Yoda sama

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 15.8.2019  19:22
    Slunovrat (2019)

Ari Aster mi aj na druhý krát potvrdil, že jeho hlavnou devízou je domyselnosť stavby jeho báchoriek. Nemám problém použiť slovo "báchorka", pretože bez ostychov po svojom pracuje so starosvetskými schématami (duchársky príbeh, náboženský kult). Avšak v jeho dlhých záberoch, širokoúhlych celkoch a závraťových jazdách prezentuje svojich vlastných démonov podtrhnutých tríznivou hudbou a rôznorodo interpretovateľnými motívmi. Znovunájdenie stratených hodnôt, rozklad vzťahu, kritika malichernosti a emočnej manipulácie, náhľad do bizarne podmanivej osobitej kultúry, to všetko diváka zhltne a na konci unaveného vypluje. A možno práve preto sa jedná o jednu z najlepších žánroviek roku

• 13.8.2019  20:04
    Euforie (TV seriál) (2019)

Kultové ambície, postavami a ich obsadením, vizuálom (tie kamerové orgie), surovým a naturálnym príbehom. Duchovne najlepší nástupca Skins, prístupom avšak dokonalo prispôsobený pre modernú cynickú internetovú dobu plnú duševnej nerovnováhy, neistoty, nerozvážnosti, osobných démonov, toxických vzťahov a neschopnosti čeliť problémom. Nečakal som, že sa ma to tak moc dotkne.

• 13.8.2019  19:27

Schopnosť Kapadiu a tímu okolo neho vytvoriť z rozhovorov, prameňov a archívnych záberov tak živelné, nekompromisné a intenzívne dokumentárne filmy profilujúce jedinú výraznú osobnosť je natoľko obdivuhodná, že by mi ako divákovi nevadilo, keby venovali celú svoju kariéru len tomuto formátu. Futbal nesledujem, o Diegovi som vedel pramálo, no celé dve hodiny som sledoval jeho cestu s napätím takmer trilerového efektu, takže klobúk dolu.

• 13.8.2019  19:17
    Parazit (2019)

Po dvoch zaoceánskych spoločensko-kritických scifíčkach je Bong doma a natočil rýdzo kórejskú kimikomédiu o rodine. A skutočne je to film, ktorý nejde namiľovať na všetkých frontoch. Od hravosti rozprávania, cez herecov a inscenáciu, multižánrovosť, jednoduchý nápad a maximálne vyťaženie z jeho bizarnej variácie na home invasion filmy. Zlatá palma putovala na správne miesto.

• 13.8.2019  19:06
    Nejsilnější hlas (TV seriál) (2019)

Po všetkých stránkach je to štandardne obyčajne natočená životopisná dráma, v ktorej sa najlepšie sleduje výkon hercov. A práve v nich je čaro Nejsilnejšího hlasu. Paranoia, charizma, božský komlex a tona iných vlastností robia z Rogera Ailesa v podaní Russella Crowea najodpornejšiu seriálovú postavu tejto sezóny. Sorry Antoly Djatlov, rovnako skutočný Roger bol o to výraznejšiou faktom, že bol oslavovaná i pranierovaná osoba, ktorá ovplyvnila myslenie miliónom ľudí. Miniséria balancuje dva dôležité aspekty jeho podstaty- jeho prácu: dôležité míľniky jeho úspechov, jeho odvahy miešanej s aroganciou, vďaka ktorým robil, pre spravodajskú stanicu, odvážne rozhodnutia a vďaka nim spravil z Foxu číslo jedna a z neho mocného človeka; a jeho vzťah k ľuďom: od jeho profesných vzťahov (kontrast medzi lojálnými, ktorí mu vďačia za kariéru (asistentka), manipulovanými (Joe Lindsley) a obeťami (Gretchen)) k osobným (rodina). Prvý aspekt je pre životopisné diela samozrejmosťou a Ailes ako lovec sledovanosti pochopiteľne vždy chmatol po veciach, ktoré zasahovali amerických obyvateľov najviac a schopnosťou manipulácie ovplyvňoval mienku. Zaujímavejšie je však sledovať osudy ľudí okolo neho a ako ich dlhodobá interakcia s ním ovplyvnila. Vďaka tomu táto konverzačka úspešne vykresľuje postavu, ktorá nemusí byť zbytočne umelo démonizovaná, pretože drvivá väčšina odporných výrokov, tabuizovaných prešľapov a životných rozhodnutí naozaj spravil. Príbeh postavy, bez ktorej by Trump pravdepodobne nesedel v bielom dome, sa totižto písal sám.

• 23.7.2019  16:19
    Too Old to Die Young (TV seriál) (2019)

Refn neonoir vie. Je len obrovská škoda, že vo svojom trinásťhodinovom opuse ide kariérne najviac na pól plynu. Všetko, čo na ňom mám rád, všetka brutalita, filozofovanie, pózerská artová esencia a dokonca aj komédia vyšumia do tej obrovskej časovej bubliny, ktorej zúfalo chýba tempo. Cením ako dielo a experiment, minulo ma to ako zážitok.

• 8.7.2019  00:31
    Vzplanutí (2018)

Burning pracuje s dômyselne budovanou thrillerovou štruktúrou, ktorej nejasné tajomstvá divák spoznáva rovnako dlho, ako zmätený protagonista, ktorému život a čerstvé vzplanutie pre lásku naruší batemanovský charizmatický high class psychopat. Obrazovo pútavý, kórejsky mrazivý, pútavo vystavaný napínák, ktorý sa bohužiaľ mnohým dokáže tými "nudnými a dlhými" scénami zaryť pod kožu nesprávnym spôsobom.

• 5.7.2019  15:25

Bolo len otázkou času, kým vznikne podobne inťoušská, zábavná konverzačná paródia na prevarený žáner. A nie je to vôbec zlý film, to ani náhodou, len to svojou odlahčenosťou, dookola sa opakujúcou sériou dialógov a Billom Murrayom, ktorý je v každej druhej scéne na pokraji výbuchu smiechu, pôsobí ako polodomyslený experiment bandy hereckých kamarátov, ktorý robia ďalšiemu kamarátovi svojou prítomnosťou službičku a len zo seba nezaujato sypú čiernohumorné a filozofické žvásty.

• 5.7.2019  15:02
    Beats (2019)

Hrozne milý, živelný, úsmevný malý film s veľkým srdcom o sile priateľstva a slobode, ktorá sa dá nájsť v beatoch a revolte. Pre ľudí, ktorý podobnú slobodu zažili, silno katarzné momenty zaručené.

• 5.7.2019  14:54

Esencia rýchle odsýpajúceho Marvelu, čo je pri Spíďovi škoda. O pozornosť sa tu nešikovne bijú trampoty mladistvých, Peterova snaha udržať si identitu (so zaujímavým výhľadom do budúcna), upútať pozornosť MJ a motív bremena byť Tonyho nástupcom. Zároveň si v tom celom chce udržať divákovu pozornosť armáda elementálov v prvej polovici, charizmatický Gyllenhaal niekde v strede a armáda dronov v závere. Tieto dve línie vytvárajú guláš, ktorý zábavne pracuje s vysvetlením dohry Endgameu, sympatickými postavami, klasicky divokou akciou a chytí za srdce spomienkami na padlých, ale hlavný príbeh, ktorý rámuje všetku tú zábavu, nezaujme. Viac než pokračovanie Spider-mana to pôsobí ako epilóg ságy Tonyho Starka, kde sa (snáď naposledy) do sveta Avengerov projektujú jeho chyby minulosti.

• 28.6.2019  16:32
    Yesterday (2019)

Film zaseknutý na pól ceste medzi moralizujúcim príbehom o hudobnom priemysle, nesympatickou romantickou linkou a myšlienkou, že by svet bez Beatles bol škaredším miestom pre život. Je veľká škoda, že hlavná linka s Jackom nezaujme (Sheeran a McKinnon sú otravné, zavadzajúce duo), myšlienka sa nerozvíja na viac než dve scény a tak tu ostáva len tá romantická linka, ktorá pôsobí od človeka, ktorý napísal klasiky ako Love Actually a About time, slabučko. Dlho som neišiel z kina tak otrávený úmyselne zlepenou kašou a že to točil Boyle, som si uvedomil asi niekde v polovici, čo je ešte smutnejšie.

• 13.6.2019  19:36
    Good Omens (TV seriál) (2019)

Citeľne "knižná" miniséria, hlavne čo do chytľavého rozprávania. Dokonalo to pomáha predstaviť tú nekonečne originálnu, vrstevnatú predlohu, ktorá je aj v tejto podobe a s týmto obsadením neodolateľná, sústredená, divoká a zábavná, na kosť verná duchu svojich tvorcov, so skvelým tempom a réžiou.

• 13.6.2019  19:25

Korineho plážová estetika na druhú, avšak útek za slobodou tentokrát nenapreduje Skrillexom a zbraňami, ale poéziou a stromčekom z Jamajky, strihovú kontinuitu nenarúšajú atmosferické spomaľovačky s voiceoverom, ale nesústredené rozhovory a miesto excentrického Franca je tu excentrický, dokonalý, odviazaný McConaughey. Totálna láska.

• 1.6.2019  19:21
    What We Do in the Shadows (TV seriál) (2019)

Pre milovníkov originálu povinná jazda, pre neznalého diváka to celé môže vystreliť trochu mimo, jedná sa však o suverénne najzábavnejší seriál sezóny, ktorý pokračuje v duchu originálu v stavaní sveta upírov na hlavu prostým aplikovaním komédie na stereotypy o týchto fikčných príšerách. V každej epizóde je hromada originality, miliónové nápady (energy vampire) a talentovaní ústrední herci pomáhajú predať každý jeden brilantný gag.

• 1.6.2019  19:07

V rovine toho, čo to reprezentuje- pompézny, efektný, drahý produkt- je to najlepšie a najhlučnejšie katastrofické béčko od čias Emmerichovho 2012, dokonalo balansujúce osudy papierových postáv a enormné trikové scény. To spojenie kaiju mytosu a eko agitky je tak úsmevné, až je to vlastne zábavné a ideálne to stavia naratívu dôvody pre prítomnosť ľudskej ruky a samotné monštrózne bitky. Long live the king apokalyptických filmov.

• 22.5.2019  17:18
    John Wick 3 (2019)

Rovnako ako predošlé časti, jedna veľká, nepoddajná, geniálne vystavaná a putavá akčná scéna plná zkatovaných chudákov a štýlových momentov. A mňa baví nielen tá nekonečne nápaditá choreografia a réžia, ale aj ten čoraz pestrejší fikčný svet asasínov, ktorý si to okolo toho vražedného mayhemu buduje. A samozrejme každé jedno Keanuho "yeah". Práve po tom poslednom viem, že zvládnem kľudne ešte zopár dielov.

• 22.5.2019  17:05
    Barry (TV seriál) (2018)

Niekde na začiatku som netušil, že ma práve Hader zaujme obdobne koncipovaným seriálom. Tie postavy v hereckom krúžku ma iritovaly a prvé asi tri epizódy som si k tomu hľadal cestu. Potom sa ale začali bizáry kopiť (čečenci), dej zhusťovať (vyšetrovanie) a finále bolo úderné. No a druhá séria pritvdila, epizódu za epizódou jak herecky, tak aj po technickej stránke (Murai ale i sám Hader za kamerou) a z Barryho sa rázom stal temný guilty pleasure. Diel s kickboxerom a jeho zdivočelou dcérou je už teraz televízna epizóda roku.

• 25.4.2019  17:00

Viac ako písať mám potrebu o Endgame rozprávať... 1. ako divák, ktorý je rád, že žije v dobe, kedy je obrovský hollywoodsky eskapizmus povýšený nielen na čisto vizuálnu zábavu, ale aj ovešaný nebojácnymi rozprávačskými metódami. 2. ako fanúšik, ktorý si to celé zažil, od detstva, kedy otváral štvorstrany komixov, na ktorých sa v majestátnom súboji stretala stovka postáv, až do dospelosti, kedy tú detskú radosť zažil znova na veľkom plátne (finále). 3. v kontexte jedinečnej filmovej udalosti, ktorou Infinity War a Endgame, čoby bodka za "za pochodu" tvorenou ságou, sú. 4. Ako človek, ktorý je presvedčený, že hlavným naratívnym vláknom naprieč celou ságou je práve príbeh Tonyho Starka s ktorým je celý čas dômyselne narábané. 5. Ako funkčne Endgame dáva mnoho odpovedí na mnoho otázok a ako nás vo finále nenecháva v beznádeji, ako Infinity War, no zároveň absolútne prefíkane necháva divákov odchádzať z kina s rovnakou otázkou: Čo teraz?

• 15.4.2019  11:42
    The Little Drummer Girl (TV seriál) (2018)

Le Carrého procedurálne špionážne thrillery vždy poskytnú intenzívne imerzívny zážitok svojim komplikovaným, tematicky stále aktuálnym dejom (humanizácia teroristov, morálne pochybné praktiky špiónov), o to podivuhodnejšie pre mňa je, že sa tak málo píše o adaptácii, ktorej sa chopil práve taký kaliber, ako Chan-wook park. Ten z toho spravil rýdzo oldschoolovo ladenú záležitosť, kde bez jediného zaváhania servíruje často autorským dojmom pôsobiacu réžiu a na informácie prehustenú eliptickú kostru, ktorá vo výsledku bezchybne funguje a krásne sa na ňu pozerá. Starosvetsky fungujúca a v mnohých psychologických polohách skvelo vykreslených charakterov výborne zosnovaná miniséria.

• 9.2.2019  14:44
    Suspiria (2018)

Niekedy je v jednoduchosti krása, možno preto je Argentova 40 rokov stará báchorka o čarodejniciach, s farebnou štylistikou a synthovým soundtrackom od Goblinov, tak nadčasová. Ťažko tu však hľadať čokoľvek z originálu. Kajganich a Guadagnino zobrali základnú kostru a nalepili na ňu komplexnejšie aspekty rozprávania. Postavám dali hĺbku tak, aby z pôvodne jednodimenzionálneho sabatu spravili chtivé intrigárske mrchy, ktoré v šialenom finále dostanú zaslúženú odmenu, zo Susie spravili krehkú bábiku, ktorej prerod dáva zmysel a jej vzťah s Madame Blanc je skvelým obohatením. Okrem rudej tu ťažko hľadať inú farbu, rozdelený Berlín je temný a hnusný a Dakota sa ocitá v naozajstných päťdesiatich odtieňoch šedej. Réžia a kompozícia je však oku lahodiaca a zároveň pôsobí ako zo starej školy, divoká strihová skladba, švenky po miestnostiach a splitcreeny na rôzne plány pôsobia ako pravá oldschoolová itália. K tomu hudba od Thoma a trojitá Tilda, ktorej by som dal zfleku oscara, čo viac si priať. V mnohých ohľadoch je to najlepší remake za hrozne dlhú dobu, posúva rôzne aspekty originálu na iný level a zároveň dokáže fungovať vlastným životom a využiť Argentovu mytológiu k forme, ktorá pôsobí ako čistokrvná nočná mora. Škoda, že to mnoho ľudí odsúdi ako zbytočný remake a že si to v tuzemsku pre svoju odvážnosť a inakosť ani neškrtne, ambicióznejší a vrstevnatejší horor v tejto dobe človek len ťažko nájde. Zároveň však nedokážem euforicky nasoliť plný počet hviezd, miestami som mal pocit, že by to k dokonalosti potrebovalo ešte jeden akt, ďalšiu pól hodinu s postavami a aspoň jednu údernú a brutálnu scénu. Guadagnino však po prenádhernej letnej romantike týmto depresívnym kúskom prekvapuje.

• 4.2.2019  22:37

Ten typ filmu, ktorého vznik nedáva zmysel a v ktorom nazmar Gyllenhaal prehráva všetkých o niekoľko levelov.

• 30.1.2019  23:34

Čistokrvne krásna hollywoodska romantická tragédia o vedderovsky-cornellovskom talentovanom, no problémovom rockerovi s ťažkým osudom a plachej, no brilantnej hviezde, ktorú zomelie biznis. Do nej je práve Joanne obsadená typovo presne, nakoľko to je v podstate o nej. Hlavnou hviezdou je tu ale Bradley, či už za kamerou, alebo pred ňou, je to pre neho kariéru meniaca skúsenosť na ktorú sa skvelo pozerá.

• 28.1.2019  22:44
    Polar (2019)

Zmätený mix bizarnej komiksovej kriminálky s excentrickými postavami, krvavou akciou a otravným strihom a osobnej leonovsko-matildovskej drámy o pomste, kde Mads behá nahý cez snehovú búrku a hrá jak totálny frajer. Škoda, že tie dve polohy k sebe nezapasovali tak dobre, ako napríklad u žánrovo podobného úletu, akým bol Kick-ass. Takto to je len miestami zábavné, miestami nudné jednorázové guilty.

• 19.1.2019  16:04

Nemyslím si, že Rowan patrí do starého železa a stále dokáže svojou charizmou utiahnuť aj tak nezaujímavý charakter, akým je Johnny English. Bohužiaľ, miesto nejakej oldschoolovej špionážnej zápletky sa tu po vzore moderných špionážnych filmov bojuje proti kyberterorizme, čo v podobne hlúpučkom filme nemá šancu zaujať (ako vždy napríklad presahom), nie to pôsobiť ešte komicky, ergo to nikoho naozaj nezaujíma.

• 19.1.2019  14:01

Výborné drsná komédia, ktorú by samotní rusi nikdy nenatočili, pretože na oné udalosti a vystihnutie ducha toho odporného režimu im chýba dostatočná sebareflexia. Preto je to výlučne obsadené skvelými americkými a britskými hercami, ktorí neprejavujú ani elementárny náznak snahy o ruský prízvuk a každú druhú scénu tam posielajú bloody fokin hell a celé si to v tom svižnom tempe vychutnávajú, rovnako, ako aj divák. Intriguje sa tu jak na královskom dvore, povinne sa pozerajú westerny, Krushchevovi sa hovorí "Nicky" a nikoho nemôže prekvapiť, že to pobúrilo celú matičku rus.

• 6.1.2019  13:45

Výpoveď o zlomenom mužovi (famózny Carell), ktorého milovaný syn (frustrujúci Chalamet) opakovane upadá do cyklov zlyhania a nápravy. Beautifully safe melodrama.

• 22.12.2018  23:45

Čudesne čarovný neonoirový konšpiračný trip, ktorý vás prinúti spochybňovať šálku rannej kávy (a pri vlastnom šťastí nadobudne vlastný kultový status, rovnako tak, ako filmy na ktoré odkazuje).

• 17.12.2018  12:28
    Roma (2018)

Keď som si ku koncu roka povedal, že u mňa už nič neprekoná tohtoročný M:I Fallout, celkom som zabudol, že sa Cuarón rozhodol, že natočí ďalší kus umenia, ktorý prehustí majestátnymi veľkými celkami, mizanscénou z iného vesmíru, zaujímavou prácou s priestorovým zvukom a k tomu krásne ľudským príbehom. Najčírejší filmový zážitok roku.

• 9.12.2018  11:48

Produkčnými problémami pretiahnutý, po hrane kontroverznosti príliš bezpečne kĺzajúci no i napriek tomu zábavný príbeh, ktorý musel byť vyrozprávaný a práve táto podoba tomu sadla presne tak, aby to mesiac vkuse trhalo kiná vo švoch, aj keď to naozaj nie je ničím výnimočné dielo, ale len dômyselne oživená životopisná šablóna. Lenže áno, tu ide o Mercuryho, Queenov a ich nesmrteľný odkaz, ktorý našťastie umocňuje aj voľba ukončiť film tým bombastickým Live Aidom, ktorý z divákov vytiahne všetky potrebné emócie a husinu, takže film nepotrebuje desať minútový epilóg s umierajúcim Freddiem na to, aby každý tretí divák vychádzal z kina so slzami v očiach.

• 30.11.2018  19:58
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Necelé dva roky po Before I Wake, pri ktorom som si povedal, že Mike Flanagan proste potrebuje ten správny materiál, aby nám všetkým vytrel zrak, dostávame rovno desať hodinový nášup poctivej rodinnej psychologickej drámy, ktorá je len tak na chuť ešte aj rámcovaná duchárskym hororom. Tí, čo vedia, pre čo prišli, dostanú v každej epizóde ukážkovo navrstvené dialógy a premyslené naratívne kľučky s flashbackami, tak, aby to vydržalo zaobalené v tajomstve dostatočne dlhú dobu na to, aby bolo finále úderne emotívne, desivé a každá jedna postava čelila svojim démonom. No a k tomu všetkému neopozeraných hercov a sem tam aj nejakú tú režisérsku vychytávku (šiesta epizóda "na jeden záber", je nielen slasť pre oči, ale aj perfektným spôsobom, ako natočiť dusné stretnutie niekoľkých postáv, ktoré by nemali byť zavreté v jednej malej miestnosti).

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17