corpsy

Slovensko
filmofil

<< předchozí 1 2 3 4 59 116 174 231
    • 23.7.2017  19:09

FuulMooňákov nejde nemilovať. Charles Band aj so svojím skladateľským bračekom Richardom ( ktorý sa tu nežne mazlil s notami Jerryho Goldsmitha z VOTRELCOV ) dali opäť vzniknúť dielu, trhajúceho pojem ,,originálny,, na kusy. A nalákali na to aj niekedy oscarovú hviezdu prvej veľkosti Lois Fletcher, ktorá sa tu promenáduje medzi umelými roztrhanými telami a zjavne si to užíva. A myslím, že aj divák.

• 23.7.2017  17:28

Pre vysvetlenie poďme na krátku exkurziu do minulosti. V roku 1980 prišiel do kín veľkolepý filmový prepis komiksu FLASH GORDON. Pôvodným dielom sa inšpiroval aj George Lucas pri svojich STAR WARS. Tie sa stali hitom, ale originál zdroj prepadol. Keď v roku 2012 konečne doskákal na plátna kín JOHN CARTER, opäť jeden z inšpiračných prameňov nielen pre STAR WARS, ale aj takého AVATARa, stalo sa presne to isté, spomínané filmy boli megahitmi, JOHN CARTER ako originál, prepadol. A práve teraz sa situácia znova opakuje. VALERIAN je ďalším prepisom originálneho inšpiračného námetu ( a opäť pre STAR WARS ), ktorý momentálne finančne prepadáva. Milujú teda diváci iba vykrádačky, akokoľvek kvalitné či nie a k prvotinám sa otáčajú chrbtom? Už len s princípu to nie je fér a hlavne ak ide o remeselne prvotriedny a dejovo zábavný príspevok, ako je práve VALERIAN. Čo tak skúsiť starší ročník a doceniť príbeh, ktorý podnietil mnoho tvorcov komiksov, či filmových sci-fi?

• 22.7.2017  15:57
    eXistenZ (1999)

David Cronenberg sa vyžíva v podávaní nechutností radovému divákovi. Máloktorý z jeho snímkov nemá tému, ktorá by nerozoberala ľudské telo, ako nástroj zla a ničenia, pokrúteného v kadejakých neskutočných fázach a polohách. Tento snímok je jedným z dokonalých príkladov jeho záľuby vo venerickom chápaní sveta a ide ruka v ruke s odpornosťou, ktorú tak vyzývavo prezentuje.

• 22.7.2017  14:16
    Netopýři (1999)

Ďalší ž čeľade Animalus mutantus horrorus, tentokrát z energických rokov 90tych ( ako napr. THE RELIC, DEEP BLUE SEA, LAKE PLACID, MIMIC atď ) a celkom slušný. Pokiaľ uvážime, že známy scenárista John Logan ( GLADIÁTOR, posledné bondovky ) sa iba rozbiehal a triková stránka len zvýrazňuje béčkový pôvod filmu, je to zábavný prírastok k tejto módnej filmovej vlne. A záverečné sekundy sú zrejme jedným z najoriginálnejších koncov v tomto žánri. A nemyslím to ironicky.

• 21.7.2017  19:25

Curtizov historický reparát po predošlej, príbehovo nedotiahnutej SODOME A GOMORE. Iný pohľad na židovský Exodus, kde sú postavy, ako napr. Mojžiš, len akýmsi vedľajším doplnkom. Veľkolepé a zbytočne nenaťahované.

• 21.7.2017  17:33

Myslel som, že DeMille so svojím THE TEN COMMANDMENTS (1923) bol prvým ktorý vytvoril štýl takto biblicky podaných príbehov ( ďalší napr. NOAH´S ARK (1928). Jedna rovina sa odohráva v minulosti a tá druhá, zrkadlovo v dobe modernej. Ešte pre ním tu bol ale tento spektákel, ktorý síce svojím monumentálnym prevedením vyššie spomenutým snímkam môže konkurovať, príbeh však nieje nič čo by strhlo a nič na čom by si tvorcovia dali záležať. Videná 124 min verzia od Rakúskeho filmového inštitútu.

• 21.7.2017  15:16

LEGO stavebnicami som bol v minulosti nedotknutý, jeho veľkorozpočtovým kino spektáklom LEGO PRÍBEH som však bol unesený. Možno preto boli moje očakávania v tomto prípade vysoké. Tú najvyššiu métu síce tento hit nedosiahol, ale je to predsa len špičková zábava, hlavne pre starších, ktorý pôjdu do kolien z celého toho navážania sa do DC, či iných filmových trhákov histórie. Klobúk dolu a len tak ďalej.

• 21.7.2017  13:13

Za svoju krásne vybudovanú atmosféru ( výprava je dokonalá - hlavne počas cesty na prekliaty zámok ) sa tento gothic horor rozhodne nemusí hanbiť a je to veľká konkurencia jak štúdia Hammer, tak vtedajších projektov z produkcie talianskej či španielskej. Preto škoda, že sa nesplnil sen Constantin Filmu točiť podobne zamerané filmy, mohli sme sa dočkať filmového vesmíru, plného budúcich možných klasík.

• 21.7.2017  11:12

V našich luhoch a hájoch raritka vcelku neobvyklá. Riadne morbídna, ospravedlnená animovaným bábkovým spracovaním. Totalitný režim MAL zmysel pre ( čierny ) humor.

• 19.7.2017  17:51
    Onibaba (1964)

Hororové inferno sa nám tu rozpúta až v posledných minútach. Teda hororové z určitého uhlu pohľadu. To pred tým je sondovanie každodenného života dvoch opustených žien, ktorých zárobková činnosť je dokonalo protizákonná ( vraždy, krádeže ). A do toho muž z nástrojom, ktorý ( nechtiac ) obidve poštve medzi sebou. Remeselná stránka snímku je ocenenia hodná a je len veľká škoda, že sa dielo viac zaujíma o psychologickú drámu, než o čistokrvný strašidelný film ( aj keď mnohé pasáže niesu od toho ďaleko ).

• 19.7.2017  15:25
    Její pomsta (1968)

Tu zrejme z finančných kohútikov príliš netieklo ( vidno to najviac na trikovej stránke ) a celé to vyzerá asi ako ´´skúsme dačo za malé prachy a možno dačo zarobíme´´ produkcia. Pre nenáročných divákov ( avšak pre tých skôr narodených ), ale pôjde o nenáročnú zábavu na nudný víkendový podvečer.

• 19.7.2017  13:38

Franco prišiel až časom na to, čo mu ide najlepšie. Krvavosti plné sexu a plastickej atmosféry v jeho režijne odfláknutých rukách. Tento snímok ponúka pravý opak. Slušne natočená nuda bez gore a erotiky. Škoda, že tento svojský režisér nevedel počas svojej kariéry skombinovať tie najlepšie ingrediencie do jedného celku.

• 18.7.2017  18:24
    Démon (1972)

U tohto klenotu mám iba jednu pripomienku. Iba 8 minút? Natiahnuť aspoň trojnásobne a dokonalosť by to neminula.

• 18.7.2017  18:10
    Nákaza (2011)

Snímok, ktorý s nekompromisnou údernosťou ukazuje potenciálne možnú udalosť, znamenajúcu pre obyvateľov tejto planéty istú skazu. Bez nejakej spektakulárnej akcie, veľkolepých scén, len komorne a o to realisticky podané dielo, ktoré narába s citlivými aspektami okolo takejto pandémie ( napr. zisk ňuchajúce farmaceutiká atď ).

• 18.7.2017  15:48
    Neon Demon (2016)

Nezaraditeľný snímok, ktorý možno brať ako cvičisko pre budúcich abstraktne založených filmárov, vyžívajúcich sa v čudesnom formálnom prejave. Príbeh ukrytý hlboko medzi obrázkami a neprítomný na samotnom povrchu, sledovaného obyčajnými divákmi.

• 18.7.2017  13:27

V niektorých momentoch bondovskejšia a monumentálnejšia paródia, než bondovky samotné. Epizodicky pôsobiaci snímok, práve kvôli tomu stráca body. Žiadna sekvencia ako keby nebola dokončená resp. začína od stredu. Napriek tomu ale tvrdím, že je to jedno z najlepších prírastkov žánri a jeho technické spracovanie je na neuveriteľne vysokej remeselnej úrovni.

• 17.7.2017  18:11
    Boj o pevninu (TV film) (2016)

Asylumácky WATERWORLD okorenený žralokmi ( tie sú zrejme najväčšou istotou tohto štúdia ) a bandou slušáckych doktorov skúmajúcich poveternostné podmienky. Ďalšia filmová hrozba Marka Atkinsa ( ten je zrejme najväčšou istotou tohto štúdia ).

• 17.7.2017  16:26
    Žraločí tornádo 4 (TV film) (2016)

Séria, ktorá je vyvážená až je to na počudovanie. Ani v tomto prípade nepoľavuje v absurdných situáciách, narážkach na snáď celú významnú americkú kinematografiu a robí si prču zo všetkého a všetkých. Len tak ďalej Asylum!

• 17.7.2017  14:56
    Dead of Night (TV film) (1977)

Ešte že sú príbehy s pribúdajúcim časom kvalitnejšie a nie naopak, Prvý je malinovka pre sci-fistov, druhý je psychologická rozprávka a tretí je hororom s veľkým H. Poviedkový snímok priemernej akosti.

• 17.7.2017  13:35
    Norliss Tapes, The (TV film) (1973)

Televízna dobovka, pri ktorej som rád za tú krátku minutáž. Predpokladám, že viac by už bolo priveľa a tak aspoň snímok nestráca spád a vie aj príjemne postrašiť.

• 17.7.2017  11:30

Nudná kovbojka s s predstaviteľmi ideálnych Američanov ( John Wayne ako drsňák, James Stewart ako spravodlivo hľadiaci idealista ). Pár guliek vystrelených, ale len preto, lebo sa to odohráva na Divokom Západe.

• 16.7.2017  22:03
    Mafiáni (TV seriál) (2015)

Určite nie som človek, ktorý by mohol toto husté obdobie našej republiky nejako komentovať. Veď ono na tejto stránke by sa táto minulosť rozoberať ani nemala. Avšak takmer ultimatívne, akčné oboznámenie sa s mafošmi rokov 90tych, svojou dynamikou a prevedením môže predsa len u niekoho vybudiť akúsi glorifikáciu tohto nečestného systému siahajúceho na najvyššie politické méty toho obdobia. Je to nepríjemné sledovať, ale zároveň divák nevie odrhnúť oči.

• 15.7.2017  19:08

Najemocionálnejší snímok leta ( roka ), ktorého sentimentalita nieje vôbec vykonštruovaná aj keď obsahuje niekoľko gýčovitých momentov. To všetko okorenené troškou strhujúcej akcie ( tá tu ale vôbec nieje stredobodom ), obdivuhodnou výpravou a dokonalým hudobným doprovodom, ktorý mi v niektorých pasážach pripomenul to najlepšie z rokov 70tych ( Williams, Goldsmith, Barry ). P.S. Dostane už konečne táto séria Oscara za vizuálne efekty?

• 14.7.2017  18:49
    Zygote (2017)

Moje hodnotenie spočíva iba na skvelo navrhnutom hnusákovi. Nanešťastie. Celých 20 minút som pri sledovaní myslel na dva filmy, ktoré sú tu okato prezentované iným spôsobom. Mám rád vykrádačky, ale musia mať štýl a švih. Toto nemá ani jedno, ani druhé. Možno tak v celovečernej podobe.

• 14.7.2017  18:18
    Démon (1963)

Ďalší filmový príklad toho, ako cirkev robí z veriacich púhy nástroj svojej moci. ´´Posadnutá´´ dievčina má tak tú smolu, že sa dostane do pazúrov tejto ,,spravodlivej,, zberby. Napriek názvu nečakajte démonické krvavé orgie, ale psychologickú drámu s niekoľkými vydarenými scénami, vďaka ktorým je snímok právom označovaný aj ako horor.

• 14.7.2017  16:22

Toto snáď nebol ani Tobe Hooper. Kedysi majster hororového remesla sa tu predstavuje nedovarenou a údesne nudnou hlúposťou, nehodnou nazývať sa menom žánru pod ktorým vystupuje. Každá ingrediencia mohla z filmu urobiť aspoň zábavné béčko, byť znásobená. Nestalo sa.

• 14.7.2017  14:38
    Lolita (1962)

V dobe svojho vzniku musel snímok brzdiť v oblasti sexu a pedofílie. A tak ostali iba náznaky. Avšak tento snímok nieje ani tak o tom. Na erotické hrátky sú tu iné filmy. Úžasné herecké výkony robia z diela majstrovský kinematografický počin.

• 14.7.2017  11:13
    Eden a potom (1970)

Vo vtedajšom totalitnom režime museli tamojším kultúrnym ´´mudrlantom´´ a cenzorom vstavať vlasy dupkom. Toľko nahých resp. nejako naznačovaných ženských rozkrokov, krvi viac ako vo vtedajších snímkach Maria Bavu a navonok nepochopiteľný príbeh, vzniklý zrejme pod nejakou návykovou látkou. Ja som vlasový problém síce nemal, ale vyše 90 minút sledovať takýto kokteil spomínaných aspektov, to dá iba človek inej spoločenskej kategórie.

• 13.7.2017  17:49

Horor z východoeurópskych bol viacmenej raritou a to samozrejme aj u nás. Jugoši to skúsili tiež a nepohoreli. Ďalšie filmové spracovanie Gogoľovho VIY sa zameriava na atmosféru a trikovú stránku prakticky zanedbáva. Čiže nejde o nič akčné a krvavé, ale o pomaly rozprávaný príbeh, bezútešný a pesimistický. Proste aký kraj, taký mrav.

• 13.7.2017  16:04
    O Palečkovi (1958)

Trikové orgie ( a zaslúžene oscarové ) a mimo Palčeka dvojica zlodejov v hlavnej úlohe ( kradnúc si každú scénu pre seba ), ktorých herecké prevedenie určite napomohlo viacerým ďalším, podobne ,,múdrym,, zločineckým duám ( viď napr. SÁM DOMA ).

<< předchozí 1 2 3 4 59 116 174 231