• Krátkometrážní
  • Hudební

Sting: Englishman in New York (1988) (hudební videoklip)

David Fincher, natočil ikonický videoklip 80. rokov. Dielo, ktoré rezonuje ešte aj dnes ( resp. hlavne dnes ), v umelých časoch.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Nechcem riešiť, či si to vymastil sám Mr. Cronin, alebo si to postrážil tvorca série, maestro Raimi. Či už má v tom viac prstov jeden, či druhý, alebo sa pekne pri prelievaní umelej krvi dopĺňali, je mi v tomto prípade jedno. Značka Evil Dead je späť, v lepšej forme ako pred 10 rokmi ( aj keď remake z rôznych dôvodov uznávam ), s patričnejším prístupom k sérii a dokonalou filmárskou prácou. Prajem filmu obrovský finančný úspech, aby sme sa Lesného Ducha opäť raz dočkali na plátnach kín a čím menej na nejakom streame.

Manhattan (1979)

Woody Allen. Svojský, obdivovaný, zatracovaný ( to záleží od doby ). A predsa natočil snímok, ktorý síce nieje veľkoplošným obrazom jednej slávnej časti NY, ale v pohľadoch kamery, neskutočne ( na Woodyho ) štylizovaných viete, že za tými barákmi, mrakodrapmi a ostatnou betónovou džungľou, je presne ten život ktorý si od tohto megalomanského mesta predstavujete. Tu sa Allen ukazuje aj viac ako remeselný režisér, než len vynikajúci scenárista, každá scéna sa dá dať na obrázok a vyvesiť niekde do prozaicky štýlovej cafe-bar reštiky. Trpké, skutočné dielo.

Americký film (1999)

Filmársky ťažkotonážne zaťažený nadšenec a jeho niekoľkoročné natáčanie bizarného hororu. Samotný dokument, je podaný ako komédia s prvkami drámy, a to všetko v reálnom rozpoložení. Atmosféra amerických hillbillie komunít, je miestami nechcene vtipná, no pri tom všetkom mrazí, ak si predstavíte že zajtra je v ich očiach vlastne len možnosťou a nie reálnou skutočnosťou. V podstate ide viac o pohľad do spoločnosti nižšej americkej vrstvy, na pozadí vzniku samotného filmu.

Best Worst Movie (2009)

Dokument, ktorý ma dostal svojou, akousi rodinnou atmosférou. Aj takto sa dá spraviť resume jedného filmu. A to filmu, z pohľadu kultúrneho dopadu, legendárneho. Možno je to len USA záležitosť, ale výsledok je až neuveriteľný. Cult classic, ktorému nikto ( okrem režiséra ) neveril, v nekriticky a nekonfekčne spracovanom dokumente.

Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sinemasi (2015)

Turecká komerčná kinematografia minulého storočia, vyprodukovala tisíce filmov. Stovky ročne. A desiatky z nich sú kultovou záležitosťou divákov fajnšmekrov, priaznivcov zlých, či divných snímkov. Patrím medzi ne aj ja a preto ma tento dokument nechal krochkať blahom. Priblíži vám ako to všetko ( doslova ) na kolene vznikalo, ako filmovanie ovplyvňovala politická situácia v krajine a aké malé nároky existovali za kamerou, či následne v diváckej odozve.

Avatar: The Way of Water (2022)

Toto nieje z lojality k jednému z najvizionárskejších režisérov v histórii filmu, režisérovi ktorý nenatočil zlý film a väčšina jeho diel sú komerčné, či umelecké míľniky kinematografie. Toto hodnotenie je proste kvôli tomu, že toto je ( viac ako ) veľkolepý návrat na Pandoru, medzi starých známych ´´im blue da ba dee...´´ či nových, jemne tyrkysových jedincov. Rozpočet kvapká ( vyteká ) z plátna, akcia POHLCUJE a samotné 3D orgie vás ohromia, ako nič od...od AVATARA. James Cameron si tu popreťahoval ego a nastolil nový, trikový New World Order, pri ktorého sledovaní budú zvyšní tvorcovia opäť poplačkávať, že Kráľ sa vrátil. Vidieť v kine nutnosť, pretože takýto zážitok vám nedá ani sebelepšia vypeckovaná, hoc by aj 4000K TV a tobôž lacný stream.

A co dál... (1979)

Nominácie zaslúžené, moja divácka vďačnosť tým pádom primeraná. Skombinovať športovú drámu s coming-of-age komédiou, rozhodne nebolo ľahké. Iba ak by ste mali výborný scenár a skvelý režisér svojich skvelých hercov. A ak máte kameramana, ktorý vám z filmu urobí malý perlový náhrdelník z kompozične dokonalými zábermi, máte vyhrané.

Bad Black (2016)

Wakaliwood, home of the best of da best muvís. Pri tomto počine treba povypínať všetky senzory pre inteligenciu. Unášať sa nefalšovaným fanúšikovským nasadením, kde sa aj ( doslova ) hovno dá využiť v prospech kultovosti.

Komabrutální duel (1999)

Neuveriteľná kakofónia nezmyselných nápadov, brutálneho ( ale smiešne prevedeného ) gore a ambicióznych hereckých výkonov. Všetko pekne zamiešané v necelistvej hmote. Tu mal niekto za cieľ natočiť to najkrvavejšie, čo sa v európskych krajinách objavilo.

Ovládací panel
124. nej uživatel Slovensko