Drága Elza! (2014)

Poměrně slušný maďarský snímek. Maďarský voják bojující na straně Němců se dostává do zajetí Rusů, kde poznává druhou stranu, zejména komisaře NKVD a jeho metody. Po celou dobu jeho cesty ho provází temný přízrak starého muže s nímž neustále vnitřně bojuje. Vcelku obstojně natočené akční scény.

Kremeň. Osvobožděnije (2013) (seriál)

Tak tohle je opravdu borec, kterému konkuruje snad jen Rambo. Sám vystříli tak 100 maníků a sám je bez škrábance. Nutno ale uznat, že jako akčňák to má spád a Rusové se tady úplně v pohodě vyrovnají Hollywoodu. Viděno v originále s anglickými titulky. Pro mě výborný mix, co člověk nechytí v řeči tak si dočte.

Vánoční příběh (2022)

Scénáristicky asi překombinován počet všech náhodných setkání a propojení děje, ale díky tomu to mělo spád a tempo a bavilo to. Kaiser a Lábus si zase zanotovali, Roden v netradiční ale skvělé figuře. Jen ten konec se proměnil na až moc velkou romantickou seanci.

Princ Mamánek (2022)

Víc než jako pohádka to vypadá, že někdo objevil další Erbenovu baladu. Malým dětem bych to určitě nepouštěl, ale film to zase tak špatný není. Vetchý a Javorský drží celý projekt po celou dobu nad vodou.

Rudý přízrak (2020)

Tak sem se přesně hodí rčení "zima jak v ruským filmu". Nádherná ruská zima je ale pro obě bojující strany nepřítelem. Skupinka Rusů se pouští do akce záchrany jejich těhotné spolubojovnice a do akce se přidává postrach Němců v okolí, "rudý přízrak". Film má atmosféru, napětí a kvalitně natočené válečné scény.

Neznámý voják (2017)

Velmi slušně natočený pohled na válečný konflikt mezi Ruskem a Finskem. Nejen bojové scény, detaily akcí, ale také nádherná příroda, jsou velkou předností filmu. Dnes ne moc bohatá, ale nádherná oblast Karélie, nemá jednoduchou minulost. Film je finským pohledem na zpětné dobývání svého území i konečný ústup zpět. Ač je hlavní hrdina tak trochu Supermanem, stejně mu člověk drží palce, snad kvůli jeho rodině. Ostatní hlavní hrdinové takové štěstí jako on nemají.

My Honor Was Loyalty (2015)

Snímek je zajímavý možná obsahově, i když pohled na válku očima "obyčejných" vojáků, už má mnohem lepší a více vypovídající dílka. Filmařsky je vidět dost amatérských věcí, ale dnes je to zejména o rozpočtu a zvláště u válečného filmu. Snahu autorů ale oceňuji.

Brankář bydlí v naší ulici (1957)

Vìce je to asi výchovný film než sportovní, ale doba si žádala své a ta socialistická morálka měla něco do sebe. Nejprve povinnost pak zábava. Výborný O. Korbelář a úsměvný pohled na mladého Pucholta. Ve své době určitě chytlavý dětský snímek.

Teror na kolech (1987)

Jako milovník knížek Svena Hassela jsem nemohl tento snímek vynechat. Co se autorům povedlo je směsice válečných hrůz a drsného humoru, které provázejí všechny knihy Hassela a které neodmyslitelně patří k trestnému praporu s partou Drobečka, Porty, Legionáře, Gregora, Barcelony, Svena a dalších. Nejedná se tedy o válečný velkofilm, ale ukázku války z denního pohledu obyčejných vojáků. Jelikož je kniha "Kola hrůzy" sestavou více nezávislých povídek, měli zde autoři možnost vybrat si jen něco. Proto porovnávání knihy a filmu je nemožné, ale film obsahuje asi to co měl divákům sdělit.

Jdi a dívej se (1985)

Ošklivé a těžké období, které by prožít nikdo z nás nechtěl. Z dítěte po starou lidskou trosku během velmi krátké doby. Perfektně natočeno a herecky ztvárněno, ale film je alespoň pro mě více depresivní než napínavý. Osobně dávám přednost více akci a méně protahování děje. Ale každého zaujme něco jiného.