Colonist

Česko
Na volné noze

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
    • 16.9.2020  15:43

Této epizodě jsem se celá léta vyhýbal, její zápletka mě od sledování odrazovala. Dnes jsem ji tedy zhlédl poprvé v životě a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nejsou to sice napínavá nebo temná Akta X (taková mám nejraději), ale ani to není stupidní a rozjuchaná komediální epizoda. Je to takové vážné i nevážné a v konečném součtu kouzelné. Celou dobu jsem měl při sledování na tváři přitroublý a spokojený úsměv. "Úžasný Maleeni" je zkrátka prima oddychovka. Je to nenáročný příběh, který se neustále vyvíjí a je plný překvapení. Až do samotného konce jsem byl mírně zmatený a netušil, co se za tím vším skrývá. Každý další zvrat jen podněcoval mou dychtivost zjistit, jak se to celé vyvrbí. Ona je vlastně celá tato epizoda jako jeden velký kouzelnický trik. Něco se před vámi odehrává, vy to upřeně sledujete, baví vás to, jste až fascinováni, ale moc tomu nerozumíte. A to je docela trefné. K chytrému příběhu si připočtěte sympaťáka Rickyho Jaye a máte recept na skvělou zábavu. Za sebe dávám hezké čtyři hvězdičky. S touto odlehčenější epizodou nemám žádný problém. Až mě to trochu překvapuje...

• 15.9.2020  16:42
    Akta X - Vypínač (S05E11) (epizoda) (1998)

"Kill Switch" je dílem, u něhož se můj názor na jeho celkovou kvalitu mění s každým zhlédnutím. Bývaly doby, kdy jsem byl skálopevně přesvědčený, že jde o nejhorší epizodu 5. série, potažmo celého seriálu. Pak jsem zas měl období, ve kterém to pro mě byla neprávem opomíjená epizoda. Aktuálně bych tento díl charakterizoval jako...zábavnou blbost. Jinak to nazvat nelze. Je to zubem času poznamenaná fantasmagorie o zlé umělé inteligenci, při jejímž sledování jsem se tentokrát královsky bavil. Chce to jen vypnout mozek a nic od toho nečekat. O nějaké děsivosti nemůže být ani řeč, tohle je ryze sci-fi epizoda s velkou porcí akce (a tu Bowman umí). Bavím se výbuchy a Mulderem v počítačové simulaci a víc mě nezajímá. Nechtějte po mně, abych Vám popsal, jak přesně ta AI funguje, protože to jsem nikdy nepochopil. Dialogy jsou plné technoblábolů, ale naštěstí je to rozkouskováno mezi napínavé momenty (např. scéna na mostě). Jako spektákl pro pobavení si to klidně jednou za čas pustím. Pokud se tedy můj názor zase nezmění :-) P. S. Vždycky se mi líbil úvodní teaser, je jednoduchý, ale v kombinaci s hudbou je v něm skvěle budováno napětí.

• 14.9.2020  23:27

Volné pokračování epizody "Unusual Suspects" ze začátku 5. série. Bohužel jde o pokračování, které o dvě třídy zaostává za kvalitami původního dílu (ten já mám velmi rád). Zvláště patrné je to v případě, kdy si oba díly pustíte krátce po sobě. V prvé řadě si musíme uvědomit, že "Neobvyklí podezřelí" žádné pokračování nepotřebovali. Otevřené konce jsou pro Akta X typické, nebyl žádný důvod, proč se k tomu vracet. Navíc v takovéto podobě, která původní epizodu nijak nerozvíjí, nepřináší nic nového (Střelci prostě jen zase narazí na Susanne Modeskiovou a na další tajnou vládní zbraň). Příběh "Three of a Kind" je nezajímavý, skoro bych řekl i slabý. Absence silného příběhu je tedy kompenzována větším důrazem na humor. První samostatné dobrodružství Střelců z 5. série se neslo v odlehčenějším duchu, ale pořád to byl vážný a poměrně napínavý díl. V tomto pokračování ovšem tvůrci na humoru nešetřili a z mého pohledu už moc tlačili na pilu. Scéna se zfetovanou Scullyovou je hodně vtipná a Gillian Anderson hází skvělé ksichty, ale na Akta X nekoukám kvůli takovým věcem a z principu mi částečně vadí. Naštěstí se tu ty komediální scény střídají s výbornými thrillerovými momenty (zejména ve druhé půlce), takže úplné fiasko to není. Ovšem "Unusual Suspects" si pamatuji od začátku do konce, z tohohle dílu mi však v hlavě vždycky utkví jen jednotlivé střípky. Ty jsou povedené (nebudu lhát - i ty komediální), leč jako celek to prostě není tak kvalitní epizoda. A nejen po dějové stránce. Menší problém mám i s postavami. Z Byerse tu udělali ufňukánka, jenž má 10 let bolavé srdíčko kvůli dívce, kterou znal cca dva dny. Místy je mi v tomhle díle protivný. Susanne se zase z femme fatale změnila v unylou spící pannu. Nikoho asi nepřekvapí, že z postavy Charlese Rocketa se vyklube záporák (předvídatelný casting), ale herec jeho formátu mi tady přišel zatraceně nevyužitý. Vlastně ani neměl prostor tu něco předvést. Jeho postavu mohl hrát jakýkoliv bezejmenný herec a dopadlo by to stejně. Naštěstí jsou Langley s Frohikem pořád hláškující borci, a tak celý díl táhnou. Líbilo se mi, že je epizoda opravdu z části natočena v Las Vegas, atraktivní lokace přidávají na atmosféře. Je chytré, že zatímco v předešlé epizodě dělal Střelcům sidekicka Mulder, tady je to Scullyová (taková hezká symetrie). Když to tedy shrnu - jak "Unusual Suspects", tak i "Three of a Kind" jsou vycpávkové díly, vata v rámci dané sezóny, kdy jeden z představitelů ústředních agentů nemohl natáčet. V 5. sérii se z nutného zla podařilo vytvořit plnohodnotný a památný díl, v tomto případě zůstala jen ta vata. V některých momentech docela zábavná, avšak v konečném součtu zbytečná.

• 6.9.2020  09:36

Pozor možný spoiler! (i když tato epizoda je tak nechvalně proslulá, že snad každý ví, o čem to je). "Teso Dos Bichos" je jedním z těch dílů, u kterých se můj názor rozchází s většinovým názorem (i když na CSFD to tak nevypadá). Obecně lidé tuto epizodu nemají moc rádi, bývá řazena k těm nejhorším z celého seriálu. Dokonce i režisér Kim Manners ji nenáviděl, přezdíval jí "Teso dos Bitches" a po natočení rozdával trička s nápisem "Přežil jsem Teso dos Bichos". Takže reputaci tento díl opravdu nemá nejlepší. Podle mě je to nefér. Zas tak špatné to není. Příběh se točí kolem klasického tématu hororového žánru - prokletý indiánský artefakt. Je to jednoduché téma, ale jak jsem již několikrát ve svých komentářích naznačil, podle mě tato klasická témata Aktům X sedí nejlépe. Epizoda má celkem temnou atmosféru (což je také dáno tím, že se odehrává v nejtmavším a nejděsivěji vypadajícím muzeu na světě :-) ) a na umělé krvi tvůrci nešetřili. Děsivé momenty nechybí. Scéna na toaletách mi v paměti utkvěla už od dětství, solidní nechuťárna! Hudba Marka Snowa je jako tradičně skvělá, u jedné scény mě mrzí, že ten track nevyšel na oficiálních soundtracích. Největší slabinou dílu je scénář. Z příběhu s prokletým artefaktem se rozhodně dalo vytřískat víc. Prostřední část epizody je vlastně jen taková průměrná detektivka, Mulder a Scullyová se přesunují z místa na místo a někoho vyslýchají. Samotné vraždy nejsou nijak grafické, aby zůstala identita útočníka až do závěru skrytá. To dost snižuje působivost epizody. Hodně mi také vadí postava doktora Bilaca, která je otravná, protože je to jen nastrčený red herring. Už od úvodního teaseru si máme myslet, že za těmi vraždami nějakým způsobem stojí on, i když je zjevné, že tak jednoduché to nebude. Jeho chování a motivace je navíc pro mě docela záhadou. Nejkontroverznější věcí na této epizodě, s níž má většina lidí problém, je způsob, jakým se prokletí manifestuje. No a jakým způsobem se manifestuje? V podobě koček. Přesněji řečeno nasraných vraždících koček. Zní to stupidně, ale v rámci možností si s tím tvůrci poradili. Mně ten závěr nevadí. Velkou zásluhu má na tom zvuk, protože ty skákající kočičky jinak působí roztomile. Řadě fanoušků ty kočky vadí, ale v Aktech X může zabíjet prakticky cokoliv, co je zdánlivě neškodné - děti, stromy, houby, počítače, stroje, psi, brouci, červi, voda...tak proč ne kočky? S tím já vážně problém nemám a přijde mi nefér tento jinak docela napínavý díl zatracovat jen kvůli té závěrečné pointě. Plně rozumím tomu, proč lidé tento díl nemají rádi, ale mně to prostě nevadí. Vlastně jsem měl tuto epizodu vždycky docela rád. Jsou to dobrá béčková Akta X, guilty pleasure. V rámci 3. série, která je pro mě asi tou nejlepší z celého seriálu a ve které najdeme jednu perlu vedle druhé, patří "Teso Dos Bichos" k tomu slabšímu, ale určitě ne k nejhoršímu.

• 24.8.2020  08:10

Tenhle díl jsem měl vždycky moc rád. První sólové dobrodružství Osamělých střelců se povedlo na jedničku. Nemělo by to fungovat, vždyť je to vlastně jen zacpávka na úvod sezóny, kdy byli ještě Duchovny s Anderson zaměstnáni produkcí prvního filmu, jenže tvůrci si dali záležet a natočili vynikající díl. Je to napínavý konspirační thriller s výbornými hláškami, které ze sebe sypou nejen Langly s Frohikem, ale i hostující detektiv John Munch. Ostatní epizody zaměřené na Střelce (Three of a Kind, Jump the Shark) ani jejich samostatný spin-off již takhle kvalitní nejsou. Tato epizoda je prostě v rámci seriálu něčím zcela výjimečným. Za mě je to naprosto pohodová epizoda, skvělá zábava. P. S. Přítomnost nezkušeného Muldera je milým osvěžením a "návrat" Mr. X byl dobrý nápad. Ze zasazení do roku 1989 dokázali tvůrci vytřískat co nejvíce.

• 19.8.2020  09:02
    Akta X - Syzygie (S03E13) (epizoda) (1996)

Bizarní epizoda. Nejen obyvatelé malého městečka a Mulder se Scullyovou se chovají divně, celý díl je divný. S ohledem na charakter příběhu to byl asi záměr, ale mně to nikdy tak úplně nesedlo. Pro mě je tato epizoda takovou zmatenou slátaninou, která pořádně neví, čím chce být (zda temnou epizodou, nebo humorným dílem). Slabší 4 hvězdičky, dobré momenty se tu najdou.

• 14.8.2020  08:59
    Akta X - Milénium (S07E04) (epizoda) (1999)

Ze seriálu Millennium jsem nikdy neviděl ani jeden díl, a tak nemohu posoudit, jestli tento crossover nedělá původnímu seriálu ostudu a zda jde o důstojné zakončení příběhu Franka Blacka. Každopádně jako samostatná epizoda Akt X je to vynikající díl, určitě jeden z vrcholů 7. série (kterých je poskrovnu, co si budeme povídat). Zombie tematiku moc nemusím, je to pro mě otřepané klišé, ale v Aktech jsme ještě nic takového neměli. A jak s oblibou říkávám: Aktům klasická témata sedí nejlépe. Epizoda je proto hodně temná a plná děsivých momentů. Když to hodně přeženu, tak prohlásím, že celá pasáž s Mulderem (a posléze Frankem) ve sklepě plném zombíků je jednou z nejděsivějších scén seriálu (nebo minimálně od 5. série dál). To má tak klaustrofobickou a temnou atmosféru, že je to prostě super, takhle mají Akta X vypadat. Právě v té strašidelnosti spočívá největší síla epizody, scénář není zase tak silný, co si budeme nalhávat. Lance Henriksen je příjemným osvěžením, i když většinu dílu jen prosedí v blázinci a jako badass frajer se projeví až v závěru. Ale i to bohatě stačí. Na tomto dílu mi vadí jen dvě věci. Tou první (a docela zásadní) je fakt, že ačkoliv se epizoda odehrává v povánočním období a na silvestra, tak to téměř není vidět. Chybí mi tu atmosféra, výzdoba, světýlka...a hlavně sníh. To je holt jeden z nešvarů přesunu natáčení do Los Angeles. Většina epizody se odehrává v Georgii (kde se sníh v zimě vyskytuje), ale všechny denní scény v exteriérech jsou prosluněné a letní. Vánoční a silvestrovská výzdoba se objeví vlastně až v samotném závěru (když nepočítám vánoční stromeček v pozadí jedné scény v blázinci). Zkrátka téměř nic neevokuje období, v němž se děj odehrává. Jistě, na světě jsou místa, kde v zimě není sníh, ale tak to mohli kompenzovat alespoň nějakou tou výzdobou. Film "Die Hard" se taky odehrává v Los Angeles, ale nikdo nemůže ani zapochybovat o tom, do jakého období v roce je zasazen. Když je ve hře konec světa s příchodem nového milénia a ten silvestr a nový rok hrají v příběhu důležitou roli, tak to prostě potřebuje nějaké to prostorové navození atmosféry. A v tomhle dílu ta atmosféra pozadí příběhu prostě není. S tímto částečně souvisí druhý problém, který s epizodou mám - na to, že jde o závod s časem a hrozí konec světa, tak jsou všichni nějak moc v klidu. Opět nepociťuji z atmosféry epizody, že jsou sázky tak vysoko. Přitom hrozící armageddon je na poměry Akt X dost hutné téma. No ale tyto mé dvě výtky jsou jen takové hnidopíchání. Tyto maličkosti nepřebijí fakt, že jde o skvělou epizodu. P. S. Finálový polibek Muldera a Scullyové je hezký a přirozený moment, není to uměle vytvořená scéna pro shippery, jako byl třeba závěrečný baseball v epizodě "The Unnatural". Takže v tomto ohledu spokojenost.

• 3.8.2020  20:05

Wow. "The Unnatural" má na CSFD jen 74 %? Vždyť tenhle díl většina fanoušků i kritiků zbožňuje. Zajímavé... Já bych vlastně tenhle díl měl z principu nenávidět. Nejlepší Akta X jsou pro mě děsivá a temná, komediální či odlehčenější epizody moc nemusím (a zpravidla je nevyhledávám) a 6. sérii jako celek považuji za jednu z těch slabších. Tak jak je možné, že stupidnímu příběhu o mimozemšťanovi, který se zamiloval do baseballu, dávám absolutní hodnocení? Protože je to prostě kvalitní epizoda. Nejsou to klasická Akta X, ale musím být objektivní, tohle se Duchovnymu povedlo. Do žebříčku nejlepších nebo svých nejoblíbenějších epizod bych tento díl rozhodně nezařadil, ale nemůžu popřít, že je to vynikající zábava. Dá se říct, že tenhle díl je taková pohádka. To byl v 6. sérii i "Dešťový král", kterého smrti k nenávidím, protože postrádá téměř jakoukoliv kvalitu, "Nepřirozený" je však až nepřirozeně dobrý (a kvalita je tu vidět všude - od Duchovnyho režie až po výborný herecký ansámbl). Nechtěl bych, aby byl každý díl Akt X takovýhle, ale jako ojedinělý experiment mi to nevadí. Příběh je stupidní, ale forma tu vítězí nad obsahem. Stylizace do konce 40. let je perfektní, má to správnou atmosféru. Jak už jsem zmínil, herecké výkony jsou výborné. Fredrica Lehneho mám rád, takže dokážu prominout absenci Muldera a Scullyové v hlavním příběhu. I Exley je dobře zahranou postavou, a tak závěr jeho příběhu ve mně dokáže vyvolat emoce. Duchovnyho scénář se místy tváří chytřejší, než ve skutečnosti je, ale jako celek je to dobré (hlavně dialogy). Navíc to není přitroublá parodie jako jeho "Hollywood AD" ze 7. série, tenhle díl má i vážnou stránku. Působivé momenty se tu najdou - třeba scéna v autobuse, kdy mladý Dales poprvé vidí v odrazu okna Exleyho pravou tvář, je natočena vyloženě hororově. Brian Thompson a jeho Alien Bounty Hunter také nahání strach (jako ostatně vždy). V podstatě jediné, co mi na tomhle dílu vadí, jsou scény mimo příběh z Roswellu. Úvodní i závěrečná scéna s Mulderem a Scullyovou jsou jen okatý fan service, mokrý sen všech shipperů. Nemám nic proti budování vztahu Muldera a Scullyové, ale mezi shippery jsem nikdy nepatřil, takže z mého pohledu jsou tyto scény zbytečné. U všech dramatických seriálů, kdy duo tvoří muž a žena, mám jednu zásadu: ať se dají dohromady v poslední epizodě, hlavně ať se z toho nestane telenovela. To třeba v mých očích zničilo JAG, který jsem v mládí sledoval ve stejné době jako Akta X. Ale to trochu odbočuji. Naprosto úděsné jsou scény se starým Dalesem, to je neskutečně otravný dědek. Dialogy mezi ním a Mulderem mi nepřijdou vtipné a vždycky se modlím, ať už se vrátíme do roku 1947. Naštěstí je flashbackový příběh natolik silný, že ty vedlejší scény netáhnou epizodu k zemi. Pro mě je "The Unnatural" prostě guilty pleasure. Nemělo by se mi to líbit, jelikož to ve své podstatě představuje vše, co v Aktech X obyčejně nenávidím, jenže v tomto případě si mě to dokázalo získat. Je to taková přeslazená limonáda, na kterou čas od času dostanu chuť. Důležité je vypnout mozek. Pak mi nevadí, že to vlastně ani tak úplně nejsou Akta X...

• 3.8.2020  10:38
    Akta X - Trevor (S06E17) (epizoda) (1999)

Zápletka o uprchlém trestanci, který díky přežití v oku tornáda získá schopnost procházet pevnými předměty (včetně lidí) a zároveň tím ničit jejich strukturu, zní slibně. Jenže provedení je trochu horší. Kdyby byl díl pojatý čistě jako dramatický hon na prchajícího nebezpečného zločince, který se na útěku neštítí ničeho, mohlo to dopadnout skvěle. Jenže scenáristé šli trochu jinou cestou, snažili se hlavního záporáka polidštit, a tak do epizody přidali ten rodinný element v podobě titulního Trevora. A u mě to tak úplně nefunguje. John Diehl by mohl být dobrým akťáckým záporákem, kdyby se objevil v lepší epizodě. Tady je jeho postava taková nevýrazná. A vůbec celý díl je strašně nezapamatovatelný. Prostě nevím, co přesně si o něm mám myslet. Napínavé to je, zábavné docela také, strašidelné však nikoliv. Některé momenty jsou super (procházení stropem připomínající Noční můru v Elm Street), jiné poměrně blbé a směšné (telefonní budka z tvrzeného skla v americkém zapadákově). Pochválit musím zúčtování s hlavním padouchem, to bylo chytré a zároveň dosti brutální. Jako celek však epizoda rychle vyšumí z hlavy. Zkrátka slabší čtyři hvězdičky, je to podivný mišmaš. Mimochodem, název tohoto dílu mi vždycky přišel neskutečně hloupý. Postava jménem Trevor tu vystupuje (objeví se ale až v samotném závěru) a pro záporáka je hlavní motivací jeho konání, ovšem nevidím důvod, proč díl pojmenovali zrovna po něm. Je to jen další podivnost.

• 24.7.2020  18:31

POZOR SPOILERY! V každé sérii se objeví minimálně jedna epizoda s náboženskou tématikou, v níž se role našich agentů otočí - Scullyová jde cestou víry, zatímco z Muldera se rázem stává skeptik. Vždy je to příjemným osvěžením. Nejinak je tomu i zde. Mulder v tomhle dílu nemá zase tolik prostoru, a tak jde čistě o sólo pro Gillian Anderson, která opět předvádí skvělý herecký výkon. Příběh je na můj vkus trochu moc přehnaný (Serafín zplodí s pozemskou ženou čtyři postižené dcery, o jejichž duši svádí Nebe a Peklo souboj), ale nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé nebo napínavé. Navíc tu najdeme pár opravdu děsivých momentů. Nicméně retrospektivní vyprávění orámované zpovědí Scullyové je docela klišé (nechybí obligátní popisek "O týden dříve"). A závěr je takový...podivný. Chápu, že se Scullyová nebude prát s démonem vyslaným z pekla, ale působí poněkud směšně, když na ni hlavní záporák jen pokřikuje od dveří do kostela, do něhož nemůže vkročit. Takhle si finále dramatického příběhu tedy nepředstavuji. Je to škoda, Glenn Morshower mi do role démona pasuje, bohužel zůstal poněkud nevyužit. Jedna věc mi u tohoto dílu vrtá hlavou už od mládí - nerozumím tomu, proč se Scullyová obviňuje ze smrti té poslední dívky. Serafín by si její duši odnesl stejně, ať už by v tom kostele byla nebo ne. Vlastně jde zas o jeden z těch dílů, kdy jsou Mulder a Scullyová víceméně jen zúčastněnými pozorovateli a jejich vliv na děj je prakticky nulový. I kdyby to agenti nevyšetřovali, na vyústění příběhu by se nic nezměnilo - démon by se snažil získat duše dívek, ale Serafín by ho na poslední chvíli vždycky předstihl a zachránil je. První, druhou, třetí i čtvrtou. THE END. Takže zpověď Scullyové je jen zbytečně melodramatická. Ale chápu, že na to scenáristé ještě chtěli nabalit trauma s Emily (na můj vkus poněkud pozdě, po epizodách jako "Chinga" nebo "Bad Blood" je těžké uvěřit, že je Dana ještě pořád takhle na dně). "All Souls" jsou solidní díl, ale k mým oblíbeným nepatří. Slabší čtyři hvězdičky. Z epizod s náboženskou tématikou u mě zatím stále vítězí "Revelations" ze 3. série.

• 24.7.2020  09:41

Jestli mě paměť neklame, tak se jedná o jediný případ, kdy Akta X zamířila do vod jednoho z klasických témat sci-fi žánru - cestování v čase ("Trojúhelník" z 6. série nepočítám, to není úplně normální díl). A celkem se to povedlo, je to dobrá epizoda. Už úvodní teaser je super a dokáže diváka správně navnadit. Děj se sice nevyhne určitým žánrovým klišé a některé součásti příběhu by potřebovaly trochu doladit (vysvětlení toho, jak zničilo cestování časem budoucnost, je poněkud nejasné a neuspokojivé), ale díky působivým scénám zmrazení/vzplanutí dokážu jistou scenáristickou nedostatečnost odpustit. Přes co se však nemohu přenést, jsou velmi slabé postavy s extrémně plochými charaktery. Starý dědek není zrovna dvakrát strhujícím záporákem (i když...je to vlastně zaporák?) a herci v rolích vědců nejsou moc dobří (televizní herci béčkových kvalit). Ale jako celek je epizoda povedená, baví mě. Kdyby trochu vypilovali scénář a sehnali lepší epizodní herce, mohlo by to možná dosáhnout i na vyšší hodnocení. Takhle jen hezké 4*. Každopádně u tohoto dílu nečekejte, že se budete bát, toto je klasické sci-fi, ne hororová Akta X. Z těch ryze sci-fi nemytologických epizod určitě patří "Synchrony" k tomu lepšímu.

• 19.7.2020  23:52

Tooms se vrátil, Modell se vrátil, a tak bylo jen otázkou času, kdy svou návratovou epizodu dostane i třetí ze "svaté trojice" akťáckých psychopatů - Donnie Pfaster. Dočkal se jí až v 7. sérii. "Orison" nemá nejlepší reputaci, ale za sebe musím říct, že jde o lepší návratovou epizodu než Modellovo "Kitsunegari" z 5. série (s kvalitou "Toomse" se to ale pochopitelně nemůže rovnat). Možná jsem oproti většině fanoušků k tomuto dílu shovívavější z toho důvodu, že původní "Irresistible" ze 2. série pro mě není tak posvátnou epizodou. Pro mě je to jen velmi dobrý (čtyřhvězdičkový) díl s ikonickým záporákem, ale k ději, respektive scénáři mám několik výhrad, přes které se nemohu přenést (viz můj komentář k dané epizodě). Takže jsem od "Lásky boží" nic moc neočekával, a nakonec jsem byl vcelku mile překvapen. Ty tři hvězdičky jsou vlastně docela hezké, skoro bych dal i slabší čtyři, kdyby nebylo několika aspektů, které mi na této epizodě vadí. Především je to totální popření původního dílu. Chris Carter napsal "Irresistible" jako epizodu bez paranormálna, jako realisticky pojatý díl, který ukazuje, že to největší zlo může číhat v reálných mezích našeho světa a může vypadat jako nenápadný chlápek ze sousedství. To byla celá pointa onoho dílu. Démonická vize Donnieho, kterou tenkrát unesená Scullyová viděla, byla jen v její mysli, šlo o vizuální manifestaci jejího strachu (tak to Carter vždycky vysvětloval). A co tedy udělal scenárista tohoto pokračování (pochopitelně s Carterovým požehnáním)? No udělal z Donnieho opravdového démona, ztělesnění samotného zla, v jehož přítomnosti se objevuje číslo 666, to dá přeci rozum, ne? Ne. To nejenom popírá původní epizodu, ale ani to vlastně nedává smysl v rámci tohoto dílu - když nebyl Donnie člověk, ale démon, proč už dávno neutekl z vězení? A proč ho dokáže přeprat ženská, to nemá nějakou nadpřirozenou sílu? V mnohých ohledech scénář tohoto dílu skřípe (titulní Orison je vlastně celkem zbytečnou postavou). Moc se mi nelíbí ani to, jak pozměnili Donnieho charakter. Nick Chinlund je pořád výborný a jeho postava je i po těch letech neskutečně creepy, ale v původní epizodě toho Donnie moc nenamluvil, stačila jeho mimika a pohledy očí a diváka mrazilo v zádech. Tady při útoku na Scullyovou hláškuje jako Freddy Krueger ("Kdo ti dělá nehty?" ///// "Napustím ti vanu, brouku."). A to mu sakra ubírá na děsivosti. Jako celek mě však epizoda bavila. Je to správně temné a místy strašidelné. Atmosféra také nechybí (obzvláště scéna, kdy se spoutaná Scullyová snaží osvobodit a na pozadí hraje ta divná písnička, je super). Gillian Anderson je v celém dílu výborná, dokonce snad i lepší než v původním "Irresistible", kde mi Scullyová přišla trochu mimo charakter. Nikdy by mě nenapadlo, že splácat dohromady Donnieho Pfastera a díl s náboženskou tématikou může fungovat. Konec epizody je trochu divný, ale vzhledem k tématu tam asi pasuje. No zkrátka pěkné tři hvězdičky. Rád bych ještě tu jednu hvězdičku přidal, ale kvůli tomu, jak změnili Donnieho charakter a mírně pošlapali odkaz původního dílu, prostě nemůžu. Každopádně to z mého pohledu není tak blbé, jak se říká. Jsou to zábavná béčková Akta X. Navíc v 7. sérii se najdou horší díly.

• 19.7.2020  19:20

Myslete si o mně, že jsem škarohlíd bez smyslu pro humor a se srdcem z kamene, ale pro mě je tohle velice špatný díl Akt X. Já a scenárista Jeffrey Bell si asi nikdy nesedneme. Žádná jím napsaná epizoda ode mě zatím nedostala vyšší hodnocení než 2 hvězdičky (a třeba "The Rain King" ze 6. série je pro mě asi tím nejblbějším dílem seriálu celkově). "The Goldberg Variation" z mého pohledu z Bellových zajetých kolejí nevybočuje. Tento příběh, respektive celý tenhle díl, to prostě nejsou Akta X. Nedokážu si představit, že by se takováhle epizoda vyskytla třeba ve třetí sérii. Není to ani děsivé, ani napínavé, ani atmosférické, a dokonce ani humorné. Je to odlehčená epizoda, ale humoru tu zas tak moc není. Když už mají být Akta X veseleji pojatá, tak ať se u toho alespoň zasměji! To se mi tady však ani jednou nestalo. Je to zbytečný a nezáživný díl. Při sledování jsem sám sobě nadával, že jsem si raději nepustil nějaký lepší díl. Stejně jako v případě "Dešťového krále" se jedná o dalších zabitých 45 minut, které mi už nikdo nevrátí. Jsou to právě takovéhle epizody, které svědčí o úpadku seriálu v pozdějších sériích. Neříkám, že zápletka není zajímavá, ale zasloužila by si lepší zpracování (možná je toto jeden z případů, kdy by čistě komediální až sebeparodický nádech epizodě seděl). Stojí to zkrátka na půl cesty, je to odlehčené, ale zároveň se k tématu přistupuje až zbytečně moc vážně (linie s mafiány je jen uměle vytvářený pokus o napětí, který nefunguje). Tenhle případ vlastně ani není materiál pro Akta X. Jediný důvod, proč naši agenti pokračují ve vyšetřování tohoto "případu" (uvozovky jsou na místě), je Mulderova fascinace Henrym a štěstím, které se na něj lepí. Docela mi vadí i ten mírně telenovelácký nádech tohoto dílu (vážně nemocný Shia LaBeouf, kterému se snaží pomáhat hodný blbeček Henry). Jak říkám, asi jsem monstrum bez emocí, ale mě to nechávalo úplně chladným. Já prostě od Akt X očekávám něco jiného, tyhle díly ("The Rain King" je mu svým charakterem velice podobný) jsou naprostou odchylkou od žánru, jakým byla Akta X v prvních sériích. Kdyby takovéhle díly převažovaly, nikdy bych se fanouškem seriálu nestal. Rozumím tomu, že se tvůrci neustále snaží o něco nového, že jsou tyto epizody takovou hrou, experimentem, ale zatímco jiné experimenty v 7. sérii mi sedly (např. "Hungry", "X-Cops"), tak toto je mi opravdu proti srsti. Kdo chce vidět zbytečně dlouhou partii pokeru, Muldera spravujícího dřez nebo sladkobolné scény s nemocným chlapečkem? Toto já prostě od Akt X neočekávám, a proto mám s těmito díly veliký problém. Nejspíš to bude můj osobní problém, je možné, že Vám se tato epizoda líbit bude. Já na ni ovšem chci co nejrychleji zapomenout... Ale abych zas jen nekritizoval - postava Henryho je přeci jen poměrně sympatická a řetězové reakce ve stylu Rube Goldbergova stroje jsou kreativní a dobře natočené. Proto dávám alespoň slabé dvě hvězdičky. Edit: Dvě epizody po této přišel "Úžasný Maleeni" (S07E08), který ukázal, jak má vypadat kvalitní odlehčená (byť ne přímo komediální) epizoda. No ale Maleeniho taky nedělal Bell, že...

• 19.7.2020  00:40
    Akta X - Nepokoj (S04E04) (epizoda) (1996)

POZOR SPOILERY! Vynikající epizoda s mrazivou atmosférou. Děsivě vypadající mentální fotografie, únosy žen, lobotomie...no zkrátka další veskrze temný díl, kterých je 4. řada plná. Pro většinu lidí asi není "Unruhe" ničím výjimečným (epizody jako "Squeeze"/"Tooms" nebo "Irresistible" ho v očích fanoušků pravděpodobně zastíní), ale já ho měl vždycky velmi rád. Pro mě se Gerry řadí mezi ty nejlepší psychopaty Akt X (spolu s Toomsem, Pfasterem, Incantem, Modellem a Rochem). Jeho jméno sice za chvíli zase zapomenu a bude to pro mě opět "Ten psychopat na chůdách", ale jeho charakter se mi do paměti vryl navěky. Možná zajdu až tak daleko, že řeknu, že Gerry je vůbec tím nejlépe psychologicky vykresleným sériovým vrahem tohoto seriálu. O jeho minulosti i mentálním stavu se toho v epizodě hodně dozvíme (známe jeho vztah s otcem, okolnosti sebevraždy sestry, povahu jeho schizofrenie, spouštěč únosů a motivaci k nim atd.). A všechno to vlastně dává docela smysl. Když nepočítám ty mentální fotografie (jediný paranormální element v epizodě), tak se Gerryho charakter pohybuje v reálných mezích. Takovýhle schizofrenik se zvráceným vnímáním pomoci by teoreticky mohl existovat. V mých očích tato epizoda jako zobrazení realističtěji pojatého sériového vraha funguje lépe než díl "Irresistible" z 2. série, k němuž mám já osobně několik výtek (viz můj komentář k dané epizodě). Obdobně jako v "Irresistible" si i tady vrah vybere za svou poslední oběť Scullyovou, ale v "Unruhe" ho k tomu vedou mnohem logičtější důvody, zatímco v "Irresistible" šlo vlastně o souhru náhod. Vince Gilligan byl prostě vždycky lepší scenárista než Chris Carter. Únos Scullyové hlavním záporákem je v této fázi seriálu již jedno velké klišé, ovšem v tomto dílu je to pojato jinak než v těch předešlých. Tady vede Scullyová se svým únoscem dialog (mimochodem skvělý) a pokouší se o obrácenou psychologii. Vůbec celý závěr epizody je vynikající (nejen konfrontace s Gerrym, ale i poslední scéna s psychicky otřesenou Scullyovou, které se její únosce dostal pod kůži - zase mnohem lépe pojaté než v "Irresistible"). "Unruhe" je neprávem přehlížený, respektive polozapomenutý díl. Za mě se řadí k tomu nejlepšímu, co mohou Akta X nabídnout.

• 14.7.2020  08:05

Teenageři objeví magickou jeskyni, v níž se ukrývá síla, která jim dává schopnost pohybovat se extrémní rychlostí, nezachytitelnou lidským okem. Tak takováhle zápletka vznikne, když se vaří z vody. Naštěstí je to mnohem lepší díl, než by se dalo očekávat. O nějaké strašidelnosti či temné atmosféře nemůže být ani řeč, ale napětí epizodě nechybí. Pár působivých scén se tu též najde (např. brutální vražda učitele ve školní jídelně). Je dobře, že se jedná o vážně pojatou epizodu (přitom komediálnost by se vzhledem k tématu nabízela). Já jsem se solidně bavil, příběh mě dokázal vtáhnout a i postavy puberťáků mi nebyly úplně ukradené (byť jsou neskutečně stereotypní). Epizoda má navíc kvalitní efekty. Je to zkrátka takové příjemné překvapení. Čekal jsem průser, a ono to bylo docela povedené. Jistě, v nějaké třetí, čtvrté sezóně by takovýto díl v konkurenci neobstál, ale v sedmé sérii patří k tomu lepšímu. Jen je trošku úsměvné, že Mulder a Scullyová jsou v tomto příběhu poněkud navíc - jejich vliv na události je nulový, dokonce i závěr tragického příběhu omladiny se odehraje bez jejich přičinění. P. S. Ta nevysvětlitelná síla nefunguje na starší lidí prostě...proto :-) Jo, scenáristicky to opravdu není nejlepší, hlavně že je to zábavné.

• 11.7.2020  10:12
    Akta X - Démoni (S04E23) (epizoda) (1997)

Nejslabší epizodu si 4. série schovala až na samotný závěr. "Demons" jsou jedním z těch dílů, u něhož se dodnes vedou debaty o tom, zda jde o samostatně stojící díl nebo o mytologickou epizodu. Různé zdroje to vidí jinak. Já osobně se přikláním k té první variantě. S mytologií je to lehce provázané (respektive s minulostí Mulderovy rodiny, ne přímo s mytologií kolem mimozemských kolonistů), ale jinak se jedná o průměrný thriller, který do seriálu nevnáší nic nového. O milostném poměru Mulderovy matky s Kuřákem víme již od finále 3. série. Sice tu poprvé nahlas padne otázka, zda není Kuřák Mulderův pravý otec, ale i ta už nás diváky napadla mnohem dříve (navíc se klasicky nedočkáme žádné odpovědi). Tento díl mi vždycky přišel jako taková vata, výplň závěru sezóny. FOX si objednal 24 dílů, tvůrcům došly před našlápnutým mytologickým finále nápady, tak sáhli po jednom z největších klišé - hlavní hrdina trpí amnézií a je podezřelý ze spáchání zločinu. R.W. Goodwin je bezpochyby mnohem lepší režisér než scenárista. Neříkám, že je to příšerný díl, ale je to celé nemastné, neslané a rychle to vyšumí z hlavy. Jak už jsem napsal - prostě průměrný thriller. Ve 4. sérii nalezneme rozhodně lepší epizody, které se osobně dotýkají Muldera ("Paper Hearts", "The Field Where I Died"). Opravdu mi přijde, že u tohoto dílu všichni zúčastnění šetřili energii před finálovou epizodou, dokonce i Duchovny tady jede na půl plynu, jeho herecký výkon není dvakrát přesvědčivý. Jednu věc ovšem musím ocenit - otřást v tomto dílu Mulderovou psychikou je vzhledem k závěru příští epizody geniální tah. Nikdy předtím jsem si to neuvědomil, ale v kontextu s touto epizodou pak konec "Gethsemane" působí jako přirozené vyústění. Sledovat 4. řadu v roce 1997 v premiéře, tak bych si po skončení dílu 4x24 myslel, že TO Mulder opravdu udělal. Takže ať už jsou "Demons" jakýmkoliv dílem, nelze jim upřít fakt, že budují cestu k jednomu z nejvíce šokujících závěrů sezóny. A to něco znamená.

• 25.6.2020  22:42
    Akta X - Bažina (S03E22) (epizoda) (1996)

Další skvělá epizoda, závěr třetí série je neskutečně silný. Tento díl má parádní atmosféru, která je daná prostředím, v němž se její děj odehrává (mlžné jezero obklopené bažinami). Je to celé takové krásně ponuré. Velká síla této epizody spočívá rovněž v brilantních dialozích mezi Mulderem a Scullyovou. Nedá se říci, že by byl tento díl nějak zvlášť děsivý, i když působivé a napínavé momenty se zde najdou (body count je na poměry Akt X docela vysoký). Humoru je zde také slušná porce, ale pořád se jedná o vážnou epizodu, tudíž jde o pro mě přijatelný mix. Oceňuji, že je tentokrát vyústění případu racionálně vysvětlitelné a že se nejedná o nic paranormálního (jestli je tohle pro někoho spoiler, tak se omlouvám...ale jde o jeden z nejklasičtějších dílů seriálu, který zná snad každý alespoň z doslechu). Ve světě Muldera a Scullyové přeci musí být i vyšetřování, u nichž se nakonec ukáže, že to vlastně žádná Akta X nebyla. Je tedy příjemná změna, že nám po třech sezónách jeden takový případ ukázali...

• 24.6.2020  23:11
    Akta X - Přízrak (S07E16) (epizoda) (2000)

Ať už si o kvalitě 7. série myslíme cokoliv, několik klenotů v ní najdeme. Toto je jeden z nich. Parádní epizoda! Hrozivě vypadající monstrum, havrani, praskající zrcadla, tajemné klíče...no prostě super. Temná Akta X jsou ta nejlepší, to mi nikdo nevymluví. Zápletku se zlem skrývajícím se ve zdánlivě idylické sousedské komunitě jsme už v seriálu viděli (6. řada, epizoda "Arcadia"), ale tohle je něco úplně jiného. Navíc to není humorně pojatý díl, je to vážné, atmosférické a děsivé. Vyzdvihnout musím kvalitní scénář, do poslední chvíle jsem netušil, kdo za to všechno může (měl jsem pár teorií, ale ty se postupně hroutily jako domečky z karet). V závěru vyjde najevo, že je příběh vlastně variací na Jekylla a Hyda. Někomu to může přijít jako klišé, já si to nemyslím. Podle mého názoru Aktům X tato klasická témata sedí nejlépe, neboť je umí výtečně zpracovat. Za mě je toto naprostý TOP mezi samostatně stojícími epizodami 7. řady. P. S. Scullyová je v tomto dílu odsunuta do pozadí (Gillian Anderson byla v době natáčení zaměstnána režií epizody "all things"), ale její absencí hlavní příběh nestrádá. A těch pár scén, které tu se Scullyovou máme, je výborných. Dana tu totiž neskutečně hláškuje.

• 24.6.2020  08:28
    Akta X - Nespavost (S02E04) (epizoda) (1994)

Tony Todd je jedním z těch herců, u něhož by bylo smrtelným hříchem, kdyby se v Aktech X neobjevil. Role mstícího se veterána z Vietnamu poznamenaného spánkovým experimentem mu neskutečně sedí. Jen je možná trochu škoda, že nemá zas tolik prostoru, jelikož se do dílu musel vejít i určitý mytologický přesah - souběžně s hlavním příběhem jsou totiž na scénu uváděny dvě klíčové postavy, a to Mr. X a Alex Krycek. Provázanost s mytologií je však vyvážená a nepůsobí to rušivě. Velmi dobrá epizoda.

• 22.6.2020  23:58
    Akta X - Ohnivák (S02E09) (epizoda) (1994)

Epizoda "Ice" byla jedním z vrcholů první série. A tak si zřejmě tvůrci seriálu řekli, že co fungovalo jednou, bude fungovat i podruhé. Jenže tak jednoduché to není. "Ice" byl sice okatou napodobeninou (skoro by se dalo říci "vykrádačkou") Carpenterovy Věci, ale i tak se jednalo o vynikající díl, který se nemusel za nic stydět. Něco si scenáristé vypůjčili, ale zároveň přišli i s něčím novým, a proto šlo v konečném součtu o dokonalý mix napětí, klaustrofobické atmosféry a paranoie. "Firewalker" nepřináší nového v podstatě nic. Je to doslova CTRL+C, CTRL+V epizoda, jen s drobnými úpravami. Sníh a led se změnil v sopku, parazitičtí červi v parazitickou houbu. Jinak zůstalo vše při starém - základna odříznutá od světa, parazitem infikovaný vědecký tým, který pomalu přichází o rozum, klaustrofobická atmosféra, nedůvěra mezi zúčastněnými, paranoia... Jedinou vlastní přidanou hodnotou je tady postava Trepkose a jeho chování. Netvrdím, že je "Firewalker" příšerný díl, ale je to prostě derivát jiné epizody, který navíc nedosahuje kvalit původního dílu. Je to takový béčkový remake. Když už chtěli udělat "Ice" přes kopírák, tak se měli vydat cestou hollywoodských sequelů - dražší, větší, bombastičtější. Sám doma 1 a 2 jsou ve svém jádru jeden a ten samý film, ale dvojka je přeci jen velkolepější a vnesla do zajetých kolejí něco nového. Kdyby byl Sám doma 2 ve stylu této epizody, tak není Kevin ztracen v New Yorku, ale v domku na stromě na zahradě. "Firewalker" je zkrátka takový chudý příbuzný, laciná kopie. Není tu nic, co by bylo lepší než v původní epizodě. Buď je to kvalitativně na stejné úrovni, nebo dokonce horší - především herecké výkony. "Ice" měl to štěstí, že se v něm objevilo několik později slavných tváří, které své role zahrály výborně. V "Ohnivákovi" nic takového nenajdeme (dobře, je tady Amanda ze série SAW, ale hraje tu naprosto úděsně). Herci ovšem nejsou jediným problémem. Příběh je předvídatelný, scenáristicky to občas skřípe, motivace postav je mnohdy nejasná (všechno nejde vysvětlit obligátním "houba jim leze na mozek") a Nutterova režie hraje až moc na jistotu. Nutter režíroval i původní díl "Ice", takže je to natočené úplně stejně. Řemeslně je to dobře odvedená práce, ale něco podobného už jsme viděli. Hoooooooodně podobného. Nápad s parazitickou houbou je super (obdobná houba skutečně existuje a parazituje na tropických mravencích), akorát by si zasloužil být v jinak pojatém dílu. Já mám velice rád ty klaustrofobické epizody, v nichž jsou Mulder a Scullyová odříznuti od světa a musí čelit nějakému smrtelnému nebezpečí. Ale dá se to udělat na sto různých způsobů (viz "Darkness Falls" nebo "Død Kalm"), rozhodně není žádný důvod pro to, aby se kopírovaly minulé epizody. To je jen lenost... Jak už jsem říkal, "Firewalker" není vyloženě špatný díl, je to napínavé, atmosférické, děsivé i správně nechutné, ale některé aspekty epizody úplně nefungují a hlavně je to prostě něco, co už jsme v seriálu jednou viděli a v o třídu lepším provedení. Takže u mě za 3.

• 22.6.2020  17:16

Tento díl jsem nikdy nemusel, ale při posledním zhlédnutí jsem došel k zásadnímu závěru: Pro mě je to dost možná ta úplně nejhorší epizoda z původních devíti řad seriálu. Proč? Nejde ani tak o kvalitu jako spíš o princip - tohle totiž žádná Akta X nejsou. Je to nevtipná romantická komedie s paranormálním nádechem, v níž náhodou vystupují Mulder a Scullyová. Když si pustím Akta X, tak rozhodně nechci vidět naše agenty, jak dělají dohazovače dvěma emočně labilním lidem, kteří zastydli v pubertě. Musím se ptát: Kde je napětí? Kde je děsivost? Kde je nějaká atmosféra? Tenhle díl nic z toho, co dělá Akta X Akty X, nemá. I ty díly, které jsou obecně považovány za největší dno seriálu (např. "First Person Shooter" nebo "Fight Club"), nepostrádají klasické atributy Akt X. A záblesk něčeho dobrého se v nich přeci jen objeví. V "Dešťovém králi" ovšem není nic (jen hudba Marka Snowa je klasicky povedená). Nejsem velikým fanouškem komediálních epizod, mám raději vážné díly, ale i ty humorné příběhy snesu. A i když mám třeba určitý problém s epizodou "Jose Chung's 'From Outer Space'" (pro mě asi nejpřeceňovanější díl seriálu), uvědomuji si její kvality a nemůžu říct, že bych se u ní nebavil (dobrá parodie je pořád dobrá parodie). Takže problémem epizody "The Rain King" není to, že není vážná nebo temná. Problémem je, že vlastně není ani vtipná. Tento díl totiž nespadá do stejné škatulky jako ostatní komediální epizody seriálu. Sice se tu pitvoří zábavné figurky z amerického vidlákova a sem tam se objeví nějaká hláška či absurdní situace, ale těch důvodů k zasmání tu zas tolik není (frekvence vtipů je tu oproti většině komediálně pojatých epizod velmi nízká). U tohoto dílu se tedy ani nedá říct, že by byl komediální. Nese se v odlehčeném duchu, to bezpochyby, ale toho humoru je tu zatraceně málo. A ty povedené vtipy se dají spočítat na jedné ruce. Jako celek je to neuvěřitelně nudná a zbytečná epizoda. Možná jsem necita se srdcem z kamene, ale romantická linie epizodních postav je mi úplně ukradená. Já chtěl vidět Akta X, ne mýdlovou operu říznutou blbým a nevtipným sitcomem. Scullyová po celý díl hází neuvěřitelně otrávené ksichty, které mě zpočátku iritovaly, než jsem si uvědomil, že to asi Gillian Anderson nehraje a jen reaguje na kvality dané epizody. Je to veliká škoda, zápletka s ovládáním počasí mohla být skvělá, kdyby byla jinak uchopena. Za mě prostě 1 hvězdička. Víc v rámci seriálu dát nemůžu. ///////////////////// Rant naštvaného fanboye máme za sebou a teď můžu přidat ještě druhé hodnocení - hodnocení bez ohledu na seriálový kontext. Pokud bych k této epizodě přistupoval jako k samostatnému příběhu, který nemá nic společného s Akty X, tak musím konstatovat, že úplný propadák to není. Jasně, pořád je to málo vtipné a nudné a romantická linie mě nezajímá, ale ty postavy jsou vlastně celkem fajn a celý tento bídný příběh táhnou. Obzvláště jednonohý Král mě bavil. Herecké výkony jsou solidní (Victorii Jackson mám docela rád ze SNL). Ale i když přivřu obě oči a budu dělat, že to nejsou Akta X, tak samo o sobě to vydá na maximálně dvouhvězdičkovej nevtipnej romanťák na jedno zhlédnutí. A do Akt X takový díl opravdu nepatří, to mi nikdo nevymluví...

• 21.6.2020  23:31

Další z méně známých klenotů seriálu. Ze všech samostatně stojících epizod, které se točí kolem nemimozemských vládních konspirací a experimentů na běžné populaci, je toto dost možná nejlepší díl. Je to pořádná porce napětí a paranoie. Jádro příběhu mi vzdáleně připomíná "Blood" ze druhé série, avšak tady je to o dvě třídy lepší podívaná. Gillian Anderson tu předvedla nezapomenutelný výkon, paranoidní Scullyovou zahrála skvěle. Tenhle díl je rovněž ukázkovým příkladem toho, jak by měla vypadat provázanost nemytologických a mytologických epizod. POZOR SPOILER KE 4. SÉRII Až teď při posledním zhlédnutí jsem si uvědomil, že konec Mr. X v epizodě 4x01 nepřišel z ničeho nic, "Wetwired" k tomu buduje cestičku.

• 21.6.2020  20:18
    Tajemství parazitů (TV seriál) (2009)

Takové "Vteřiny před katastrofou" z medicínského prostředí. Je fascinující a zároveň děsivé, co všechno venku na člověka číhá a co mu to může v těle způsobit za paseku. U některých případů na to čučím s hubou dokořán a hlava mi to nebere. Hrané rekonstrukce a výpovědi účastníků jsou mnohdy melodramatické, ale mně to nevadí, jelikož mě osobně tento dokumentární seriál neskutečně baví. Je to dobře udělané. Není to ovšem nic pro slabé žaludky a hypochondry :-) .

• 20.6.2020  23:49

V 7. - 9. řadě je několik epizod, které jsem nikdy předtím neviděl. To je případ i tohoto dílu, komentář k němu tedy píši po premiérovém zhlédnutí. A musím konstatovat, že to byl zážitek. Bohužel ne v dobrém slova smyslu, tohle se moc nepovedlo. Přitom úvodní teaser je slibný - temná noc, bouřka, dramatická hudba Marka Snowa, auto plné hadů... zpočátku to vypadá dobře. Jenže s přibývajícími minutami se děj stává víc a víc stupidnějším a ve druhé polovině jsem už koukal na hodiny, za jak dlouho bude tahle kravina končit. Což by se u Akt X nemělo stávat. Dle toho, co mi právě našel internet, se scenárista Jeffrey Bell ve svých vyjádřeních po prvním odvysílání dílu chlubil, jak dokázal všechny napálit - pachatelem hadích útoků je totiž někdo úplně jiný, než se celou dobu zdá. Jak jsem psal v úvodu, tento díl jsem dnes večer viděl poprvé, a přesto mi bylo prakticky od začátku jasné, z koho se nakonec vyklube ten zlý kněz. Je to hodně předvídatelné. Takže Bell si si svou domnělou genialitu může strčit někam (ostatně většina jím napsaných epizod patří z mého pohledu k tomu nejblbějšímu, co v seriálu najdeme - "Alpha", "The Rain King", tento díl). S tematikou souboje dobra a zla (křesťanská víra vs. ďábel) jsou v seriálu mnohem lepší díly. Děj této epizody je opravdu nechtěně směšný a horší závěrečnou scénu snad v Aktech X nepamatuji (je to nejenom dementní, ale ještě je tu naprosto úděsný počítačový efekt...nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo brečet). Herci v epizodních rolích také nejsou nic moc, neskutečně přehrávají. Kim Manners je kvalitní režisér, avšak tenhle scénář by v něco kloudného neproměnil ani Spielberg. A tu závěrečnou scénu mu neodpustím, když nebyly prachy na lepší efekt, měla skončit na podlaze střižny. Nebojím se tento díl zařadit mezi ty nejhorší z celého seriálu. Něco pozitivního se tu ale přeci jen najde. Já mám z hadů už od dětství přirozený respekt, dá se možná říct i menší fobii (když jdu v létě po Šumavě po kamenité cestě, dupu jako slon, abych odehnal potenciální zmije), takže všechny scény s nimi jsou pro mě velmi působivé a částečně i děsivé. Jenže co na tom, když všechnu atmosféru nakonec zabije porod háďátek či ten animovaný konec. To pak zbyde jen nepříjemná pachuť v ústech...

• 20.6.2020  09:50

Mezi všemi těmi klenoty, kterých je 3. řada plná, je toto takový méně známý a lehce přehlížený díl. Přitom se jedná o vynikající epizodu z depresivního prostředí nemocnice pro armádní veterány. Je to hodně temný díl. Spider z "Vražedného pobřeží" je z mého pohledu jedním z největších psychopatů celého seriálu. Proč? Tooms a jemu podobní zabíjejí kvůli biologickým potřebám, on však vraždí jen z důvodu ukřivdění a touhy po odplatě, přitom za jeho stav de facto nikdo nemůže - byl prostě voják, který plnil rozkazy a měl smůlu. A co je nejhorší - mstí se na nevinných, na ženách a dětech svých nadřízených. Zkrátka pořádná lidská zrůda. Opět musím konstatovat, že na dobu vzniku jsou vizuální efekty velice povedené, kam se na to hrabou některé televizní projekty z 21. století. Oceňuji též sympatickou postavu generála, to u zelených mozků nebývá obvyklé.

• 11.6.2020  14:01

Vynikající epizoda. Je to neskutečně napínavé a v některých momentech i děsivé. Člověk by si naivně myslel, že situace s rukojmími je vrcholem epizody, přitom až po ní se to pořádně rozjede! Chudák Mulder nemá ani chvilku oddechu. V minulé epizodě ho málem dostanou teroristé a teď zkříží cestu příšeře :-) Jestli si myslíte, že je váš šéf vůl, vzpomeňte si na tento díl - může být i hůř.

• 11.6.2020  13:37

POZOR SPOILERY Mé hodnocení epizod Akt X se ve velké míře odlišuje od ostatních fanoušků seriálu. Některé díly, které lidé obecně milují, jsou podle mě přeceňované, a naopak nemám problém s jistými epizodami, které bývají obecně fanoušky přehlíženy nebo jsou dokonce považovány za jedny z nejhorších. U epizody "Schizogeny" však musím dát většinovému názoru za pravdu (respektive tomu u zahraničních diváků, vysoké hodnocení tohoto dílu na CSFD je pro mě velkým překvapením). Tohle je opravdu špatný díl. Někomu vadí už jen to, že jde o epizodu "o vraždících stromech" (ve skutečnosti je to trošku komplikovanější). S tím já však žádný problém nemám, šílené zápletky k tomuto seriálu patří. Mizerné je to z jiných důvodů. Příběh je zbytečně komplikovaný a překombinovaný. Obyčejné zabijácké stromy (posedlé například duchem někoho pod nimi pohřbeného) by mi ke štěstí stačily, ale zápletka se schizofrenickou dětskou terapeutkou ve stylu Normana Batese, kterou její otec v dětství týral, a tak teď vidí ve všech otcích tyrany, které za pomoci své schopnosti ovládat stromy zabíjí, zatímco svým pacientům vymývá mozky, aby si sami mysleli, že jsou skutečně týráni... to je prostě stupidní a zbytečně složitý. Vždyť se to ani nedá pořádně napsat do souvětí, jak je to blbý! Pak tu máme i další faktory, které tomuto dílu na kvalitě nepřidají. Je to například režie. Té se chopil Ralph Hemecker, který nikdy předtím a ani potom v Aktech X nerežíroval. Zkrátka hostující režisér, kterému se nepodařilo zachytit to seriálové kouzlo. Stylisticky je to úplně mimo. Jsou tu sice Mulder a Scullyová, ale celé je to natočené takovým způsobem (režie, kamera), že to moc jako Akta X nevypadá. Mně osobně styl natočení tohoto dílu připomíná spíše laciné televizní lekačky ("Věřte nevěřte" je asi nejlepší příklad, který mě teď napadá). Další věcí, která mě tu neskutečně irituje, jsou hostující herci. Proti Chadu Lindbergovi osobně nic nemám, ale nikdy mi nepřišel jako dobrý herec. Tady ho možná trochu omlouvá jeho věk, ale stejně - nedávno jsem si připomenul epizodu D.P.O., v níž Giovanni Ribisi a Jack Black předvedli kvalitní výkony, byť to tenkrát ještě byli také zelenáči. No ale jejich kariéry jsou přeci jen úplně někde jinde než ta Lindbergova, co si budeme povídat. Za kdovíjak povedený nemůžu označit ani herecký výkon terapeutky v podání Sarah-Jane Redmond. Kvalitně ztvárnit člověka s mentální poruchou není jen tak, to chce skutečnou hereckou kapacitu. A tou tato nevýrazná televizní herečka opravdu není, takže jen neskutečně přehrává. Zas musím napsat, že v takovém "Věřte nevěřte" by její záporačka prošla, ale v Aktech X jsme zvyklí na vyšší standard. Zmínit musím ještě konec dílu ve stylu "zahradník ex machina", který je k smíchu. Abych ale nebyl jen negativní, na epizodě se dá najít i pár kladných věcí. Prostředí potemnělého sadu se starými opadanými stromy je pro Akta X jako stvořené. Některé záběry přeci jen mají určitou atmosféru. Hudba Marka Snowa je jako vždy povedená. A Mulder tu pronese pár legendárních hlášek. Z těchto důvodů dávám alespoň slabé 2 hvězdičky. Každopádně pro mě jde o nejhorší díl 5. série. Ani v mládí mi nepřišel povedený.

• 6.6.2020  16:53

V mládí jsem tento díl nenáviděl, na VHS jsem ho přetáčel, ale teď musím uznat, že docela ujde, i když žádná bomba to není. Je to totiž takový mišmaš. Jak téma s fanatickou náboženskou sektou, tak to s odhalováním minulých životů by si klidně zasloužilo samostatný díl, jejich spojení do jedné epizody není úplně nejšťastnější. Není to pak ani to, ani to. Chybí tomu konzistence. Navíc je pravdou, že ty dlouhé scény, kdy postavy brečí a povídají o svých předešlých životech, mě zas tak moc nebaví. Herecké výkony jsou sice solidní (zejména Duchovny, u té ženské mi to moc nepřijde), ale je to pořád na jedno brdo. Opravdu bych raději měl celý díl jen o sebevražedné sektě. Takhle je tu charismatický herec Michael Masse jako její vůdce zatraceně nevyužitý! Za kvalitně hrajícího Duchovnyho, skvělou hudbu Marka Snowa a napínavý závěr si to však 4 hvězdičky zaslouží.

• 6.6.2020  16:42

Tenhle díl se většině fanoušků seriálu nevybaví v souvislosti s nejlepšími epizodami, ale pro mě mezi ty nejlepší díly rozhodně patří. Máme tu skvěle zpracované klasické hororové téma (voodoo), Muldera a Scullyovou v ohrožení, pořádnou porci paranormálna i věci, které se dají logicky vysvětlit. Moc se mi líbí, že vás tento díl nevede za ručičku, je plný různých překvapení a zvratů. V závěru vás to navíc nechá mírně zmateného a musíte o tom ještě po skončení závěrečných titulků přemýšlet a ten bordel v hlavě si srovnávat. Takhle by to mělo vypadat. Za mě naprosto ukázková epizoda Akt X.

• 27.5.2020  22:47
    Akta X - D.P.O. (S03E03) (epizoda) (1995)

Klasická epizoda seriálu, která pojednává o sociopatickém mladíkovi, jenž dokáže telepaticky ovládat blesky a elektronická zařízení. Giovanni Ribisi a Jack Black byli v době premiéry ještě neznámými cucáky, ale předvedli tu kvalitní herecké výkony a jejich přítomnost je milým oživením. Se světelnými efekty si trikaři vyhráli. Za mě pěkné 4 hvězdičky.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44