Jindabyne (2006)

Jindabyne se snaží kombinovat moc věcí najednou (problémy snášenlivosti Australanů a domorodců, složité rodinné vztahy, poporodní deprese, smrt v rodině...); veliké plus ale bylo, že jsem se cítila jako bych opravdu byla v městečku Jindabyne přítomná a sledovala všechno z první ruky. Těžko uvěřit, kolik problémů se může skrývat v malé skupince lidí. Mrzel mě utknutý konec. Laura Linney jako vždy výborná.

Životy těch druhých (2006)

Hlavní hrdina HGW XX/7 mi strašně připomínal Kevina Spaceyho a to i svým herectvím. Každou jeho pohnutku, každou emoci jsem mu naprosto věřila a myslím, že to byl hlavně jeho výkon, co z Životů těch druhých udělal tak výborný film. Atmosféra ponurého východního Berlína plného strachu byla vystihnuta dokonale, včetně interiérů bytů a kanceláří (hnusný hnědý nábytek apod.). Film mě doslova na dvě hodiny přikoval k obrazovce a zvláště v současné době, kdy jsou noviny plné údajné Kunderovy zrady, mi nabídl hodně materiálu k přemýšlení.

Quantum of Solace (2008)

Akční jízda od začátku do konce s pár pětihvězdičkovými momenty (úvodní honička v autech nebo scéna s padákem), ale pro mě tohle zkrátka není ten pravý James Bond. Jediný vtip byl snad jen ten v recepci hotelu (učitelé a výhra v loterii) a jinak se celou dobu Bond utápěl ve svém žalu a touze po pomstě. Navázání k minulému dílu se mi nelíbilo, motivy „bondgirl“ Olgy Kurylenko taky ne (to už jsme tady viděli stokrát, viz např. Specialista se Sharon Stone). Celé to navíc působilo děsně lacině (všechny ty scény v poušti) a hlavní záporák neměl absolutně žádné charisma. Na akční film mírně nadprůměrné, na Bonda odfláknuté a bez šťávy.

Inland Empire (2006)

Tak tahle Lynchova viza šla absolutně mimo mě...přišlo mi to jako zkouška trpělivosti, ve které jsem bohužel neobstála. Bez zrychlovacího tlačítka na mém ovladači bych absolutně neměla šanci...škoda, že Lynch chce všechny svoje vize a nápady převézt na filmové plátno co nejrychleji bez prostříhání - v Inland Empire by se našel materiál alespoň na čtyři další filmy, z kterých by možná jeden mohl dosáhnou kvality jeho dřívějších kousků Mullholand Drive nebo Twin Peaks. Že by mu už na stará kolena docházel dech?

Sněhový dort (2006)

Tenhle nenápadný film s podivným názvem se mi vryl pod kůži. Chladná krása kanadské přírody, životní smolař Alan Rickman a dokonalá autistka Sigourney Weaver. Ve své roli mě naprosto přesvědčila, věřila jsem jí každou minutu. Emoce se na mě valily jedna za druhou a ze všudepřítomného sněhu mě příjemně záblo. Na DVD doporučuju vynechané scény, mnohé z nich bych ve filmu klidně nechala.

Grbavica (2006)

Jeden z těch filmů, kde se více hodnotí příběh než filmové zpracování. I když jsem celou dobu věděla, co se za Esminým tajemstvím skrývá, přesto mě klíčová scéna dostala svojí opravdovostí a emotivností. Výborný výkon hlavní představitelky (její smutné tmavé unavené oči mě budou pronásledovat ještě dlouho...). Jen více takových filmů, ať zůstane zachováno, čeho všeho jsou lidé schopní.

Capote (2005)

Mám problémy s filmy, kde je hlavním hrdinou arogantní, narcistický, manipulativní, ošklivý a nemožně mluvící teplouš. Philip Seymour Hoffman vystihl Capoteho dokonale, to ale nic nezmění na tom, že mi byl tak strašně nesympatický, že jsem si celou dobu přála, aby ho na konci taky někdo "chladnokrevně" zavraždil. Mé sympatie si získala vedlejší postava Harper Lee v podání Catherine Keener (stydím se, že jsem "To kill a mockingbird" ještě nečetla). Film byl zdlouhavý a chvílemi nudný, po atmosférickém začátku jsem očekávala něco jiného.

Miss Potter (2006)

Celé mi to přišlo moc naivní a idylické, stejně jako ti její králíčci. Neoslovilo mě to, asi díky tomu, že knížky Beatrix Potter jsou u nás prakticky neznámé. Líbila se mi krajina Lake Districtu - vyvolalo to ve mně touhu se tam jednou podívat.

Invaze (2007)

Napínavá a děsivá atmosféra. Vytkla bych poněkud překotný konec, pár minut navíc by neuškodilo. Bohužel nemůžu srovnávat se starším filmem s Donaldem Sutherlandem, takže zatím zaokrouhluju nahoru, protože Invaze se mi tady zdá značně podhodnocená.

Noci v Rodanthe (2008)

Rosamunde Pilcherová po americku. Nevykreslené charaktery, pitomé dialogy. Jediným pozitivem byl ten hezký dům na pláži a dvojka hlavních hrdinů, kterým to spolu slušelo už v Nevěrné.