Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Deepwater Horizon mne velice překvapil po všech stránkách a stal se okamžitě jedním z nejlepších katastrofických filmů, který jsem kdy viděl. Věnoval dost času na to, aby divákovi přirostly k srdci minimálně postavy Marka Wahlberga (dobrá úvodní scéna s rodinou) a Kurta Russella, a již od začátku stále připomínal blížící se katastrofu. Tvůrci se zřejmě hodně soustředili na to, aby snímek působil co nejautentičtěji, ať už ve spojitosti se skutečnými událostmi, nebo jen na pohled. Vysoký rozpočet se na dechberoucím vizuálu podepsal velmi výrazně, ovšem pochopitelně skutečný zážitek nemohl zařídit jen on. Tohle bohužel většina Hollywoodských blockbusterů, ať už normálních, nebo katastrofických, odmítá připustit. Deepwater Horizon s tím naštěstí počítal a přesně proto se dá označit za kvalitní snímek.

Anthropoid (2016)

První, co mě napadá, když se mě někdo zeptá na dojmy z dvakrát shlédnutého Anthropoidu, je "skvěle natočený". Zejména obě dvě klíčové scény, s atentátem a kostelem, se skutečně povedly, a to je to hlavní, co by měl divák chtít od filmu o operaci Anthropoid. Skvělé herecké výkony trochu drhly na výslovnosti českých jmen, český "přízvuk" mi ani tolik nevadil. Film automaticky získává body za to, že zvučná jména americké kinematografie hrají české postavy, natož pak válečné hrdiny. Velké množství českých herců také není na škodu, zvlášť když všichni hrají velice obstojně (v čele s Alenou Mihulovou, jejíž výkon je velice působivý). První půlhodina je však poměrně slabá, film opravdu začíná s finálními přípravami na Heydrichův atentát, odkud startuje skutečné napětí a skutečně hutná atmosféra, která už do závěrečných titulek diváka nepustí, naopak ho odzhora dolů napustí. Z dané látky je vyždímáno téměř maximum.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Koncentrované drama, které chytře pracuje s flashbacky a skutečnou havárii umisťuje přesně na tu část filmu, kde jsem doufal, že bude a kde je nejlepší, aby byla. Významnou jednotkou kvality je krátká stopáž, která nepouští dovnitř hluchá místa či oblíbený hollywoodský patos, ba dokonce ani klišé. Trikově a obsahově téměř dokonalé, samotné nouzové přistání i následná evakuace cestujících se zarývá pod kůži a díky Hanksovi, hrajícímu svůj standard dobráckého hlavního hrdiny a překvapivému držení se skutečné události se pak snímek stává prakticky hmatatelným. Po dlouhé době vynikající film, kterému můžu dát suverénních pět.

Hra o trůny - Zima se blíží (2011) (epizoda)

Po shlédnutí všech epizod seriálu a následnému návratu k prvnímu dílu (který jsem viděl už asi potřetí), se mi zdá Zima se Blíží celkem průměrný díl GoT. Ovšem když mi byl seriál mnohokrát doporučován, a já se rozhodl vyzkoušet první díl, zoufale mně nezaujal a já se k němu vracel až po nějaké době, kdy jsem náhodou viděl jeden díl ze třetí série a rozhodl se, že to doženu. Pilot nahazuje fajnovou středověkou atmosféru, která by byla málem věrohodná (nebýt fantaskních prvků jako White Walkers), jenže byť jsou Starkové hlavními protagonisty, sever sám celý díl neutáhne a je to znát. Cítil jsem se, jako bych sledoval seriál z prostředí Skyrimu, pokud vynecháme dějové vložky od Daenerys. Díl zaujme, ale člověk nepokračuje dál kvůli tomu, že ho k tomu díl navnadil, ale jednoduše proto, protože chce ten nášup, o němž všichni tak mluvili a ten první díl pochopitelně příliš neposkytuje.

Hra o trůny - Vrata (2016) (epizoda)

Díl sám o sobě celkem normální nadprůměr, královolba z Ostrovů byla dobrá scéna a líbí se mi Euronův herec, konečně parchant, kterej je trochu drsnej a ne slizkej jako Joffrey nebo Ramsey. Varysova konfrontace s Melisandrou č. 2 se mi líbila, snad poprvé Varys nedokázal někoho slovně přebít a když i on si uvědomuje, do jakých sraček se dostal, tak to teprve začíná být zajímavý. U Daenerys se tentokrát tvůrci moc nezachytili, což je vždycky jen dobře, protože její linka je fakt šíleně nudná. Až v tomto díle byla konečně za sérii trochu zajímavá a emotivní. Aryina linka, druhá nejblbější, zřejmě také konečně někam směruje a začíná být zajímavá. Bran a poslední díl s Havranem tomuto dílu však dodalo pořádné akční a emotivní grády, za celou sérii také nevídané. Ovšem co mě neskutečně ranilo jako nikdy nic předtím, byla Hodorova oběť. Jediná nevinná postava, snad nejkladnější v celém seriálu, která dostane tu nejhrdinštější a zároveň strašlivou smrt a tak srdceryvný příběh. Chodci a jejich Army of the Dead se zjevili totálně z ničeho nic a za všechno může Branova blbost - no co, nějak to udělat museli. Když mě něco tak vnitřně zraní, tak se tomu dá říkat kvalitní materiál. PS: Po celý seriál jsem Hodora tak trochu podvědomě považoval za nezabitelného, protože jsem si vsugeroval, že neumře dřív, než se prozradí význam jeho jména. Uklidňoval jsem se i když držel dveře a ty se lámaly. Jenže když mi došla spojitost s Hold the Door a Hodor, najednou mi všechno došlo a když mi o vteřinu později došlo, že na tomto místě Hodorův příběh končí, dostal jsem dělo neviditelnou baseballkou right in dem feelz.

Hra o trůny - Domů (2016) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod celého seriálu, která nakopla šestou sérii hodně vysoko. V Jonovo oživení jsem doufal a potěšilo mně, že přišlo už takhle rychle a vůbec mi nevadilo, že to bylo tak trochu očividné, že se to stane. Aspoň to dlouho neprotahovali a nechali místo taky jiným. Trochu mě mrzelo, že nedojde k bitvě s Noční hlídkou, ale myslím, že k ní dojde stejně. Tvůrcům konečně došlo, že Balon Greyjoy má být pod kytkama (nebo spíš pod vodou) už dávno, tak nám jen honem připomněli, že existuje a poté ho odstranili. Jestli Theon opravdu od Sansy odjede, tak bude hodně rychle po smrti a rod ze Železných ostrovů se propadne do sraček. Tyrionova momentka s draky byla poměrně nudná, protože všichni věděli, že se mu nic nestane. Aryina část je snad ještě nudnější než Daenerysina, kterou tentokrát pro jistotu vynechali (možná proto byla epizoda tak dobrá). Za zmínku pak ještě stojí i Bran, který se konečně zase objevil a flashback s Lyannou odhalil největší plot twist všech dob --- Hodorovo pravé jméno a schopnost mluvit!! Nebýt tohoto detailu, tak by ale jeho chvilka slávy nebyla tak zajímavá. Nejvyšší Vrabčák už překáží příliš a měli by ho do konce série odstranit. Celkově by se ale tato epizoda skutečně vešla minimálně do top 10 ze všech ostatních epizod. 90%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Film určený převážně pro komiksové fanoušky. Protože neznalec komiksové předlohy či snad "tak jo, půjdu s tebou na toho Suprmena" přítelkyně, jíž na film dotáhl natěšený boyfnerd, jen proto, aby se koukla na to jeho vypracované tělo v tom bude většinou vidět přeplácanou slátaninu. Proč? Protože se pořád do někoho, nebo něčeho mlátí. Všechno vybuchuje. Všichni dostanou na držku. Všechno bouchne. A když zrovna nikdo nepříchází o zuby, tak se nudně kecá ohledně soudu a nebo ohledně ... něčeho tak nezajímavého, že už jsem to zapomněl. --- KLADY: Ben Affleck jako Batman. Přestože Bale nastavil laťku hodně vysoko, Affleck se minimálně vyrovnal. Většina Batmanových pasáží byla zajímavá a zábavná, narozdíl od jeho nepřítele. Dále Jesse Eisenberg. Poměrně oživoval film a jeho ztvárnění Lexe Luthora bylo dost otravné, což ale podle mně bylo dobře. Hans Zimmer + Junkie XL. Jejich hudební doprovod dodal filmu ty hlavní grády a akční scény vykopl ještě o něco výš, než by byly bez něj. Speciální zmínku věnuji tenkému zvuku houslí, jenž několikrát zazněl u Lexe Luthora, aby podtrhl jeho šílenost. Dále Jeremy Irons. Jako sarkastický, zatrpklý Alfred celkem potěšil. Zbytek Justice League. Gal Gadot byla jako Wonder Woman dobrá, těším se na její samostatný film. Camea ostatních byly celkem zajímavé, i když musím uznat, že mi trochu chyběla jednoduchá pětivteřinová potitulková scéna, kde by se mihl Joker, ale to si počkáme až na Justice League. Celý úvod byl výborný, vyzvedl bych skvělé provedení známé situace se smrtí Waynových a crossover s Mužem z Oceli byl taky proveden dobře. Kdybych pokračoval v drobných kladech, byl by ten komentář ještě delší, než stejně bude. Ještě souboj se Supermanem, z toho mám trochu smíšené pocity. Na to, jakou dobu si k němu stavěli skokánek, tak pak slabě doskočili. Několikaminutová řezačka, po chvíli už celkem jednotvárná. ---ZÁPORY: Superman, když nebyl v akci. Lois Lane celkově. Každá jejich pasáž film strašně zpomalovala a znudila. Superman mi vždycky přišel nudný, proto jsem si z donucení před BvS přehrál aspoň Muže z Oceli, aby mi neunikla žádná návaznost. Naprosto každá scéna s nejklišoidnější postavou ever seen, tedy s postavou Amy Adams, mě čím dál, tím víc vytáčela. Nemám nic proti závěru s Doomsdayem, ten souboj měl docela fajn choreografii a dal se sledovat, a ukončili ho minutu potom, co už se mi trochu začal zajídat, což je dobře. --VERDIKT: Film se mi celkově moc líbil, i když se mi ho Superman se svou partnerkou snažili co nejvíc znechutit. Příliš keců o soudu, které nikoho nezajímají přebila dost povedená akce a hlavně hudba dvou pánů skladatelů, kteří vytvořili perfektně ladící soundtrack k obrazu. Svůj účel jako předehru před Justice League a spinoffy jejich členů to splnilo na výbornou. Pro mě jedna z nejlepších komiksovek. ---ZAJÍMAVOST: Připadal jsem si trochu blbě, když jsem se na začátku při vraždě Bruceových rodičů celkem rozesmál. Jakožto fanouška TWD mě totiž zaujali jejich herci. Nejenže Marthu Wayne hrála Lauren Cohan, čili Maggie Greene. Ale jako Thomase Waynea tu máme Jeffreyho Deana Morgana. Čili Negana.

Monstrum (2008)

Právě jsem se trapně nechal obalamutit tím, že jsem se na polovinu filmu díval jako na Cloverfield. Kino Barrandov vysílá Monstrum (stejný název jako český Cloverfield) a dokonce ze stejného roku. Chvíli jsem věřil tomu, že Tokio je jen pasáž a pak se to střihne na New York, ale to by Barrandov musel někdy koupit práva na kvalitní film, což nikdy neudělal. Není to zas tak hrozné, spíš neskutečně zbytečné a nudné. Teda ta první polovina. Druhou nehodlám sledovat.

Zoolander (2001)

Neskutečná hovadina, s tak silnou nadsázkou, že to bolí. Absurdní až na půdu a myslím, že vidět to s českým dabingem by to zabilo. Docela bych se kouknul na dvojku, nebylo to špatný.

Spotlight (2015)

Až druhé shlédnutí ukázalo, jak kvalitní film to vlastně je. Výborná skupina bezchybných herců a přestože to bylo "hnusné" drama, z Ruffala by měl jeden snad i "feel good" pocit. Protože sledovat ho hrát Mika Rezendeze je lepší než jakákoli reklama na práci v kanceláři. Přesto bych ale na nejlepší film viděl Revenant.