• Krátkometrážní
  • Hudební

Tygří spáry 2 (1993)

Billy Blanks, Bolo Yeung, Jalal Merhi. Od tohto sa nedalo čakať nič len to, že kopance budú lietať kade tade, aj počas úmeria oboch strán ( a to netvrdím, že na niečo také príde ). A povedzte mi, chceli sme pred 25 rokmi, keď sme navštívili videopožičovňu, alebo kámošov majúcich videoprehrávač viac? Akí sme boli slabí!

Land of Doom (1986)

Etapa ´´mockbusterov´´, alebo ak chcete rip-offov známych trhákov, začala už dávno ( zrejme niekedy v rokoch 50. minulého storočia ). To ( ako ja s radosťou stále tvrdím ) pravé orechové, ale prišlo až o dve-tri dekády neskôr. LAND OF DOOM je predstaviteľ práve tohto smeru komerčnej kinematografie, ktorý mixuje nielen ingrediencie z napodobňovaného diela, ale čo to pridá aj z iných hitov. Lenže...lenže trpí aj tým, že na takéto ,,hovadiny,, sa dávalo rozhodne menej peňazí a menej talentu, ako na originál ( čo je celkom logické ) a vôbec sa nedivím, že z desiatky napodobenín, boli asi 2-3 aspoň kultu schopné, už keď nie vydarené. LAND OF DOOM do tejto kategórie nezapadá a iba niekoľko podarených sekvencií, ma presvedčilo nedať nižšie hodnotenie.

Panika (1982)

Čo čakám od hispánskej, alebo talianskej hororovej produkcie rokov minulých? Najviac je to gore, potom synth hudba, herecké prehrávanie, či celkové neoriginálne obsahové poňatie. V tomto prípade som dostal skoro všetko, ale len v polovičnom balení. Nudil som sa. Ako tvrdí užívateľ Madax, obaly videokaziet mali v tom období nesmiernu silu vábiť a boli väčšinou to najlepšie, čo na filme bolo.

Galaktický ničitel (1986)

Takže po poradí. Začne to ako nejaká modernejšia verzia Flasha Gordona, či Bucka Rogersa. Následne sa to na pár sekúnd prehupne v mix STAR WARS a DŇA NEZÁVISLOSTI, nasleduje PLANÉTA OPÍC a následne MAD MAX. Celé je to potiahnuté ultralacnou atmosférou a ešte lacnejšími maskami a trikmi ( naozaj, také hračkárske miniatúry som videl naposledy snáď v dobách prvých nemých filmov! ). Celé to pôsobí dosť neohrabane, nudne a príliš dlho ( videl som 100 minútovú verziu ).

Pavoučí labyrint (1988)

Pripraviť diváka na hororovú jazdu ( ktorou v závere snímok je ) takmer hodinovým rapotaním a navodzovaním rádoby tajomnej atmosféry ( tak najprv by sa tvorcovia museli poučiť v čom je ten fígeľ ), je týmto spôsobom, hlavne pre fanúšika, podraz. Minimálne hodinová nuda a skvelý záver za viac ako viac hviezdičiek.

Krutost podvědomí (2000)

Pre koho bude film nepríjemný? Pre senzitívne feministky, bigotných kresťanov a ľudí, ktorých znepokojí aj krvavý steak? Videl som všetko možné, nechválim sa, je to proste fakt. Od talianských mäsiarov, cez ázijských úchylákov až po tých ostatných, vnútornostiam holdujúcich béčkarov a céčkarov. Mám zmáknuté aj nejaké tie experimenty. A poviem vám, že ako zábava je to naprostá katastrofa, ako zdeľovanie nejakého vyššieho myšlienkového presahu je to sh!t a ako prehliadka súcnych gore ( za ktoré je vlastne tá moja jedna hviezda ), je to dokonalé.

Otrokyně z konce vesmíru (1987) odpad!

Najjednoduchšie by bolo miesto komentára, nalepiť sem zopár rehotajúcich sa smajlíkov. Pre koho bol tento film točený? Pre fetišistov, ktorý obľubujú sexy prádielko na úžasných telách modeliek? Ok, beriem! Pre priaznivcov brakových snímkov, vykrádajúcich celú predchádzajúcu kinematografiu? Ok, beriem! Pre technickejšie založených divákov, ktorí sa pri sledovaní zaoberajú hlavne kvalitou ,,monster,, masiek a dizajnu? Ok, beriem! Ale nie v takomto stave. A opäť som bol vo vytŕžení, keď som začul počas záverečných tituliek vykrádačku Goldsmithovho ,,Klingon Battle,, zo STAR TREKu.

Hvězdný kriminál: Útěk (1986) odpad!

VŠMU by mala tento snímok premietať ( bok po boku s dnešnými slovenskými TV (s)hitmi ) v rámci oboru herectvo, ako príklad totálne zlého hereckého prednesu. Osoby, ktorým behajú očné bulvy raz do kamery, raz do boku, kde je zrejme nejaký pánko ( dáma ) s napísaným textom, to je zážitok na nezaplatenie. A to je len jeden z hrozných neduhov tohto filmu. Už úvodné minúty ( viď titulkovú sekvenciu ), pri ktorom zaznie o niekoľko nôt pozmenený ,,The Raiders March,, pričom titulky sa zrejme trošku inšpirovali TERMINÁTOROM, je pre fajnšmekra ( ja ) úsmevnou, pre ostatných zrejme smrteľnou skúsenosťou. Je to trapkovina a Ferdy Olej mal aj lepšie chvíľky.

Crackerjack 3 (1999)

Hu ha! Jeden z najnudnejších akčňákov v rámci všetkých váhových kategórií ( A,B,C... ). 101 minút utrpenia pre každého, kto fičí na prestrelkách, výbuchoch či automobilových naháňačkách. Je jasné, že Simandl je talent na zháňanie peňazí, ale o réžii vie veľké kulové. A ta trápna folková hudba...už len to je rarita v akčnom žánri ( počas nejakých tých, aspoň trochu dobrodružných scénach, hraje dychovka...ma poser ).

Crackerjack 2 (1997)

Je skvelé sledovať v ´´západnom´´ béčku, hercov z neďaleka. Roden si svoje dosiahol ( je hercom svetového formátu ), Brožová mala namále, pretože jej kreácie násilníckej ,,BITCH,, nieje na zahodenie a mohla sa vyvinúť v herečku podobného kalibru, ako Roden ( podľa ,,kariérneho,, života ktorý si zvolila, o to ale zrejme nemala záujem ). Pyrotechnika buráca ( miniatúrne výbuchy helikoptér a vlakov som zhltol aj s navijákom : ) ), strelivom sa nešetrilo, nešetrilo sa ani vykrádaním akčných klasík, či dokonca aj ich napodobenín. Čiže CRACKERJACK 2 je vlastne mockbuster mockbusterov. Paráda!