• Krátkometrážní
  • Hudební

La Vie et la passion de Jésus-Christ (1898)

V závere je vidno, že tých necelých 11 minút zrejme nieje celým dielom. Ale nečudujme sa pri snímku, ktorý je starý takmer, ako kinematografia sama. Skratkovité, raritné.

Duch Vánoc (1984) (TV film)

Z tejto verzie vôbec nedýcha TV duch a vedel by som si ho predstaviť v riadnych kinách. Problém je skôr v tom dejovom prednese. Nečítal som Dickensovu predlohu, zato som videl spústu adaptácií tejto knihy. A v tomto prípade sa mi zdá Scrooge ešte viac komplikovanejší a neoblomnejší, ako v iných filmoch. A preto jeho zmena zo sekundy na sekundu, mi pripadá veľmi pritiahnutá za vlasy. Vianočná Koleda v jednej zo svojich slabších filmových chvíľkach.

Pohřbeni zaživa (1997) (TV film)

Zrejme sa niekto z kompetentných rozhodol ( a viem si aj predstaviť kto ), že nie je fér, aby len ženské boli vo filmoch zobrazované ako zlatokopecké svine a tak sa natočil...remake. Ide síce technicky o pokračovanie, ale takmer do bodky okopírovaný dej prvej časti z neho robí niečo, čomu sa v dnešnej dobe populárne hovorí reboot. Výmena pohlaví z toho neurobila nič lepšie.

Pohřben zaživa (1990) (TV film)

Skvelý námet, odfláknutý scenár. Možno si mal Frank pre svoj režijný počin naklepať na stroji vlastný dej a dialógy. Ostatné je poplatné televíznej produkcii, kde sa herci a technici veľmi z reťazí netrhajú.

Stíny zapomenutých předků (1964)

Myslím, že Jakubisko tento film videl viac, ako len raz. Psychedelická, mierne hororová, miestami rozprávková, poetická, romantická balada, ktorej nechýba živosť a svižnosť. Viem si predstaviť v tomto pekelnom vizuálnom háve lepší príbeh, resp. žáner, ale určite nie som sklamaný.

Vánoce (1965) (TV film)

Je radno melancholickú atmosféru a výsmech konzumnej spoločnosti? Je tu Charlie Brown na Vianoce.

Nenarozený (2007) odpad!

Som rád, že Alison Brie od vtedy herecky dospela, pretože to, čo tu vyvádza ( za výdatnej podpory českej dabérky ) je jedna trápne smiešna kreácia. Stará dobrá Linda Blair. A ostatný? Detto! Odpudzujúci horor(?) plný kanálovej výplne.

Červená pustina (1964)

Rozoberať problémy cudzích, je zrejme najchytľavejšia ľudská vlastnosť. A to už nehovorím o filmových tvorcov. V tomto prípade som akosi nepostrehol silu prejavu a ani zábavnejší ( a hlavne viac obsahovejší ) charakter. Film, ktorý pôsobí podobne, ako jeho postavy.

Před revolucí (1964)

Dokonalý príklad filmu pre intelektuálov, žujúcich pri sledovaní pero alebo ceruzku a premýšľajúcimi nad podstatou sveta. Snímok, pri ktorom sa obyčajný divák pozerá na žiletku...Občas mi až rozum zastane, aké diela je treba zhliadnuť, kým umrieme.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

STAR WARS sú v prvom rade zábava. Čakať od rozprávky niečo viac, ako osnovu o boji dobra zo zlom so svojimi kladmi aj zápormi, je chyba. Všetci kritici tejto Epizódy a milovníci pôvodnej trilógie - prosím pustite si niečo menom HVIEZDNE VOJNY : EPIZÓDA IV - NOVÁ NÁDEJ, aby som bol presný, a uvedomte si, aké naivnučké dielo zhliadnete. Ostatne, ani ten hit to nemal pred 40 rokmi od kritikov na ružiach ustlaté. Aj keď sa opäť vykráda ( tentoraz IMPÉRIUM ), či už akciou alebo dejom, ide o skvelý zárez do ságy, ktorá stále vie opantať divákov.