Halo - Aleria (2024) (epizoda)

No tá malá nádej, ktorú posledné scény poslednej epizódy dávali, že sa príbeh bude viac podobať originálu a začne zodpovedať svojmu názvu, bola zničená okolo 5. minúty, keď sa objaví oficiálne najotravnejšia postava tejto časti, ktorá má v rukách samopal s celými 50 kilogramami. Šéf moralizuje ako žiak 1. triedy základnej umeleckej školy no nie je to až tak príjemné. Množstvo ďalších absolútne nezáživných podzápletiek počas celej epizódy. Dávam 1 hviezdičku za: -- Brutalita v úvodnej scéne. To stvárnenie bolo presné -- scéna príchodu Arbitra do High Charity, -- z Kaia spravili Kurta Ambroseho. To bolo príjemné prekvapenie, prvé v dúfam, že viac.

Halo - Cíl (2024) (epizoda) odpad!

Nemôže byť ďalej od zdrojového materiálu. Viem, že je to "strieborná časová línia", nech už to znamená čokoľvek. Dúfal som, že tento seriál sa aspoň trafí do hlavných bodov príbehu. Bohužiaľ, zabili hlavnú postavu nesmierne nevýrazným spôsobom. Nemať túto postavu na poriadne predstavenie prsteňa na palube Piliera jesene je hriech. Pri tomto tempe pochybujem, že vôbec budú mať Pilier jesene. Toto bola posledná epizóda, ktorú budem pozerať. Veľa šťastia mojim kolegom fanúšikom Halo. Počkám si na ďalšie spracovanie tejto nadčasovej klasiky, ktoré bude oživené úctivým spôsobom. Absolútna hanba seriálu.

Halo - Meč (2024) (epizoda)

Povzdychnime si, nech všetci strávia veľa času postávaním a nič nerobením a s master chief wannabe neustále bez prilby, pretože to je to, čo všetci chcú vidieť. (Mimochodom nie je.) To je ako v prvej sezóne úprimne nechápem 8 alebo 10 ľudí dáva na to, alebo keď hovoria, že je to tak lepšie sorry, ja jednoducho nie. Tiež môže prosím prestať so zlým kamera pracuje nervózne trasúce a príliš rýchlo pohybujúce sa okolo je tak ťažké držať kameru v pokoji a v spôsobe, ako vidieť a vychutnať si akciu. Takisto prečo urobili z Cortany a.i. Škaredá aj v prvej sezóne aspoň vyzerala slušne. Jediná dobrá časť z toho bola naozaj posledná minúta možno epizódy.

Halo - Onyx (2024) (epizoda)

Ako človek, ktorý pozorne sleduje Halo od jeho vzniku, som videl, ako sa séria vyvíja, ale nič ma nepripravilo na genialitu 6. epizódy 2. série. Táto epizóda nie je len vrcholom seriálu, ale aj vrcholom sci-fi televízie ako celku. Epizóda majstrovsky vyvažuje intenzívne akčné sekvencie s hlboko osobnými príbehmi, čím uzemňuje epický rozsah vesmíru Halo v surových, ľudských emóciách. Vizuálne efekty sú ako vždy špičkové, ale spôsob, akým sú použité na umocnenie príbehu, a nie na jeho zatienenie, je skutočne pôsobivý. Každý záber je pastvou pre oči - od strašidelných krajiniek vzdialených planét až po precízne prepracované interiéry vesmírnych lodí a mimozemskej architektúry. Vývoj postáv sa dostáva do popredia, pričom každá hlavná postava čelí svojim démonom spôsobom, ktorý je prekvapivý a zároveň hlboko uspokojujúci. Herecké výkony sú fenomenálne vo všetkých smeroch, ale je to práve vyladené stvárnenie Master Chiefa, ktoré si kradne celú šou. Vďaka kombinácii jemnej mimiky a reči tela vidíme vrstvy zložitosti a zraniteľnosti, ktoré sme predtým nevideli, čo dodáva už tak ikonickej postave hĺbku. Scenár tejto epizódy nie je ničím iným ako brilantným. Dialógy sú ostré a zmysluplné, pričom každá replika slúži na posunutie príbehu dopredu alebo na prehĺbenie nášho pochopenia postáv. Samotný príbeh je majstrovskou triedou tempa, ktorá zručne prepletá viacero dejových nitiek až do vyvrcholenia, ktoré je napínavé a emocionálne nabité. Zvraty sú neočakávané, ale pôsobia zaslúžene, čo svedčí o starostlivom vymýšľaní zápletiek, ktoré sa do série vložilo. Azda najpôsobivejšie je, že epizóde sa darí rozširovať lore Halo spôsobom, ktorý uspokojí dlhoročných fanúšikov a zároveň zostane prístupný nováčikom. Je to krehká rovnováha, ktorú však epizóda dosahuje s istotou, pričom predstavuje nové prvky, ktoré pôsobia ako prirodzené rozšírenie zavedeného univerza. Na záver možno povedať, že 6. epizóda 2. série Halo je triumfom v každom zmysle slova. Je to epizóda, ktorá nielenže posúva hranice toho, čo sa dá dosiahnuť v televíznej sci-fi, ale robí to pri zachovaní srdca a duše, ktoré sú v tomto žánri príliš zriedkavé. Nie je to len epizóda na pozeranie, je to epizóda, ktorú treba zažiť. Ak ste "Halo" ešte nesledovali, teraz je ten správny čas začať.

Halo - Svatyně (2024) (epizoda) odpad!

Veľmi som to chcel vidieť. Veď je to Halo! Toto je bez problémov jeden z najhoršie natočených seriálov, aké som za poslednú dobu videl. Ak nemáte radi roztrasenú kameru, tento seriál rozhodne nie je pre vás. Je neuveriteľné, ako je možné, že máte takýto rozpočet a väčšina záberov vyzerá, akoby ich na ručnú kameru natočilo 12-ročné dieťa, ktoré práve vypilo dva Red Bully. Viackrát som sa pokúsil pozrieť si túto epizódu, ale vydržal som len 5 - 10 minút, kým sa mi z tej príšernej kamery začalo robiť zle a dvíhať sa mi žalúdok. Čakal som od toho naozaj oveľa viac. Ale tento seriál je pre mňa ťažká prehra.

Halo - Thermopyly (2024) (epizoda) odpad!

Siedmy diel Halo pôsobil ako opakovanie toho istého vzorca, čo viedlo k sklamaniu z toho, že séria sa mení skôr na rozťahanú telenovelu než na obľúbenú ságu Halo plnú akcie. Nedostatok inovácií a naliehanie na odsunutie ikonického brnenia a prilby Master Chiefa na vedľajšiu koľaj sťažujú udržanie pozornosti. Príbeh sa stal úmorným bojom o udržanie záujmu a absencia známych prvkov, ktoré si ceníme, sa ukazuje ako nudná. Je skľučujúce byť svedkom odklonu od základnej podstaty, ktorá robila Halo výnimočným, a neustály odklon od tohto základu je medvedia služba oddanej fanúšikovskej základni série.

Halo - Visegrad (2024) (epizoda) odpad!

Seriál určený hráčom sa zmenil na emocionálnu drámu. Táto epizóda sa začína, akoby tam bola akcia, ale nielenže tam nie je žiadna akcia, strieborný tím je pozastavený z akcie..... takže tu som sledoval zvyšných 45 minút s vedomím, že tam bude obmedzená akcia, ale veľa rozprávania... Úprimne, kto vedel, že master chief je tak psychicky poškodený - tento seriál len hodiny a hodiny ukazuje jeho psychickú nestabilitu. Chcem, aby zabíjal mimozemšťanov! Nie aby sa posudzovalo, či je alebo nie je spôsobilý na boj. Chcem, aby mal stále na hlave prilbu. Chcem, aby sa spojil s elitou a zabíjal záplavy!!! To je na nič!!!

Šógun - Andžin (2024) (epizoda)

Videl som hodnotenie 92, takže som naozaj očakával niečo špeciálne. Bol to úplne priemerný príbeh s toľkými nahodenými menami a postavami, že je veľmi ťažké sa do konca zorientovať, kto je kto. Jednoducho nechápem ten hype. Vidím, že veľa ľudí, ktorí čítali knihu alebo videli predlohu, dali dobré hodnotenie, možno pomôže, ak už poznáte príbeh. Pre mňa ako človeka, ktorý o tom nemal žiadne predchádzajúce informácie, to nebolo nič výnimočné, nič z udalostí zobrazených na plátne nebolo prekvapivé ani nijako zvláštne. Vizuálna stránka bola v poriadku, niekedy pri širokouhlých záberoch bolo CGI príliš očividné. Taktiež herecký výkon navigátora je zvláštny, nemohol som si nevšimnúť neprirodzený spôsob jeho rozprávania.

Šógun - Podvolen cizí pěsti (2024) (epizoda)

Táto epizóda síce neobsahovala žiadnu akciu, ale krásne vyrozprávala príbeh o tom, aké deštruktívne môžu byť slová, hodnoty a rozhovory. "Zlomené na päsť" ukazuje, aké následky majú pre človeka jeho činy, či už ide o takú banálnu vetu, akú v tejto epizóde povedal Omi svojmu strýkovi Yabushigemu a pri ktorej Omiho tŕpli topánky. Mohol by to byť aj taký čin, ako keď Blackthorne súťažil s Todom Hirokatsuom na súťaži v pití saké bez toho, aby si uvedomil dôsledky toho, čo sa môže stať, ak si dá príliš veľa. Môže to byť aj "vtip", keď Blackthorn povedal, že kto sa dotkne bažanta, "zomrie", pričom nevedel, že význam smrti je v Japonsku veľký. Nie je to žart a v rámci epizódy rýchlo zistí, aké vážne následky majú jeho činy a slová. Hiroyuki Sanada to vo svojej úlohe ľstivého Yoshiiho Toranagu opäť absolútne zabíja, ale kto si tento týždeň kradne šou, sú Anna Sawai a Shinnosuke Abe. Anna Sawaiová absolútne dokonale stvárňuje svoju úlohu, keď hrá ženu, ktorá je prakticky väzňom, ktorému chýba samostatnosť. Je väzňom svojich pomerov, ktoré podľa jej slov boli "nespravodlivosťou" z dávnych čias. Je tiež väzňom v zneužívajúcom vzťahu. Svojím hereckým výkonom to odrovnala, vďaka čomu je celá scéna pri stole oveľa intenzívnejšia a emotívnejšia. Shinnosuke Abe, ktorý hrá Buntaro, vyjadril toľko charakteru len z jeho mimiky a očí. Skutočne vás znepokojí vždy, keď je Buntaro (Toda Hirokatsu) na obrazovke, takmer akoby každé zlé slovo, každý zlý čin mohol spôsobiť trhlinu dostatočne veľkú na to, aby spôsobila zosuv pôdy. Keď už hovoríme o zosuvoch pôdy.

Šógun - Sluhové dvou mistrů (2024) (epizoda)

Pri sérii, ktorá sa hlási k "dobovému" štýlu, možno za dobovú považovať len 50 %. Najdôležitejšou súčasťou dobového seriálu/filmu je jazyk, musí byť verný originálu, len vtedy ho možno považovať za dobový. Ak sa v angličtine hovorí portugalsky a španielsky, prečo sa nehovorí aj japonsky? Ako sa ukázalo v seriáli Warrior s mandarínskou čínštinou Prečo "áno" v angličtine, keď sa vás opýtajú, či hovoríte po portugalsky? Nedáva to zmysel.... Portugalčina a španielčina v angličtine pôsobia ako nezhodný dabing, je to otravné... Ale uvedomte si, že seriál má stále dobrý príbeh a dobré postavy.