• Krátkometrážní

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Tento mysteriózny príbeh sa chvíľu tvári ako kriminálka, chvíľu ako thriller a chvíľu ako horor. Za príbehom som hľadala trocha viac, ako vo finále ponúkal. No hudba, kamera a kulisy boli na danú dobu naozaj na vysokej úrovni.

Králíček Jojo (2019)

Tak toto je presne podľa môjho gusta. Počas filmu sa trpko smejete na absurdných scénkach, akosi podvedome očakávate, že sa môže stať niečo zlé. Potom si poplačete a dúfate, že toho nebude viac. Fandíte postavám, paradoxne na oboch stranách "barikády". Mimoriadne vhodne vybrané herecké osadenstvo, sympaťáci na pohľadanie. Párkrát si poviete, že WTF, pretože scény vás síce pobavia, no zároveň sa vo vás ozýva ten morálny hlások, ktorý šepká, či je to povolené smiať sa na scénach s heilovaním alebo Hitlerom v roli hlavného zabávača. Určite vás očarí ako mňa Scarlett Johansson a Sam Rockwell, o detských postavách ani hovoriť nemusím... Je to pohľad na WWII, aký tu ešte nebol a možno práve vďaka špecifickému spracovaniu tejto témy sa ju podarí viac priblížiť mládeži. Veľmi dobré, priam až výborné, tlieskam!

Ta druhá (2020)

Presne tento typ filmov z duše neznášam. Debilné postavy, debilný humor, všetko totálne neprirodzené... Stratených 89 minút života.

365 dní (2020)

Keď sa nasilu snažíte vtlačiť príbeh do porna, ktoré vlastne ani tým pornom nie je, tak to tak aj dopadne. Romantiku tu hľadajte v mínusových hodnotách, medzi hlavnými postavami je iba sexuálne napätie, nič iné. Prvoplánová zápletka s ešte prvoplánovejším záverom je tu tiež. Nevysvetliteľné a zbytočné prvky v deji, vrátane zbytočných vedľajších postáv sú taktiež prítomné. Ak ste zvedaví, nájdite si niekde zostrih iba erotických scén, ale vlastne, to si už rovno radšej zapnite nejaké to porno.

Sviňa (2020)

Film je odrazom reality slovenskej politiky, mafie, vysokopostavených. Odrazom špiny, hnusu, toho, čo sa tu žiaľ v posledných rokoch deje. Nech to aj nie je filmárske veľdielo hodné nejakých obrovských chvál, jedno mu uprieť nemožno - a to, že upozorňuje na dôležité fakty, ktoré či chceme, či nie, existujú. Ak by film mal pomôcť čo i len pár jedincom otvoriť teraz pred voľbami oči, tak sa svojej úlohy zhostil skvelo. Čo sa týka filmárčiny, bavili ma vo svojich úlohách Jozef Vajda, Diana Mórová a Gabika Marcinková, boli veľmi hodnoverní. Škoda úlohy Marka Igondu ako Boba, Marko má stále príliš milý a vľúdny ksichtík na niekoho takého, ako je "Bobo".

Na nože (2019)

Veľmi šikovne vyšperkovaná detektívka, ako hereckým obsadením, tak zápletkou, a v neposlednom rade mimoriadne vydarenými scénami. Bolo priam očarujúce vidieť Daniela Craiga v úlohe detektíva - vyšetrovateľa. Získal u mňa toľko bodov za charizmu a brutálne herectvo, že som z toho sama prekvapená. Osobne sa teším, že pre mňa vystúpil z bondovskej škatuľky. A dozvedela som sa, že sa plánuje natočenie pokračovania, tak sa teda naozaj teším!

První člověk (2018)

Pekné spracovanie významnej udalosti svetových dejín. Žiaľ, nepodarilo sa mi získať sympatie k postavám, tým pádom ani empatiu, ani radosť, ani súcit. Možno je na vine zbytočne dlhá stopáž, možno je na vine to, že mi film prišiel miestami jednoducho nudný, možno je to tým, že samotné postavy neprejavovali toľko emócií, ako by podľa mňa mohli/mali. Škoda, že to z biedy nevytrhol ani môj milovaný Ryan. Na jedno pozretie vám to bude bohato stačiť, myslím si.

Amnestie (2019)

Pre mňa je film Amnestie slovenský masterpiece. A to som dlho mala na tomto piedestále práve Kandidáta. Páči sa mi, že sa tvorcovia nebáli pustiť do témy, o ktorej vie mnoho ľudí stále málo - a práve preto im nemusí táto téma pripadať úplne atraktívna... Nevedomosť neospravedlňuje, aj keď mám pocit, že Havlovej amnestii a vzbure v Leopoldove mnohí v danom čase nerozumeli, mnohí ju neriešili, mnohí narodení po 89 tieto udalosti vôbec neregistrujú. Havlovu amnestiu zatienili tie Mečiarove a mladí ľudia často ani netušia, že nejaká Havlova amnestia vôbec prebehla. Prečo je film Amnestie super? Lebo je realistický. Neprikrášľuje, nezľahčuje, ponúka obraz doby, ktorý ste aj kúsok zažili a ktorý vás aj kúsok obišiel. Hercom veríte (Hološka, Jackuliak, Germani a Geislerová sú skvelí), príbehu veríte. Poteší vás pekná kamera a do detailu vyšperkované scény. Dojem dopĺňa dokonalý soundtrack. Tvorcovia sú hrdými fanúšikmi porevolučného obdobia a z filmu je to neskutočne cítiť. Videla som 2x a rada si pozriem zas. Kuknite si aj vy.

Nejkrásnější den (2016)

Stále si myslím, že Nemci (na pár svetlých výnimiek) nie sú úplne dobrí vo filmovej tvorbe. Keby tento námet zobral do parády niekto iný, verím, že by z toho vytrieskali viac emócií. A to mňa podobné príbehy veľmi bavia, aj keď boli spracované už tisíckrát. Takže postavy ma nielen že neohúrili, ale ani nedojali. Neverila som im takmer nič z celého príbehu a niektoré scény mi prišli vyslovene trápne. Na tento film pravdepodobne tiež rýchlo zabudnem, tak si tu odložím tento komentár, aby mi náhodou niekedy nenapadlo pozerať to znova...

Lidská skvrna (2003)

Toto bola takááá nuda... Dokážem na tomto filme len ťažko nájsť nejaké pozitíva. Dej sa vliekol, postavy ma nebavili, Nicol Kidman v tejto úlohe mi vyslovene liezla na nervy... Medzi ňou a Anthonym žiadna chémia podľa mňa... A ústredný príbeh filmu som akosi vôbec nepobrala... No nič, toto by som si druhýkrát nepozrela. A zrejme aj veľmi rýchlo na tento film zabudnem.