Yoda sama

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 15.8.2019  19:22
    Slunovrat (2019)

Ari Aster mi aj na druhý krát potvrdil, že jeho hlavnou devízou je domyselnosť stavby jeho báchoriek. Nemám problém použiť slovo "báchorka", pretože bez ostychov po svojom pracuje so starosvetskými schématami (duchársky príbeh, náboženský kult). Avšak v jeho dlhých záberoch, širokoúhlych celkoch a závraťových jazdách prezentuje svojich vlastných démonov podtrhnutých tríznivou hudbou a rôznorodo interpretovateľnými motívmi. Znovunájdenie stratených hodnôt, rozklad vzťahu, kritika malichernosti a emočnej manipulácie, náhľad do bizarne podmanivej osobitej kultúry, to všetko diváka zhltne a na konci unaveného vypluje. A možno práve preto sa jedná o jednu z najlepších žánroviek roku

• 13.8.2019  20:04
    Euforie (TV seriál) (2019)

Kultové ambície, postavami a ich obsadením, vizuálom (tie kamerové orgie), surovým a naturálnym príbehom. Duchovne najlepší nástupca Skins, prístupom avšak dokonalo prispôsobený pre modernú cynickú internetovú dobu plnú duševnej nerovnováhy, neistoty, nerozvážnosti, osobných démonov, toxických vzťahov a neschopnosti čeliť problémom. Nečakal som, že sa ma to tak moc dotkne.

• 13.8.2019  19:17
    Parazit (2019)

Po dvoch zaoceánskych spoločensko-kritických scifíčkach je Bong doma a natočil rýdzo kórejskú kimikomédiu o rodine. A skutočne je to film, ktorý nejde namiľovať na všetkých frontoch. Od hravosti rozprávania, cez herecov a inscenáciu, multižánrovosť, jednoduchý nápad a maximálne vyťaženie z jeho bizarnej variácie na home invasion filmy. Zlatá palma putovala na správne miesto.

• 8.7.2019  00:31
    Vzplanutí (2018)

Burning pracuje s dômyselne budovanou thrillerovou štruktúrou, ktorej nejasné tajomstvá divák spoznáva rovnako dlho, ako zmätený protagonista, ktorému život a čerstvé vzplanutie pre lásku naruší batemanovský charizmatický high class psychopat. Obrazovo pútavý, kórejsky mrazivý, pútavo vystavaný napínák, ktorý sa bohužiaľ mnohým dokáže tými "nudnými a dlhými" scénami zaryť pod kožu nesprávnym spôsobom.

• 13.6.2019  19:36
    Good Omens (TV seriál) (2019)

Citeľne "knižná" miniséria, hlavne čo do chytľavého rozprávania. Dokonalo to pomáha predstaviť tú nekonečne originálnu, vrstevnatú predlohu, ktorá je aj v tejto podobe a s týmto obsadením neodolateľná, sústredená, divoká a zábavná, na kosť verná duchu svojich tvorcov, so skvelým tempom a réžiou.

• 13.6.2019  19:25

Korineho plážová estetika na druhú, avšak útek za slobodou tentokrát nenapreduje Skrillexom a zbraňami, ale poéziou a stromčekom z Jamajky, strihovú kontinuitu nenarúšajú atmosferické spomaľovačky s voiceoverom, ale nesústredené rozhovory a miesto excentrického Franca je tu excentrický, dokonalý, odviazaný McConaughey. Totálna láska.

• 1.6.2019  19:21
    Co děláme v temnotách (TV seriál) (2019)

Pre milovníkov originálu povinná jazda, pre neznalého diváka to celé môže vystreliť trochu mimo, jedná sa však o suverénne najzábavnejší seriál sezóny, ktorý pokračuje v duchu originálu v stavaní sveta upírov na hlavu prostým aplikovaním komédie na stereotypy o týchto fikčných príšerách. V každej epizóde je hromada originality, miliónové nápady (energy vampire) a talentovaní ústrední herci pomáhajú predať každý jeden brilantný gag.

• 22.5.2019  17:18
    John Wick 3 (2019)

Rovnako ako predošlé časti, jedna veľká, nepoddajná, geniálne vystavaná a putavá akčná scéna plná zkatovaných chudákov a štýlových momentov. A mňa baví nielen tá nekonečne nápaditá choreografia a réžia, ale aj ten čoraz pestrejší fikčný svet asasínov, ktorý si to okolo toho vražedného mayhemu buduje. A samozrejme každé jedno Keanuho "yeah". Práve po tom poslednom viem, že zvládnem kľudne ešte zopár dielov.

• 22.5.2019  17:05
    Barry (TV seriál) (2018)

Niekde na začiatku som netušil, že ma práve Hader zaujme obdobne koncipovaným seriálom. Tie postavy v hereckom krúžku ma iritovaly a prvé asi tri epizódy som si k tomu hľadal cestu. Potom sa ale začali bizáry kopiť (čečenci), dej zhusťovať (vyšetrovanie) a finále bolo úderné. No a druhá séria pritvdila, epizódu za epizódou jak herecky, tak aj po technickej stránke (Murai ale i sám Hader za kamerou) a z Barryho sa rázom stal temný guilty pleasure. Diel s kickboxerom a jeho zdivočelou dcérou je už teraz televízna epizóda roku.

• 25.4.2019  17:00

Viac ako písať mám potrebu o Endgame rozprávať... 1. ako divák, ktorý je rád, že žije v dobe, kedy je obrovský hollywoodsky eskapizmus povýšený nielen na čisto vizuálnu zábavu, ale aj ovešaný nebojácnymi rozprávačskými metódami. 2. ako fanúšik, ktorý si to celé zažil, od detstva, kedy otváral štvorstrany komixov, na ktorých sa v majestátnom súboji stretala stovka postáv, až do dospelosti, kedy tú detskú radosť zažil znova na veľkom plátne (finále). 3. v kontexte jedinečnej filmovej udalosti, ktorou Infinity War a Endgame, čoby bodka za "za pochodu" tvorenou ságou, sú. 4. Ako človek, ktorý je presvedčený, že hlavným naratívnym vláknom naprieč celou ságou je práve príbeh Tonyho Starka s ktorým je celý čas dômyselne narábané. 5. Ako funkčne Endgame dáva mnoho odpovedí na mnoho otázok a ako nás vo finále nenecháva v beznádeji, ako Infinity War, no zároveň absolútne prefíkane necháva divákov odchádzať z kina s rovnakou otázkou: Čo teraz?

• 15.4.2019  11:42
    The Little Drummer Girl (TV seriál) (2018)

Le Carrého procedurálne špionážne thrillery vždy poskytnú intenzívne imerzívny zážitok svojim komplikovaným, tematicky stále aktuálnym dejom (humanizácia teroristov, morálne pochybné praktiky špiónov), o to podivuhodnejšie pre mňa je, že sa tak málo píše o adaptácii, ktorej sa chopil práve taký kaliber, ako Chan-wook park. Ten z toho spravil rýdzo oldschoolovo ladenú záležitosť, kde bez jediného zaváhania servíruje často autorským dojmom pôsobiacu réžiu a na informácie prehustenú eliptickú kostru, ktorá vo výsledku bezchybne funguje a krásne sa na ňu pozerá. Starosvetsky fungujúca a v mnohých psychologických polohách skvelo vykreslených charakterov výborne zosnovaná miniséria.

• 22.12.2018  23:45

Čudesne čarovný neonoirový konšpiračný trip, ktorý vás prinúti spochybňovať šálku rannej kávy (a pri vlastnom šťastí nadobudne vlastný kultový status, rovnako tak, ako filmy na ktoré odkazuje).

• 17.12.2018  12:28
    Roma (2018)

Keď som si ku koncu roka povedal, že u mňa už nič neprekoná tohtoročný M:I Fallout, celkom som zabudol, že sa Cuarón rozhodol, že natočí ďalší kus umenia, ktorý prehustí majestátnymi veľkými celkami, mizanscénou z iného vesmíru, zaujímavou prácou s priestorovým zvukom a k tomu krásne ľudským príbehom. Najčírejší filmový zážitok roku.

• 30.11.2018  19:58
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Necelé dva roky po Before I Wake, pri ktorom som si povedal, že Mike Flanagan proste potrebuje ten správny materiál, aby nám všetkým vytrel zrak, dostávame rovno desať hodinový nášup poctivej rodinnej psychologickej drámy, ktorá je len tak na chuť ešte aj rámcovaná duchárskym hororom. Tí, čo vedia, pre čo prišli, dostanú v každej epizóde ukážkovo navrstvené dialógy a premyslené naratívne kľučky s flashbackami, tak, aby to vydržalo zaobalené v tajomstve dostatočne dlhú dobu na to, aby bolo finále úderne emotívne, desivé a každá jedna postava čelila svojim démonom. No a k tomu všetkému neopozeraných hercov a sem tam aj nejakú tú režisérsku vychytávku (šiesta epizóda "na jeden záber", je nielen slasť pre oči, ale aj perfektným spôsobom, ako natočiť dusné stretnutie niekoľkých postáv, ktoré by nemali byť zavreté v jednej malej miestnosti).

• 12.11.2018  10:53
    K smíchu (TV seriál) (2018)

Gondry sa podieľal na produkcii a réžii jedného z najdepresívnejších, no zároveň najmilších seriálov roku, Carrey si v ňom, v úlohe napísanej na telo, ide pre Emmy a prekvapivo sa o tom nehovorí tak moc, ako by sa malo. Teší ma a desí ma, že finále len naznačuje, že bolesti ešte pribudne.

• 9.11.2018  23:49
    Král psanec (2018)

Poctivý, tučný, chlapácky masaker a pritom tak krásne natočený. Od nálepky "historický veľkofilm" to delí už len to nepochopiteľné prestrihanie festivalovej metráže, ktoré by som kľudne prijal.

• 9.11.2018  19:57
    Climax (2018)

Koncept vyhrotený do krajností, čo pri Noém neprekvapí, ale vždy náramne poteší. Pri rozhovoroch, ktoré nasledovali po prvej výbušnej tanečnej kreácii, som si hovoril, že Gaspar mohol stráviť o noc naviac nad papierom a napísať dialógy, ktoré by nepôsobili smiešno a nevyšumeli by. Vykreslenie postáv mohlo byť lepšie. Ale to by na tom asi muselo záležať, však? Nezáleží. Divákovi po vypadnutí v z kina neutkvie v pamäti to, čo sa dialo, keď bola kamera položená na statíve, ale to, čoho bol svedkom, keď sa kamera začala hýbať... a jazdiť, tancovať, prevracať, sledovať skvelých nehercov/tanečníkov a útočiť na divákove zmysly. Tento trip si dám rád znova, aj keď som musel predýchať závrať.

• 27.9.2018  14:51
    Maniak (TV seriál) (2018)

S prehľadom jedna z najzábavnejších a najoriginálnejších minisérii tohoto roku. Cary zvláda každú jednú výborne natočenú polohu, či už je to buranský heist, krvavá rodinná dráma o hodnotách alebo prestrelka v NATO a to celé držia pokope ústrední dvaja hrdinovia, ktorí sú sympaťáci a majú naozajstne hmatateľné osobné problémy. Podobná jazda zmätenou mysľou je vždy vítaná.

• 20.9.2018  14:22
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Suverénny nátlak. A nie len posledné dve epizódy, kedy to skočí z nuly na sto behom pár momentov. Od prvej až po poslednú epizódu je to dokonalá dusná dráma, ktorej kraľujú Adams a Clarkson a ich vzťah/ psychologický duel. Zapadákov Wind Gap využité nielen mnohými postavami, ale aj všetkými jazdami v aute, prechádzkami v lese, po luxusnej haciende Adory, po miestach činu. Atmosféra výborná, melancholická, no drsná zároveň. Čo do formálnej stránky je na Sharp Objects taktiež radosť pozerať. Neexistujúci soundtrack, pozostávajúci len s diegetickej hudby dobre zvolený. Vallée sa vyhral s každým záberom, priestorom a so samotným rozprávaním a využívaním krátkych flashbackov, na ktoré neustále seriál prestriháva a vytvára asociácie a dotvára mystérium udalostí. Finále dáva úplný zmysel, vzhľadom na budovanie deja. Potitulková scéna umlčí nejedného diváka na dlhé chvíle. Flynn, HBO a spol. predviedli opäť jeden z najlepších audiovizuálnych zážitkov roku.

• 10.9.2018  17:45
    Arrested Development (TV seriál) (2003)

Krsný otec komediálny seriálov nového milénia, ktoré pravdepodobne právom ostáva v tuzemsku nespoznaný. Totižto sledovať všetken ten perfektne načasovaný humor, tie skvostné running jokes a všetky tie neuveriteľné a skvelo obsadené postavy inak, než v originále, je hriech. Škoda, že to v tom najlepšom sekli a tretia séria bola na hodne dlhú dobu posledná. Comeback od Netflixu (4. Séria, 15 dielov) totižto, aj napriek angažovanosti všetkých postáv a par skvelým momentom, pôsobí neucelene. Následný 22 dielny remix, v ktorom strihači predviedli neuveriteľný kus roboty, dáva väčší zmysel, viacej zabaví a upúta, no podobný výsledok mohol byť hneď. Ale bol som vďačný za každý moment s touto bandou, akokoľvek nezábavné niektoré epizódy dokázali byť (Michael so synom, Lindasay).

• 27.8.2018  14:26
    Who Is America? (TV seriál) (2018)

To, aká neopakovateľná rana to je pre všetkých zainteresovaných a pre divákov, dokazuje aj fakt, že je táto unikátna hra rozohraná (bohužiaľ) len na poli siedmich epizód. Cohen úspešne prinútil politikov a radikálov báť sa otvoriť ústa pred kamerou a stačilo mu k tomu pár prostetických nosov, penisov a bachorov a najmä jeho geniálna schopnosť udržať tie šialené charaktery za každú cenu.

• 15.8.2018  09:09

McQuarrieho bodka (?) za "temnobondovskou" renesanciou Ethana Hunta. Od prvého po posledný atómový hríb (brilantná vizuálna hračka, skoro ma prekotilo zo sedačky) nervy drásajúca, beznádejou presiaknutá, perfektne natočená a napísaná thrillerová jazda s vrcholovými akčnými sekvenciami, dynamickou strihovou skladbou a choreografiou.

• 29.6.2018  14:32
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Intenztívna miniséria, ktorej bez akéhokoľvek argumentu a právom kraľuje Ben vo svojej najlepšej roli zatiaľ (sorry, Sherlock). Prvá epizóda je dvojsečná zbraň. Tá preštylizovaná jazda navnadí diváka na niečo, čo sa naozaj ďalšie epizódy neopakuje a niekoho môže tá náhla zmena tempa a rozprávania odradiť. Kto však vytrvá, pochopí, že úlohou prvej epizódy nie je zabaviť, ale vyvolať otázky, ktorých nepríjemné odpovede rezonujú nielen v Patrickovej minulosti, ale aj v jeho zničenej prítomnosti a budúcnosti a teda aj v nasledujúcich štyroch temnejších, smutnejších a zovretejších dieloch. A či už sa v nich preberajú motívy lásky, rodiny, depresie, alkoholizmu či osamelosti, všetko dokáže zahrať na správnu strunu. Zvyšok hercov zdatne sekunduje (samozrejme, že neexistuje nikto iný, kto by mohol zahrať démonického otca lepšie, než Hugo) a z formálneho hľadiska funguje všetko bezchybne či už kompozíciou záberov, roztrasenou "opitou" kamerou alebo dobovou vyčančanosťou aristokratických bytov, hotelov a letných sídel patriacich odporným snobom.

• 31.5.2018  10:25

Úmyselné znásilňovanie transfokácie, strihu, prehnane cheesy príbehu a hlášok (you diabolical dick-shrinking motherfuckers!), nekonečné zábavné, s úsmevným meta soundtrackom a akciou. A funguje to aj ako paródia, aj ako obrovská pocta žánru. Pre mňa najväčší guilty objav posledných mesiacov.

• 20.5.2018  22:16

Už v prvých minútach sa vo mne prebudilo moje pätnásť ročné ja, ktoré by v tom čase zabíjalo za takto odviazanú, cool a prepálenú zábavu a tučné temné nahláškované fantasy v jednom balení, ovešané efektnými čačkami, tučným soundtrackom a hlavne, vďaka Ritchieho špecifickému štýlu, dynamicky vyrozprávanou báchorkou. Pravdepodobne najlepší fantasy film posledných rokov.

• 14.5.2018  22:20

Nielen mapovanie rozsahu talentu skupiny umelcov, ktorá sa rozhodla po veľkom úspechu vrátiť tam, kde im korene prevŕtavajú zem a vo všetkej skromnosti svojou zasnenou hudbou roztriasť fjordy, chajdy a továrne svojej domoviny, ale aj príjemný umelecký dokumentárny film, ktorý je oslavou Islandu krásnou kompozíciou záberov na éterickú a ľudskou rukou takmer nedotknutú prírodu. Dal by som si kľudne aj štyri hodiny takéhoto zážitku.

• 2.5.2018  11:40

Nielen poctivý payoff všetkých ústredných motívov, ktoré postavy väčšinu filmov riešili v mega náhule, vytvorenom tímom ľudí, ktorý poznajú svoju cieľovku, ale aj výborný film s príjemne nepríjemným cliffhangerom ktorý v nejednom divákovi zanechá emočnú dieru (Mr.Stark...). Samozrejme, že to eventuálne všetko dopadne obláčikovo, ale to hmatateľné zúfalstvo z nepremožitelneho titána a postupne padajúce hlavy hrdinov, s ktorými sme 10 rokov sedávali v kinách, to je presne to pre čo sme si práve teraz prišli a čo nás necháva v očakávaní další rok. A kudos tvorcom za to, že to niekoľko ročné navnadzovanie na ružovú cicinu ticho sediacu na asteroide zaklincovali tak charizmatickým, krehkým, no božským komplexom hnaným záporákom, ktorému čuduj sa svete aj fandíte (samozrejme v momentoch, kedy niekoho neškrtí alebo z neho nerobí konfety).

• 18.4.2018  20:59

Sledovať najlepšieho komika svojho času predstierať, že je najuletenejší komik svojho času, ktorý predstiera že je najväčšie hovado svojho času, to celé na place jedného z najlepších filmov svojho času režíroveného najodvážnejším (vydržať takéhoto Carreyho, klobúk dole) režisérom svojho času je vskutku... nadčasové.

• 9.4.2018  23:06

Ethereal.

• 6.4.2018  08:44

Nadfilm o svete, do ktorého náš Halliday odišiel dávno pred tým, než vznikla predloha a na ktorý sa potrebovali ľudia pripravovať takmer 60 rokov. Že je to najväčší režisér všetkých čias inak potvrdzuje aj fakt, že popri filme, ktorý by mnohým trval roky a rozpadol by sa im pod rukami, dokázal maestro ako bokovku zbúchať v rovnaký rok oscarovú drámu, s prehľadom.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16