÁSKA prezentována. Vadí mi, že postoj matky je ukazován jako ten správný a postoj otce jako ten chybný. Je to samozřejmě dáno tím, že oba nahlížíme prostřednictvím syna, který jednoznačně straní matce. Přitom tady nejde o postoj matky a otce, ale v podstatě o ženský a mužský princip ve své čiré podobě (neznám žádný jiný film, kde by byly oba principy tak trefně zobrazeny). Navíc si myslím, že mužský a ženský princip by spolu neměly „bojovat“. Podle mého by se měly snažit doplňovat. Nevidím tedy chybu jen na straně otce, ale také na straně matky, která celou dobu v podstatě trpí – tj. mlčky sleduje otcův přístup a tiše ho neschvaluje – pak ji samozřejmě děti také vnímají jako „oběť“. Jako by si ona naopak neuměla poradit s mužským principem. Vzbouří se proti otci viditelně jen jedinkrát ... a musí zákonitě prohrát, protože použije otcovu zbraň – SÍLU. Jsem přesvědčena, že by daleko lepších výsledků dosáhla, kdyby použila svoji zbraň – LÁSKU. - Právě LÁSKU, která dala vzniknout třem dětem, v druhé části filmu dost postrádám. A věřím, že to není jen vina otce, že zmizela neznámo kam a z otce a matky se stali dva odcizení lidé, kteří spolu NEUMĚJÍ SDÍLET ŠTĚSTÍ ani NEŠTĚSTÍ.

• 7.4.2014  08:51

Jelikož jsem nečetla předlohu ani neviděla televizní adaptaci, hodnotím film jako dílo samo o sobě. Jiří Svoboda hororovou atmosféru umí a tady se mohl dostatečně "vyřádit". Vadil mi závěrečný proslov hlavního hrdiny (slova v té chvíli byla celkem zbytečná) a hlas Martina Stropnického.

• 2.4.2014  12:41

Jedna velká depresivní báseň. Prolínání představ a pocitů malíře z přelomu 19. a 20. století a představ a pocitů herce, který žije na konci 70. let 20. století vypovídá především o stavu duše režiséra. Neodvážím se hodnotit, protože rozumově chápu, ale pocitově jde (bohudíky nebo ?Bohu díky?) mimo mě.

<< předchozí 1 2 3 4