• Thriller

Jeden z nich je vrah (1970)

Docela náročný příběh, nedivím se, že není každému po chuti. Dialogy jsou skvělé, otevřené je to až do konce a rozuzlení paradoxní tím, že se vlastně nekoná. Važme si detektivky, která určitě není tuctová. Plus kvalitní filmové hudby Svatopluka Havelky. Dneska u filmů namísto skutečných skladatelů zaměstnávají popkulturní trdla.

Akce Bororo (1972)

Viděl jsem to jako kluk a utkvělo v paměti. Provinční sci-fi.

Kamenný orchestr (1981) (TV film)

Dobré, ale malé. Zpracováním i významem.

Třináct životů (2022)

Kupodivu dobré. Věcné, slušný scénář, dobře zahrané, bez patosu navíc. Byl jsem spokojen.

Zlo s lidskou tváří (2019)

Nějak mě to neoslovilo. Není to špatný film, to spíš já jsem byl špatný divák.

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Ti studenti si filmový pomník jistě zaslouží. --- Jako film mi to připadá spíš jako dramatická pomůcka pro školní výuku. A snad i trošku problematická. Vyšetřovatel Gestapa vyvedený z míry školačkou a snad i na moment pochybující? Bachařka potichu sympatizující? Skoro jakoby zlým byl jen "systém", kdežto Němci dobří... --- I Češi byli dobří, to jen hrstka komunistů... I Rusové jsou dobří, to jen Putin a jeho parta... Nikdo za nic nemůže, co?

Spotlight (2015)

Domníval jsem se, že se dozvím něco o problému. Omyl, dozvěděl jsem se, jak byl problém v Bostonu zveřejněn. A bylo mi to podáno věcným, suchopárným způsobem. Novináři se sejdou na poradě a řeknou si, že v tom budou pokračovat. Pak se rozejdou do terénu a sbírají informace. Následuje další porada, další rozchod... a tak dokola. Nakonec toho nasbírali dost a otiskli to. Jémináku! To je nářez! --- Jsem přesvědčený, že jak Akademie, tak zdejší komunita na filmu oceňují především jeho politické poselství. Je mi líto, když vidím třeba svého oblíbeného nascendi, jak z lidové, nic nechápající pozice suverénně odsuzuje celibát. A to nemluvím o dalších, mnohem vulgárnějších výlevech. --- Lidi zkrátka mají rádi, když je film ujistí, že co si myslí, si myslí správně.