Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Horor
  • Drama
  • Akční
  • Sci-Fi
  • Krimi

Recenze (340)

plakát

Temný případ (2014) (seriál) 

Musím se přiznat, že tohle mě kurevsky dostalo. Je to asi jako byste smíchali dohromady atmosféru filmů SEVEN, 8MM a dejme tomu třeba seriálu HANNIBAL, přidali dávku pěkně zasmrádlého, nažloutlého odpadu z popelníku z nějakého levného pajzlu a chrstli to divákovi přímo do ksichtu. Opravdu si nevzpomínám, kdy naposledy jsem viděl tak depresivní záležitost. Pizzolatto spolu s Fukunagou stvořili zvláštní verzi mýtu Cthulhu (tohle přirovnání je hodně volné a jednoduché a zdaleka nevystihuje komplexnost děje), odehrávajícího se ve státě Louisiana. Poměrně velkou výtku jsem měl zpočátku k celému rozuzlení, kdy jsem stejně jako většina očekával rozsáhlé vysvětlení, ale pokud dává divák během všech osmi dílů pozor, je, myslím si, schopný poskládat většinu skládačky sám a zodpovědět velké procento otázek. Doufám, že to u nás brzy vyjde na Blu-Ray, protože na tohle se musím podívat ještě minimálně jednou a něco mi říká, že dojde i na vícero projekcí. Prostě bomba. Možná nejlepší série za poslední léta.

plakát

Varšavská bitva 1920 (2011) 

Proč jenom my nedokážeme natočit takový film? Myslím si, že námětů se v naší historii najde víc než dost a možná i režiséry na to máme, chce to jenom investovat nějaké peníze. Poláci se evidentně investic do podobných projektů nebojí a Jerzy Hoffman je prostě jistota. Ten chlap snad nedokáže natočit špatný historický flák. Bitva o Varšavu sice v mnohém připomíná ruské válečné velkofilmy, ale to mně osobně vůbec nevadí a nemám problém ani s vyobrazením Poláku jakožto zachránců světa před šířením bolševismu. Koneckonců kdo ví, jakým směrem by se ubírala historie, kdyby Poláci tu bitvu prosrali a tím pádem by v roce 1920 na hranicích s Německem vznikl stát pod přímým vlivem Lenina a jeho bolševické nákazy.

plakát

QB VII (1974) (seriál) 

Tom Gries ve spolupráci s Benem Gazzarou a Anthony Hopkinsem dokázal vytvořit vynikající historické drama, ve kterém polský doktor Adam Kelno (Hopkins) bojuje v soudním procesu o svou pověst s bývalým americkým leteckým esem a prominentním spisovatelem Abem Cadym (Gazzara), jenž viní Kelna ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl údajně dopustit během svého pobytu v koncentračním táboře Jadwiga (jde o fikci) za druhé světové války. Gries šel na celou věc od lesa. 390 minut mu dávalo dost času a nemusel nikam spěchat. Nejprve diváka detailně seznámí s oběma hlavními protagonisty tak, že kladnými hrdiny by mohli být klidně oba dva. Potom začne postupně jednotlivé pohledy na ně různě měnit a naleptávat. Vrcholem celého filmu je pak samotný soudní proces, který je vedený bez jakýchkoliv zábran s cílem vyhrát a rozdrtit druhou stranu a který mě osobně nenechal ani na chvíli vydechnout. Plný počet bodů dávám tomu, jak je celý film zpracovaný. Obsahově není bez chyb, některé věci mě až zvedaly ze židle (hlavně je až nechutně pro-sionistický, dále pak myšlenka kolektivní viny křesťanského světa za holokaust, atd.). Další problém mám se samotným vyzněním. Pokud ho akceptujeme, tak by bylo možné vést soudní procesy proti přeživším členům židovských Sonderkommand. Zkrátka Gries celou dobu bruslí na tenkém ledě, ale myslím si, že to zvládl.

plakát

Noc orla (1962) 

Tak tohle si dám líbit. Parádní atmosféra, skvělé herecké výkony a dobře napsaný scénář. Film mi dost připomínal THE NIGHT OF THE DEMON Jacquese Tourneura a řekl bych, že je i o něco lepší. Jsem zvědavý, na jaké poklady britské kinematografie ještě narazím, protože Britové duchařské a mysteriózní horrory prostě umí a ještě nikdy jsem neviděl, že by to skončilo nějakým průserem.

plakát

Valdemarův odkaz (2010) 

Mně pomalé tempo vůbec nevadilo a celý film mi přišel víc než hodný odkazu mistra Lovecrafta. Škoda, že se celý film neodehrává v 19. století, ale asi nemůžu chtít všechno. Nerad bych maloval čerta na zeď, ale vůbec bych nebyl překvapený, kdyby byl tento otvírák nakonec lepší než pokračování. Alespoň co se atmosféry týče. I když poslední záběr upoutávky na dvojku na konci filmu mě přiměl těšit se na LA HERENCIA VALDEMAR II: LA SOMBRA PROHIBIDA jako malé děcko.

plakát

Apoštol (2008) (seriál) 

Rusové to konečně dokázali!!! Vynikající seriál.

plakát

Vent d'est (1993) 

Jsem velice rád, že byl tento film natočen. Přináší totiž zcela odlišný úhel pohledu na konflikt mezi SSSR a Velkoněmeckou říší. Nešlo jenom o získávání životního prostoru, ale i o boj proti režimu a ideologii která má na svědomí desítky miliónů nevinných životů. Veliký dojem na mě udělal příběh vojáka, který přišel o celou svou rodinu a zachránil ho až postup Němců. Je proto daleko snazší pochopit, co tyto muže vedlo, aby bojovali proti svému vlastnímu národu. Absolutorium si u mě vysloužil Roberto Enrico za vynikající režii a Malcolm McDowell, který brilantně zahrál generála Smyslowoského. Ale ani ostatní herci nezaostávají, hlavně bych vyzdvihl velice silnou scénu, kdy generál Smyslowosky (stále oděn v uniformě Wehrmachtu) jedná před zrakem Lichtenštejnské vlády se zástupci SSSR plukovníkem Tchekem a kapitánem Barinkovovou, jež výborně ztvárnili Wojciech Pszoniak a Ludmila Mikaelová. VENT D'EST vřele doporučuji všem příznivcům válečných dramat.

plakát

Čtvrtý druh (2009) 

Mě to teda dostalo a je mi úplně jedno, jestli je na tom filmu pravdivých jenom pět procent.

plakát

Bílý sob (1952) 

Horrory, které jsou založeny na národním folklóru jsou automaticky katapultovány na přední příčky mého filmového pořadníku. Tentokrát jsem se setkal s folklórem finským, pocházejícím odněkud ze zasněžených severských plání. Celý film stojí na atmosféře, kterou režisér podporuje zdařilou hudbou, která je téměř všudypřítomná a místy mi to trochu připomínalo němý film. Není se co divit, obyvatelé severských pustin mezi sebou žádné dlouhé řeči nevedou. Pokud by někoho na první pohled zarazila kratší stopáž, tak ho můžu uklidnit : 70 minut je akorát. Děj vypráví o mladé ženě, která chce trochu oživit svůj milostný život. Rozhodne se proto pomoci si kouzlem. Naneštěstí pro ni a pro její okolí má kouzlo jeden nepříjemný vedlejší účinek...

plakát

Sám proti bohům (1972) 

Skvělé historické drama, vybavené fantastickou hudbou. Z některých scén, jako třeba když Herkus Mantas navštíví Alepsise ve svatyni v posvátném lese, až mrazí v zádech. Film se stal v Litvě po uvedení jedním z nejlíp přijatých filmů, protože Litevci, nacházející se v té době pod Sovětskou nadvládou, se lehce mohli identifikovat s Prusy bojujícími proti Řádu teutonických rytířu.