Bathory (2008)

Vizuálne je to Jakubisko, ale inak to už je nuda. Dej má síce len cez 2 hodiny, ale mal som pocit, že má cez 3. Niektoré postavy mi prišli úplne zbytočné, príbeh je tak neobjektívny, že nedáva priestor pre žiadnu inú možnost. Jakubisko sa proste rozhodol, tak to tak bude, a inak to byť nemohlo. Dej je dlhý a nezáživný, postavy nevýrazné, a nezachráni to ani typickými ťahmi. 2/10

Avatar (2009)

Keby sa James Cameron sústredil na dej s takou mierou, ako na technickú stránku "toto bude prelom v kinematografii", tak by z toho vzniklo niečo originálne. Modrý mimozemšťania sú pekný, krajina pekná, ale ostatné je až príliš alibistické (neskúsim nič nové, spravím to, čo osloví každého a nebudem riskovať). Ak sa zaujímate aj o inústránku ako "3D filmový hyper-mega-zážitok", pozrite si napr. Priceznu Mononoke. Dobré komentáre: numi

Ať vejde ten pravý (2008)

Detský romantický horor... úžasne originálne, napriek tomu, že vampíri je téma v poslednej dobe používane častejšie než ponožky. Pri niektorých scénach skutočne behal mráz po chrbte, žiadne akčné scény, žiadne srdcervúce kecy o tom čo by vampíri nemali či mali robiť... film sa vidal vlastnou cestou bez toho, aby podcenil diváka. Detskí herci to zvládli na výbornú, a ten záver... ten by mohli púštať študentom filmových škôl, fantastické.

Arsy-Versy (2009) (studentský film)

Tažko sa mi hodnotí film, keď Luboša poznám, a v dedinke sám žijem... ale jednoznačne je to veľmi dobre natočený dokument, o netradičnosti a o nepochopení. Nádherné zábery, jemný humor, pompézna hudba (ktorá napriek tomu, že je otrepaná, sem zapadá) tvoria krásny dokument o jednom bežnom-nebežnom človekovi a jeho matke. Miro, držím ti palce a nech sa darí naďalej...

Americká krása (1999)

Film som dlho nechcel vidieť, pretože mi niekto nahovoril, že to je len erotický film o starom chlapovi. Keď som sa však film po dlhšom čase nakoniec rozhodol kuknúť, ostal som prekvapený, čo za kokotiny mi to navyprával. Film o svetonázore, pripomínajúci trocha úvodnú pol hodinku Klubu bitkárov, ktorý však túto stránku rieši podľa seba a originálne. Film je netradičný svojou atmosférou, kde vnímajúc americký svet zistíme, že nie je až taký dokonalí a farebný. Postavy sú prepracované do posledných detailov, každá je presne stanovená a nie je to len akási figurka prednášajúca reči o tom prečo sme vlastne tu a aký to má zmysel... na postavách námzáleží, majú názor, ktorí hodnotíme a riešime. Záver do filmu zapadá, a aj keď ho celú dobu očakávame, prekvapí nás na plnej čiare. 9/10

Amélie z Montmartru (2001)

Zeleno-červeno-žltý film, ktorý chytí za srdce každého. Je nádherné sledovať, ako sa Jeunet pohráva s každučkým detailom, ktorý sprvu nemusí zabadať, ale pri konci zistíte, že je to všetko nádherne spojené. Herecké výkony tu sú dokonalé... dokonca aj ten chlapec, ktorý osloví Kassovtiza na promenáde, to povie z ľahkosťou, že by si zaslúžil herecké ocenenie. Podpríbehy, ktoré sú vo filme, sú nádherné a vtipné, zmysluplné symbolizujúce útek od stereotypu a branie života z tej najzauímavejšej stránky: Trpaslík cestujúci po svete, príbeh o tajomnoj čoveku na fotografiách, romanca predavačky v butike a suchého burana, predavač zo zeleninou... dokonca aj navonok úplne odveci scény tam zapadajú (keď Debbouze prinesie nákup, z ktorého postupne odkrýva obaly, aby sme zistili, že nakúpil niečo úplne iné). V príbehu sa môže nájsť každý, veď kto nechcel aspoň raz, len tak bezdôvodne si spestriť život detinskosťou? Príbeh o Amélii je vlastne príbeh o žene, ktorá síce dozrela po fyzickej stránke, ale psychika sa stále vracá do jej deckých čias, keď z rodinných problémov utekala vďaka fantázii. Keď stretne svoju "lásku", rozhodne sa ho získať... kde však iný by ho oslovili a doslova zbalili, ona použije tú najmenej tradičnú formu, tak pripomínajúcu detské papieriky, na ktorých bolo napísané "od tajného ctiteľa". Film je doplnený pekných zafarbením, a geniálnou hudbou od Yanna Tiersana, ktorá tu ostane ešte dlho po filme. Ozaj... koľko ľudí teraz asi prežíva orgazmus? 10/10

Alenka v říši divů (2010)

Problém bol, že som od filmu moc očakával... 3D som si moc neužil, naopak som bol nasratý, že som kvôli tomu počul slovenský horzný dabing, najmä pri Deppovi. Wasikowsa nezahrala zle, bohužial nebolo moc v čom, príbeh bol príliš rozliaty, rozporcovaný, a okrem krásnej vizuálnej stránky neponúkol vlastne dokopy nič. Posledný súboj s drakom ma akurát nudil, a nebiť Deppa, princeznej Hathawayejovej a Carterovej s veľkou hlavou, nemal by som dôvod film pozerať. Príliš plitké, 4/10

Akumulátor 1 (1994)

Prečo akumulátor 1? Neviem o tom, že by bola dvojka :-/ ... každopádne veľmi veľmi originálne téma z dielne Svěrákovcov, a u mňa jednoznačne najlepší film od neho. Vtip je nad vecou, niekedy až cimrmanovský, Formanovci aj Brychtová sa ujali role s citom a presvedčivo (Svěrák ako vždy famózny). Scénky ako z akčného filmu, keď skáče a vypína televízori ovládačmi, indián s titulkami či trik zo žiarovkou sú nezabudnuteľné okamihy. Filmu nemám ani čo vytknúť, jednoducho 10/10

Ajťáci (2006) (seriál)

Nie tak dokonalé, ako Blackbooks (zostava mrzutý chlap - trtko - kariéristická žena je podobnosť dosť nenáhodná ;-)) ale tiež úžasný originálny britský humor z prostredia IT (v ktorom je inšpirácie na zapeklité a šialené situácie až až). Niektoré úseky sú tak dokonalé vyspádované, že si ich môžem pozrieť desať krát a stále sa na nich budem smiať. Škoda že seriál troška klesá čím novšia séria, ale stále je to úžasná komédia s hereckými výkonmi nad úroveň. 9/10

A.I. Umělá inteligence (2001)

Zaujímavé sci-fi, ktoré vyniká porpi tých akčných lietačkách lodí vo vesmíre... natočené typickým Spielbergovím rukopisom, so zlatučkím Joel Osmentom, kde sa mierne dotýka morálnych problémov a vízie nie najštastnejšej budúcnosti. Chyby som nepostrehol. Prečo teda za 3? Pretože Spilbierg má umenie niekedy DODRBAŤ dobrý film... po tom, ako sa Osment ocitne na dne mora a prosí modrú vílu aby ho premenila v chlapčeka, sa mohol namiesto nelogického najnepochopiteľnejšieho happy-endu postaviť pred obrazovky Spielberg a povedať: "Zdravím divákov. Upozorňujem vás, že následujúce zábery sú tak presladené, že by ste mohli dostať cukrovku. Preto tí z vás, ktorí si chcú z tohto filmu odniesť niečo iné ako mimozemšťanov konajúci z nejakého dôvodu, postavte sa a odídte..." Mínus 2* za jeden z najhorších koncov vôbec...