• Krátkometrážní
  • Hudební

Rio 2 (2014)

Na vizuálnej stránke sa do puntíku nezmenilo nič. Ide o šťavnatý príspevok k formálne vydareným digianimákom. A čo nám ponúka scenár? Rozhodne je horší, aj oproti slabej jedničke. V mnohých prípadoch, by sa veľa motívov v skutočnom živote vyvinulo presne opačným smerom, ale je to rozprávka, tak verme tomu. Škoda detičiek. Tým sú vsúkané veci, ktoré zrejme nikdy v živote nedodržia, ale je to rozprávka tak verme tomu ( a som zvedavý, z koľkých malinkatých divákov, sa stanú štátom oficiálne zvolení ničitelia prírody ).

Rio (2011)

Je viditeľné, že sa snímok točil hlavne pre 3D projekciu a verím, že v kinách to musel byť strhujúci zážitok. Toľko stránka formálna. Obsahovo sa jedná o jedno veľké klišé, zrejme jeden z najpredvídateľnejších animákov posledných rokov. Ale čo, deti to poteší a aj tých, ktorí sa na hodinku aj pol nimi stať chcú.

The Sea Wolf (1941)

Do temného hávu odetá adaptácia ( predpokladám, že podobne vyznel aj román od Jacka Londona ) známej predlohy, so skvelou výpravou a trikmi. Edward G, Robinson stvárnil titulného hajzla pekne po svojom a to riadne kreténsky. Hold, herecké umenie, je herecké umenie.

Lilovyj Šar (1987)

Ak by som mal ohodnotiť formálnu stránku filmu ( triky, výprava ) bolo by to takmer za 5 ( teda aspoň s prihliadnutím na dobu a pôvod vzniku filmu ). Lenže burácajúca vizuálna podoba tohto diela, brutálne koliduje so zaspatým režijným prevedením ( a celkovo nudným scenárom ).

Mořský vlci (1991)

Séria RED FORCE, bola ako na horskej dráhe. Peckový diel striedal ten horší, no a na záver tejto voľnej edície týchto akčných filmov prišlo to zrejme najslabšie. Lenže v dobách dávnych ( cca 25 rokov dozadu ), pre obyčajného obyvateľa tohto štátu, to bolo majstrovské dielo. Dnes ním už nieje.

Long zhi zheng ba (1989)

Netuším, či sa tento snímok niekedy dostal do našej ( vtedajšej ) Československej video distribúcie, možno len na pirátskych kópiách v pôvodnom ( alebo inom ) znení so simultánnym dabingom, ale verím, že by sa ujal podobne, ako série RED FORCE, ULTRA FORCE či IRON ANGELS. Je to nadupaná akčná pecka s mafiánskeho prostredia ( ktoré je tu samozrejme glorifikované, v rámci ich kódexu a spravodlivosti ), kde akcia proste hraje prim a je excelentná ( jedna za všetky - konfrontácia v autogarážach v prvej polhodinke ). A pre mňa osobne je tu jedna čerešnička na torte. Snímok totižto ľahostajne vykráda Faltermeyerov soundtrack k THE RUNNING MANovi a to až tak, že je niekedy takmer totožný. Ale radšej opisovať, ako používať originál stopu z iného snímku ( viď napr. GOLDEN QUEEN´S COMMANDO ).

Vesmírní nájezdníci (1990)

Závan 80. rokov, v tých 90. Ono vlastne snímok sa v ôsmej dekáde aj točil, ale na plátna mu to trvalo takmer dva roky. A poviem vám, že nič sa tu nesprasilo, ani po stránke formálnej a ani po tej obsahovej. Byť vo veku hlavných detských hrdinov, asi som nadšený.

Spaceways (1953)

Na začiatku, ma iba meno producenta Michaela Carrerasa a režiséra Terence Fishera primelo rozmýšľať, či sa nejedná o nejakú ´´hammerovku´´. Nakoniec mi to web a tu dvaja komentujúci potvrdili. Čakal som teda hutnú atmošku a nejaký ten hororový nápad, aj keď s tušením, že začiatkom a v polovici 50. rokov sa Hammer ešte nesústredil na gotické horory a prepisy slávnych strašidelných románov ( skôr to boli bludy ako tento, alebo celkom obstojné snímky o Bernardovi Quatermassovi ) a tak to asi nebude ono. A ani nebolo. Režisér známy v tom, že o pár rokov neskôr natočí najslávnejšie snímky tohto štúdia, podal katastrofálny výkon, bez chuti a zápachu.

Kosmická vzpoura (1988)

Na obale originálnej, zahraničnej VHS stojí - ´´Dychberúce špeciálne efekty od týmu, ktorí vám priniesol STAR WARS´´. A vlastne je to pravda, pretože všetky vesmírne scény a súboje sú vystrihnuté zo seriálu BATTLESTAR GALACTICA 78´, na ktorom pracovali chlapíci od HVIEZDNYCH VOJEN ( John Dykstra, Richard Edlund, Dennis Muren atď. ). Takže nám vlastne servírujú pravdu, v podstate lož. Lenže tento space opus má aj iné ,,plusy,, a to naprosto príšerné herecké výkony, všetko sa to odohráva asi v troch dekoráciách a pyrotechnika je badateľná ešte pred explóziou ( tie malé, akési úložiská pri naháňačke vozidiel ). Kto neuvidí, neuverí. Maximum za to, že je to non-stop akčné, blbé až to zabáva a všetky tie koniny, ak by tu neboli, nemalo by to šťavu.

Hong fen zhi zun (1991)

Jeden z názvov filmu je IN THE LINE OF DUTY - THE BEGINNING, čo by malo naznačovať nejakú spojitosť s touto sériou ( u nás uvedenou pod názvom RED FORCE ). Je to zrejme iba ťah jedného zo zahraničných distribútorov ´´kešovať´´ na jej úspechu. S výnimkou Cynthie Khan to má naozaj pramálo spoločné. Nejde tu o policajné, ale o mafiánske problémy a Cynthia tu hrá postavu z druhej strany barikády, žiadna fešná policajtka, iba fešná, zamilovaná príslušníčka jedného kriminálneho gangu, ktorej prvoradou záležitosťou je svadba. Akcie som čakal viac, kecov menej a je škoda, že umeleckým a remeselným vrcholom sú tu iba dve akčné scény ( svadba a záverečná konfrontácia v skladišti ).

Ovládací panel
124. nej uživatel Slovensko