• Krátkometrážní
  • Hudební

Duna: Část druhá (2024)

Úprimne, som sklamaný. O veľkoleposti tohto diela som snil. O veľkoleposti tohto diela som sa nakoniec z kritík aj dozvedel. Ale verte, že to nieje bomba, akú čakáte že vybuchne. Prvá časť bola bližšie k mojej obľúbenej Lynchovej verzii, čiže mi prirástla k srdcu. Časť druhá je niečo, čo vyzerá už len ako komerčný kalkul a nieje to určite tá vojnová polovička knihy. Opäť sme na meditatívnej úrovni a ako keby si režisér povedal, že hoc to natočím ako chcem, budú z toho všetci posratí. Pár scén ohromí, pár hereckých výkonov takisto ( aj keď Feyd Rautha pre mňa ostane stále Sting, Austin Butler mu dal iný rozmer - a Anya Taylor-Joy mohla, resp. knižne, mala mať väčší priestor než pár sekúnd ), je to sci-fi veľkých rozmerov a netuším, ako sa popasuje Denis s knížkou Duna:Mesiáš, ktorá je skôr o intrigách palácových rozmerov, než o akčných scénach s piesočnými červami.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Pre mňa prvý MCU spektákel, ktorý ma vyslovene nebavil. Viacej mínusov ( trápne vtípky, kolísavé CGI ), ako plusov ( zrejme najlepší záporák celej ságy Kang, naozaj skvelo zahraný ). Kde je tá ladnosť prvých dvoch častí, ktoré boli naozaj vtipné a svižne akčné dobrodružstvá, pričom QUANTUMANIA je len vojnový digitálny bordel, bez nápadov. Ale aspoň jedna malá iskrička, v podaní skvelého camea Billa Murraya.

Aquaman a ztracené království (2023)

DCU už padá od svojho počiatku. Skôr na recenziách, ako tržbách, kedy sa určite darilo. MCU začalo padať po pandémii a aj keď občas sa nejaký komerčný hit podaril, v kritikách sa dostali na úroveň konkurenčnej stajni. Druhého AQUAMANA som očakával, ako aj kritické a komerčné spestrenie celého verza, aj napriek tomu, že už dávno pred premiérou štúdio zreorganizovalo celé vedenie a postup tvorby ďalších komiksoviek. AQUAMAN A STRATENÉ KRÁĽOVSTVO je v prvom rade nudný a dokonca ( hlavne v suchozemských scénach ) trápny film, kde sa síce ťaží hlavne na CGI a akcii, ale vaty je tu na pár kíl. Vedelo sa a čakalo sa, že aj napriek úspechu, to všetko pôjde inou cestou, ale mohla to byť swan song veľkých rozmerov.

Barbie (2023)

Myšlienky na to, ako by sa námetu zmocnili iný tvorcovia, v iných dekádach, v inom spoločenskom hľadení, ma prenasledovala celým filmom. Tu vidím šovinistický, feministický, kapitalistický atď náhľad na danú tému. A ono to akosi spolu do seba zázračne zapasovalo. A to určite vďaka dvojici Gerwig - Baumbach, netradičných filmárov, ktorý dielo splodili v obraz svoj. A samozrejme nezabúdam ani na Barbie ( Margot ) a Kena ( Ryan ).

Bloc Party: So Here We Are (2023) (hudební videoklip)

Z videoklipu mám zmiešané pocity. Nieje to umelecká katastrofa, kvality to má. Ale nemá to životnosť.

Blue Beetle (2023)

Svieži vánok ( vietor určite nie ) do filmového DC univerza, nesúc sa podobne ak v komiksovom svete na vlne spidermanovských dobrodružstiev. Mlaďas, hlášky, celkový koncept strojený pre násťročné publikum ( a možno aj mladšie ). Dávam trochu nadnesené 4 stars, podľa mňa tri by boli zase málo, pretože vo väčšine minutáže ide o turbulentnú zábavu.

Creation of The Gods I: Kingdom of Storms (2023)

Maximálne monumentálna dark fantasy, ktorá je prvou epizódou v trilógii Fengshen. Videl som mnoho čínskych rozprávok, boli to ale len prehliadky naivity pred aj za kamerou. Tu je to pravý opak. Celá trilógia je zrejme na ceste stať sa tým najväčším v Čínskej histórii kinematografie.

Čung_E (2023)

Bladerunnerovsky ladená sci-fi, s morálnym konceptom a minimom ´´reálnej´´ akcie ( ak tu nejaká príde - okrem finále - tak je to len simulácia ). Natočiť hĺbavejší robotický snímok, ktorý sa zameriava viac na charaktery, ako na akciu, na to treba dobrý scenár. Remeselne to vždy môže zapôsobiť aspoň s minimálnou určitosťou, ale príbeh je prázdny.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Pri sledovaní, ma okamžite napadali staršie fantasy pecky, ako KRULL, TEMNÝ KRYŠTÁL, LEGENDA či WILLOW. A to nie podobnosťou nejakej dejovej linky, ale symbiózy rozprávkovej atmosféry, vtipných dialógov, skvelej akcie a viac ako sympatického osadenstva. S kľudom môžem napísať, že je to jedno z najchytľavejších fantasy dobrodružstiev posledných dekád.

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Aj napriek 100 miliónovému rozpočtu, to celé vyzerá, ako drahší film od mockbusterovej spoločnosti The Asylum. Hrozne viditeľné CGI efekty, herci znateľne v mnohých a mnohých scénach točený pred neutrálnym plátnom a hlášky sú presne na úrovni céčkových zlátaních, v ktorých dnes hrajú napr. aj tu účinkujúci Lundgren. Je to však fajn, non-stop akčná, riadne Rková záležitosť a vidieť zopár známych, či vyhorelých, alebo nedostatočne úspešných akčných toreádorov a jednu toreádorku, je dostatočná zábava na nudný večer.