Maq

Maq

Česko

29 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
  • 7.1.2021  00:28
  Inspektor se vrací (TV film) (2015)
  **

  Nesdílím nadšení některých zdejších. Nahromadění postav je příliš účelové, a celé to bylo poněkud hysterické. Moralistní dramata mám rád, ale tohle bylo příliš schematické, prvoplánové. Dalo se to zčásti zachránit tou fintou se smícháním několika osudů, ale autor i tuhle možnost zahodil.

  • 6.1.2021  01:11
  Forrest Gump (1994)
  ***

  To si nikdo nevšiml, že Forrestův příběh je především příběhem nedostupné a nenaplněné lásky? Tedy hořkou romancí?

  • 6.1.2021  00:39

  Hezké, nic špatného. Jenže Eastwoodovy Madisonské mosty jsou mnohem silnější. Čím to je? Nevím. To asi vědí jen nemnozí umělci, ti nejlepší.

  • 5.1.2021  21:54

  Tak nevím. Líbilo se mi to, ale! Hořké romance a fantazie o ošálení času jsou mé oblíbené žánry, a možná právě proto jsem lehce nespokojený. Všeho bylo trochu málo. I té lásky, i té bolesti. Dalo se to vyjádřit přesvědčivěji, myslím. --- Kdo ještě umíte cítit, určitě tento příběh zkuste.

  • 2.1.2021  15:54

  Bohužel, nic nového. Jen omílání původního nápadu, hezky na jistotu. Jiskří to o poznání míň. --- A vulgárnost tvůrců se provalila na vystoupení Lucie Bílé. Vážení, "chvalozpěv" je k poctě chváleného, nejčastěji tedy Pánaboha. A ne aby se excesivním rubatem předváděla popíková celebritka, kurva fix!

  • 2.1.2021  15:53

  Není to reklama na křesťanskou víru, není to ale ani žádná parodie. Je to takové vlídně infantilní hraní s biblickými motivy, nic kacířského, s některými vskutku půvabnými hříčkami. Třeba když Pán Bůh řekne: "Blbce ze mě nikdo dělat nebude!"

  • 30.12.2020  23:25

  V průběhu sledování tohoto díla jsem znenadání dostal ohromnou sračku. To nemůže být náhoda!

  • 29.12.2020  23:50

  S tím, jak úroveň filmového umění klesá, za pár let možná ještě rád vzpomenu na tenhle kousek. Ale teď ještě ne. Teď mi připadá jen mdlý.

  • 2.12.2020  00:06

  Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík!

  • 1.12.2020  20:35

  Reservoir Dogs podruhé. Změnila se chatrč. Zápletka a dialogy značně upadly. Zato je to víc oplzlé. Je to sestup, ale pozor - Tarantino nehloupne, jen kopíruje kulturní vývoj (dá se to nazvat vývojem?) soudobé populace.

  • 1.12.2020  19:23
  Philomena (2013)
  *

  Asi jako když natřete zábradlí a pak čekáte, až to uschne. A ono to - je to k nevíře! - opravdu uschne.

  • 1.12.2020  19:03

  Studiu komunismu jsem věnoval nejeden pátek. Reálie Stalinova dvora znám z literatury obstojně. Jako takový jsem filmem zklamaný. Námět je to úžasný, ale málo využitý. --- Ne, netvrdím, že je to hloupé. Jen mi to přišlo jako takový slabý vývar.

  • 20.7.2020  00:32
  Mercy (2017)
  **

  Zajímavý filmík, ale nemohu se zbavit pocitu, že ta látka se dala scénáristicky zvládnout líp.

  • 18.7.2020  21:10
  Proti všem (2016)
  *

  Buď je to blbost, anebo blbá parodie na blbost. Nedokážu rozlišit.

  • 17.7.2020  23:46
  Looper (2012)
  *

  Budín: "A vy jste ho ztratil tady?" Holzmann: "Ne, já ho ztratil támhle." Budín: "Tak proč ho hledáte tady?" Holzmann: "Protože tam je tma, tam bych nic nenašel!" --- "A proč děláte jednoduchou věc tak složitě?" Johnson: "Protože kdybych to dělal jednoduše, nevystačilo by to na celovečerák."

  • 17.7.2020  23:33
  Na nože (2019)
  ***

  Detektivka jako by ji napsala Agatha Christie. Bavil jsem se, dobré.

  • 15.7.2020  23:28

  Mám slabost pro westerny. Snad z nostalgie po časech, kdy jsem je - knižní i filmové - hltal jako kluk. Přitom se mi jich líbí tak sotva co bych na prstech jedné ruky napočítal. Inu, je to přece jenom béčkový žánr. A nedělám si velké naděje, že se ještě dožiju něčeho srovnatelného s Eastwoodovým Unforgiven. --- Tenhle kousek se zařadí mezi tu nepočetnou skupinu výjimek. Je to taky drama lidí zabíjejících pro obživu, jenže příběh je neobvyklý a postavy nejsou žádní comicsoví panáci. Mají své charaktery a ty se s příběhem odhalují a vyvíjejí. Dalo by se to říct i tak, že je to western, ve kterém herci hrají plnohodnotné charakterní role. Vzácná kombinace, tuze vzácná. --- Nedejte na to, že dávám jen tři hvězdičky. U mě jsou tři hvězdičky už docela hodně.

  • 15.7.2020  23:11
  1917 (2019)
  *

  Audiovizuální dokonalost vnímám, ale neboduje u mě. Nevyžaduji ji. V tomto ohledu jsem ignorant, budiž. Pro mě je celovečerní film především drama. Tohle není dobré drama. Má to triviální průběh a není nad čím se zamyslet. Prostě to proběhne. Jako program v automatické pračce.

  • 13.7.2020  12:33

  Tak ještě jeden společensky angažovaný opus Clinta Eastwooda. Nesmírně pečlivá práce. V jistém ohledu Eastwoodův vrchol. Ale taky několik momentů "americky" polopatistických. Řekl bych, že je to velmi dobré, nikoli zásadní.

  • 13.7.2020  12:18

  Eastwood umí obojí - dobré i populární. Tenhle je populární.

  • 13.7.2020  12:16
  Nevědomí (2013)
  *

  Posiluje divákovo nevědomí. Triviální, akorát líbivé obrázky. Tohle se servíruje robošům, aby si nevšímali toho, kde se skutečně něco děje. --- Myslím, že jednou dospějeme k tomu, že se tyhle filmy budou dávat zdarma jako součást sociálních dávek. Plní stejný účel - příjemci na to budou čumět a nebudou s nimi problémy.

  • 12.6.2020  20:47
  Generál Nil (2009)
  **

  Umělecky je to slabé jak čaj. Svého druhu takový pomník, jakých jsou všude mraky a míjíme je bez zájmu. Ale jsem ochoten připustit, že je to faktograficky přesné. Z toho pohledu je dobré si povšimnout, jak to měli Rusové v Evropě těžké. Evropané jsou neukáznění, pořád mají pocit, že policajti by pokud možno neměli mlátit děti a stařenky, že věznění by mělo mít nějakou souvislost s čímsi jako soudní proces, ... rozumíte - nejen odpůrci, ale dokonce i sluhové systému jsou nakažení liberální a humanistickou nekázní. To snad aby popravili rovnou všechny. V Rusku je to jiná. Tam by si nikdo nedovolil zkomolit nacvičenou výpověď a Nejvyšší soud by na neveřejném zasedání nevedl žádné zbytečné řeči. --- Ve filmu jsou dvě nápadné narážky na roli Židů v provozování okupačního bolševického teroru. Je to v zájmu přesnosti, anebo se v Polsku otevírá jistá tabuizovaná otázka? Já bych byl vcelku pro, aby se o Židech směla říkat a psát plná pravda. Jenže to by se hned vyrojila taková spousta kravin a "důmyslných" teorií...

  • 30.1.2020  16:01
  Most (TV seriál) (2011)
  **

  Podíval jsem se na to s chutí, to jo, ale s nějakými superlativy běžte někam. Je to barvotiskové, křečovité a přehnané, umělé, a logika dost pokulhává. Aby bylo obtížné zločince chytit, jsou vybaveni téměř nadpozemskými schopnostmi, všechno jim vychází a nezanechávají žádné stopy. Jémináku...

  • 20.1.2020  21:00

  Když se detektivka zarputile drží všech osvědčených šablon a klišé, může to být dobré aspoň k tomu, že to není vyloženě uvalené. Ale ani Freeman z toho neudělá něco zapamatovatelného. --- Nejspíš to v sedmadevadesátém bylo přecejen o fous originálnější. Ale co mám z toho, já jsem to viděl teď.

  • 20.1.2020  20:54

  Co by ve špatné, ale opravdu špatné detektivce bylo pointou, to je tady výchozím bodem. Jediné štěstí... Leč i tak, zacházet s tak kýčovitým prvkem aby to nebylo blbé, hm, mám pocit, že scénář by se dal poskládat i lépe. --- Celkově neprotestuji. Za vidění to stojí. A ocenil jsem filmovou hudbu.

  • 16.1.2020  00:48
  Irčan (2019)
  *

  Ten příběh vezme za srdce. Asi jako účetní závěrka ČEZu. V plném rozsahu.

  • 13.1.2020  19:14
  Mlčení (2016)
  ****

  Epochální význam a jedinečnost (západního) křesťanství spočívá v pozornosti obrácené k nešťastníkům. Ve všech ostatních civilizacích byli tihle lidé jen masou, přinášející jistý užitek, je-li náležitě zapřažena. Asi jako dobytek. Teprve Kristus přišel s tím, že i tento lidský dobytek je hoden lásky a naděje. --- Poselství víry, lásky a naděje samozřejmě vždy, za všech časů, mnozí věřící a leckdy i duchovní vnímali jen mlhavě, zmatečně, či vysloveně pomýleně. Trvalo stovky let vytrvalé práce, než Kristovo poselství skutečně pozvedlo společnost jako celek. Odtud vzešel na počátku novověku humanismus, později osvícenství, a nakonec dnešní nechutné pohanství ignorantů, v Česku tak dominující. --- Humanismus je výlučně západní specialita; nikde jinde jej až dosud neobjevili. Leckde jej více či méně úspěšně imitují, například v Japonsku. Ale já jim nevěřím, je to povrchní, a při první příležitosti se zase budou chovat jako zvířata. --- Ti japonští konvertité měli samozřejmě také jen velmi nedokonalou představu toho, co vlastně křesťanství znamená. Ale jako první křesťané za pohanských římských císařů, velmi správně vycítili ten rozdíl: najednou je tady někdo, kdo s námi mluví, stojíme mu za to, a nabízí nám, bezprávným, lásku a naději. --- A stejně správně japonští potentáti vycítili, že křesťanství znamená revoluci, zásadní a nezvratnou změnu stávajících pořádků. Uzavřeli hranice a příliv kněží vyschl. A přeživší řešili velmi zajímavé dilema, jak se v takové situaci zachovat. Nepochybujme však o tom, že jejich duše zůstaly skrznaskrz křesťanské. Jejich kompasem zůstala láska, láska k bližnímu. --- Vynikající film.

  • 13.1.2020  18:49
  Král psanec (2018)
  *

  Ne úplně blbé, ale mdlé. Pro mládež a nedospělé.

  • 13.1.2020  18:43
  Tomb Raider (2018)
  **

  Tak ono je to podle jakési počítačové hry? Zajímavé. Mým očím to připadalo jako vykradení Indiana Jonese (a trochu toho Jurassic Parku). Akorát hlavním hrdinou musí být baba! Co to má být, tahleta divná móda? To opravdu chceme popřít rozdíly mezi pohlavími? Co pak ze života zbude? Vyšší HDP? --- Je to normální slátanina. Hvězdičku přidávám jedině a pouze za jeden nápad, který se mi líbí - že ta údajná čarodějnice byla bacilonosička. Tím ta historie dostala smysl. Kdežto přítomnost... jak říkám, slátanina.

  • 13.1.2020  18:35
  Hotel Mumbai (2018)
  *

  Nebavilo mě to, naprosto a úplně. Vrahové chodí po hotelu a střílejí vše živé, a civilisti se jim snaží vyhnout. No to je nářez!

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39