Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
    • 9.10.2018  12:10

Našťastie si Jack berie to dobré z Trieroveho posledného experimentu: zaujímavého antihrdinu, ktorý ukája svoje potreby za hranice vkusu, epizodické rozprávanie prezentované cez rozhovor dvoch postáv, ich filozofovanie pomocou rôznych metafor s pomocou fun factov o fungovaní sveta, prírody či, tu prítomnej, architektúry, šokujúce sekvencie či svoju dogmatickú kameru. A našťastie si odpustil aj to, čo ublížilo Nymfomanke, a to "ambiciózne" rozdelenie na dva filmy, ktoré bolo zbytočné. Na poli 155 minúr, piatich incidentov a epilógu, rozohráva presne tú dostatočnú hru pre angažovanie diváka v príbehu. A teraz fakt netuším, že či si Trier po nechcene vtipnej a absurdnej nymfe 2 uvedomil, že sa ľudia na jeho filmoch v kinách môžu aj smiať, no Jack je totálne absúrdna komédia, ktorá búra mytos sériového vraha, využitím presne tých charakterových prvkov, ktoré očakávate (ocd, tomu vyhovujúca práca, už chýbali iba striktní rodičia) a zároveň situáciami, kedy je Jack prezentovaný ako totálny mamlas, ktorému pomôže len zásah božej sily. Dillonovi som veril následne aj celý ten prechod od nuly po Jacka po šesťdesiatich vraždách. To celé samozrejme ramuje presah o treste a vykúpení, ktorý je jasný od prvých sekúnd rozhovoru spomínaných dvoch postáv. Na to bohužiaľ nadväzuje koniec a príde aj na vizuálnu metaforickú masturbáciu so spomaľovačkami, nad ktorou som už len prevrátil oči. Ale všetko pred tým je hrozná trierovská haluz, pri ktorej sa suverénne smialo celé kino, včetne mňa.

• 27.9.2018  14:51
    Maniac (TV seriál) (2018)

S prehľadom jedna z najzábavnejších a najoriginálnejších minisérii tohoto roku. Cary zvláda každú jednú výborne natočenú polohu, či už je to buranský heist, krvavá rodinná dráma o hodnotách alebo prestrelka v NATO a to celé držia pokope ústrední dvaja hrdinovia, ktorí sú sympaťáci a majú naozajstne hmatateľné osobné problémy. Podobná jazda zmätenou mysľou je vždy vítaná.

• 20.9.2018  14:22
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Suverénny nátlak. A nie len posledné dve epizódy, kedy to skočí z nuly na sto behom pár momentov. Od prvej až po poslednú epizódu je to dokonalá dusná dráma, ktorej kraľujú Adams a Clarkson a ich vzťah/ psychologický duel. Zapadákov Wind Gap využité nielen mnohými postavami, ale aj všetkými jazdami v aute, prechádzkami v lese, po luxusnej haciende Adory, po miestach činu. Atmosféra výborná, melancholická, no drsná zároveň. Čo do formálnej stránky je na Sharp Objects taktiež radosť pozerať. Neexistujúci soundtrack, pozostávajúci len s diegetickej hudby dobre zvolený. Vallée sa vyhral s každým záberom, priestorom a so samotným rozprávaním a využívaním krátkych flashbackov, na ktoré neustále seriál prestriháva a vytvára asociácie a dotvára mystérium udalostí. Finále dáva úplný zmysel, vzhľadom na budovanie deja. Potitulková scéna umlčí nejedného diváka na dlhé chvíle. Flynn, HBO a spol. predviedli opäť jeden z najlepších audiovizuálnych zážitkov roku.

• 10.9.2018  17:45
    Arrested Development (TV seriál) (2003)

Krsný otec komediálny seriálov nového milénia, ktoré pravdepodobne právom ostáva v tuzemsku nespoznaný. Totižto sledovať všetken ten perfektne načasovaný humor, tie skvostné running jokes a všetky tie neuveriteľné a skvelo obsadené postavy inak, než v originále, je hriech. Škoda, že to v tom najlepšom sekli a tretia séria bola na hodne dlhú dobu posledná. Comeback od Netflixu (4. Séria, 15 dielov) totižto, aj napriek angažovanosti všetkých postáv a par skvelým momentom, pôsobí neucelene. Následný 22 dielny remix, v ktorom strihači predviedli neuveriteľný kus roboty, dáva väčší zmysel, viacej zabaví a upúta, no podobný výsledok mohol byť hneď. Ale bol som vďačný za každý moment s touto bandou, akokoľvek nezábavné niektoré epizódy dokázali byť (Michael so synom, Lindasay).

• 4.9.2018  18:09

Nenápadná nezávislačina, kde si hlavná postava píše do googlu ako naplánovať lúpež a divák vytuší, že to nie sú žiadny Dannyho parťáci a že sa chlapcom nepodarí ani žiadna veľká vlaková lúpež. A napriek tomu a možno aj práve pre to je to výborný film, ktorý mixuje naratívny filmový postup s dokumentovaním spovede účastníkov, vďaka čomu využíva nespoľahlivých rozprávačov ku svojím trikom a zamotáva príbeh mladých a k neúspechu odkázaných delikventov a z prostej zápletky vytvára zábavnú jazdu. Naviac v hlavných úlohách prezentuje silu dvoch mladých hereckých talentov, Petersa a Keoghana, čo je veľké plus.

• 2.9.2018  16:27
    Upgrade (2018)

Chutne krvavá, pulzúcou atmosférou nasiaknutá a takmer Dickovsky pojatá lekcia o nebezpečí umelej inteligencie. Propagáciou tichý, no o to učelnejší cyberpunkový príspevok som od Whanella nečakal.

• 27.8.2018  14:26
    Who Is America? (TV seriál) (2018)

To, aká neopakovateľná rana to je pre všetkých zainteresovaných a pre divákov, dokazuje aj fakt, že je táto unikátna hra rozohraná (bohužiaľ) len na poli siedmich epizód. Cohen úspešne prinútil politikov a radikálov báť sa otvoriť ústa pred kamerou a stačilo mu k tomu pár prostetických nosov, penisov a bachorov a najmä jeho geniálna schopnosť udržať tie šialené charaktery za každú cenu.

• 15.8.2018  09:09

McQuarrieho bodka (?) za "temnobondovskou" renesanciou Ethana Hunta. Od prvého po posledný atómový hríb (brilantná vizuálna hračka, skoro ma prekotilo zo sedačky) nervy drásajúca, beznádejou presiaknutá, perfektne natočená a napísaná thrillerová jazda s vrcholovými akčnými sekvenciami, dynamickou strihovou skladbou a choreografiou.

• 17.7.2018  18:52
    Terminal (2018)

Pointou neprekvapivý thriller, štylizáciou nemastný neonoir, dejovo nudný revenge story. Ďakujem dvakrát aspoň za Margot a jej démonické úsmevy.

• 29.6.2018  14:32
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Intenztívna miniséria, ktorej bez akéhokoľvek argumentu a právom kraľuje Ben vo svojej najlepšej roli zatiaľ (sorry, Sherlock). Prvá epizóda je dvojsečná zbraň. Tá preštylizovaná jazda navnadí diváka na niečo, čo sa naozaj ďalšie epizódy neopakuje a niekoho môže tá náhla zmena tempa a rozprávania odradiť. Kto však vytrvá, pochopí, že úlohou prvej epizódy nie je zabaviť, ale vyvolať otázky, ktorých nepríjemné odpovede rezonujú nielen v Patrickovej minulosti, ale aj v jeho zničenej prítomnosti a budúcnosti a teda aj v nasledujúcich štyroch temnejších, smutnejších a zovretejších dieloch. A či už sa v nich preberajú motívy lásky, rodiny, depresie, alkoholizmu či osamelosti, všetko dokáže zahrať na správnu strunu. Zvyšok hercov zdatne sekunduje (samozrejme, že neexistuje nikto iný, kto by mohol zahrať démonického otca lepšie, než Hugo) a z formálneho hľadiska funguje všetko bezchybne či už kompozíciou záberov, roztrasenou "opitou" kamerou alebo dobovou vyčančanosťou aristokratických bytov, hotelov a letných sídel patriacich odporným snobom.

• 9.6.2018  14:18

Skvelá diplomová práca študenta réžie. Počkať... to natočil Soderbergh?

• 31.5.2018  10:25

Úmyselné znásilňovanie transfokácie, strihu, prehnane cheesy príbehu a hlášok (you diabolical dick-shrinking motherfuckers!), nekonečné zábavné, s úsmevným meta soundtrackom a akciou. A funguje to aj ako paródia, aj ako obrovská pocta žánru. Pre mňa najväčší guilty objav posledných mesiacov.

• 20.5.2018  22:16

Už v prvých minútach sa vo mne prebudilo moje pätnásť ročné ja, ktoré by v tom čase zabíjalo za takto odviazanú, cool a prepálenú zábavu a tučné temné nahláškované fantasy v jednom balení, ovešané efektnými čačkami, tučným soundtrackom a hlavne, vďaka Ritchieho špecifickému štýlu, dynamicky vyrozprávanou báchorkou. Pravdepodobne najlepší fantasy film posledných rokov.

• 14.5.2018  22:20

Nielen mapovanie rozsahu talentu skupiny umelcov, ktorá sa rozhodla po veľkom úspechu vrátiť tam, kde im korene prevŕtavajú zem a vo všetkej skromnosti svojou zasnenou hudbou roztriasť fjordy, chajdy a továrne svojej domoviny, ale aj príjemný umelecký dokumentárny film, ktorý je oslavou Islandu krásnou kompozíciou záberov na éterickú a ľudskou rukou takmer nedotknutú prírodu. Dal by som si kľudne aj štyri hodiny takéhoto zážitku.

• 8.5.2018  22:20

Ridleyho voľba vystrihnúť nielen Spaceyho (akokoľvek je Plummer vynikajúci, chýba mu Kevinova démonickosť, ktorá by bola po oných udalostiach ešte znásobená), ale aj akúkoľvek filmovú teatrálnosť, vďaka ktorej by bol film pôsobivejší a finále údernejšie, je pre mňa osobne nepochopiteľná. Keď po zaujímavej expozícií, v ktorej ešte figuruje neskôr nevyužitý rozprávač, príde na radu pátranie a pár slušných výstupov hercov, úprimne som dúfal, že to voľné tempo a prázdne kecy, ktoré film nadobudol, prehrmia do niečoho napínavejšieho. Márne.

• 2.5.2018  11:40

Nielen poctivý payoff všetkých ústredných motívov, ktoré postavy väčšinu filmov riešili v mega náhule, vytvorenom tímom ľudí, ktorý poznajú svoju cieľovku, ale aj výborný film s príjemne nepríjemným cliffhangerom ktorý v nejednom divákovi zanechá emočnú dieru (Mr.Stark...). Samozrejme, že to eventuálne všetko dopadne obláčikovo, ale to hmatateľné zúfalstvo z nepremožitelneho titána a postupne padajúce hlavy hrdinov, s ktorými sme 10 rokov sedávali v kinách, to je presne to pre čo sme si práve teraz prišli a čo nás necháva v očakávaní další rok. A kudos tvorcom za to, že to niekoľko ročné navnadzovanie na ružovú cicinu ticho sediacu na asteroide zaklincovali tak charizmatickým, krehkým, no božským komplexom hnaným záporákom, ktorému čuduj sa svete aj fandíte (samozrejme v momentoch, kedy niekoho neškrtí alebo z neho nerobí konfety).

• 18.4.2018  20:59

Sledovať najlepšieho komika svojho času predstierať, že je najuletenejší komik svojho času, ktorý predstiera že je najväčšie hovado svojho času, to celé na place jedného z najlepších filmov svojho času režíroveného najodvážnejším (vydržať takéhoto Carreyho, klobúk dole) režisérom svojho času je vskutku... nadčasové.

• 9.4.2018  23:06

Ethereal.

• 6.4.2018  08:44

Nadfilm o svete, do ktorého náš Halliday odišiel dávno pred tým, než vznikla predloha a na ktorý sa potrebovali ľudia pripravovať takmer 60 rokov. Že je to najväčší režisér všetkých čias inak potvrdzuje aj fakt, že popri filme, ktorý by mnohým trval roky a rozpadol by sa im pod rukami, dokázal maestro ako bokovku zbúchať v rovnaký rok oscarovú drámu, s prehľadom.

• 2.4.2018  21:25

Dômyselne narušený cyklus emočne intenzívnym, na dotyk chladným, no vo vnútri spalujúco hrejivým konfliktom ľudí vytrhnutých z reality no zároveň hmatateľne skutočných. Že si to Anderson ustráži od ľúbeznej kompozície, cez ťaživý naratív, až po posledný stret s Day-Lewisom, kedy mu opäť raz umožnil hrať absolútne nechutný charakter absolútne nechutne dokonalo, o to som sa ani na moment nestrachoval... že ma ale takto moc odzbrojí kostýmová melodráma v ktorej sa z lásky trávi hubami, takéto šibalstvo vie naozaj len PTA.

• 27.3.2018  09:48
    Detroit (2017)

Na Katku prostý a ničím jedinečný, no remeselne po vzore svojich starších bratov dobre zvládnutý dokuthriller, kde sa prosto spoja jednoducho predstavené jednotlivé mikrosvety do istej udalosti natiahnutej na 150 minút, bez prehnane emočnej hĺbky no s podstatným posolstvom o rasizme a o tom, ako to bolo. Hlavne herecky opäť skvelo obsadené a zinscenované.

• 19.3.2018  20:03

Ďalší žánrový zárez pre Wheatleyho tentokrát v absolútnej dramaturgickej jednoduchosti funguje práve na základe jeho jednoduchosti a hlavne schopnosti tvorcu pracovať v dĺžke deväťdesiatich minút s priestorom, zvukom a skvelým fyzickým herectvom predstaviteľov tak, aby každý fuck, cunt a samoúčelne rozmliaždená lebka prišla v presnom timingu a celé to príjemne zabavilo. Koncept vyťažený na maximum, možno dokonca aj o krok viac než by iní zvládli.

• 14.3.2018  20:54
    Annihilation (2018)

V mojich očiach hlboko komplexný a hlavne vďaka perfektnej réžii desivo pútavý film, ktorý má všetko: hlavnú dejovú linku, ktorej explicitná interpretácia mrazí a je jedinečná, magický vizuál s desiatkami praktických efektov a dômyselne využitým prostredím a hlavne skrytú metaforu, ktorá nemusí byť úplne jasná, no vo finále dáva dokonalý zmysel pre celú cestu nielen dvoch hlavných hrdinov, ale každého, kto sa odhodlal ísť na druhú stranu. Keď už to má byť prirovnávané k Arrival, tak len pre to, že je to rovnako podmanivý zážitok (len samozrejme iným autorským prístupom, keby mal každý režisér rovnaký rukopis, neexistovali by jedinečné veci).

• 8.3.2018  23:40
    Tvář vody (2017)

Raz ročne príde film, ktorý mi pripomenie, prečo vlastne tak moc milujem filmy. Variovaním rôznych žánrových prvkov, odkazmi a zasadením na dobu prosperity tohto umeleckého smeru, či prostým spôsobom snímania a navodenia ducha klasického rozprávania, to všetko však krásne nabúrané špecifickým prvkom, ktorým bola tento krát del Torova láska k temným kostýmovým fantasy a ťažko stráviteľným podivnostiam. A tento krát (a po dlhej dobe) si ma taktiež na plnej čiare získal, za čo čiastočne môže ďakovať aj hercom na čele s Shannonom a Desplatovej čarovnej hudobnej posile.

• 8.3.2018  23:29

McDonagh (ne)prekvapivo zinscenoval najlepšiu buranskú drámu od čias Farga, kedy okrem pútavej hry s formou a skvelými výkonmi pohladí na srdiečku hlavne príbehom, ktorý aj bez expozície a naozajstnej dohry vďaka trom rekvizitám, silným kauzálnym zvratom a následnému prehodnocovaniu motívov funguje bez problémov ako brutálna, cynická a emotívna "true story" epizóda vystrihnutá z amerického všedného dňa.

• 8.3.2018  23:21
    Lady Bird (2017)

Trip down the memory lane keď Justin Té ešte plakal rieku a v Sacramente bola taká sakramentská nuda, že jediný spôsob ako to divákovi prezentovať je prostredníctvom nie až tak komplikovaného, no o to sympatickejšieho charakteru mladej rebelky a jej nie až tak komplikovaných no o to sympatickejších a civilnejších životných trampôt. S citom vystavané dospievanie, ktoré drží pokope vďaka dynamickému rozprávaniu, kedy sa strihá na tie najpodstatnejšie momenty života a žiadny problém, hádka, bozk či zdvihnutý prostredník okoliu nie je naviac a dokonale to reprezentuje odpor, útek a následné cnenie za životom, ktorý tak moc mladý ľudia neznášajú a milujú zároveň. Jeden z najlepších coming of age story za posledné roky, to bezpochyby.

• 27.2.2018  13:37
    Mute (2018)

Najsmutnejšie je sledovať premárnený potenciál. Jonesova vízia budúcnosti je zaujímavá, zvrhlo nechutná a pútavá, aj napriek tomu, že si očividne berie v mnohom inšpiráciu z iných cyberpunkových diel, svojským spôsobom do popredia stavia civilného, nemého hrdinu, ktorý s touto dobou musí súperiť. Lenže to je málo, obzvlášť keď sa dve hodiny musím pozerať na detektívny príbeh, ktorý nespĺňa správne predpoklady pútavého rozprávania či už zaujímavého vykreslenia motivácii a tá hra s vizuálom a svetom mi prestane v polovici stačiť. Áno, má to svoje momenty, ale tak trpký dojem po podobnom filme som nemal už dlho.

• 4.2.2018  20:51

Uletený a rozbitý film, ktorý nevie čím chce byť. Prvá naratívna linka ešte ako tak fajn, herci sa ešte tvária, že to je normálny film, Henry je sympatická postava ak prijmeme fakt že má v hlave viac než bežný jedenásť ročný chalan. Kam sa však má uberať dianie vo vedľajšom dome, som netušil. Potom príde nevkusný zvrat, ktorý film postaví na nové koľaje a ďalej už to je len jeden veľký otáznik. Ako sa toto dalo dokopy, predalo štúdiu a ešte sa pri tom tvorcovia aj tvárili seriózne, to mi nejde do hlavy.

• 1.2.2018  15:33
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

Podľa skutočného príbehu, všakže? Pretože z toho ten cynický pohľad tínedžerov (ne)dobrovoľne odtrhnutých od tejto doby priam sálal. Ro-zto-mi-lý minivýlet s roztomilými postavičkami/ rozprávačmi, ktorý využíva svoj koncept uvážene a nehrotí to do absurdných momentov, len to ostáva príjemne čierno humorné so zdvihnutým prostredníkom a nezapnutým pásom až do finálnej emočnej konfrontácie. Love how they love.

• 17.1.2018  14:28

Paradoxne, prijal by som ešte ďalšiu hodinu tohto vizuálne prenádherného, detailného, desivého a pútavého skvostu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21