Echelon1

Slovensko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 18.10.2020  16:12
    Lapis Re:Lights (TV seriál) (2020)

Príjemný a oddychový hudobný seriál (aj keď výraznejšie ma zaujali asi len dve-tri piesne), zasadený do fantasy žánru, so skvelými hrdinkami. Nie je nutné k tomu povedať viac.

• 26.9.2020  18:38
    Bělyj tigr (2012)

Asi dva roky naspäť som Belyj tigr chcel pozrieť, ale po cca štvrťhodine som to vypol. Teraz som sa k tomu vrátil a na moje prekvapenie ma to celkom prikovalo k obrazovke. Námet nie je tak zlý, vlastne celkom zaujímavý, ale v niektorých momentoch absurdný a komický ("boh na pozlátenej T-34...", to už vážne nie, aj preto strhnuté hodnotenie). K tomu posledných dvadsať minút jasne ukazuje alegorickú podstatu mystického "bieleho Tigra". Tá ale do filmu tváriaceho sa 3/4 času ako tankistický nezapadá. Pritom funguje lepšie, než iné ruské filmy tohto žánru a tá tajomnosť ako-tak fungovala tiež. Chválim výpravu, filtre obrazu a hlavne skvelú kameru, ktorá výborne pracuje s charakteristikou tankov v pohybe. Ich presuny, otáčanie sa a rozmieľanie bahna pásmi sú pútavé a príjemne sa na to pozerá. K tomu väčšinu času nehrá žiadna hudba (ktorá je aj tu aj tak slabá), ale počuť hučanie motora, systém otáčania veže atď. Tankový audiovizuálny zážitok sám o sebe. V tomto ohľade poctivý tankistický film (až na pár výnimiek ako "veliteľom tanku bude váš šofér"). Nechýba celkom bohatý počet techniky, s akože-Tigerom sa musíme zmieriť.

• 17.9.2020  17:01
    Bestie (1988)

Americký film z roku 1988 o Sovietoch v Afganistane. To neznie ako práve ideálna kombinácia a tak sa aj stalo. Čakal som, že ona "beštia vojny" bude tank a v prvých momentoch sa táto myšlienka aj rysovala. Pri úvodnej scéne útoku na dedinu som si hovoril: „Tak takto mnohí vnímajú tanky. Ako deštrukčné a nezastaviteľné beštie zrodené pre vojnu.“ Ale ona beštia tu nie je tank. Je ňou psychopatický veliteľ. Čo je ďalší kameň úrazu, tentokrát príbehu filmu. Nepopieram, že film úvodom efektívne nabúrava romantické predstavy o tomto type techniky, ale dúfal som podľa popisu deja, že ukáže "beštiu vojny" z pohľadu tankistov stojacim voči nepriateľom: ako ich ochrancu, ich domov, ich pýchu a ich meč. To je ale len moje podpichovanie, na druhú stranu je to asi prvý tankistický film, ktorý tanky neheroizuje. Po technickej stránke sa mi rôzne detaily celkom páčili, nevadí mi ani že použili Tiran 5 pre externé zábery, ale niečo som nepochopil (guľomet ako plameňomet v jednej scéne, prečo má o posádkara naviac...).

• 17.8.2020  18:07
    Love Live! Sunshine!! (TV seriál) (2016)

Už je tomu tri, resp. štyri roky, čo som písal komentár k jednotlivým sériám Sunshine. Tenkrát ešte nebol jednotlivý zastrešujúci profil seriálu vytvorený, a teraz mi to už nemá príliš čo povedať. Netvrdím ale, že necítim žiadnu nostalgiu. Obrátiť sa späť, spomínam si na rozprávkové hrdinky a ich krásny a silno emotívny príbeh priateľstva, ktorého cesta je pretkaná smutnými i veselými chvíľami a dobrými piesňami. Sunshine bezpochyby v mnohom prekonáva pôvodné Love Live: School Idol Project. Soundtrack je ešte lepší, Tacuja Kato vytvoril úžasnú hudbu, ktorá je až na prvotriednej filmovej úrovni. Prostredie mestečka na brehu oceánu, doplnené o neustále výborné vykreslenie svetla a oblohy robí v kombinácii s kvalitnou animáciou každý jeden záber až takmer nádherným.

• 17.8.2020  17:37
    Hello World (2019)

Skvelý námet, ktorý by potreboval byť funkčnejšie spracovaný a hlavne "znormalizovaný". Zo západnej produkcie si mohli odniesť viac, než nápady z Doctor Strange, Počiatok a Trináste poschodie. Mohli to byť 3*, žiaľ ale určitá gýčovitosť a síce patrná len pár momentoch, ale škodlivá neschopnosť vymaniť sa z anime-neduhov zráža hodnotenie na 2*. Hello World má pritom celkom silné chvíle. Škoda, potenciál bol veľký.

• 23.7.2020  23:01

Vizuálne najúžasnejší animovaný film histórie! A bezpochyby vizuálne aj jeden z najúžasnejších filmov celkovo. :-) Niektoré momenty boli fenomenálne. Už v prvom diely som si hovoril, že ubrať na prvkoch pre detské publikum a je z toho fantastická fantasy-rozprávka vážneho charakteru. Tu sa ten kontrast prejavuje ešte viac. K tomu Ľadové kráľovstvo dokážu bezpochyby utiahnuť Elsa a Anna samotné. Len podotknem, že počet piesní bol na druhú stranu v prvom diely vyváženejší, tu je ich už zbytočne priveľa, no niektoré sú znamenité.

• 10.7.2020  17:49
    Greyhound (2020)

Nečakané prekvapenie. Greyhound je vizuálne aj obsahovo lepší a silnejší, než som čakal, a tak ma zrušenie premietania v kine mrzí o to viac. Vizuál po "bledých" traileroch prekvapil. Efekty až na pár momentov pomerne obstojné, sýte farby, uniformy a hmatateľne vykresné prostredie lodí a oceánu. Zvuk (naozaj škoda toho kina) aj hudba sú celkom dobré. Prvá tretina skvelo – a po prvý krát v histórii kinematografie – zachytáva atmosféru z pohľadu eskorty konvojov, trochu okorenenú o Hollywoodsky prístup. Tmavý, chladný, rozbúrený Atlantik so spenenými vlnami, a neustála prítomnosť hrozby nemeckých ponoriek. Presne ako to človek vždy cíti zo stránok kníh a fotografií. Tempo je rýchle, ale zároveň je dosť priestoru medzi akciou na budovanie tajomnosti, čo sa k tematike "lovcov z hlbín" hodí. Chválim záverečné titulky, ktoré sú jedny z najlepších, aké som kedy videl. Niekedy bol Greyhound príliš vo filmových vodách, až som uvažoval o 3* (groteskné vysielanie nemeckej ponorky rádiom, prehnané emblémy na vežiach ponoriek, korveta a torpédoborec majú problém zlikvidovať vynorenú ponorku a jej posádka dokáže ešte oplácať rany? V skutočnosti bol nejeden U-Boot potopený taranovaním...). Ale minuloročný Midway som si obľúbil dosť na to, aby som bol celkom benevolentný aj skrz popieranie mnohých čo i len základnejších historických skutočností (+ má menej pevnú štruktúru deja). Nemám teda príliš chuť aktívne kritizovať Greyhound, čoby fiktívny film podľa knihy. || Midway sa mi páčilo o niečo viac, ale povedal by som, že Greyhound bude pre bežného diváka pútavejší a zrozumiteľnejší. Objektívne je aj emocionálnejší, scenáristicky ucelenejší a funkčnejší. Objavenie sa v posledných rokov pár filmov s námornou tematikou (USS Indianapolis, Midway, Greyhound), ktoré ale citeľne trpia nižšou ochotou produkcie investovať, vo mne trochu vytvára iskru nádeje, že v blízkej budúcnosti budú sfilmované veľkolepé námorné udalosti. Technika to už plne umožňuje. Žiaľ, zdá sa, že to ostane len snom, a filmy ako Greyhound budú vznikať len vzácne, navyše za nepriaznivých a neochotných produkčných podmienok.

• 5.5.2020  15:56
    BanG Dream! 3rd Season (TV seriál) (2020)

Po trochu roztrieštenej predchádzajúcej sérii výborný krok vpred. Obhliadnuť sa späť, až ma mrzí, že som bol k tej 2. sérii tak prísny. Hlavne došlo presne k tomu, čo som predpokladal: pripravila cestu pre to, čo mi bolo umožnené vidieť v tejto "3rd", a to sa podarilo lepšie, než som čo i len dúfal. Správne sa orientuje na kľúčové hudobné skupiny, majú správny pomer priestoru a vývoj vzťahov. U Raise a Suilen som bol sprvu akosi chladný, ale ich osobnosti, motivácie a vývoj ako skupiny tak priateľstva u mňa vyvolali veľké sympatie a zaľúbenie. Nechýba samozrejme dobrá a v prípade Poppin'Party veľmi príjemná rocková hudba. Predovšetkým záverečná spoločná pieseň bola nádherný hudobný a emocionálny zážitok. Najkrajší moment BanG Dream.

• 29.3.2020  11:44
    22/7 (TV seriál) (2020)

Podľa videoklipov a krátkych „slice of life“ videí to vypadalo nádejne. Seriál mohol byť plný emócií a pekných myšlienok. Toľkokrát sa to tam ponúkalo. No je to zasadené do primitívneho „idol“ priemyslu (Idolmaster: Cinderella som videl síce už dávnejšie, ale to je ďaleko lepšie pojaté). K tomu nejaká tajná organizácia a magický oltár ako manažment. Odhliadnuť od toho, 22/7 má nefunkčné vykreslenie postáv (pritom potenciál majú) a obsah epizód mimo zväčša nudných flashbackov vypĺňajú iba témy tupého „idol“ biznisu. A piesne? Radšej nie. Tohto seriálu je škoda.

• 24.3.2020  22:41
    Na dně oceánu (TV film) (2001)

Nie tak zlé, ako by človek podľa hodnotenia čakal. V niektorých momentoch som doslova videl pred sebou jednotlivé vety z knihy. Tým však podobnosť končí, do úvodných titulkov ju napísali asi len kvôli nim. Filmy bývajú skratkovitejšie a zjednodušenejšie, dbajúce na ucelenosť scenára a orientáciu na vykreslenie charakteru postáv, tu konkrétne Charlesa Momsena. To je pochopiteľné. Nepotrpím si v nich na presné rekonštrukcie udalostí, ale tu sú tie zmeny až zbytočné, hlavne ma mrzí, že odsunuli bokom nie len akú-takú autentickosť, ale ďalších ľudí, ktorí mali zásluhu na záchrane 33 životov, keďže sa to snaží heroizovať Momsena. Aj keď nepopierateľne bol mužom činu, okrem toho aj význačná osobnosť a veľký priekopník. Takže V zajatí hlbín beriem len ako samostatný film „inšpirovaný skutočnými udalosťami“. 2,5*. Celá operácia bola tak komplexná, že by vydala na trojhodinový veľkofilm.

• 20.3.2020  22:46
    Azur Lane (TV seriál) (2019)

From the mist a shape, a ship is taking form, And the silence of the sea is about to drift into a storm! Dobre teda. Najideálnejší spôsob, ako dokážem uchopiť komentár k Azur Lane, je priame porovnanie s Kancolle. A Azur Lane ho v mnohom prekonáva. Jedno z hlavných plusov je, že sú tu prítomné aj lode sami o sebe (navyše sa to nezužuje len na IJN). K tomu sa konečne vyjadrujú ku skutočnosti, že majú aj ľudskú podobu, pričom ich charaktery sú skvelé. Dejová zápletka je ďaleko lepšia, opierajúca sa o určité motivácie, snaží sa podať posolstvo (hlavne o vojne a vo finále o nukleárnych zbraniach), a vplyvom udalostí sa paralelne vyvíjajú viaceré previazané vzťahy. Akcia je dynamická a veľmi rôznorodá: od kontaktných bojov a súbojov s mečmi, cez akúsi mágiu, po letecké súboje a „salvy nad vlnami“ z lodných diel, k tomu opozícia používa energetické zbrane a riadené strely. Celkom odvážny mix. Soundtrack (na ten si vždy potrpím) sa snaží, obsahuje dokonca leitmotivy (síce len niekoľko a bez hudobného vývoja), ale nie je vždy príliš chytľaví. Okrem pár výnimiek, hlavne v podobe dvoch emotívnych skladieb (správne dopĺňajúcich konkrétne dve silné scény). Mimochodom chválim pekný ending. Posledná vec, ktorú podotknem je, že zatiaľ čo Kancolle – aspoň v prípade filmu – svoj potenciál využilo naplno a neviem si predstaviť, ako by sa dalo spraviť lepšie, u Azur Lane vidím ďaleko väčšie možnosti, ktoré sú žiaľ zviazané už na počiatku anime žánrom. Tomu ja nemám ako pomôcť, takže záverom poviem len: „Môžem dostať pokračovanie, prosím?“ Set the course for the Pacific with the Sirens on their heel!

• 16.3.2020  17:06

Príbeh Terminátora pre mňa skončil Dňom zúčtovania, ktorý bez väčšieho váhania považujem za najlepší sci-fi film histórie. Na ostatné filmy sa snažím nahliadať len ako na samostatné sci-fi akčňárne, čím vo vlastne aj sú. V prípade Vzbury strojov veľmi dobrej, Salvation tiež dosť dobrej, a Genisys aj skrz nádejný začiatok (a pár výborných skladieb v soundtracku) dopadlo len ako popkornovka, ktorá ma ako fandu Terminátor ságy už trochu urážala. Temný osud na tom v hlavnom námete nie je lepší a Terminátora to pripomína len názvom a skopírovanými prvkami obsahu, ktorý pôsobí doslova ako mexická verzia pôvodných filmov. Tých pár scén v budúcnosti mimochodom vypadalo skôr ako z Gears of War. Akcia a efekty sú ako sa od blockubstera očakáva, ale tie dobrý film nerobia, hlavne keď sú už prehnané a nelogické. Na oplátku bol Luna vo svojej úlohe ďaleko lepší, než som z traileru čakal. Beztak jeho životná rola ostane Ghost Raider v Agentoch SHIELDu, s tým si ho budeme spájať už asi natrvalo. Sčítané a podpísané, ďalšia akčná popkornovka do zbierky, T2 ostáva stále konečný film a prosím - nechajte už túto značku na pokoji.

• 29.2.2020  23:43

As the guns roar and Senshado calls, Honor spreads its wings, as the battle begins!♫ Bál som sa, čo to ponúkne, ale som milo prekvapený. Predovšetkým boj v džungli bol dosť napínavý, prostredie vizuálne aj atmosférou fantastické a Chi-Ha Tan až znepokojujúco nebezpečné. Hlavne som dúfal v lepšie spoznávanie osobností tankistiek, a to som aj dostal. Oceňujem v tomto ohľade mnohé drobné, ale výborné reakcie na situácie, ktoré dokážu povedať o osobnosti človeka veľa. :-) Fyzika stále nefunguje tak, ako by som si to aspoň ako tak predstavoval, ale s tým ja už neurobím nič. Nastal čas na časť 3!

• 2.2.2020  22:14
    Sabaton - Primo Victoria (hudební videoklip) (2018)

Mnoho ľudí sa sťažovalo, že streľba tankov a explózie príliš narúšajú hudobný zážitok. Mne ako človeku, ktorý doslova miluje tanky, sa to v takomto zvukom vyladení páči, dodáva to piesni silu a "wow" efekt. Po Bismarck zatiaľ najlepší videoklip.

• 2.2.2020  22:05
    Sabaton - Bismarck (hudební videoklip) (2019)

Bismarck in motion, king of the ocean, (S)he was made to rule the waves across the seven seas, To lead the war machine, To rule the waves and lead the Krieeeeegsmariiiiine!♫ Videoklip veľkofilmovej kvality, to sa už asi neprekoná. Akurát, v niektorých momentoch je situácia oproti realite zrkadlovo otočená.

• 3.1.2020  22:07

Úvod filmu je výsmech rozlúčky (ktorá bola zase v podobe Endgame úplným sklamaním, okrem hudby Alana Silvestra) s Avengers. Nemienim nič viac písať, čo sa týka Far From Home, len to, že je ďalším dôkazom toho, že MARVEL je mŕtvy. Tieto filmy už nemajú nič spoločné s tým, čo bolo MCU kedysi.

• 30.12.2019  22:16
    Next (2007)

Veľmi spokojné 3*. Nenáročná, nápaditá a osviežujúca akčná sci-fi oddychovka. Zvláštna kombinácia, ale funguje. Nápad s videním do budúcnosti využíva zo všetkého najviac, ale dalo sa z toho urobiť film, ktorý by mal aj 80%. "Stačil" by k tomu vhodný scenár, dostatočný rozpočet a režisérom mohol byť...dajme tomu môj obľúbenec akčných thrillerov Tony Scott. Ktorý svojho času navyše aj natočil trochu podobné Déja vu.

• 15.11.2019  00:00

Midway je film stvorený pre kino, hlavne s poriadnym zvukom. Lepšie, než som čakal z prvotných ukážok a ďaleko, ďaleko, ďaleko lepšie, než som očakával podľa hodnotenia a komentárov. Brilantný zvuk (v pár momentoch sa celé kino chvelo) a k tomu nádherná kamera, ktorá plnohodnotne využíva majestátnosť lodí a celkového zasadenia 2. svetovej v Pacifiku. Veľký zážitok, aký sa zažíva len na striebornom plátne. Ako bonus brilantne vybrané herecké obsadenie, o tom ale neskôr. Určite je mnoho akčných scén prehnaných, hrajúcich hlavne na efekt, ale čakal som, že Midway bude oproti reálnym udalostiam značne pozmenený pre „väčšie oslovenie širšieho publika“. No nestalo sa. Na film sa veľmi presne sa drží priebehu udalostí, v podstate sa jedná o hraný veľkofilmový kino-dokument za 100 miliónov dolárov (netvrdím, že námietky neexistujú a už vôbec nie, že vyobrazuje kompletný priebeh, to by sa ale do filmu už naozaj nezmestilo a diváci by boli už definitívne zmätení). Žiadne Bayovské Pearl Harbor sa nekoná, ale skôr súčasná verzia starého Midway. Už dlho hovorím, že moderná technika konečne dosiahla dostatočnú úroveň, aby sa dali natočiť plnohodnotne filmy o takýchto udalostiach a Midway je toho podľa mňa prvým zábleskom. Aj to CGI bolo – aspoň v kine mi to tak prišlo – až na pár momentov lepšie, než trailery ukazovali. Emmerich opäť dokazuje, že veľkofilmy sú skrátka jeho parketa. Obávam sa ale, že viac filmov tohto razenia nebude. Ono totiž práve tá „dokumentárna“ forma, kedy príbeh absolútne ustupuje deju, so sebou nesie totiž skutočnosť, že väčšinoví diváci si z toho neodnesú okrem pár historických náhľadov, streľby a explózií nič viac. Ak človek nemá nejaké historické znalosti o sfilmovanej udalosti a neorientuje sa aj v tom, čo nebolo povedané a ukázané, bude zmätený. Prekvapilo ma, ako sa tvorcovia často dbali aj na drobné detaily priebehu boja a zlomových momentov. Škoda len, že nenatiahli stopáž o ešte takých 15-20 min. a neukázali viac. Do bitky o Midway sledujeme totiž vývoj od začiatku vojny v Pacifiku. A vo viacerých kľúčových momentoch by som čakal venovanie väčšieho množstva času pre vyobrazenie udalostí. Napríklad, bitka o Koralové more, ktorá citeľne ovplyvnila boj u Midway, je tu ukázaná v jednom jedinom momente, potopenie USS Lexington ani nebolo spomenuté, boj a poškodenie USS Yorktown počas bojov len veľmi v krátkosti. Neprekvapilo ma, že ani nespomenuli krycí útok na Aleuty. Čo ma ale asi prekvapilo, tak je to ignorovanie potopenia USS Yorktown (spolu s torpédoborcom Hammann) ponorkou. Byť tam toto, tak by som šiel asi aj na 5*. Ani len neukázali útok japonských lietadiel na ňu a celkovo jej pôsobenie je úplne prehliadané. Takže výmena Fletchera vo velení za Spruanceho sa tu nekonala. Fletcher tu navyše z nejakého dôvodu ani nie je. Midway je hodne o USS Enterprise a jej pilotoch – hlavne Bestovi a sekunduje McClusky, ktorí boli pri rozhodujúcom útoku. Earl Gallagher, podieľajúci sa na útokoch tu chýba. Ako som spomenul, tak herecké obsadenie je výborné a vykreslenie charakterov presne také, aké som si vždy predstavoval, ale opäť platí, iba ak ich poznáte z histórie. Hlavne Dennis Quaid ako hláškar Halsey, Harrelson ako Nimitz rozvážny a J. Weber ako opatrný a rovnako tak rozvážny admirál Spruance. Mnoho ľudí tvrdilo, že japonská strana tu skoro nie je. Je možno v 15-20 min. stopáže a je dobre vykreslená, ich dialógy sú zaujímavé. Dokonca aj im vložili pár väčších momentov (na konci je dokonca venovanie filmu písané pre "amerických a japonských námorníkov, ktorí bojovali o Midway"). Hlavne tam nechali to, ako ostal na potápajúcej sa Hirjú admirál Jamaguči a jej kapitán Kaku. Síce v trochu skrátenej verzii, s pár detailami neukázanými, ale predsa. Mohlo tam byť toho viac, dôstojníci Akagi (tam k obetovanie sa nakoniec nedošlo) aj Sorjú spravili podobné rozhodnutia. Škoda, že japonské lode sú hodne upozadené. Prv som si hovoril, že je to snaha budovať napätie, ako nejaká vzdialená, neznáma hrozba, ale mohli ich ukázať skorej, než tých pár chvíľ počas útokov na ne. Film vlastne končí s potopením Hirjú, nasleduje víťazný (rýchly) dozvuk, sústredený na krátky popis hlavných aktérov a ich životov. Takže na trebárs ostatné dozvuky bitky nedôjde - hlavne zúfalý pokus o dohnanie a zničenie amerických lietadlových lodí krížnikmi a bojovými loďami. Pár pozastavení sa by som ešte mal, ale nestíhal som si všetko všímať, a tak počkám na DVD, aby som sa na určité chyby pozrel podrobnejšie (napríklad mám dojem, že v jednom momente vo formácii s jap. lietadlovými loďami plávala aj Jamato, čo je nezmysel, keďže ten zväz bol mnoho kilometrov ďaleko), či sú skutočne tam, a možno komentár ešte upravím, ak sa mi bude chcieť. /// Inak pozor na titulky, aspoň v kine, kde som bol, boli až príliš voľne preložené, skôr ale opäť cielili na všeobecné publikum, aby sa nestrácalo v pojmoch. Po 2. návšteve kina rovnaká spokojnosť. Zabudol som ešte poslednú vec: film má veľmi dobrú hudbu.

• 10.11.2019  19:23

Semyon Konovalov...takže film voľne inšpirovaný jeho pôsobivým príbehom. Pri prvých 20 min. som bol celkom spokojný, vypadalo to na nejaký normálny tankistický film, kde nebude žiadny nezničiteľný sovietsky tank, ktorý sa zastaví v Berlíne. Pri druhej akcii KV-1 vs 3 „akože Pz. IV“ (tu tradične na podvozkoch povojnových tankov) s Kwk 40, ktoré by ho nemali problém prebiť, no on ich strely veselo odráža, som si už hovoril, že to začína byť prehnané. Z KV-1 sa tu totiž robí naprosto neporaziteľný stroj, ktorý svojho času v 1941 a značne aj 1942 pre nemecké tanky bol, ale nie proti tomu, proti čomu bojuje celý čas tu. Posledných 20 minút finálneho boja bola už len nudná point and click hra s KV-1 proti masám nemeckých tankov, ktoré vzplanú viac, než keby po nich strieľal fosfor (ale dobre, poškodenie sa v takýchto filmoch robí ťažko bez CGI, nemôžete ničiť drahú techniku, aj ja by som to označil za neodpustiteľnú škodu). Iné absurdity, ako granát hodený na korbu tanku spôsobujúci jeho zničenie tiež nechýbajú. Interiér u KVčka ešte ako tak (ledva) ušiel, ale u Pz. IV (navyše použitý asi ten istý interiér, lol) ma skoro vystrelo, to sa už ani len pozíciami posádky nepodobalo. Keď už sme pri interiéry, tak tie hovorené vzdialenosti vôbec neodpovedali tomu, čo ukazovali cez optiky. Takmer kilometrová vzdialenosť a stroj vypĺňa skoro celý obraz, to tak možno 100-200 m. Použitie "suplujúcich" tankov pre natáčanie nebolo nijak výnimočné, pri opravovaní motora mali zozadu otočené (aspoň teda korbu) ISko, ale v poriadku, KV-1 je ešte väčšia vzácnosť. Mimochodom, áno, je to ruský film, takže Nemčina je tu opäť prekladaná čítaným dabingom (hovoril som to u T-34, hovorím to aj tu: „Titulky predsa neexistujú!“). „Logickými“ otázkami ako konanie postáv, sa ani netreba zaoberať. /// Čo sa týka iných vecí, ktoré budú bežného diváka zaujímať viac, ako hudba, postavy a vzťahy...nestojí za reč. Celý film mimo troch bojov je lokalizovaný do jediného lesíka. Z ruskej produkcie tankových bojov stále vedie prvá polhodina T-34 v zasneženej dedine. Potom aj to už bola len Bčková popkornovka, len kvalitnejšie natočená. Ak tomuto dávam 2*, T-34 by si zaslúžil minimálne 3*, možno 4*.

• 2.11.2019  20:19
    Neprebudený (TV film) (1965)

Stará, poctivá klasická tvorba, podľa knihy jednej z neskonalého množstva slovenských legiend naprosto špičkovej spisovateľskej tvorby, na ktorú má Slovensko viac než povinnosť byť hrdé. Škoda, že som skôr na naše hradné povesti, než takúto tragickú epiku, takže s knihou mám malé skúsenosti, ale patrne vo filme sú všetky charaktery, na rozdiel od knihy, bez prítomnosti negatívnych vlastností. A mne sa tá forma páči.

• 17.9.2019  22:06

Umierajúce dievča sa rozhodne priviesť k životu vnútorne mŕtveho človeka. Ano, s tým sa dá pracovať...s tým sa dá ísť ďalej.

• 30.8.2019  23:01

Mať znovu tak 10-12 rokov, bol by som v absolútnom vytržení. Niekedy som mal dojem, že moje detské hry a predstavy vložili do tohto filmu. Ponorky napravo, lode naľavo, torpéda tam, rakety sem, vážne výrazy a delikátne rozhovory ruského a amerického kapitána, absurdné boje, technológie a "taktiky", (slabé CGI či kulisy aj dnes, alebo dopletené techniky národov, nesprávne modely a nekonečné výmysly len pre účely filmu...). Ale čo už, totálna námorná B-rozprávka so všetkými správnymi ingredienciami.

• 1.8.2019  00:39

Laid upon a cliff of expectations, I firmly take a seat and see, The beautiful scene to be, A light beyond emptiness. // The rays of your story convey the way of promise, Honoring faith - an homage. // With waves of your nobility to sweep me away, Embrace the line the holds the time that birthed your love and life, That separated scripted pages of your noble way, Handsomely as I stand and cheer grandly for your life to live. // For all memories that remind of how you fall and rise together, Of how in all of me in all of y’all is we to stand to just repeat this moments... So stay strong, Hold on with me, I’m here, And I feel you pull my emotions now, So defined I rise to defy eternity for you fly with all my feelings...all of you. Ďakujem vám.

• 15.7.2019  22:17

Ľudia sa už zbláznili. 89% je urážka prvej sérii. Tak, ako Avengers: Endgame, už druhé kolosálne sklamanie v tomto roku a paródia na predošlé počiny (v tomto prípade na 1. sériu, 2. bola už skoro na rovnako mizernej úrovni). Mal som z toho pocit, akoby sa scenár na Stranger Things premiešal s nejakou rodinnou komédiu. Po celý čas sme si už len robili srandu zo stupidity deja, jednania postáv, klišé, alebo znudene rezignovali nad tonami zbytočných, blbých, "humorných" dialógov, ktoré vypĺňajú snáď 1/4 stopáže. 4. sériu nikdy.

• 19.6.2019  14:54

Čakal som, že Das Finale bude zastrešené pod jediným profilom a ono...nakoniec nie je. Po vyše roku by si človek myslel, že bude mať povedzme konštruktívnejší komentár, ale nejedná sa o sfilmovanú Tigers in The Mud. Mark IV (pretože vraj „tvorcovia chceli pridať slabší tank než Type 89“), k mojim hrdinkám sa pridávajú nové - Francúzky spievajúce Chanson de l'Oignon a samozrejme slovami Pär Sundströma: „Tanks, more tanks and even more tanks and most tanks“! Ďakujem. Poprosím diel vz. 2.

• 29.5.2019  23:16
    Irozuku sekai no ašita kara (TV seriál) (2018)

Nečakane krásne. Po stránke príbehu a doplním, že aj vizuálu, kedy som si niektoré momenty prehrával aj niekoľkokrát. Celý koncept mágie je síce zjednodušený, avšak kvôli tomu, že sa to nezaťažuje s prehnanými vysvetleniami a zdržovaním deja, ale venuje sa takmer výlučne príbehu. Nápady na využitie mágie sú presne charakteru (niekedy až rozprávkového) potrebného pre dušu seriálu, pretože je to o pocitoch a náklonnosti hrdinov a hrdiniek. Preto je ten koncept mágie charakteru pre čo najpríjemnejšie pocity (vstupovať do kresby, nakresliť obrázok na oblohu...). Akurát mi nepasuje ten malý romantický neúplný trojuholník niekde uprostred seriálu, ktorý je nedôveryhodný a zbytočný. Inak chválim spracovanie. Príbehu, podania Irozuku ako celku a aj emócií, ktoré sú správne podávané. Koniec nádherný a smutný zároveň, hlavne rozuzlenie s knižkou ma emočne dostalo. Vzhľadom na občas slabší, až trochu nudiaci dej a menej výrazné niektoré postavy som celý čas chcel ísť na 4* (nieže by som nejak na tých CSFD hviezdach bazíroval), ale srdce mi nedá to plne oceniť aspoň takto. 5* hlavne za poslednú epizódu.

• 29.4.2019  18:09

Komentár obsahuje masívne SPOILERY. Ako ukončíte 11 rokov budovania univerza? Predsa urobíte z toho polovicu času GROTESKU. Toto malo byť to osudové a emocionálne vyvrcholenie vyše dvadsiatky filmov? Exkurzia do minulých filmov, chaotické, popierajúce akúkoľvek logiku, mnohé predchádzajúce kľúčové udalosti vďaka tomuto vyšumia do prázdna (strata Mjolniru, smrť Gamory...), vysmiatie sa vlastným postavám (Thor - jeho pôsobenie v záverečnom filme ako tlstej, opileckej figúrky si predstavoval asi málokto), ku koncu je to štandardná mela dvoch armád a dobre že nie všetkých postáv, čo sa kedy v MARVEL objavili...na kilometri štvorcovom. Pár emocionálnych momentov to malo, ale na každý vážnejší moment pripadá 10 "vtipných". Prvý film bol zvládnutý dobre. Toto ani náhodou. Nehovoriac, že korektnosť ide na plné obrátky. Gay na pohovore, "nový" Captain America je...černoch. Nemám nič proti A. Mackienu ani Falconovi ako postave, lenže štít tam jednoznačne patriť Buckymu Barnesovi. Jediné, čo tu za niečo stálo, boli smrti postáv (kvôli aspoň nejakým emóciám), Doctor Strange (v MCU už jediné, čo za niečo stojí), Hawkeye bojujúci s gangom počas záberu bez strihu a čiastočne súboj s Thanosom v závere (tu ale podotýkam, že Thanosovo pôsobenie je veľmi slabé oproti Infinity War, dokopy nič nespraví) a hudba Alana Silvestra. V tomto mu udeľujem extra-pochvalu, jeden z jeho najlepších soundtrackov.

• 30.3.2019  21:36
    Bang Dream! 2nd Season (TV seriál) (2019)

Neviem, aká sila donútila štúdio urobiť celý vizuál v 3D, ale vypadá to otrasne. Trvalo mi asi tri epizódy zvyknúť sa tie plastické pohyby a mimiku, ktorá pôsobí neprirodzene. Áno, aj v 1. sérii bolo užité 3D CGI, ale len počas vystúpení. Ďalšia vec, Bang Dream v predchádzajúcej sérii bola oddychová hudobná dráma, bol prítomný charakterový vývoj hrdiniek aj emócie. Tu sa to čiastočne zmenilo na jednu veľkú reklamu na retardovanú rytmickú hru (resp. všetky skupiny), z ktorej to vychádza (zrejme aj to bol hlavný dôvod pre zvolený nešťastný vizuál, ak teda nešlo o nedostatok financií). Hlavné hrdinky sú polovicu času upozadené, a dostávame XY hudobných skupín a postáv, ktoré nemajú veľa priestoru, maximálne maličký „backstory“, sotva nejaký vývoj, a väčšinou žiadny dejový prínos (ale mám ich rád :-) Ako sa dá z toho predpokladať, dej je nekonzistentný a tak je hlavná dejová linka v prvých 2/3 takmer nebadateľná. Pôsobí to tak ako séria mini-príbehov. Toľko k oslave negativizmu. Až na tých pár epizód s Tae, to príbeh nemá skoro žiadny (už som vysvetlil prečo) , ale snáď sa jedná o dejovú prípravu k 3. sérii - z určitých dôvodov. Plán boli 3*, ale zachraňuje to posledných 4-5 epizód + samozrejme hudba, pre ktorú mám slabosť.

• 14.3.2019  20:51

Čakal som, že to pôjde na 4*, ale nie. MARVEL je stále typický MARVEL a vplyv Strážcov galaxie sa odráža v mnohých momentoch aj tu. Ak sú tieto filmy náznak sľubovaného smeru MCU do vesmíru, viac mimo Zem, obavám sa o kvality ďalších filmov. Niektoré momenty boli super (aspoň v kine) a prišlo mi to po asi 3/4 času ako celkom originálny origin (hlavne vďaka minulosti hlavnej hrdinky). Záver mal ale kŕčovité vsuvky, pretože MARVEL nevie nájsť správnu hranicu medzi odľahčením a kravinou. Nasledujú SPOILERY Kozmická mačka je vhodná tak do Mužov v čiernom, max. do Strážcov galaxie, nie sem. Naprostá retardácia filmového vkusu. Čo mala byť tá strata Furyho oka? Akože som čakal nejaký zvrat, alebo čo, keď v CA:WS zaznelo:"Keď som naposledy niekomu veril, prišiel som o oko." a oni z Furyho ikonického prvku spravia bezvýznamnú humornú vsuvku? Divák mimochodom ani nevidí, ako dostali späť ten tesseract, čoby jeden z najkľúčovejších prvkom celého MCU. Nie, toto proste nejde. Nezachráni to ani op cool hrdinka, ani masy výbuchov a efektov. A to nie som v takýchto prípadoch náročný divák.

• 4.2.2019  16:44

Fury vs T-34 zahájené. Tieto filmy sa svojmu porovnaniu proste nevyhnú. Tak, čo je lepšie? Odpoveď je zrejme jasná, ale nebudeme zbytočne porovnávať, aj T-34 má čo ponúknuť. Samozrejme, existujú otázky. Patetické otázky, ktoré by som najradšej nechal tak, lebo je to predsa len film, ale pre tú zábavu...Prečo sa posádka dorozumieva ako v aute? Prečo dopad (aj striel relatívne malej ráže) spôsobuje ohlušujúci rámus vo vnútri tanku? D. Loza (ktorý síce používal M4, ale pancierom bol podobný T-34) popisoval dopady striel a ich odrazy od panciera ako takmer nepočuteľné, počuli ste ich akurát ak ste mali v tanku pozíciu v blízkosti dopadu. Zaujímavé, že zo strihu na strih ich to raz ohlušuje, inokedy nie. Prečo Panzer III „lang“ s L/60 neprebije z bezprostrednej blízkosti (ani len bok) T-34 (déja vu M4 so 76 mm vs Tiger...)? Akcia v tej dedinke sa odohráva 27. novembra 1941? Tiež zaujímavé, lebo verzia Pz. III s tým kanónom (prvá bola Ausf J) sa začala vyrábať až v Decembri toho roku. Niektoré tanky zreteľne atrapy (ale nič horšie ako Biely Tiger), našťastie mnohé boli robené digitálne a tak aspoň vypadajú, ako majú. :D I keď CGI je na úrovni cutscén z PC hry. Každopádne, po úvodnej 30-40 min. akcii je to už nuda a spleť ďalších otázok, ktoré sa mi nechce riešiť. Prečo posádka na T-34/85 točí vežou (ktorá má trochu zvláštne svetlá v interiéry, ale ok) stále manuálne skrz celé otočky, a nevyžije pritom niekoľkonásobne rýchlejší elektrický pohon, čo otočí vežu behom pár sekúnd? Asi kvôli „napätiu“ (ak som teda neprehliadol titulky, kde povedali, že je pokazený alebo čo...), lenže to má presne opačný účinok. Panthery strieľajú z minimálnej vzdialenosti super kľavo okolo Tčka (kde som to len už videl? Fury to ale určite nie je...). Hlavný SSáčik môže odkilnúť celý tank, ktorý ho tak štve, ale radšej hodí rukavicu do ringu (doslova) a ide si dať duel na moste. Jaaaaa, das ist wunderbare! Následne trup T-34 odrazí čelne strelu z Panthera z asi 50 metrov (wow). Nemčina je tu mimochodom tradične (ako každá cudzojazyčná reč v ruskom filme) prekrytá čítaným ruským danbingom, aby bolo čím narúšať divácky zážitok (pretože titulky predsa neexistujú). Dialógy sú popravde dosť otrasné. Digitálne efekty slabé, je 21. storočie, zato tie „hit-camera“ spomalené zábery sú podarené a asi najšpecifickejší prvok T-34. Ozvučenie s dobrými reproduktormi občas ako tak ujde (ale opäť, Fury či akýkoľvek kvalitnejší amícky film nečakajte. :D ). Hudba? No, je tam nejaká.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15