Všemocný (2011)

Typ filmu, na který vás naláká šikovně sestříhaný trailer, a po předvídatelném vývoji příběhu, ve vás zanechá takový nemastný neslaný pocit.

Any Human Heart (2010) (seriál)

Ze začátku poznáme střihy, vypravěče a jeho životní "verze". Od studentských let, kdy nevybitou sexualitu postupně nahradila spisovatelská dráha, první manželství a dítě, přes osudovou lásku a nejšťastnější období života, různé pověření a operace v době 2. sv. v., po trable středního věku až k problémům stáří jako je zdraví, živobytí, co s volným časem, a jak vidím život zpětně vůbec. Ze začátku mě Jim Broadbent strašně štval, neboť se v prostříhaných záběrech vždy buď mračil, plakal, prostě vzpomínal a úlohu hrál mladý představitel. Pak štafetu přebral M. MacFadyen, a přes krásné peripetie ji dotáhl daleko. Když tedy přišel čas pro Broadbenta, po nemocnici a v "nové" době mi stařík nějak nesedl (zápletka s mladými v hnutí a akce v Ženevě). Stáří na franc. venkově, odkud jsme vše pozorovali, vlastně bylo vyprávěno až v posmrtně vydaných denících, které si Logan vedl od útlého dospívání do smrti. BBC se prolétla 20. stoletím, opět tu máme Edwarda a Wallace Simpsnovou, tentokráte v nelichotivém světle, které si s gustem vedlejších rolí zahráli výškově stejní herci. MacFadyen trochu přečníval - výškově i výkonem, ale toť úloha hlavní postavy. Vynikla také překrásná Hayley Atwell. Dostupné na YT i bonus materiály o natáčení, které bylo rychlé, ale intenzivní.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

"dokument"=mega stopáží na nikdy nepřehrávaných páskách jednoho potrhlého frantíka, který se z filmu o street artu stal sám módní ikonou a rychloprodejcem zboží bez obsahu. Má to hype, na jedno shlédnutí stačí.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Loni jsem viděla fotku Pacina ze setu v bílé paruce, s černými slunečními brýlemi. Říkala jsem si "co to sakra..." Teprve po zkoumání co to bylo, jsem si letos Doktora Smrt nadělila, zrovna k narozeninám. Ano, vážné téma eutanasie, sice z pohledu jednoho muže, tedy převážně jednostranně, ale o tom asi biografické snímky jsou. Plus když se podíváte na bonusové materiály a rozhovory nejen s herci a štábem, ale mihne se tam i skutečný Jack Kevorkian, prostě tomu propadnete. A začnete o tématu přemýšlet. Pacino vám sice svůj názor na téma neřekne (otázka novináře po Zlatých Globech), ale stejně mu jeho Jacka veříte. Uzemní vás Bachem jako citací z Čarodějek. Neslyšela jsem český dabing, prý dobrý, ale originál je originál. Dvě hodiny kvalitně stráveného času.

Finanční krize (2010)

Jedna věc je posuzovat výklad čistě ekonomických věcí, druhá lidi, psychologii. Neznám Fergusona, ale už jen za to, že se do toho pustil, mu vysekávám poklonu. Je to sice detailní analýza americké anabáze putování ke krizi 2008, ale v globálním propojeném světě na 3 kliky krysou je odpovědný každý, hlavně za své chování a s-vědomí (má-li nějaké). Obyčejný člověk si ani nepředstaví ty cifry /trillions, wtf, digits/, ani peníze to nejsou, ani hodnoty, jen x-krát přebalené, nadhodnocené dluhy. Aneb k tomu prof. Keller - korporace si ponechaly zisky a riziko přehodily na chudou spodinu/ač jí je 90%, f-ck them, hlavně že my kluci v klubu vyvolených se máme sqvěle/. Funguje typové dělení lidí, na studia ekonomie už jde urč. typ, pokud je "academia" prolezlá, že nevidí střed zájmů, "vychovává" to přesně pro potřeby klientů, hned po škole naskočit s úchvatným resumé a entusiasmem do firmy, které prof. "konzultoval". Btw, pár "oblíbenců" v dokumentu je prostě nezapomenutelných, aneb "slušný" člověk /nevyhynul-li/, se, ač účasten či nikoli, alespoň snaží analyzovat, dopátrat podstaty, stavu, příčin, "zainteresovaný" bud asertivně řekne no comment, nebo mlčí, koktá, pošle vás někam...cokoli, ale body language okamžitě křičí, vidíte, že lže, narychlo vymýšlí,... Jak to říci a zůstat v rámci slušnosti--to se nedá..!!!! Vše je o lidech, každé odvětví lidské činnosti...nedávno zesnulý A. Lustig vzpomínal Sorokina: 90% lidí jsou normální pracující, z ruky do úst, 5% je vyjimečných, ať již iq, charakter, cokoli, a 5% je spodina, ať zlem, perverzí, dosaďte si, lidská chamtivost nezná mezí, ač bezvýznamné majetky z peněz, které jste si skutečně nevydělali... vše ve světě jsou služby, ale skutečné statky vytváří jen malé procento lidí, kteří ještě "pracují" v původním slova smyslu, zbytek sedí na zadku v kanclu, v ruce telefon a z pusy žvásty... Nebudu hodnotit Oscara. Jako detailní studie lze zobecněním nahlédnout lidské jednání v souč. světě přeindividualizované touhy "uspět", instantně zbohatnout, bez ohledů, bez skrupulí. Nedělejte si naději, že se to někdy změní. Daňoví poplatníci cvakají vše, páni se baví dál. Je mi špatně. Ale toť éra globálního divokého kapitalismu bez jakékoli síly ho usměrňovat...Na 1 US reprez. 5 lobbistů 8-) Lobbista, povolání budoucnosti...Ulobbujte se k smrti, ale kdo za vás bude vytvářet ty skutečné hodnoty, zbydou-li nějaké... To není jen o ekonomii, politice, lžích, zájmech, to je o smyslu. Každý hrabe jen pod/pro sebe, ale celek se veze do... Dobrou noc, těšilo nás, přístě si vezmem více... Bělohradský, s revizí jeho podpory transformace čsr/čr řekl: "Dali jsme těm idiotům/v pův. řec. význ. slova/ ekonomům moc velkou moc. Co je nám do nich. Víc by nás měla zajímat kvalita společnosti, nežitelnost měst, žp, atp...Howgh, aneb po tomto to chce něco na uklidnění...prodali jsme "balíček", věděli jsme že je na h..., a proto jsme si vsadili že krachne, na čemž jsme vydělali mnohonásobně víc než na balíčku samotném 8-)... ever heard of CSR, only b-llsh-t, they think and laugh straight in yr face... but the common people have to live in the world, y dont.. a je jedno jestli je to USA, český korupční rybník, či kdekoli jinde... Vyhlašme motto dneška: "Okraď dřív než budeš okraden!" ...ač do hrobu si to nevezme nikdo z vás...kdy se opice zvrhla v chamtivou, je tím nadána "od přírody", tedy odjakživa, nebo...? http://www.ct24.cz/textove-prepisy/osobnosti-na-ct24/118061-dnes-vladne-hyperburzoazie-rika-vaclav-belohradsky/ Nejde o korupci, ale o systém - funguje patologicky!

Fotři jsou lotři (2010)

...přichází studená fronta... * za toho de Nira dětská oslava je hodně crazy, snaží se vršit gagy, ale už to negunguje

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Zatím největší zklamání z celé filmové série. Ale ze slabé předlohy holt nevykřešete víc než průměrný frenchise. Běhání po lese a vatu do dvou dílů mašinérie na peníze cpát nemuseli!

Hezké vstávání (2010)

Něco mezi 3 až 4, nevím přesně. Svižné, neurazí, ač jedno podívání stačí. Harrisonovi stačí výraz, Diane a Rachel občas teatrální, ale dobře, Jeff a Wilson snad nejsou do počtu. Asi jde o pocit, který vám film zanechá. Hudba je další důležitý hráč. Celkově příjemné.

Jak vycvičit draka (2010)

Dostál pověsti předcházející dílo, šup sem s druhým dílem!