Volný pád (1993)

Zvláštny film. Chlapík sa poneviera po meste, snaží sa dostať domov a cestou sa mu stávajú divné veci. Zapletie sa do hádky s kórejským majiteľom obchodu, trochu to tam rozmláti a odnesie si odtiaľ ako suvenír bejsbalku. Následne ho napadnú dvaja členovia gengu, bejsbalkou sa ubráni a ako suvenír si odnenie nožík a neskôr z havárky aj vak plný zbraní, samopalov. V obchode so zbraňami ho napadne nácek, kde sa ubráni s nožíkom a zoberie si odtiaľ ako suvenír bazuku, pri ktorej mu neskôr malý chalanisko vysvetlí ako sa tá bazuka má používať, atď. Celý film je vlastne o Michaelovi Douglasovi, všetci ostatní sú tu (vrátane Duvalla) více méne len štatisti.

Láska na vlásku (2014)

Mne sa to páčilo, takto nejak si predstavujem slovenskú rozprávku. Dokonca zasadenú aj do istých historických reálií. Herecky tiež celkom slušne, Samuel Spišák to celé tiahol, Celeste našťastie moc nehrala, ale ani nič nepokazila, navyše v porovnaní s Yoodit Bárdos vypadá ešte ako puberťáčka. Podobný motív zámeny ako Cisárov pekár, tentokrát Princov kováč a kováčov princ, čo u mňa aj tentokrát fungovalo. Videné s českým dabingom, čo je možno aj dôvod môjho vysokého hodnotenia, resp. nízkeho hodnotenia ostatných. Aj keď na začiatku mi bolo divné, že Celeste akosi plynulo hovorí po česky. V jej prípade by som asi uprednostnil pôvodné znenie a ešte možno v prípade Judit, že by som počul ich roztomilý slovenský prízvuk. Najviac ma pobavila možno nechcene vtipná hláška, keď si princ Matej vysadil za seba na koňa Hanku a rečie jej: Ja nie som Tomáš, ja som princ. A Hanka: Mne to nevadííí.

Operacija 'S Novym godom' (1996) (TV film)

Voľné pokračovanie lovu a rybolovu, tentokrát v nemocnici, kde nesmie chýbať alkohol a hlavne pááárty, kde alkohol pije aj šimpanz, pripití "doktori" operujú pacienta podľa inštrukcií čo číta generál v jednej knihe, prídu aj ženy zo susedného oddelenia a na traumatológiu sa dostanú vysokozdvižným vozíkom a pozvaní sú aj pápež a britská kráľovná. Proste absurdnosti, na aké sme zvyklí. 70%, ale prikláňam sa k 4 hviezdam, keď vidím jak je to podhodnotené. Videné v originálnom znení s anglickými titulkami. Trochu ma rušil ruský dabing keď po nemecky hovoril nemecký dedo mráz. Škoda tej nudnejšej prvej polovice, keď sa osadenstvo len postupne zbieralo.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Heuréka! Najúspešnejší film zlatých glóbusov nie je úplná kravina, ale je to kvalitný film, to sa často nevidí. Vážne témy ako rakovina alebo znásilnenie sú tu prekladané luxusnými ftípkami, takže ide vlastne o akúsi dramédiu. "Tatííí, maminka je opitá? Nie, maminka nie je opitá, maminka má len slabšiu migrénu. Chardonnay migrénu."

VALL-I (2008)

Veľa odkazov na Vesmírnu odyseu - kamarát vola-i je šváb Hal; počuť melódiu z vesmírnej odysey keď sa tučný kapitán horko-ťažko postaví na nohy a tiež hlavný záporák je tu stroj (autopilot?). Perfektný vizuál, Pixar ukazuje kam až siahajú hranice animovaných filmov, postapokalyptická budúcnosť ktorú ja moc rád, netradičná láska medzi lisovačom a sondou a k tomu ďalšie pozitívum ekologická agitka, ktorá poukazuje na stále sa zväčšujúci problém s odpadmi a zobrazuje Zem ako skladisko odpadu. Je to veľmi aktuálna téma, keďže odpady patria medzi najvýraznejšie súčasné problémy spolu s globálnym otepľovaním, migračnou krízou, rómskou problematikou, korupciou, vymožiteľnosťou práva, rozkrádaním verejných zdrojov a stavom slovenského zdravotníctva. Zabudol som na niečo? Avšak film je popri všetkých pozitívach nudný a dosť nadhodnotený, u mňa 70%.

Útok na Wall Street (2013)

Originálne inovatívne riešenie finančnej krízy a zvlásť dobrá štruktúra filmu, konkrétne jeho tématické rozdelenie na dve polovice. V prvej polke teepack postupne stratí všetko, dosiahne úplné dno a to všetko kvôli finančným poradcom, maklérom, bankárom, právnikom, proste kravatkárom, ktorí sú tu ako hlavní záporáci a v divákovi sa zatiaľ hromadí zlosť, depka, frustrácia zo systému, kde bežný človek je len bezvýznamná položka, ktorá je zaujímavá len keď má peniaze, ktorú treba čo najviac ošklbať, zatiaľ čo väčšina majetku sa hromadí v rukách malej skupinky tých najbohatších. Potom zrazu príde druhá časť, kde sa to chlapík rozhodne vziať do svojich rúk a srdce až zaplesá, dostaví sa katarzia. Nebyť však prvej časti filmu, tá druhá by nemala taký účinok.

Predátoři (2010)

Maďarskí predátori (rejža Nimród Antal, kámerá-ba Gyula Padouch) to parádne rozbalili, presne tak ako to ja rád. Heterogénna skupinka obsahujúca ženu, Mahershalu, Japončíka, Fishbourna, Treja, Brodyho, Rusáka, ... proste exaktne heterogénna, aby sa prostému divákovi typu mňa ľahko selektovalo kto je pohřešovaný a kto ešte dýcha – no a táto skupinka má tú perfektnú vlastnosť – perfektnú pre akčné dobrodružné sci-fi thrillery – že z nej postupne ubúda v boji proti trom predátorom. Ale ani predátori nie sú nesmrteľní, takže sa môžme tešiť na zaujímavý deathmatch. Najlepší diel série, lepší ako Predátor a oveľa lepší ako Predátor 2.

K-19: Stroj na smrt (2002)

Niečo na štýl Das Boot, väčšina filmu sa odohráva v ponorke, avšak tentokrát ide o nudu so zvučnejšími menami (Ford, Neeson). Žiaľ na filme bolo vidno, že príbeh o ruskej ponorke natočili Američania, takže vo filme boli velitelia schopní obetovať životy posádky namiesto toho aby požiadali o pomoc Američanov, ktorí boli v tom čase na blízku.

Alena (1947)

Alena je poriadna nevernica a chudák žiarlivý manžel má plné ruky práce, aby od nej odháňal toľkých nápadníkov. Rozhodne sa preto najať čerta (uzavrie zmluvu s diablom), aby tento v jeho neprítomnosti dával pozor na počestnosť jeho ženy. Kto nakoniec zvíťazí, čert alebo žena? Bavilo ma sledovať vynaliezavosť čerta, ako sa celý čas snažil sabotovať neveru ženy a odháňať od nej nápadníkov. Rozprávky síce nie sú moja šálka kávy, ale toto bolo fajn.

Dům na konci ulice (2012)

Horor skôr pre tínedžerov, s predvídateľným happy-endom, ktorý nezachráni ani Lorencka. Navyše toho bu-bu-bu je strašne málo a najhroznejší záporák je len jeden narušený mladík z domu na konci ulice, ktorý v najsamhroznejšej scénke zavrie Lorencku do pivnice, keď mu vlastne do tej pivnice vlezie zvedavá Lorencka sama, keď logicky ide sama na opustené tmavé miesto. Ach jo, starý dobrý James Wan.