Mefistofelle

okres Plzeň
Vcelku neškodný magor

• 3.7.2015  02:39
    Geomeun jib (2007)

Jako první musím poznamenat, že film by se dal rozdělit takřka na dva a oba by měly něco do sebe. První polovina probíhá jako mysteriózní detektivka s takovou tou atmosférou, která obyčejně provází duchařské filmy. Od vyzrazení zápletky přibližně v polovině se to celé přehoupne do typického thrilleru/slasheru. Musím říct, že ono některými kritizované vyzrazení zápletky mi ani tak nevadilo. Jednak se ona zápletka dala uhodnout poměrně záhy, tudíž se na ní člověk tak trochu připravil, a druhak to dalo prostor k tomu, aby došlo i na nějakou akci, kterou si obvykle filmy se zápletkou posunutou ve stopáži dále nechávají až úplně na konec. Kdybych měla hodnotit film jako celek, tak první polovina je velice dobrá. Druhá část nejdřív vypadala, že bude slabší, ovšem později hodně přituhlo na atmosféře a člověk jenom seděl s otevřenou hubou a říkal si "týbrďo". Jediná škoda je, že film neusekli tak deset minut před koncem, bohatě by to stačilo a všechen ten patos na úplném konci bych vidět nemusela. Na druhou stranu jsem si na konce stylu "ještě nás to baví, tak to na konci pořádně rozpliznem" v korejské produkci docela zvykla. (Btw, to s tím hasičákem mělo být co, proboha?)

• 17.6.2015  00:51
    Jelena (2011)

Jak někdo v komentářích podotkl - příběh by se mohl udát v jakékoliv zemi, ne jen v Rusku. Ne že by to byl příběh běžný a zcela obyčejný, pouze ukazuje chování chování člověka, který i přes svou submisivitu a odevzdanost je ochoten pro svou rodinu udělat cokoliv, i kdyby to bylo morálně absolutně zavrženíhodné. Ale když nad tím přemýšlíte, něčeho podobného jako Jelena by byl schopný opravdu leckdo... krev není voda, že? Zvjagincev má očividně rád témata komplikovaných rodinných vztahů jak je vidět mj. na jeho předchozím snímku Vozvraščenije a o tři roky mladším Leviafanovi, který následoval. Dává nám mnoho prostoru o dynamice vztahů v průběhu filmu uvažovat a to prostřednictvím předlouhých záběrů, zpravidla doprovázených melancholickou hudbou. Někoho tyto záběry štvou a rozhodně netočí filmy pro netrpělivé lidi. Tempo filmu je totiž opravdu pomalé, na druhou stranu z rodinného dramatu akčňák moc dělat nelze a tato poloha danému žánru sluší mnohem více.

• 17.6.2015  00:40

Žít v sibiřské tajze není žádná sranda a zvrtnout se může leccos. Zvláště když okolí terorizuje smečka zdivočelých psů (v Rusku dost běžný jev a to i ve městech). Film se skládá ze dvou příběhů. První je o chlapci Ljoškovi a jeho dědovi Ivanovi, kteří žijí v tajze téměř bez kontaktu s lidmi. Druhým příběhem je příběh dvou vojáků a jedné šlapky, kterou chtějí dopravit na velitelství. Zdánlivě nesourodé příběhy vedle sebe fungují naprosto bez problému a nakonec se oba příběhy nenásilně spojí dohromady. Hudební podkres dokonale dotváří depresivní atmosféru, táhlé záběry na přírodu ještě prohlubují osamnění postav v krutém světě, který si nebere servítky a bere si lidské životy za pomoci kruté tajgy. A v takových podmínkách nejde hlavním hrdinům (hlavně dědečkovi) nefandit.

• 3.6.2015  00:47
    Pevné pouto (2009)

Největší problém této Jacksonovy podivnosti je to, že tlačí na pilu a tolik se snaží vyvolat u diváka jihnutí srdíčka, že je z toho člověku místy spíše na blití. A když ani to blití nestačí, tak je mu zároveň k posrání z infantilního vizuálu světa "na druhé straně". Takže jak si tak člověk bleje a sere, tak mu do toho postavy předvádí šílené dialogy, které musela psát čtrnáctiletá holka, které zemřel před týdnem pudlík a zároveň trpí šíleným PMS. Sorry, film mě zkrátka nutí vyjadřovat se takto, protože místo očekávané cukrkandlové odezvy mám z filmu takový slizký pocit. Je to škoda, protože námět má ohromný potenciál. Jediné, co mě vysloveně potěšilo byla postava sériového vraha, která byla neobyčejně dobře zahraná. Toť vše.

• 3.6.2015  00:40
    Refuge (2012)

Já vám nevím. Vážně nevím. Nevím co film chtěl říci, co jsem si z něj měla odnést, čím mě plánovali tvůrci dostat na kolena. Točí se to pořád dokola kolem toho, že tři sourozenci jsou nešťastní, protože jeden z nich přivedl rodiče k šílenství a oni jim frnkli a nechali je napospas jim samotným. Jejich život je stereotyp, nic od něj neočekávají, plácají se ve svých depresích... a náhle se objeví týpek. Najednou se zdá jako kdyby všichni tři byli se svou stereotypní depresí vlastně spokojení, protože jeho příchod je všechny totálně rozhodí místo toho, aby jim dodal nějakou naději. A hlavní hrdinka vlastně neví co chce, strašně jí její život nevyhovuje, ale zároveň nedělá absolutně nic pro to, aby se na něm cokoliv zlepšilo. A jejímu týpkovi vůbec nevadí v tom věčném dusnu a atmosféře jako v kryptě být s ní, protože on přece ztratil bratra. Nedává to smysl? Ano, nedává...

• 23.4.2015  20:46
    Mandragora (1997)

Toto je jeden z mála českých filmů u kterých člověka skutečně mrazí, stejně jako tomu bylo v případě Requiem pro panenku. Ačkoliv vůbec netuším jaká byla ohledně prostituce situace na začátku 90. let, nemám díky velmi sugestivnímu a skoro až dokumentaristickému pojetí problém uvěřit, že takový hnus u nás skutečně existoval. Mladí kluci jsou prezentováni jako zboží, které má určitou dobu trvanlivosti a které můžete za pár korun mít, dokud není k vyhození, aby bylo nahrazeno zbožím jiným, dosud nepoužitým (tato symbolika je krásně vidět v posledních minutách filmu). Přitom zamotat se do tohoto koloběhu se nezdá být těžké, stačí být dostatečně naivní nebo zoufalý a lidé, kteří toho rádi využijí, si vás už najdou sami. Hlavních postav je vám spíše líto i když se z nich v důsledku morálního i tělesného úpadku stávají lidé v podstatě kriminální a pro společnost škodliví. Mají svou lidskou stránku, nejsou to černobílé postavy (viz Markův kamarád, který zpitý pod obraz brečí, protože se už nemůže díky svému zaměstnání vídat s otcem, kterého má ve skutečnosti velmi rád). Je to depresivní film, rozhodně žádná oddechovka a už vůbec ne pro citlivé povahy.

• 23.4.2015  20:39

Chudák Viking. Taky bych radši do Vallhaly než do nebe, proto mu to neštěstí opravdu nezávidím :).

• 23.4.2015  20:36

Tenhle film dokázal udržet mou pozornost plných 100% velmi dlouhé stopáže a neskutečně mě bavil. Sledovat DiCapria, který dokáže i přes svůj věk stále působit jako drzý pubertální zajíček, je vážně něco. A Tom Hanks je se svým usedlým "taťkovským" vzezřením jeho dokonalým protikladem. Dohromady tvoří dynamické duo a vy ani nevíte komu z nich vlastně fandit. Zapomenout se samozřejmě nesmí na Walkena v roli otce. Přihoďte si dokonalou dobovou atmosféru a geniální, místy skoro tarantinovké dialogy a máte film, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

• 23.4.2015  20:31
    Vybíjená (2015)

Já opravdu nejsem vieweghovský fanoušek, proto jsem šla na promítání s určitým předsudkem v sobě. A odešla jsem aniž bych si z toho odnesla jakýkoliv hlubší prožitek, ačkoliv film jako takový je řemeslně dobře zvládnutý a nikoliv bez zábavných momentů. Bohužel jsou ale tyto momenty protkány unylým a po polovině filmu velmi otravným fňukáním o tom jak to ošklivý holky mají blbý a jak vztahy lidem nevycházejí podle představ. Humor Genzera a Suchánka je už poněkud obstarožní. Zato mladí představitelé hlavních postav neudělali i přes svou relativní nezkušenost ostudu. Shrnuto a podtrženo, dívat se na to určitě dá, výraznější nuda nebyla, ale jinak je to film bez jakékoliv náboje.

• 6.4.2015  03:45

Hehe, k tomuhle filmu jsem přišla naprostým omylem. Chtěla jsem stáhnout The Way Back a jaksi jsem si nevšimla, že název torrentu je trošičku jiný :D. Silly me... Ale tak co, říkala jsem si, nechce se mi už čekat až si stáhnu ten pravý film a když už to mám, kouknu se na to, poněvadž to má na ČSFD docela dobré hodnocení. A tento nenápadný film mě velmi mile překvapil. Z filmu se totiž vyklubala hezká letní komedie o poněkud introvertním klukovi. kterému se nudná dovolená s rodinou mění na nejlepší léto jeho života. A rozhodně to není nic pubertálně pitomého. Nikde se netlačí na pilu, žádný křečovitý humor-za-každou-cenu zde nenajdete. Pouze běžné lidské radosti i starosti podané místy vážně a rozhodně velmi reálně, takže nebýt scén z akvaparku, které z tohoto filmu dělají komedii, mohlo by se dost dobře jednat o rodinné drama. Funugje to v obou zmíněných rovinách. A Rockwell hraje svoji postavu tak, že rozhodně chcete, aby ten chlápek z akvaparku byl váš kámoš. Já jsem se opravdu bavila, skoro celý film jsem měla úsměv na tváří a jsem tedy moc ráda, že neumím pořádně číst a stahuju nesprávné torrenty :).

• 25.12.2014  18:31
    Mária a Mária (TV film) (2013)

Pěkný projekt, který si zaslouží pochvalu. Dokument je zajímavý jednak proto, že dokumentuje tento projekt jako takový, ale slouží i jako exkurze do života v chudé cikánské komunitě, její mentality a z ní vyplývajících problémů. Podobné projekty, na rozdíl od jiných, smysl mají, mimo jiné proto, že lidem humanitární pracovníci nejen rozdávají, ale zároveň se je snaží učit jak žít ekonomicky - matku Máriu například naučili, že dřevo kupovat nemusí, ale může si na něj dojít do lesa. Tato forma pomoci se mi zdá mnohem užitečnější a dobrá rada navíc nic nestojí. To Neklan066: Kdyby to byly peníze darované státem, dalo by se polemizovat o tom proč se posílají jinam, ovšem zde jsou to peníze dobrovolníků z Čech i ciziny, všichni věděli na co se peníze dávají. A se svými penězi si každý může dělat co chce. Tito se rozhodli věnovat je tomuto projektu. Nechápu tak docela Neklanovo hodnocení, ale neberu mu ho...

• 16.12.2014  16:21

Krásná pohádka z dílny Shaymalana. Tohle se mi líbilo od začátku do konce. Po sympatickém úvodu v prosté, zato ale efektní animaci se nám představí pestrá paleta zajímavých postav obývajících bytovku, krásná mořská víla, která potřebuje ochránce (oceňuji výběr herečky, která působí velmi étericky), zlá bestie a la vlk z Karkulky a ústřední postava v podobě hodného údržbáře, který se snaží překonat svůj smutek. Dlouho se mi nestalo, že bych někomu fandila tolik jako téhle směsi sympatických postav. Nechybí komické prvky (postava filmového kritika je skvělá), dojetí (údržbářův příběh) a již zmíněné pohádkové ladění (klasický příběh boje dobra se zlem). Po shlédnutí filmu jsem měla pocit jako kdybych se vrátila do dětských let aniž bych se cítila nějak zvlášť infantilně. Někdy je hezké aspoň na chvilku uvěřit, že dobrým lidem se svět odvděčí a zlo bude potrestáno. Je to celé velmi sympatické a i přes poměrně temný příběh velmi pozitivní.

• 16.12.2014  16:08
    eXistenZ (1999)

Tak nevím. Možná kdybych neviděla Inception, kde je téma prolínání reality a alternativního světa zpracované nesrovnatelně lépe, přišlo by mi to velmi dobré. Abyste mi rozuměli, není to špatné, to rozhodně ne. Zpracování nápadu je velmi originální (živé herní konzole jsou ohromně zajímavé), je to dobře zahrané, plynulé, gradující, ale jaksi mi tam chybí vývoj postav, který by člověk při tom, co prožívají, tak nějak očekával. Přišlo mi jako kdyby svým dobrodružstvím všichni zúčastnění tak nějak prolítli jako kdyby to byla tradiční nedělní návstěva u tetičky, která se trochu pokazila tím, že se vylil čaj na nový ubrus. Nevím jak lépe ten pocit popsat. Zkrátka mi přišlo, že postavy mají určitou naprogramovanou omezenou sadu emocí a reakcí na ně, ze kterých čerpají. Velmi mě naopak potěšil Dafoe, jenž jediný vypadal, že si své hraní užívá. Zklamaná nejsem, Existenz je příjemný způsob jak zaplácnout večer s pytlíkem brambůrků, ale jak jsem říkala, viděla jsem už lepší zpracování tohoto tématu.

• 16.12.2014  16:00

Možná kdyby filmů s podobnou tématikou nebylo tolik, byl by to mnohem zajímavější film. Ale v tom nepřeberném množství snímků o kněžích a temných zákoutích církve je tolik, že The Order spolehlivě zapadne. Výprava je sice velmi pěkná, zejména interiéry, ale postavy (snad až na uchlastaného kněze Tomáše) jsou tragické a k uzoufání. Druhá polovina není vysloveně špatná, ale přes tu první jsem se prokousávala velice těžko.

• 4.12.2014  12:27

Symaptický příběh jedné čínské rodiny, který byl bohužel až moc zatížen náboženským tématem. Kultura čínských imigrantů prezentovaná očima dítěte je nápad, který má svůj potenciál. Nepamatuju si, že bych viděla nějaký film, který by byl na podobné téma, proto jsem se těšila, že nám režisérka pomůže poodkrýt pokličku života etnika, o kterém víme, že v USA má velké zastoupení, ale o jehož soukromém životě víme velmi málo. Do určité míry se to daří, dozvídáme se jak silné jsou rodinné vazby a jak taková rodina žije se svými starostmi i radostmi, jaké zvyky si z Číny přinesli a jak se integrují do společnosti. Samozřejmě s tím jde ruku v ruce střet dvou rozdílných náboženství - buddhismu a křesťanství. Zatímco dospělí se drží svých buddhistických tradic, dvě mladé dívky jsou ve věku kdy jsou velmi tvárné a teprve hledají svou vlastní duchovní cestu. Ze začátku je jejich počínání a seznamování se s křesťanstvím zajímavé, ovšem film se začíná postupně zaměřovat pouze na náboženské otázky a ono hledání se, dynamika se postupně vytrácí a zbývá jen citování Bible a neustálé opakování nutnosti chovat se dobře. A nakonec to celé vyšumí tak nějak do ztracena.

• 4.12.2014  12:14
    Mike Tyson: Naprostá pravda (TV pořad) (2013)

Existují pouze dvě možnosti - buď máte Tysona rádi a obdivujete ho... nebo ho nemůžete vystát. Osobně se řadím k té druhé skupině. Sledovat tohoto přestárlého boxera kterak se pokouší být vtipný a sympatický je svým způsobem utrpení. Mikovi hodně napomáhá značně nenáročné publikum, kterýmu stačí když Mike řekne fuck nebo nigga a reagují nadšeným smíchem a tleskáním. Tyson více než dojmem komika na mě působí jako nekriticky zbožňovaný kazatel, který velebí Boha, v tomto případě sebe. A i když je jeho životní příběh nepochybně zajímavý, jeho sebeprezentace mě strašně rozčilovala. Tyson vypráví o přepadávání a loupežíchv ghettu jako kdyby to byly nějaké veselé příhody ze života Huckleberryho Finna. A publikum to žere. Co na tom, že Tyson je asociál, zločinec a samolibá zkoksovaná celebritka, lidem se takhle líbí, po Rockym přijde vhod anti-Rocky. Na mě ale tohle nefunguje.

• 4.12.2014  12:02
    Farma smrti (2005)

Klišé všech klišé snažící se napodobit Texaský masakr motorovou pilou. Leccos tomu chybí, například sympatické postavy, "charismatický" zabiják, pořádné gore a zejména originalita. Jakýkoliv pokus o ní zřejmě ani nebyl učiněn. A vypravěč? Na co podobný film potřebuje vypraveče? Je to snad poprvé, co se s něčím podobným v tomto žánru potkávám. Tuhle slátaninu jsme nebyla ani schopna dokoukat do konce.

• 5.9.2014  11:58

Znáte ten pocit když si chcete vzít jeden kus pizzy, ale rozteklý sýr ne a ne oddělit dva kousky od sebe a tak natahujete ruku tak dluho dokud se na sýrová nitka nepřetrhne? Že je to otravné? Podobný pocit jsem místy měla u tohoto filmu. Někomu v tomto případě rozvleklé tempo vyhovuje, mně tedy rozhodně ne. Zpočátku to vypadá na duchařinu klasického asijského stylu, ovšem někde v polovině se film překlenuje v drama/thriller na téma osamělost, nepochopení a vyrovnávání se s trpkou minulostí. Proč ne, proti změně žánru nemám nic, ale během celého průběhu jsem nechápala kam vlastně chce film směřovat, co je jeho finálním poselstvím a co si z něj mám vzít kromě depresivního pocitu. Čistě objektivně vzato, není to špatně natočené ani zahrané, formální stránka je zcela v pořádku, ale subjketivně to ve mně nevyvolalo téměř žádné pocity, nedokázala jsem se identifikovat s postavami a jejich osudy mi byly víceméně lhostejné.

• 5.9.2014  11:52
    Kokuhaku (2010)

Thriller začíná na naše poměry poněkud netradičně a sice odhalením vrahů. Poté se rozbíhá psychologický thriller/drama s několika hlavními postavami, z nichž každá má své vlastní problémy, které řeší ne zcela ideálně, a jejich osudy nutně musí skončit zkázou jejich nebo těch, které milují. Hlavními motivy jsou pomsta a její morální ospravedlnitelnost, osamělost, šikana, strach ze smrti a nenaplněné rodinné vztahy. A režisérovi se podařilo všechna tato témata pojmout velmi komplexně. Postavy nejsou zcela černobílé, i ty nejpozitivnější postavy zde mají své stíny, stejně jako postavy vrahů mají životní příběhy, které vás místy donutí, aby vám jich bylo líto. A takhle to má podle mě vypadat - protože jedině ve světě, který není černobílý, lze pochopit jak těžká rozhodnutí musí někteří učinit a můžeme polemizovat o jejich správnosti (viz učitelka Yuko). Dávám velmi silné 4 hvězdičky.

• 5.9.2014  11:40

Překvapivě dobrý film na to, že téma mě na první přečtení obsahu moc neuchvátilo. Ale vyplatilo se zapnout televizi a dát filmu šanci, protože Britům se podařilo velmi emotivně a drasticky ztvárnit zvěrstva, která se děla na Balkáně v průběhu války a o kterých se příliš nemluví. Již od začátku si můžeme užívat velmi ponurou a smutnou atmosféru dokreslenou sporým osvětlením scén a šedivostí prostředí. Těch holek v bordelu mi bylo opravdu líto a doufala jsem, že grázlové, kteří za jejich neštěstí mohou, to parádně odserou. A to se taky stalo. Navíc pomsta přišla od osoby, od které by se to čekat rozhodně nedalo. Zvláště první polovina vyniká. Škoda jen, že ta druhá je místy trochu "over the top" a že herci (snad kromě hlavní hrdinky) místy až ohavně přehrávají.

• 26.8.2014  13:57
    Slunovrat (2008)

Duchařina, u které jde podle všeho hlavně o to, aby se člověk radši díval na fyzicky atraktivní postavy a tak mohl bez povšimnutí projít i pokulhávající scénář. Hm, co dál? To je ten problém - já ani nevím jak tenhle film originálně okomentovat, protože mám pocit, že bych o něm mohla napsat to samé, co jsem napsala už o stovce jiných filmů podobného zaměření. Až takhle je to průměrné. Má to ducha, má to záhadu, kterou je nutno vyřešit, má to hrdinku, které kromě jednoho člověka nikdo nevěří, má to divně se chovajícího burana, kterej je možná vrah a možná taky ne, má to "nečekané" rozuzlení. Nenáročnému divákovi to nejspíš stačí, ale já už jsem viděla přes 600 hororů (hehe, teď to zní jakože se strašně chlubím) a tenhle styl se mi už zkrátka trochu zajídá.

• 26.8.2014  13:48

Mám tenhle žánr opravdu hodně ráda (i přesto, že v mém předchozím komentu jsem psala o tom, že nemám ráda křesťany a jakékoliv kecy o Bohu, tudíž jsem pokrytec). Už jsem viděla leccos na téma vymítání, těch filmů je více, než by člověk čekal. Navzájem se jednotlivé filmy od sebe moc neliší, často mi velmi splývají a tento zřejmě nebude výjimkou, jelikož nenabízí nic, čím by byl výjimečný. Handycam styl tomu ale docela sedí, jednotlivá vymýtání jsou opravdu lahůdka, včetně neskutečně akrobatických a krkolomných pozic, ve kterých některé posedlé uvidíte. Škoda, že ke konci to nabírá spád možná až moc prudký a tudíž se film stává poněkud nepřehledným. Navíc je to v docela výrazném kontrastu s rozvleklým a ukecaným začátkem. Zkrátka někde by stačilo přidat, jinde zase ubrat.

• 26.8.2014  13:21
    Prokletí (2008)

Nemůžu si pomoct, ale jsem šíleně alergická na dementní křesťany a tenhle film se jimi jen hemží. A maj každejch pět minut připosraný křesťanský kecy o Bohu, který nejdou poslouchat. Vím, že je to strašně neobjektivní, ale mně to prostě strašně vadí. K filmu samotnému mohu říci toliko, že je to jen další neoriginální koncentrát z toho, co tu bylo už stokrát a často v mnohem lepším provedení. Ano, dalo se na to koukat, ačkoliv hlavní hrdinka je strašně napřesdržku a nevydržela bych s ní v jedný místnosti ani pět minut, ale to je tak vše kladného, co o tom jde říct.

• 26.8.2014  13:14
    Šedé nebe (2010)

Parta nesympatických lidí se sejde v lese... a všechny postupně unesou mimozemšťani, protože jsou dost retardovaní na to, aby furt lezli ven, trhali se od party a vůbec dělali všechno pro to, aby k tomu došlo. A u toho afektovaně ječeli jako buzny (i když počkat, minimálně dva buzny skutečně jsou). Tenhle film je nezvládnutý snad po všech stránkách. Laciná minizápletka v podobě sváru mezi hlavním párem, dementní dialogy, přehrávání herecky nepříliš obdařených figurek, divní ufouni, ničím nepřekvapující závěr. Prostě fuj...

• 26.8.2014  12:51
    Prostřeno! (TV pořad) (2010)

Záměr pořadu není asi úplně špatnej a kdyby to mělo nějakou úroveň, docela ráda bych se na to dívala. Otázkou je, zda v typicky českém provedení to vůbec nějakou úroveň mít může. Když totiž do pořadu vyberou nevkusného burana, retardovanou rádoby-sexy mladici, afektovaného gaye a podobné figurky, nutně musí vzniknout nechtěná tragikomedie. Skutečně vařit přitom umí opravdu jen zlomek soutěžících. Svým způsobem může Prostřeno sloužit jako dokonalá exkurze do světa českých vařilek adorujících Mimibazar, takových těch "obyčejných českých lidiček" s bezmeznou touhou vidět se v televizi. Nechybí ani snaha uspokojit také typický český voyerismus v podobě šmejdění po bytě soutěžícího, nahlížení do jeho skříní, hodnocení vybavení kuchyně jakož celého bytu. A jejich přesvědčení, že jsou geniálními kuchtíky a dokonalými bytovými designery je ohromující. Velmi často je to nechtěně vtipné, docela jsem se místy zasmála a některé scénky jsou již legendární. Viz: https://www.youtube.com/watch?v=Bl8HeyupUsQ .

• 24.8.2014  13:04

Můj osobní letní hit, na který jsem se v letošní sezóně těšila snad nejvíc. Vysloveně zklamaná jsem nebyla, ale přesto je tu pár věcí, které mi zážitek trochu kazily. Ale těm se budu věnovat později, začněme z jiného konce. Film začíná naprosto famózní honičkou helikoptéry s vlakem. Staří (doslova) známí v čele se Slyem osvobozují svého kdysi-dávno-k-nám-patřil člena týmu v podání Wesleyho Snipese, ze kterého se vyklube třeskutě vtipná postava, která spolu s Banderasem, který se však objeví o něco později, hází jednu suprovou béčkovou hlášku za druhou. Člověk hned na začátku získá dojem, že v podobném duchu budou ubíhat i další zbývající skoro dvě hodiny. Jenže jakmile dojde k prvnímu seznámení se se záporákem Melem Gibsonem, ubírá film na tempu, které následně opět nabírá až v poslední dvacetiminutovce. Co se postradatelné crew týče, dědkovitosti se to místy nevyhne, ovšem pánové umí stárnout s grácií a stále se na ně ještě dá dívat. Hůř je na tom Árný Černonegr, který tam dle mého názoru je pouze do počtu, nic moc toho nepředvede a navíc působí jako by se potřeboval po každé scéně napojit na ventilátor. Zato přítomnost pana Forda docela potěšila, i když už to taky není ten sexy švihák Han Solo, který, jak všichni víme, vystřelil první. Sly podává standardní výkon srovnatelný s předchozími díly. A zbytek staré crew? Bohužel, a to je hlavní slabina filmu, je jim věnován prostor tak malý, že na každého vyjde jenom pár vět. Těšila jsem se třeba, že uvidím svého oblíbence Dolpha Lundgrena v nějaké pořádné akci, že s jeho postavou Gunnara bude stejná prdel jako ve dvojce, ovšem ve scénáři s ním jaksi moc nepočítali, stejně jako s ostatními členy staré party. Takže skoro polovina filmu se odehrává v jejich nepřítomnosti. No jo, ale na úkor koho? Ano, na úkor mladé generace. Sami o sobě ti mladí nejsou špatní. Ono koneckonců není lehké konkurovat starým akčním hvězdám, kvůli kterým většina z nás do toho kina šla především. A v jejich stínech si mladíci (a dáma) rozhodně nevedli špatně a obstáli s důstojností. Ano, ale stejně bych radši viděla víc akce se staříkama, než s těma mladýma, i když ti ovládají mj. super elektronické hračky a jejich modus operandi nespočívá nutně v tom, že "něco rostřílí na sračky". Jinde by to bylo plus, ale zde to rozstřílení všech a všeho na sračky CHCEME. Série Expendables se totiž od začátku tváří jako pocta osmdesátkovým akčňákům i jejich protagonistům, proto u toho měli zůstat. Co zmínit ještě? Ano, zbývají dvě postavy, které jsem zatím jenom zmínila, ale nerozepisovala se o nich. Tak tedy.... Mel Gibson! Toho chlapa nemám ráda, ale ne na základě jeho hereckých výkonů. Nesnáším ho jako člověka, což mi paradoxně pomohlo při sledování scén s ním, jelikož hraje zcela zápornou postavu. A hraje ji velmi dobře. Rozhodně je jako záporák lepší, než nemastný-neslaný Žán Klód. Jenom škoda, že finální fight se Slyem byl takový... o ničem. Herecký talent se nezapře ani v případě Banderase. Jeho comic-relief postava sice leze krkem snad všem hlavním hrdinům, ovšem já jsem se jako divák bavila. Tenhle užvaněnej skrček mě hodně bavil. Abych to shrnula, rozhodně se mi to líbilo, byla bych i ochotna to vidět znovu, ale pár zklamání, která jsem navíc tak úplně nečekala, mě nutí udělit pouze slabší 4 hvězdičky a hodnotit trojku jako zatím nejslabší díl série.

• 27.7.2014  15:36
    Oculus (2013)

Jsem nadšená! Dlouho mě žádný horor nebavil tolik jako Oculus. A přišlo to ze subžánru, kde bych to ani bývala nečekala, tedy od duchařiny. Chválit lze snad vše od první do poslední minuty. Prolínání reality s nerealitou, interakce hlavních postav, napětí, které je cítit prakticky pořád, děsivé příběhy předchozích majitelů zrcadla, atmosféra nutící vás být stále jako na trní. Takto má vypadat správně fungující horor.

• 27.7.2014  15:29
    Stoker (2013)

Zpočátku trochu chaotický film, od kterého nevíte, co čekat. Postupem času se však jednotlivé drobnosti stále více spojují v celkem silný celek, který začne dávat smysl. Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá z herectví Mii Wasikowské, neuměla jsem si její postavu přebrat, zařadit, zkrátka mi nebylo jasné, co si myslí a co prožívá. Ale to se nakonec vstřebalo a nakonec si myslím, že pro tuhle roli se režisér ve výběru herečky nesekl a vybral si dobře. A i Nicole Kidman to náramně sluší a bavilo mě se na ní dívat, ačkoliv její postava příliš sympatií nevzbuzovala. Od poloviny příběh směřuje k velmi zajímavému konci. Do čtyř hvězdiček zde nechybí málo.

• 27.7.2014  15:23

Především bych vyzdvihla příjemně tísnivou atmosféru, kterou film oplývá. Obě hlavní hrdinky, jedna rozdílnější než druhá, jsou sympatické a povšimla jsem si i dobře zkomponované směsi hudby a různých zvuků, které filmu dělají medvědí službu. Jenom jsem trochu očekávala víc od toho, co se skrývá v tom divném tunelu. Trochu jsem byla zklamná když konečně vyšlo najevo, co to vlastně je. Ale na nízkorozpočťák financovaný z darů fanoušků je to obstojný výkon.

• 27.7.2014  15:20

Někdy mám pocit, že duchařský subžánr hororu už je úplně vydojený a nic už mě nemůže překvapit. Ani zde se to nestalo. Zápletka je opravdu jednoduchá - někdo zemře a v souvislosti s tím se začne odhalovat temná minulost, která se zemřelým více či méně souvisí. A tak někdo začne pátrat a odhalí něco, co mělo zůstat utajeno. Víc klasické už to být nemůže. Jednotlivé střípky skládačky se začnou pomalu skládat a obraz dostává stále jasnější obrysy až je nakonec pravda odhalena, duchové jsou usmířeni, vše je zas jak má být. Za dobré bych označila první a třetí třetinu filmu, zbytek je jenom vata. Ale je to dost na to, abych mohla udělit tři hvězdičky.