Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 25.4.2019  17:00

Viac ako písať mám potrebu o Endgame rozprávať... 1. ako divák, ktorý je rád, že žije v dobe, kedy je obrovský hollywoodsky eskapizmus povýšený nielen na čisto vizuálnu zábavu, ale aj ovešaný nebojácnymi rozprávačskými metódami. 2. ako fanúšik, ktorý si to celé zažil, od detstva, kedy otváral štvorstrany komixov, na ktorých sa v majestátnom súboji stretala stovka postáv, až do dospelosti, kedy tú detskú radosť zažil znova na veľkom plátne (finále). 3. v kontexte jedinečnej filmovej udalosti, ktorou Infinity War a Endgame, čoby bodka za "za pochodu" tvorenou ságou, sú. 4. Ako človek, ktorý je presvedčený, že hlavným naratívnym vláknom naprieč celou ságou je práve príbeh Tonyho Starka s ktorým je celý čas dômyselne narábané. 5. Ako funkčne Endgame dáva mnoho odpovedí na mnoho otázok a ako nás vo finále nenecháva v beznádeji, ako Infinity War, no zároveň absolútne prefíkane necháva divákov odchádzať z kina s rovnakou otázkou: Čo teraz?

• 5.7.2019  15:02
    Beats (2019)

Hrozne milý, živelný, úsmevný malý film s veľkým srdcom o sile priateľstva a slobode, ktorá sa dá nájsť v beatoch a revolte. Pre ľudí, ktorý podobnú slobodu zažili, silno katarzné momenty zaručené.

• 1.6.2019  19:21
    Co děláme v temnotách (TV seriál) (2019)

Pre milovníkov originálu povinná jazda, pre neznalého diváka to celé môže vystreliť trochu mimo, jedná sa však o suverénne najzábavnejší seriál sezóny, ktorý pokračuje v duchu originálu v stavaní sveta upírov na hlavu prostým aplikovaním komédie na stereotypy o týchto fikčných príšerách. V každej epizóde je hromada originality, miliónové nápady (energy vampire) a talentovaní ústrední herci pomáhajú predať každý jeden brilantný gag.

• 13.8.2019  19:27

Schopnosť Kapadiu a tímu okolo neho vytvoriť z rozhovorov, prameňov a archívnych záberov tak živelné, nekompromisné a intenzívne dokumentárne filmy profilujúce jedinú výraznú osobnosť je natoľko obdivuhodná, že by mi ako divákovi nevadilo, keby venovali celú svoju kariéru len tomuto formátu. Futbal nesledujem, o Diegovi som vedel pramálo, no celé dve hodiny som sledoval jeho cestu s napätím takmer trilerového efektu, takže klobúk dolu.

• 13.8.2019  20:04
    Euforie (TV seriál) (2019)

Kultové ambície, postavami a ich obsadením, vizuálom (tie kamerové orgie), surovým a naturálnym príbehom. Duchovne najlepší nástupca Skins, prístupom avšak dokonalo prispôsobený pre modernú cynickú internetovú dobu plnú duševnej nerovnováhy, neistoty, nerozvážnosti, osobných démonov, toxických vzťahov a neschopnosti čeliť problémom. Nečakal som, že sa ma to tak moc dotkne.

• 1.6.2019  19:07

V rovine toho, čo to reprezentuje- pompézny, efektný, drahý produkt- je to najlepšie a najhlučnejšie katastrofické béčko od čias Emmerichovho 2012, dokonalo balansujúce osudy papierových postáv a enormné trikové scény. To spojenie kaiju mytosu a eko agitky je tak úsmevné, až je to vlastne zábavné a ideálne to stavia naratívu dôvody pre prítomnosť ľudskej ruky a samotné monštrózne bitky. Long live the king apokalyptických filmov.

• 13.6.2019  19:36
    Good Omens (TV seriál) (2019)

Citeľne "knižná" miniséria, hlavne čo do chytľavého rozprávania. Dokonalo to pomáha predstaviť tú nekonečne originálnu, vrstevnatú predlohu, ktorá je aj v tejto podobe a s týmto obsadením neodolateľná, sústredená, divoká a zábavná, na kosť verná duchu svojich tvorcov, so skvelým tempom a réžiou.

• 22.5.2019  17:18
    John Wick 3 (2019)

Rovnako ako predošlé časti, jedna veľká, nepoddajná, geniálne vystavaná a putavá akčná scéna plná zkatovaných chudákov a štýlových momentov. A mňa baví nielen tá nekonečne nápaditá choreografia a réžia, ale aj ten čoraz pestrejší fikčný svet asasínov, ktorý si to okolo toho vražedného mayhemu buduje. A samozrejme každé jedno Keanuho "yeah". Práve po tom poslednom viem, že zvládnem kľudne ešte zopár dielov.

• 5.7.2019  15:25

Bolo len otázkou času, kým vznikne podobne inťoušská, zábavná konverzačná paródia na prevarený žáner. A nie je to vôbec zlý film, to ani náhodou, len to svojou odlahčenosťou, dookola sa opakujúcou sériou dialógov a Billom Murrayom, ktorý je v každej druhej scéne na pokraji výbuchu smiechu, pôsobí ako polodomyslený experiment bandy hereckých kamarátov, ktorý robia ďalšiemu kamarátovi svojou prítomnosťou službičku a len zo seba nezaujato sypú čiernohumorné a filozofické žvásty.

• 13.8.2019  19:06
    Nejsilnější hlas (TV seriál) (2019)

Po všetkých stránkach je to štandardne obyčajne natočená životopisná dráma, v ktorej sa najlepšie sleduje výkon hercov. A práve v nich je čaro Nejsilnejšího hlasu. Paranoia, charizma, božský komlex a tona iných vlastností robia z Rogera Ailesa v podaní Russella Crowea najodpornejšiu seriálovú postavu tejto sezóny. Sorry Antoly Djatlov, rovnako skutočný Roger bol o to výraznejšiou faktom, že bol oslavovaná i pranierovaná osoba, ktorá ovplyvnila myslenie miliónom ľudí. Miniséria balancuje dva dôležité aspekty jeho podstaty- jeho prácu: dôležité míľniky jeho úspechov, jeho odvahy miešanej s aroganciou, vďaka ktorým robil, pre spravodajskú stanicu, odvážne rozhodnutia a vďaka nim spravil z Foxu číslo jedna a z neho mocného človeka; a jeho vzťah k ľuďom: od jeho profesných vzťahov (kontrast medzi lojálnými, ktorí mu vďačia za kariéru (asistentka), manipulovanými (Joe Lindsley) a obeťami (Gretchen)) k osobným (rodina). Prvý aspekt je pre životopisné diela samozrejmosťou a Ailes ako lovec sledovanosti pochopiteľne vždy chmatol po veciach, ktoré zasahovali amerických obyvateľov najviac a schopnosťou manipulácie ovplyvňoval mienku. Zaujímavejšie je však sledovať osudy ľudí okolo neho a ako ich dlhodobá interakcia s ním ovplyvnila. Vďaka tomu táto konverzačka úspešne vykresľuje postavu, ktorá nemusí byť zbytočne umelo démonizovaná, pretože drvivá väčšina odporných výrokov, tabuizovaných prešľapov a životných rozhodnutí naozaj spravil. Príbeh postavy, bez ktorej by Trump pravdepodobne nesedel v bielom dome, sa totižto písal sám.

• 13.8.2019  19:17
    Parazit (2019)

Po dvoch zaoceánskych spoločensko-kritických scifíčkach je Bong doma a natočil rýdzo kórejskú kimikomédiu o rodine. A skutočne je to film, ktorý nejde namiľovať na všetkých frontoch. Od hravosti rozprávania, cez herecov a inscenáciu, multižánrovosť, jednoduchý nápad a maximálne vyťaženie z jeho bizarnej variácie na home invasion filmy. Zlatá palma putovala na správne miesto.

• 28.1.2019  22:44
    Polar (2019)

Zmätený mix bizarnej komiksovej kriminálky s excentrickými postavami, krvavou akciou a otravným strihom a osobnej leonovsko-matildovskej drámy o pomste, kde Mads behá nahý cez snehovú búrku a hrá jak totálny frajer. Škoda, že tie dve polohy k sebe nezapasovali tak dobre, ako napríklad u žánrovo podobného úletu, akým bol Kick-ass. Takto to je len miestami zábavné, miestami nudné jednorázové guilty.

• 15.8.2019  19:22
    Slunovrat (2019)

Ari Aster mi aj na druhý krát potvrdil, že jeho hlavnou devízou je domyselnosť stavby jeho báchoriek. Nemám problém použiť slovo "báchorka", pretože bez ostychov po svojom pracuje so starosvetskými schématami (duchársky príbeh, náboženský kult). Avšak v jeho dlhých záberoch, širokoúhlych celkoch a závraťových jazdách prezentuje svojich vlastných démonov podtrhnutých tríznivou hudbou a rôznorodo interpretovateľnými motívmi. Znovunájdenie stratených hodnôt, rozklad vzťahu, kritika malichernosti a emočnej manipulácie, náhľad do bizarne podmanivej osobitej kultúry, to všetko diváka zhltne a na konci unaveného vypluje. A možno práve preto sa jedná o jednu z najlepších žánroviek roku

• 5.7.2019  14:54

Esencia rýchle odsýpajúceho Marvelu, čo je pri Spíďovi škoda. O pozornosť sa tu nešikovne bijú trampoty mladistvých, Peterova snaha udržať si identitu (so zaujímavým výhľadom do budúcna), upútať pozornosť MJ a motív bremena byť Tonyho nástupcom. Zároveň si v tom celom chce udržať divákovu pozornosť armáda elementálov v prvej polovici, charizmatický Gyllenhaal niekde v strede a armáda dronov v závere. Tieto dve línie vytvárajú guláš, ktorý zábavne pracuje s vysvetlením dohry Endgameu, sympatickými postavami, klasicky divokou akciou a chytí za srdce spomienkami na padlých, ale hlavný príbeh, ktorý rámuje všetku tú zábavu, nezaujme. Viac než pokračovanie Spider-mana to pôsobí ako epilóg ságy Tonyho Starka, kde sa (snáď naposledy) do sveta Avengerov projektujú jeho chyby minulosti.

• 22.12.2019  17:57

Budem rovnako ľahostajný, ako tvorcovia. Nedokážem byť empatický k filmu, pri ktorom som dva krát zaspal, opakovane sa chytal za hlavu a v ktorom najemotívnejší moment patrí plecháčovi primárne služiacemu ako komediálna výplň. Ľahostajná mi je aj konverzácia, kde a ako sa to posralo. Zlyhanie dekády.

• 13.6.2019  19:25

Korineho plážová estetika na druhú, avšak útek za slobodou tentokrát nenapreduje Skrillexom a zbraňami, ale poéziou a stromčekom z Jamajky, strihovú kontinuitu nenarúšajú atmosferické spomaľovačky s voiceoverom, ale nesústredené rozhovory a miesto excentrického Franca je tu excentrický, dokonalý, odviazaný McConaughey. Totálna láska.

• 8.9.2019  12:28

Baví ma, ako mnohí očakávali od Kinga a štúdiovej "väčšej, efektnejšej dvojky" niečo iné, než Kinga a väčšiu, efektnejšiu dvojku. Ja som spokojný. Kingova predloha má 33 rokov a celú svoju kariéru prevára a variuje rovnaké motívy a témy, takže o hororovom klišé a neoriginalite tu neexistuje diskusia. Áno, v celkovom ohľade je príbehová stavba nedomyslená (prečo nemixovať časové línie naprieč oboma filmami?), ale Muschietti sype, najmä v nenávidenej prostredno hodinovej opakujúcej sa sekvenčnej zostave, z rukávu efektnú exhibíciu nočných môr, Skasgard si to znovu naplno užíva, herci sú nielen totálne dospelé klony detí ale zároveň hrajú skvelo a duch predlohy ostal zachovaný ako v máloktorej Kingovej adaptácií. Pre mňa sú oba filmy, ako pre milovníka tvorcu, celkom podstatná žánrová udalosť posledných rokov.

• 23.7.2019  16:19
    Too Old to Die Young (TV seriál) (2019)

Refn neonoir vie. Je len obrovská škoda, že vo svojom trinásťhodinovom opuse ide kariérne najviac na pól plynu. Všetko, čo na ňom mám rád, všetka brutalita, filozofovanie, pózerská artová esencia a dokonca aj komédia vyšumia do tej obrovskej časovej bubliny, ktorej zúfalo chýba tempo. Cením ako dielo a experiment, minulo ma to ako zážitok.

• 4.2.2019  22:37

Ten typ filmu, ktorého vznik nedáva zmysel a v ktorom nazmar Gyllenhaal prehráva všetkých o niekoľko levelov.

• 28.6.2019  16:32
    Yesterday (2019)

Film zaseknutý na pól ceste medzi moralizujúcim príbehom o hudobnom priemysle, nesympatickou romantickou linkou a myšlienkou, že by svet bez Beatles bol škaredším miestom pre život. Je veľká škoda, že hlavná linka s Jackom nezaujme (Sheeran a McKinnon sú otravné, zavadzajúce duo), myšlienka sa nerozvíja na viac než dve scény a tak tu ostáva len tá romantická linka, ktorá pôsobí od človeka, ktorý napísal klasiky ako Love Actually a About time, slabučko. Dlho som neišiel z kina tak otrávený úmyselne zlepenou kašou a že to točil Boyle, som si uvedomil asi niekde v polovici, čo je ešte smutnejšie.

• 2.5.2018  11:40

Nielen poctivý payoff všetkých ústredných motívov, ktoré postavy väčšinu filmov riešili v mega náhule, vytvorenom tímom ľudí, ktorý poznajú svoju cieľovku, ale aj výborný film s príjemne nepríjemným cliffhangerom ktorý v nejednom divákovi zanechá emočnú dieru (Mr.Stark...). Samozrejme, že to eventuálne všetko dopadne obláčikovo, ale to hmatateľné zúfalstvo z nepremožitelneho titána a postupne padajúce hlavy hrdinov, s ktorými sme 10 rokov sedávali v kinách, to je presne to pre čo sme si práve teraz prišli a čo nás necháva v očakávaní další rok. A kudos tvorcom za to, že to niekoľko ročné navnadzovanie na ružovú cicinu ticho sediacu na asteroide zaklincovali tak charizmatickým, krehkým, no božským komplexom hnaným záporákom, ktorému čuduj sa svete aj fandíte (samozrejme v momentoch, kedy niekoho neškrtí alebo z neho nerobí konfety).

• 22.5.2019  17:05
    Barry (TV seriál) (2018)

Niekde na začiatku som netušil, že ma práve Hader zaujme obdobne koncipovaným seriálom. Tie postavy v hereckom krúžku ma iritovaly a prvé asi tri epizódy som si k tomu hľadal cestu. Potom sa ale začali bizáry kopiť (čečenci), dej zhusťovať (vyšetrovanie) a finále bolo úderné. No a druhá séria pritvdila, epizódu za epizódou jak herecky, tak aj po technickej stránke (Murai ale i sám Hader za kamerou) a z Barryho sa rázom stal temný guilty pleasure. Diel s kickboxerom a jeho zdivočelou dcérou je už teraz televízna epizóda roku.

• 6.1.2019  13:45

Výpoveď o zlomenom mužovi (famózny Carell), ktorého milovaný syn (frustrujúci Chalamet) opakovane upadá do cyklov zlyhania a nápravy. Beautifully safe melodrama.

• 9.12.2018  11:48

Produkčnými problémami pretiahnutý, po hrane kontroverznosti príliš bezpečne kĺzajúci no i napriek tomu zábavný príbeh, ktorý musel byť vyrozprávaný a práve táto podoba tomu sadla presne tak, aby to mesiac vkuse trhalo kiná vo švoch, aj keď to naozaj nie je ničím výnimočné dielo, ale len dômyselne oživená životopisná šablóna. Lenže áno, tu ide o Mercuryho, Queenov a ich nesmrteľný odkaz, ktorý našťastie umocňuje aj voľba ukončiť film tým bombastickým Live Aidom, ktorý z divákov vytiahne všetky potrebné emócie a husinu, takže film nepotrebuje desať minútový epilóg s umierajúcim Freddiem na to, aby každý tretí divák vychádzal z kina so slzami v očiach.

• 9.11.2018  19:57
    Climax (2018)

Koncept vyhrotený do krajností, čo pri Noém neprekvapí, ale vždy náramne poteší. Pri rozhovoroch, ktoré nasledovali po prvej výbušnej tanečnej kreácii, som si hovoril, že Gaspar mohol stráviť o noc naviac nad papierom a napísať dialógy, ktoré by nepôsobili smiešno a nevyšumeli by. Vykreslenie postáv mohlo byť lepšie. Ale to by na tom asi muselo záležať, však? Nezáleží. Divákovi po vypadnutí v z kina neutkvie v pamäti to, čo sa dialo, keď bola kamera položená na statíve, ale to, čoho bol svedkom, keď sa kamera začala hýbať... a jazdiť, tancovať, prevracať, sledovať skvelých nehercov/tanečníkov a útočiť na divákove zmysly. Tento trip si dám rád znova, aj keď som musel predýchať závrať.

• 9.11.2018  19:36
    Homecoming (TV seriál) (2018)

Zvoľ atraktívny tajomný rozprávačský štýl, kde sa strieda prítomnosť s flashforwardmi, prepínaj medzi pomerom strán, tak, aby to pôsobilo ešte viacej klaustrofobicky, pohraj sa s rámovaním, split screenom, uhlami, zvukom, pokojne si tam flákni aj vertigo, zožeň si skvelých hercov (Whigham zasa vládne) a výsledkom je štýlové utiahnutie príbehu, ktorý by vystačil na film, no v tejto podobe to pôsobí ako zaujímavý experiment s tým, čo určité dielo môže divákovi ponúknuť čisto po audiovizuálnej stránke. Esmail a Campbell to majú v malíčku. Nie, žeby som sa nebavil aj z dejovej stránky, no tá naozaj pôsobí ako krátka poviedka, ktorá je však roztiahnutá do detailností a nenecháva absolútne nič na divákovú predstavivosť. Uhrančivosť réžie však kraľuje.

• 9.10.2018  12:10

Našťastie si Jack berie to dobré z Trieroveho posledného experimentu: zaujímavého antihrdinu, ktorý ukája svoje potreby za hranice vkusu, epizodické rozprávanie prezentované cez rozhovor dvoch postáv, ich filozofovanie pomocou rôznych metafor s pomocou fun factov o fungovaní sveta, prírody či, tu prítomnej, architektúry, šokujúce sekvencie či svoju dogmatickú kameru. A našťastie si odpustil aj to, čo ublížilo Nymfomanke, a to "ambiciózne" rozdelenie na dva filmy, ktoré bolo zbytočné. Na poli 155 minúr, piatich incidentov a epilógu, rozohráva presne tú dostatočnú hru pre angažovanie diváka v príbehu. A teraz fakt netuším, že či si Trier po nechcene vtipnej a absurdnej nymfe 2 uvedomil, že sa ľudia na jeho filmoch v kinách môžu aj smiať, no Jack je totálne absúrdna komédia, ktorá búra mytos sériového vraha, využitím presne tých charakterových prvkov, ktoré očakávate (ocd, tomu vyhovujúca práca, už chýbali iba striktní rodičia) a zároveň situáciami, kedy je Jack prezentovaný ako totálny mamlas, ktorému pomôže len zásah božej sily. Dillonovi som veril následne aj celý ten prechod od nuly po Jacka po šesťdesiatich vraždách. To celé samozrejme ramuje presah o treste a vykúpení, ktorý je jasný od prvých sekúnd rozhovoru spomínaných dvoch postáv. Na to bohužiaľ nadväzuje koniec a príde aj na vizuálnu metaforickú masturbáciu so spomaľovačkami, nad ktorou som už len prevrátil oči. Ale všetko pred tým je hrozná trierovská haluz, pri ktorej sa suverénne smialo celé kino, včetne mňa.

• 19.1.2019  16:04

Nemyslím si, že Rowan patrí do starého železa a stále dokáže svojou charizmou utiahnuť aj tak nezaujímavý charakter, akým je Johnny English. Bohužiaľ, miesto nejakej oldschoolovej špionážnej zápletky sa tu po vzore moderných špionážnych filmov bojuje proti kyberterorizme, čo v podobne hlúpučkom filme nemá šancu zaujať (ako vždy napríklad presahom), nie to pôsobiť ešte komicky, ergo to nikoho naozaj nezaujíma.

• 12.11.2018  10:53
    K smíchu (TV seriál) (2018)

Gondry sa podieľal na produkcii a réžii jedného z najdepresívnejších, no zároveň najmilších seriálov roku, Carrey si v ňom, v úlohe napísanej na telo, ide pre Emmy a prekvapivo sa o tom nehovorí tak moc, ako by sa malo. Teší ma a desí ma, že finále len naznačuje, že bolesti ešte pribudne.

• 9.11.2018  23:49
    Král psanec (2018)

Poctivý, tučný, chlapácky masaker a pritom tak krásne natočený. Od nálepky "historický veľkofilm" to delí už len to nepochopiteľné prestrihanie festivalovej metráže, ktoré by som kľudne prijal.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16