petite fille

petite fille

Slovensko
infj. the quiet one. crazy cat lady.

homepage

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 19.3.2018  11:14

taká príjemná podívaná na dobrú noc, niečo podobné ako The Help. to, že je teraz korektné točiť takéto filmy, mi zase až tak nevadí, lebo som skôr z tej časti ignorantského obecenstva, ktoré je rado, že sa mu odkryla aj táto časť histórie, akokoľvek už je prifarbená. potešila ma i prítomnosť Octavie Spencer, hoci tá má vždy (i vo veľajšej role) také grády, že zatieni ostatných protagonistov.

• 14.3.2018  19:30
    Paterson (2016)

rytmus rutiny nemusí byť vždy ubíjajúci. práveže obsahuje mnoho zvláštnych detailov, čo si nevšimneme. obyčajný, každodenný život je umenie, ktoré je ťažké vyjadriť filmom, tak dramatickým médiom. verím, že mnohým tento pokus bude pripadať nudný, banálny. iní však dostanú chuť čítať (a možno i písať) básne. aj napriek tomu, že tie vo filme neboli vždy geniálne. a možno takto to malo byť. nie každý deň vytvoríme majstrovské dielo.

• 3.1.2018  18:13

Trainspottingu som sa dlho dlho vyhýbala, povedzme, že ma táto subkultúra nikdy nefascinovala ...predsa len, teraz po pozretí si vravím, že to vôbec nebolo až také hrozné ako som čakala. dokonca ma to miestami celkom pobavilo a rozumiem, prečo na tento film niekdo nedá dopustiť. no beriem to skôr ako položku odškrtnutú v pomyselnom zozname.

• 1.1.2018  12:09
    Čelisti (1975)

bez ohľadu na to, na akej úrovni boli v tom čase efekty, na máloktorý thriller som čumela s otvorenými ústami. takúto atmosféru, a ešte k tomu v americkom filme, zažívam zriedkavo. hudbu Johna Williamsa obvykle nemusím, ale tu to úplne vystihol. majstrovské dielo.

• 30.12.2017  11:32

chvíľku ma zvádzalo napísať si tu, že ide o moju najmilšiu "guilty pleasure", ale to by nebola úplná pravda. myslím si, že Death Proof je inteligentnejší film, než sa na prvý pohľad zdá. iste, možno ho vnímať ako nepodarený experiment, no na to tam podozrivo veľa vecí do seba štylisticky i logicky zapadá. vlastne sa mi aj páči, že sa nijak netlačí na akýsi kultový status. je to proste jazda, ktorá sa odvíja vlastným tempom a treba si ju užívať za to, čím je. baví ma dívať sa na to dookola. Quentinove fantasticky napísané dialǵy skvele skratkovito charakterizujú každú postavu, takže konce oboch zápletiek majú zmysel. pre mňa osobne je to zároveň aj možnosť prežiť si vo fantázii to, ako máme my ženy občas oprávnene chuť rozkopať hlavu slizkému hnusnému bastardovi (ehm, #metoo).

• 6.12.2017  00:06

nikdy by som si nebola pomyslela, že ma takáto somarina pobaví ako sa pobavila, ale stalo sa (slzy v očiach miestami, vskutku!) ... je to dobre vymyslená a prekvapivo svieža hra s klišé.

• 21.11.2017  21:51

americký černošský zabijak s najsmutnejším pohľadom na svete v službách talianskej mafie, s tvrdou japonskou disciplínou hagakure a najlepším priateľom francúzskym zmrzlinárom. porozumenie si v cudzích jazykoch, naprieč kultúrami. no nemiluj to.

• 26.3.2016  08:43

v tomto filme je zachytené niečo veľmi úprimné, čo ani neviem preložiť do slov, ale práve kvôli tomu zanecháva trvalý zážitok. pre mňa osobne je to krásny príklad z tej kategórie snímok, ktoré nebavia klasicky napínavým dejom, niekedy dokonca náročne spomaľujú, no v závere, keď sa na nich pozeráme ako celok, sú divákovi odmenou. (podotýkam však, že som to videla aj s odborným úvodom od religionistu a filmom o filme, takže myslím, že je vhodné aspoň trošku si k tomu naštudovať niečo z reálii.)

• 13.12.2015  11:21
    Unbreakable Kimmy Schmidt (TV seriál) (2015)

apocalyptické kulty sú bezpochyby hrdou americkou tradíciou, už len preto je toto ich sarkastické sitcomové prevedenie hodné pozornosti. myslím si, že tento ďalší projekt, na ktorom sa podieľa už teraz legendárna Tina Fey, je vydareným krivým zrkadlom americkej spoločnosti dokonca aj vtedy, keď sa o to priamo nesnaží. najsilnejšia je, samozrejme, hlavná dejová linka s výbornou Ellie Kemper, reverendom a ostatnými ženami z bunkru. rodina Vorheesovcov sa podarila solídne, Jane Krakowski si úspešne strihne rolu občas silno evokujúcu Jennu Maroney z 30 Rock, čo fanúšika rozhodne neurazí. mužské postavy mi však prídu ako najslabší článok alebo skôr ako taký doplnok, a v tejto absencii naozaj dobre napísaného chlapa vidím najväčší nedostatok šou (oäť sa nemôžem vyhnúť porovnávaniu s 30 Rock, chýba mi tu podobná nesmiernosť ako bol Baldwinov skvelý Jack Donaghy). špeciálne miesto zaujíma Tituss, pri ktorom vzniká trochu rozpačitý dojem, že je tu dosadený z akýchsi politických gender korektných dôvodov, i keď aj on má svoje vtipné momenty (ale tých je najmenej). čaro tejto produkcie spočíva hlavne v dobrom scenári plnom skrytých gagov a slovných hračiek (tie najlepšie narážajú na 15-ročný výpadok Kimmy z vývoja spoločnosti a technológie), pri čom si hovorím, že keby takúto zápletku vzali do rúk iní ľudia, mohlo by to dopadnúť ohromným trapasom. snáď môžem oprávnene očakávať, že po takomto kvalitnom rozbehu sa v budúcnosti sa latka ešte zdvihne.

• 22.11.2015  20:19
    Dobrý synek (1993)

po opätovnom zhliadnutí: zvláštna záležitosť, ktorej najväčšou chybou je to, že sa nevie rozhodnúť, či je rodinnou drámou s viac než patetickým soundtrackom alebo šokujúcim thrillerom. akokoľvek fascinujúce je vidieť Macaulayho Culkina excelovať v takejto démonickej roli, tomuto filmu vlastne nejde poriadne ani jedna poloha. a nezachránia to ani Elijahove veľké modré oči.

• 22.11.2015  12:04
    Old Boy (2003)

pri všetkej tej preexponovanosti treba uznať, že takú estetiku by sme v angloamerickom akčnom filme hľadali len ťažko (napr. bojová scéna v úzkej chodbe alebo to, ako surealisticky Dae-su vypadne z kufra pri svojom prepustení z väzenia). v mnohom má tiež Oldboy rozmer vážnej tragédie s celou svojou montekristovskou katarziou (táto alúzia je i explicitne naznačená). popri tej hustej náloži však udrží pozornosť našponovanú až do samotného konca a vie byť miestami i dokonca zábavným snímkom. za pozornosť stojí rovnako výborné kontrastné zladenie krehkého soundtracku a násilných scén.

• 22.11.2015  11:02
    Na dotek (2004)

už dlhšie som nevidela snímku, ktorú hodno chváliť predovšetkým za scenár a kvalitné svižné dialógy. prekvapenie bolo o to väčšie, že film obsahuje Juliu Roberts.

• 22.11.2015  10:57

toto hodnotenie som dosť zvažovala. napriek tomu, že ma tento film dosť bavil, pri spätnej úvahe mi začalo dochádzať, aký nekonzistentný vlastne je, už len z hľadiska časovej osi: najprv sa ťahá v období rozbiehania kariéry N.W.A, potom rýchlo preskakuje pár rokov do budúcnosti, kde zase rieši iné konflikty súvisiace s hudobným biznisom. popri tom to má však celé šťavu (obzvlášť v prvej časti) a rozhodne funguje ako fajn úvod do scény gangsta rapu. nevyhneme sa ani patetickosti a idealizácii (áno, rozumiem, o mŕtvych len dobre...). toto však pripisujem na konto producentov - Ice Cube a Dr. Dre si na seba predsa špinu hádzať nebudú (alebo aspoň nie viac špiny, než je nutné). každopádne, dá sa na to dívať ako na peknú videoklipoidnú autobiografiu.

• 1.11.2015  12:04
    Mrtvý muž (1995)

niekedy je nálepka s nápisom "kultový film" prilepená správne. a viem si dokonca predstaviť, že ak sa rozhodnem zahĺbiť sa do tohto zvláštneho pomalého krúženia na pomedzí života a smrti znovu, pri lúštení všetkých alúzií, ktoré mi naposledy unikli, pôjdem s hodnotením ešte ďalej smerom k stropu,

• 29.10.2015  08:09

z hľadiska konceptu a prevedenia by to mohol byť fantastický film o ničom ...keby len tie dialógy neboli také priemerné, občas až vyslovene hlúpe. niekedy tú silenosť vnímať tak mocne, že sa cítite trápne za samotných účinkujúcich. skutočne môžem vyzdvihnúť asi jedine segment so zdvojenou Cate Blanchett (to malo hlavu a pätu), zvyšok snímky je ako schôdzka s človekom, s ktorým si vlastne ani nemáte čo povedať, a tak mimovoľne končíte vo chvíľkach nepríjemného ticha pozerajúc sa na hodinky, pijúc kávu a fajčiac už len preto, aby ste mali čo robiť s rukami...

• 26.10.2015  07:26

filmy štúdia Ghibli vo mne obvykle silne rezonujú práve výberom originálneho námetu, ktorému spracovanie vlastne vzdáva hold. často ide práve o tému priateľstva, a tá nebýva toľko vyzdvihovaná v západnej kinematografii. i preto mi Marnie v dobrom pohladila dušu, ale zároveň i šokovala zobrazením Anninej choroby, ktorá nie je len astmou, ale i depresiou. k vizuálnej stránke sa už ani netreba vyjadrovať, človek už aj tak dochádzajú slová - je to kategória sama o sebe. nádherné.

• 19.10.2015  07:42
    Rita (1983)

filmov podobných Rite je dosť veľa. čím je práve tento iný? mohli by sme predpokladať, že Rita nájde samú seba vo vzdelaní a všetko v jej svete tak zapadne na správne miesto, ale o tomto to určite nie je. "found a culture, have you Rita? found a better song to sing?" tento snímok dáva dobrú odpoveď na túto otázku. a našťastie s brilantným humorom.

• 16.10.2015  09:01

už dlho som nenatrafila na taký dobrý dystopický námet. jeho spracovanie, pravda, mohlo byť prepracovanejšie - obzvlášť scénár, ktorý sa v niektorých ohľadoch príliš zavďačuje americkému publiku. vizuálna stránka budí dojem počítačovej hry, čo môže niekomu pripadať gýčovité, nie je to však tá prehnaná monumentalita. z ktorej sa už človeku dvíha žalúdok. herecky vyniknú skôr vedľajšie postavy. áno, viem si predstaviť, že sa na to niekedy rada pozriem znova.

• 4.10.2015  20:14

nemyslím si, že je nutné skláňať sa pred touto klasikou v takej hlbokej poklone, ale jednoznačne je to videnia hodné už len kvôli nádherne úprimne zahratým scénam záverečných vyznaní a priznaní.

• 27.9.2015  11:50
    Pod kůží (2013)

rozumiem, prečo sú hodnotenia tohto filmu natoľko polarizované. nie je krásny. je znepokojujúci, miestami vyslovene odporný. a práve úspech zobrazenia toho, čo chce ponúknuť, podľa mňa tkvie presne v tom, že takýto býť má. musím povedať, že je to asi prvý film o mimozemšťanoch vôbec, ktorému sa u mňa podarilo vyvolať dojem, že nie je z tohto sveta - že je doslova neľudský (tento prívlastok tu neznamená negatívne hodnotenie, ale samotnú inakosť). pri hlbšom zamyslení nad ním sa dajú objaviť dosť relevantné témy povrchnosti, telesnosti, zraniteľnosti a vôbec toho, čo tvorí ľudskú bytosť, kde sa v nej vlastne nachádza schopnosť milovať, súcitiť, nesledovať len vlastný prospech. nie som si síce istá, či je to pre mňa osobne film na opakované sledovanie, ale určite je dielo hodné pozornosti. P.S.: pre tých, ktorí potrebujú trochu pomoc s analýzou, odporúčam video Chrisa Stuckmanna: https://youtu.be/nyW01TOyEKI.

• 25.9.2015  20:02
    Amy (2015)

to, čo robí tento dokument takým silným, je veľmi vhodne zvolený spôsob rozprávania príbehu. ako inak možno autenticky stvárniť život tejto tvrdohlavo živelnej dámy? je to trošku podobné, ako keby ste si sadli s k videu s jej priateľmi - môžete o nej debatovať hodiny a hodiny, ale všetky biele miesta aj tak nevyplníte. a to vlastne ani nemusíte. v tomto duchu tento film prináša autentické odpovede, ale zároveň i načrtáva ďalšie otázky.

• 14.9.2015  00:01
    Ladíme! (2012)

odsýpa to veľmi slušne, až si človek celý čas vraví, že by to nemuselo byť až také zlé. pravda je, že toto obsahuje aj veľmi milé momenty (napr. Beca na konkurze, scény s jej otcom). tie sú však prehlušené neskutočne hlúpymi infantilnými klišé, hlavne čo sa týka typológie ženských postáv, ani nehovoriac o "vtipnosti" refluxu hlavnej teamleaderky - takto je snáď divák už vychovaný!? ...možno je to len tým, že nežijem v tom alternatívnom vesmíre, kde je a capella považovaná za cool.

• 13.9.2015  20:32

dusná akademická dráma vyžívajúca sa v detailoch malého sveta, v ktorom sa odohráva. tvorcovia si skutočne brilantne poradili so scénami vyžadujúcimi zobrazenie myšlienkových pochodov hlavných postáv, takže nenudia ani pri opakovanom pozretí. kto trochu nazrel do akademického sveta, zároveň pochopí, ako hlboko pravdivý tento snímok je.

• 8.9.2015  19:57

musím priznať, že tento snímok mi ostal dlho v pamäti. predložil mi dobrý podnet na zamyslenie sa o tom, o koľko zvrátenejšie môže byť intelektuálne zneužívanie sexuality (dobre vystihnuté v monológoch prvého muža). telesnosť tu nie je vôbec glorifikovaná, práve naopak, a preto je pravdivejšia.

• 7.9.2015  23:55

pritiahne k sebe, ale nepustí príliš blízko. ostane neuchopiteľnou, no zároveň zostáva navždy, cítiť pri nej zvláštny smútok, ktorý nie je nešťastím. nie každému bude príjemná.

• 16.8.2015  10:57
    Lucy (2014)

pyšný a vizuálne veľmi efektný scientistický snímok, v ktorom prakticky nemôže neexistovať konflikt ani katarzia. teda, za predpokladu, že ste si nešňupli toho modrého... tým chcem povedať len toľko, že zážitok z toho filmu závisí na tom, do akej miery je divák ochotný aktívne pristúpiť na Bessonovu hru. a to bude v prípade pokornejšie uvažujúceho človeka pomerne nízke percento.

• 10.8.2015  19:44

aj s malým rozpočtom sa dá čarovať, ale nevydarená pointa dokáže zhodiť aj tú najkrajšie sa budovanú atmosféru (v tomto smere tvorcovia odviedli vo všetkých smeroch poctivú robotu). neuvidieť všetko by však pre mňa malo oveľa väčšie čaro.

• 16.12.2013  16:50

zle. veľmi zle. akonáhle sa nejaký film v mene komediálneho efektu uchyľuje k lacným trápnostiam ako súrodenecká bitka, vybuchujúci televízor alebo ogrcanie dospelého babätkom, treba to okamžite vypnúť a zaradiť do kolónky odpad. hviezdičku dávam špeciálne Reese, ona to podržala asi dva metre od úplného dna.

• 3.12.2013  09:41
    Parks and Recreation (TV seriál) (2009)

trvá dlhšie, kým sa to rozbehne, ale keď sa človek prepozerá cez polovicu druhej série, kedy tvorcovia konečne vycibria charaktery postáv, začne ozajstná zábava.

• 17.11.2013  19:16

síce hodnotný, ale pomerne klasicky chronologicky ladený dokument o hudbníkovi, o ktorom svojho času The Beatles vyhlásili, že je to ich "obľúbená kapela". je tu čosi o Harryho ranom detstve, o každom albume, o prelome, o páde na dno, o láskach, o sklamaniach... slovom, jeden život a kariéra v kocke, dôraz je na informačnej hodnote a svedectve mnohých známych ľudí, s ktorými Nilsson spolupracoval. spracovanie je teda celkom typické, film určite poteší a inšpiruje k objaveniu alebo opätovnému vypočutiu jeho krásnej hudby, ale je to skôr vec, čo pozeráte len kvôli osobnosti a nie pre pridaný umelecký zážitok z formy zobrazenia.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7