Zátah 2 (2014)

Prvý diel som videl za posledný rok asi päť krát a je to pravdepodobne môj najobľúbenejší akčný film za posledné roky, to netajím. Ale to, že sa z pokračovania stane ultrabrutálny, scenáristicky rozsiahly, skvelo natočený skvost, to som nečakal ani náhodou. Nielen že to stopážou a dejom presiahlo prvý diel, má to aj ikonickejšie postavy, perfektnejšiu choreografiu a ten úbytok skvelého soundtracku mi pri tom všetkom skvelom kriminálnom a temnom priebehu deja nevadil. Za mňa lepšie ako prvý diel a hlavne jeden z najzásadnejších akčných filmov posledných rokov. Hollywood by mal Garethovi Evansovi lízať otvor. A chcem trojku ktorá bude mať aspoň 4 hodiny.

Fargo (2014) (seriál)

1.séria- 90% Bolo nebolo jedno stupídne násilie a nebezpečne inteligentné zlo v snehovo bielej Minnesote. Hawley nám predhodil skvelého duchovného nástupcu kultu podľa "skutočných udalostí ktoré sa nikdy nestali" a ja som tú minisériu zbaštil. Nielen že to má surovú zápletku kde vlastne polovica postáv a hlavne hlavný hrdina sú zavrhnutia hodný bastardi, má to skvelého Billyho Boba Thorntona (nomináciu na Emmy poprosím), kúzelnú réžiu doplnenú o melancholický soundtrack, ale hlavne, vo svojej nereálne-reálnej polohe je to čierna komédia kde chcete vedieť ako z toho ten vypočítavý Lester vyviazne, komu ďalšiemu Lorne zničí život a to všetko len aby sme sa opäť zamysleli nad nesmrtelnosťou chrústa a zbytočnosťou života. Posledné dve scény s Lesterom a spokojnou rodinkou tomu dávajú peknú filozofickú bodku. Spokojnosť, hlavne že to nenaťahujú.// //2.séria- 85% Úlet. Perfektne natočená, sakra temná, viacvrstvová, skvelo obsadená a dobová (kamerový filter, Reagan, ufo, emancipácia žien) druhá séria nerobí hanbu tej prvej a skvelo ide svojou cestou čoby absurdná a absurdne krvavá sága o rodinných hodnotách, moci a jednej hlúpej nehode, znova. Hlavne mi to prišlo ako niečo, čo by malo byť skúmané viac, ako čokoľvek čo daný rok vzniklo, pretože je to veľmi okázalé a podivné dielo. //3. séria- 85% Depkárčina. Ak prvá séria bola zábavný krvák a druhá Hawleyho experiment, že čo si môže dovoliť, treťou sériou sa vracia duchovne späť ku Coenovcom a tentokrát sa opiera viacej o ich spirituálnu symboliku v detailoch a atmosferickú hru na city motívom. Inak je všetko pri starom, hodné niekoľko stránkových analýz. Je to perfektne, krásne natočené, herci idú naplno, postavy sú pestré a zaujímavé, zvraty sú super a smer ktorým sa to uberá z počiatku vyzerá zmätene, no keď do seba dejové puzzle zapadnú, záverečný payoff je uspokojivý. Rozumiem tomu kvantu námahy a kreativity, ktoré sú do jednej série zakaždým naliate na hektolitre, no úplne sebecky prahnem po ďalšej sérii, pretože to je vždy jedinečný zážitok.

Dvojník (2013)

Brilantne zosnovaná lúpež identity. Okrem podmanivej hudby, 60-tkových kulís a precíznej réžie tu máme aj skvelý intenzívny príbeh v noir surrealistickom obale, kde všetko utrpenie hlavného hrdinu dostane zadosťučinenia v poctivo eskalovanom konci. Úplne iné než bratské Enemy, no u mňa rovnako skvelé.

Grandhotel Budapešť (2014)

Jednoducho čarovné. Pestrofarebné postavičky v pestrofarebnom svete kde s najväčšou ľahkosťou prelietavajú všetky čierno-komediálne groteskovité situácie s pre mňa zatiaľ nevídanou hravosťou, na nezaplatenie. Bloody fucking hell, musím si nakukať Andersona.

Na hraně zítřka (2014)

Ja som ani nevedel, že 70. výročie vylodenia v Normandii oslávim s filmom, ktorého prvé minúty sú paródiou na druhú svetovú- zlo prichádza zo stredu európy a je len na američanoch, aby sa vylodili vo Francúzku a zastavili nepriateľov :) Je absolútne bezpečné už teraz vyhlásiť, že tu máme najlepší blockbuster roku a to nielen vďaka tej energickej akcii, skvostnému vizuálu a výživnej réžii s presnými hercami. Má to hlavne aj mega A-čkový, skvostne deravý ale zároveň úprimne okázalý scenár ktorý naplno využíva potenciál. Je to proste pecka v každom ohlade.

LEGO® příběh (2014)

LEGOlúcia. Doslova, najpestrejší a najparádnejší ne-animák za veľmi dlhú dobu. Má to skvelé sci-fi utopistické príbehové prvky s klasickým "vyvoleným" ale v podstate je to pekná otcovsko-synovská sonda ktorá zahreje u srdiečka, skvelo napísaná a prevedená k životu. Brilantná ukážka toho, že sa dá byť ešte v dnešnej dobe originálny na poli vymýšľania absolútnych šialeností.

Ledová archa (2013)

Absolútne brilantné postapo, ktoré naplno spĺňa svoj potenciál, je skvelo natočené a vie, kedy má presne zaútočiť na diváka. Scenáristicky pestré ako už dlho nie, zaujímavé v každom ohľade a hlavne prekvapivo skvelo oldschoolové s pár dobrými sociálnymi podtémami. Každopádne jeden z najzaujímavejších snímkov poslednej doby, ktorý mňa osobne pobavil viac, ako ktorýkoľvek blockbuster, ktoré sú všetky na jedno kopyto a postrádajú takú pestrosť, krvavosť, vychytralosť a hlavne takú skvelú zavrženia hodnosť všetkých postáv do jedného (viem ako chutia deti, wow!), čo očividne Bong chápe a preto je koniec najlepším možným. 9/10

Fargo (1996)

Tahle země není pro blbí. Skvelý scenár, vtipný a temný zároveň, krásna kamera, presná intenzívna hudba a mrazivá Minnsota, bez ktorej by mal film o polovicu menšie kúzlo. 9/10

Temný případ (2014) (seriál)

1.séria- 100%- Neskutočné. Pravdepodobne najlepšia miniséria akú kedy HBO vypustila, úderná, neuveriteľne moc temná, herecky presná, stále nepravdepodobným faktom toho, že za tým stojí len jeden scenárista a jeden režisér podložená, a predsa. Také rozporuplné pocity o postavách, taký nepríjemný pocit pri udalostiach a taký zážitok som nemal ani nepamätám. Rust je scenáristicky prešpikovaná postava ktorého celkový postoj k svetu a jeho položenie na ňom je desivý a neskutočný zároveň, McConaugheyom skvelo zahraný, Harrelsonov Marty je v civilnom rozpoložení a kradnutím si väčšiny dramatickej katarzie taktiež skvelý. Tieto dve postavy, akokoľvek diametrálne odlišné, tvoria ten skutočný príbeh, pretože celý ten, skutočne veľmi temný prípad, je v skutočnosti ich život v 15 rokoch sebadeštruktívneho života, kde sa snažia vyčleniť si temný, okultistický a šialený sled udalostí okolo seba od normálneho života. Lousianské bažiny by sa dali hneď teraz korunovať na najpochmúrnejšie miesto kde sa dá bývať, pretože mentálna kapacita miestnych sedlákov pridáva rovnako do atmosféry, ako všetky tie rozjebané domy a zničené životy. Dalo by sa o genialite prostých 8 hodín v živote rozprávať dlho, no viacej zavážia Rustove slová, jeho myslenie a jeho pravdivá pravda o ľudstve, svete, jeho význame a jeho neskutočnej zbytočnosti. And in the end... dark and oblivion. // 2.séria- 80%: Najprv, ani náhodou to nejdem porovnávať s prvým prípadom, bodka. Druhý prípad je príbehovo sakra komplexný, na postavy sústredený, skutočne temný (koniec), plný zaujímavých vecí, no na pocit trochu chladný, trochu podivne natočený, zostrihaný, zvláštne nesúrodný a nekompletný. A naozaj zaujímavé je, že svoje problémy s touto sériou neviem vyjadriť slovami, ale viem, že tam boli a všímal som si ich. Nejako ako "toto ide proti zaužívaným spôsobom a neviem, či je to vizionárske, alebo proste zmätené"... ale koniec koncov príjemný zážitok, herecky opäť skvelý, dokonca aj Vaughn, nech si hovorí každý čo chce. Pre mňa to nie je až taký fail, ako pre mnohých, pretože v tom vidím pravdepodobne iné hodnoty a kvality. Mám pocit, že toto ešte v ľudoch dozrie.

Ona (2013)

Skvelý audiovizuálne založený snímok so skvostným scenárom, pestrým svetom zajtrajška a problémami každého dňa. Jonze si berie zo vzťahov to svoje, pretvára to do depresívno-melancholickej podoby artovej frašky (v dobrom) a vlastne suverénne necháva sexovať počítač s človekom tak, aby sme si povedali sami pre seba že ono je to skutočne zaujímavá vízia. Do toho skvelý herci, všetci do jedného a ten pravdepodobne najsexi hlas v celom hollywoode. Nečudujem sa, že internet hádzal Scarlett do rebríčkov "nomináciu na vedľajšiu herečku" všade, aj keď sme nevideli ani kúsok z nej. 9/10