Maq

Česko

1 2 3 4 5 11 21 30 40
    • 20.7.2020  00:32
    Mercy (2017)

Zajímavý filmík, ale nemohu se zbavit pocitu, že ta látka se dala scénáristicky zvládnout líp.

• 18.7.2020  21:10
    Proti všem (2016)

Buď je to blbost, anebo blbá parodie na blbost. Nedokážu rozlišit.

• 17.7.2020  23:46
    Looper (2012)

Budín: "A vy jste ho ztratil tady?" Holzmann: "Ne, já ho ztratil támhle." Budín: "Tak proč ho hledáte tady?" Holzmann: "Protože tam je tma, tam bych nic nenašel!" --- "A proč děláte jednoduchou věc tak složitě?" Johnson: "Protože kdybych to dělal jednoduše, nevystačilo by to na celovečerák."

• 17.7.2020  23:33
    Na nože (2019)

Detektivka jako by ji napsala Agatha Christie. Bavil jsem se, dobré.

• 15.7.2020  23:28

Mám slabost pro westerny. Snad z nostalgie po časech, kdy jsem je - knižní i filmové - hltal jako kluk. Přitom se mi jich líbí tak sotva co bych na prstech jedné ruky napočítal. Inu, je to přece jenom béčkový žánr. A nedělám si velké naděje, že se ještě dožiju něčeho srovnatelného s Eastwoodovým Unforgiven. --- Tenhle kousek se zařadí mezi tu nepočetnou skupinu výjimek. Je to taky drama lidí zabíjejících pro obživu, jenže příběh je neobvyklý a postavy nejsou žádní comicsoví panáci. Mají své charaktery a ty se s příběhem odhalují a vyvíjejí. Dalo by se to říct i tak, že je to western, ve kterém herci hrají plnohodnotné charakterní role. Vzácná kombinace, tuze vzácná. --- Nedejte na to, že dávám jen tři hvězdičky. U mě jsou tři hvězdičky už docela hodně.

• 15.7.2020  23:11
    1917 (2019)

Audiovizuální dokonalost vnímám, ale neboduje u mě. Nevyžaduji ji. V tomto ohledu jsem ignorant, budiž. Pro mě je celovečerní film především drama. Tohle není dobré drama. Má to triviální průběh a není nad čím se zamyslet. Prostě to proběhne. Jako program v automatické pračce.

• 13.7.2020  12:33

Tak ještě jeden společensky angažovaný opus Clinta Eastwooda. Nesmírně pečlivá práce. V jistém ohledu Eastwoodův vrchol. Ale taky několik momentů "americky" polopatistických. Řekl bych, že je to velmi dobré, nikoli zásadní.

• 13.7.2020  12:18

Eastwood umí obojí - dobré i populární. Tenhle je populární.

• 13.7.2020  12:16
    Nevědomí (2013)

Posiluje divákovo nevědomí. Triviální, akorát líbivé obrázky. Tohle se servíruje robošům, aby si nevšímali toho, kde se skutečně něco děje. --- Myslím, že jednou dospějeme k tomu, že se tyhle filmy budou dávat zdarma jako součást sociálních dávek. Plní stejný účel - příjemci na to budou čumět a nebudou s nimi problémy.

• 12.6.2020  20:47
    Generál Nil (2009)

Umělecky je to slabé jak čaj. Svého druhu takový pomník, jakých jsou všude mraky a míjíme je bez zájmu. Ale jsem ochoten připustit, že je to faktograficky přesné. Z toho pohledu je dobré si povšimnout, jak to měli Rusové v Evropě těžké. Evropané jsou neukáznění, pořád mají pocit, že policajti by pokud možno neměli mlátit děti a stařenky, že věznění by mělo mít nějakou souvislost s čímsi jako soudní proces, ... rozumíte - nejen odpůrci, ale dokonce i sluhové systému jsou nakažení liberální a humanistickou nekázní. To snad aby popravili rovnou všechny. V Rusku je to jiná. Tam by si nikdo nedovolil zkomolit nacvičenou výpověď a Nejvyšší soud by na neveřejném zasedání nevedl žádné zbytečné řeči. --- Ve filmu jsou dvě nápadné narážky na roli Židů v provozování okupačního bolševického teroru. Je to v zájmu přesnosti, anebo se v Polsku otevírá jistá tabuizovaná otázka? Já bych byl vcelku pro, aby se o Židech směla říkat a psát plná pravda. Jenže to by se hned vyrojila taková spousta kravin a "důmyslných" teorií...

• 30.1.2020  16:01
    Most (TV seriál) (2011)

Podíval jsem se na to s chutí, to jo, ale s nějakými superlativy běžte někam. Je to barvotiskové, křečovité a přehnané, umělé, a logika dost pokulhává. Aby bylo obtížné zločince chytit, jsou vybaveni téměř nadpozemskými schopnostmi, všechno jim vychází a nezanechávají žádné stopy. Jémináku...

• 20.1.2020  21:00

Když se detektivka zarputile drží všech osvědčených šablon a klišé, může to být dobré aspoň k tomu, že to není vyloženě uvalené. Ale ani Freeman z toho neudělá něco zapamatovatelného. --- Nejspíš to v sedmadevadesátém bylo přecejen o fous originálnější. Ale co mám z toho, já jsem to viděl teď.

• 20.1.2020  20:54

Co by ve špatné, ale opravdu špatné detektivce bylo pointou, to je tady výchozím bodem. Jediné štěstí... Leč i tak, zacházet s tak kýčovitým prvkem aby to nebylo blbé, hm, mám pocit, že scénář by se dal poskládat i lépe. --- Celkově neprotestuji. Za vidění to stojí. A ocenil jsem filmovou hudbu.

• 16.1.2020  00:48
    Irčan (2019)

Ten příběh vezme za srdce. Asi jako účetní závěrka ČEZu. V plném rozsahu.

• 13.1.2020  19:14
    Mlčení (2016)

Epochální význam a jedinečnost (západního) křesťanství spočívá v pozornosti obrácené k nešťastníkům. Ve všech ostatních civilizacích byli tihle lidé jen masou, přinášející jistý užitek, je-li náležitě zapřažena. Asi jako dobytek. Teprve Kristus přišel s tím, že i tento lidský dobytek je hoden lásky a naděje. --- Poselství víry, lásky a naděje samozřejmě vždy, za všech časů, mnozí věřící a leckdy i duchovní vnímali jen mlhavě, zmatečně, či vysloveně pomýleně. Trvalo stovky let vytrvalé práce, než Kristovo poselství skutečně pozvedlo společnost jako celek. Odtud vzešel na počátku novověku humanismus, později osvícenství, a nakonec dnešní nechutné pohanství ignorantů, v Česku tak dominující. --- Humanismus je výlučně západní specialita; nikde jinde jej až dosud neobjevili. Leckde jej více či méně úspěšně imitují, například v Japonsku. Ale já jim nevěřím, je to povrchní, a při první příležitosti se zase budou chovat jako zvířata. --- Ti japonští konvertité měli samozřejmě také jen velmi nedokonalou představu toho, co vlastně křesťanství znamená. Ale jako první křesťané za pohanských římských císařů, velmi správně vycítili ten rozdíl: najednou je tady někdo, kdo s námi mluví, stojíme mu za to, a nabízí nám, bezprávným, lásku a naději. --- A stejně správně japonští potentáti vycítili, že křesťanství znamená revoluci, zásadní a nezvratnou změnu stávajících pořádků. Uzavřeli hranice a příliv kněží vyschl. A přeživší řešili velmi zajímavé dilema, jak se v takové situaci zachovat. Nepochybujme však o tom, že jejich duše zůstaly skrznaskrz křesťanské. Jejich kompasem zůstala láska, láska k bližnímu. --- Vynikající film.

• 13.1.2020  18:49
    Král psanec (2018)

Ne úplně blbé, ale mdlé. Pro mládež a nedospělé.

• 13.1.2020  18:43
    Tomb Raider (2018)

Tak ono je to podle jakési počítačové hry? Zajímavé. Mým očím to připadalo jako vykradení Indiana Jonese (a trochu toho Jurassic Parku). Akorát hlavním hrdinou musí být baba! Co to má být, tahleta divná móda? To opravdu chceme popřít rozdíly mezi pohlavími? Co pak ze života zbude? Vyšší HDP? --- Je to normální slátanina. Hvězdičku přidávám jedině a pouze za jeden nápad, který se mi líbí - že ta údajná čarodějnice byla bacilonosička. Tím ta historie dostala smysl. Kdežto přítomnost... jak říkám, slátanina.

• 13.1.2020  18:35
    Hotel Mumbai (2018)

Nebavilo mě to, naprosto a úplně. Vrahové chodí po hotelu a střílejí vše živé, a civilisti se jim snaží vyhnout. No to je nářez!

• 9.1.2020  22:03
    Le Bureau des Légendes (TV seriál) (2015)

V podstatě je to stará dobrá hořká romance. A překážky, které milenci zdolávají, mají v tomto případě podobu špionských rejdů. --- Je to dobrý seriál. Pozitivem je úspornost po akční stránce a důraz na "intelligence service", tedy kvalifikovanou práci s informacemi. Některé prohřešky proti pravidlům konspirace i mně - amatérovi - připadaly děsné. Na druhou stranu, pokud by všichni mluvili jen tolik a tehdy, kdy je to dovolené, nedalo by se na to dívat. Takže odpouštím. --- Po dramatické stránce je nejlepší druhá série. Naopak čtvrtá je nastavovaná kaše, asi jako Harry Potter po Voldemortově smrti... --- Během sledování tohoto seriálu jsem si mnohokrát připomněl dvě věci: (1) asi před deseti lety jsem přestal používat mobilní telefon, a (2) díky tomu se na veřejnosti vyjímám jako dinosaurus, protože se dívám na svět kolem sebe a nejsem ponořený do jakéhosi placatého displeje. Jsem hrdý dinosaurus.

• 9.1.2020  21:43
    Kozí roh (1972)

Je to náramně silný příběh. Film jsem viděl jako kluk někdy v 70. letech a zůstal mi v paměti přes 40 let. Dnešníma očima ale jasně vidím, že bulharská kinematografie tehdy byla ve stadiu prvních pokusů. Příliš mnoho režijních, technických a zejména dramaturgických chyb. --- Ještě poznámka vyvolaná některými zdejšími komentáři. Nemyslím si, že příběh má být vnímán ve smyslu "pomsta/boj je mužská záležitost". Podle mého názoru ženy zvládají pomstu lépe než muži. Koneckonců i zde se dcera otci pomstila přímo klasicky! Je to spíš o nevinnosti mládí. I když otec Marii zatáhl do vražedných úkladů, ona dospěla jindy a jinak, tím nejpřirozenějším způsobem. Nic nedokázalo zabít touhu po lásce.

• 30.12.2019  00:17

Myslím, že chyba je ve scénáři. Jako by se nemohl rozhodnout, ze kterého úhlu příběh zpracovat. Portrét vraha máme silně neúplný, pátrání po něm je také podané epizodicky. --- Jára Cimrman prý stříhal filmy už ve stádiu scénáře. Možná tady na něj někdo konečně navázal...

• 30.12.2019  00:02

Dobrý, chytrý scénář. Na míle vzdálený od pitomých akčních hovadin, které jsou všechny na jedno brdo. --- Jen bych se rád ještě pozastavil u zdejších komentářů na téma "texaský Zapadákov". Skoro každá ekonomická aktivita má své zlaté období a čas úpadku. Neupadá Texas, to naprosto ne. Skomírá určitá skupina lidí, kteří dělají byznys, který už nevynáší a oni z něj nestačili včas vyskočit. Krávy! Něco jako dělat ševcovinu v čase, kdy lidi začali nosit baťovky. Prostě smůla, omyl, slepá ulička vývoje. --- Typicky evropské řešení by bylo vynalézt nějakou koninu, například záchranu krajiny, a v jejím jménu subvencovat ty ztroskotance z kapes ostatních. Tím se problém nevyřeší, pouze zafixuje, a Zapadákovy živoří dál a dál. Pořád to stojí prachy, které by se daly produktivně využít jinde a vytvořit nové pracovní příležitosti. U nás jsme z kápa té zlodějny udělali dokonce premiéra. --- Je to jeden z důvodů, proč Česká republika vypadá vedle Texasu jako Zapadákov, sto let za opicema.

• 28.12.2019  14:42

Jsem na rozpacích. Dokud to sonduje život pracujících v oblasti postižené průmyslovým úpadkem, je to docela citlivé, zajímavé. Pak se rozvine standardní mstitelská linka, a jde to jaxi dohajzlu. Jako obvykle, profík amatérovi nalítne na slaboduchou fintu a padne do léčky, načež to packá dál a dál, až to docela zpacká. Proti hutníkům prostě gangsteři nemají šanci, to je známá věc (v Hollywoodu).

• 27.12.2019  22:32

Zajímavý doklad soudobé etiky: Film nemá zábrany zobrazit souložící bělošský pár, zdráhá se však ukázat nahé černochy (a hlavně černošky) - čímž falšuje realitu. Teprve poslední dvě generace (asi 50 let) obyvatel Tanzanie se začaly odívat a zakrývat kozy a další zajímavé části těla. Nic takového neexistovalo za časů Burtona a Spekeho. Spíš je namístě pochybovat, že Burton svou partnerku dostal do postele před svatbou; to by bylo opravdu neobvyklé. --- Tyhle falzifikace jsou dvojnásob smutné, vezmeme-li v úvahu, že film se celkově snaží o serióznost a věrohodnost. Za tu snahu klobouk dolů, ale nezbavuje mě to pochybností. Je to trochu uspěchané. Navzdory velkorysé stopáži. Chtěli-li ukázat Afriku, jaká byla, nejspíš měli vynechat pasáže z Británie.

• 27.12.2019  22:14
    Fenomén (1996)

Není to velké, ale ne hloupé a tak nějak milé.

• 27.12.2019  21:54
    Soudcova noc (1983)

Dávám jen dva puntíky, protože velké téma je zpracované dost "lidově". Škoda. --- Je zajímavé, jak snadno lze lidmi manipulovat. Ukážete jim film, jak policie manipuluje důkazní řízení, a všichni žádají lepší kontrolu policejních metod. Pak promítnete tento film, a všichni by popravovali ajncvaj. No a pak přijde den demokratických voleb, a všichni tihle jelimani se jdou vyjádřit, jak by si to představovali... --- Četl jsem tuhle cosi o stíhání sériových vrahů v Sovětském svazu. Pravidlem bylo, že než je chytili, tak popravili jednoho až dva nevinné. Inu, neměli ty otravné problémy, jako jejich američtí kolegové. --- Budete mít asi chuť se k věci postavit "rozumně". Něco ve smyslu "všeho s mírou". Nu ano, Američané jsou svobodou posedlí (zejména ve srovnání s námi a dalšími primitivními národy). Jakmile se jednou u soudu ukáže, že nějaký policejní postup byl zneužit, už se z toho stane precedent, a nesmí se použít ani v jiných situacích, kdy to tak zle nevypadá. A dá se slátat film, kde taková překážka policejní práce působí přímo absurdně. --- Američané prostě bazírují na tom, že policie je má chránit, ne obtěžovat. Policista vás nesmí otravovat bezdůvodně. Například vyklopit vaši popelnici, jestli v ní náhodou nenajde použité injekční stříkačky nebo cokoli jiného, co by vás mohlo kompromitovat. Nebo vás zastavit na silnici a čmuchat ve vašem autě, i když jste žádný předpis neporušili. --- Tomu se říká civilizace. Opakem jsou sovětské, nebo nacistické a soudobé ruské metody. Volba je na vás. A volíte debilně, milí spoluobčané...

• 21.12.2019  18:21

Víc Coenové než Clooney. Je to takový raut - člověk ochutná z různých dobrot, ale žádná z nich jaxi nevystačí na perfektní hlavní chod. --- Určitě stojí za vidění.

• 21.12.2019  18:16
    Spojenci (2016)

Ničím nevykukuje z oceánu běžné produkce.

• 21.12.2019  18:13
    Western (2017)

Ne, tohle ne. Příliš velká dávka ničeho.

• 20.12.2019  20:08
    Strážce (2006)