Yoda sama

Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

• 22.12.2014  22:29

V konečnom dôsledku nemám s tými digitálnymi orgiami problém. Ani s tým že umreli postavy ktoré nemali. Ani s tým, že to ostalo neuzavreté a potrebovalo by to tých tridsať koncov, čo mal Návrat Kráľa. Verím, že Jackson vie a to že sa kompletne oddal digitálnej technológii mi neimponuje tak, ako ostatným, tie Thorinove premeny budiš, tá dedinčanská vata okolo budiš, príbeh ako tak zachovaný, bitka bola fajn, finále na lade napínavé a skvelo natočené. V podstate nie som sklamaný, rád si to pozriem znovu a predĺženú verziu. Na kinematografickej hodnote Pána Prsteňov to nieje ani náhodou ale je to zďaleka najlepšie fantasy, aké za posledné roky vzniká. 7/10

• 21.12.2014  23:45
    Slídil (2014)

"Ak ma vidíš, zažívaš najhorší deň vo svojom živote". Definícia hnania sa za svojím snom dohnaná do sociopatických výšin od človeka, ktorého motivácia je jasná ako deň v ktorom polieva svoje kvety. Fakt, že dokáže spoločnosť vypluť takého psychopata, aký je Lou Bloom je naozajstnou desivou premisou. Gyllenhaal samozrejme kradne celý film pre seba. Škoda, že pri tom všetkom sakra napínavom, priam až westernovsy eskalujúcom postupe nemá film skutočne šokujúci okamih pri ktorom by nejeden divák vyplul dušu. Vlastne je pre divákov, ktorý majú už nejedeného filmového sociopata naštudovaného, je film predvídateľný, čo mu neubúda na kráse. 8/10

• 19.12.2014  15:30

Samozrejme, že sa nedalo zadaptovať všetko, čo si Paul Sheldon myslel o sebe, o svojej kariére, o živote, o Misery a o Bohyni Annie za 6 mesiacov svojho väzenia, všetky Kingove extrémy (bol by som rád za scénu s kosačkou) a celkovo omnoho zúfalejšiu atmosféru knihy (dej filmu ako keby sa odohrával počas jedného týždňa, aj napriek montáži s písaním a Paul sa nestihol zmieriť so svojím osudom a prejsť si toľkými zmenami ako v knihe), ale kašlať to, je to skvelá adaptácia, taktiež desivá a herci sú skvelí. Ospevovať Kathy Bates samozrejme nemusím.

• 6.12.2014  11:26
    Chlapectví (2014)

Kúzlo okamžiku. Ten spôsob, akým je zachytený každý moment a po 12 rokoch dokonale fungujú emócie je dokonalý. Linklater nevytvoril totižto film, vytvoril rodinu, ktorú 12 rokov skúmal ale ktorá prakticky na tých pár natáčacích dní fungovala a existovala. Preto sú tam tie emócie cítiť viac než inde. A má to aj skvelých hercov, aj skvelé momenty a soundtrack(!) a celkovo je to taký feeling good film, že by si k nemu mala sadnúť každá rodina a postupne pri ňom pospomínať na svoje chyby a výhry a celkovo. Pretože každý sa raz nájde v tej chvíli, kedy vyprevádza svoje deti do sveta a povie si "myslel som, že toho bude viac".

• 27.11.2014  22:32
    Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál) (2014)

/1.séria- 100% // Masívny brainstorming, ktorého výsledkom bolo dať Soderberghovi zrežírovať 10 hodinovú dobovú, drsnú a intenzívnu hereckú orchestru, je najlepšia vec aká sa Cinemaxu mohla stať. A sám Steven dokazuje, že aj po svojom "odchode do dôchodku" dokáže prakticky zničiť akékoľvek seriálové konvencie a ustanoviť si vlastné seriálové režisérske pravidlá v tej najlepšej novinke sezóny. Podobný úspech mal u mňa naposledy snáď len Fukunaga. A úprimne, bez soundtracku od Martineza by to stratilo isté kúzlo. // 2.séria-100% // Druhých desať hodín len pritvrdilo, prehĺbilo postavy a zážitok a podivuhodným spôsobom aj skvelo skončilo. Soderberghova kamera a Martinezova hudba vo svojej živelnosti opäť totálne hviezdia a robia z obyčajných vecí napínavé, pod kožu zarývajúce sa veci. Naviac to nehrá na lacné cliffhangery, seriál kľudne môže skončiť tak ako skončila druhá séria, no tie otvorené dvierka pre každú jednu postavu sú skvelá dramaturgia. Opäť skvelý Owen, no klobúk dole pred väčšine vedľajších hercov, ktorých postavy sa dostali minimálne na rovnako dôležitú koľaj, pokiaľ ich aj nepredčili. Prosím nech to pokračuje, formálne to je najlepšia vec na ktorú mi padlo v televízii oko.

• 1.11.2014  22:15

Najmajestátnejší kinematografický zážitok v živote. Od prvej do poslednej minúty to je to najlepšie, čo hollywood za posledných tridsať rokov vyplul a to bez srandy. A je mi jedno, či to pozerám v predĺženej verzii na počítači alebo so slovenským dabingom tri nedele po sebe zhruba štyri hodiny včetne reklám na Markíze. Akýkoľvek argument je chabý, amen.

• 26.10.2014  18:02

Nakoniec fajn. Je to stupídne, ale nieje to TAK stupídne ako dvojka, má to fajn Gibsona čoby záporáka a finále je tučná zabíjačka. Mladý neprekážajú, starý sú poprdeli a aj keď to vyzerá jak direct-to-dvd film a má to tie brakové c-čkové efekty, je to naozaj fajn b-čko s typickou scenáristickou akčnou kostrou. Nezlyháva tu vlastne nič.

• 26.10.2014  12:18
    Moucha (1986)

Zlatá stredná cesta v točení sci-fi hororov. Po 18 rokoch je Cronenbergova vízia ľudskej Premeny a revolučné masky proste stále legenda.

• 24.10.2014  23:42

Film, ktorý vie čo chce povedať, ale hovorí to neskutočne chaotickým spôsobom a využíva na to vyčerpávajúcu multižánrovosť. Fajn low budget nezmysel.

• 11.10.2014  13:48
    Rohy (2013)

Roztomilý satan among us, detektívka, ktorá je, vďaka vymáhaniu informácií pomocou rohov, zábavne podaná, hlavne v tých momentoch ľudskej skazenosti. Nieje to to najlepšie od Aju ale stále je to príma.

• 11.10.2014  10:16

Prudko zábavná a pútavá one man show Allena, kde mu zdatne sekundujú ostatné postavy. Jeho čarovný štýl rozprávania, búrania štvrtej steny a vykreslenia postáv to je niečo úžasné.

• 3.10.2014  22:39
    Zmizelá (2014)

Dostať kvalitný výkon z Tylera Perryho, z pojebaného Tylera Perryho, to je výkon. Nehladiac na pár výnimiek, Gone Girl je najkomplexnejší detektívny triler za posledné roky. Paralélne vyrozprávaný scenár so všetkými manévrami a kľučkami brilantný, skvelo adaptovaný. Užil som si to viac ako Fincherovú poslednú vec, avšak pri sledovaní som mal pocit, že by pri ďalšom sledovaní by mohol ten efekt vyprchať. Ale to len prvú zhruba polhodinu, tú hru na "spravil to, nespravil to". Potom sa z toho stane brilantná vrstevnatá psychotická hra, s fantastickými twistami, prepracovanými postavami (Pike ako nikdy predtým) a spôsobom rozprávania, satirická, šokujúca, so skvelou a vlastne strašne desivou dohrou. Ono asi to nesadne každému a naozaj to je pre niekoho len jednorázovka, ja osobne sa však budem pri ďalšom pozretí priblblo usmievať a užívať si to. Fincher je proste one of the kind.

• 30.9.2014  21:45
    Frank (2014)

Skvelý melancholický trip na psycho hudbe od psycho ľudí s krásnou bodkou. Naviac s dokonalo excentrickým a výnimočným Frankom Fassbenderom. Tých ľudí, čo tu hovoria o hipsterskosti si netreba ani všímať, očividne nepoznajú rozdiel.

• 29.9.2014  18:37

Chýbalo tam niečo, čo prvému dielu nie. Napríklad istá poetickosť a normálnejšia motivácia postáv. Napríklad z takého Marva sa stala len mašina na zabíjanie bez väčšieho dôvodu, zatiaľ čo v prvom dieli bol pravý pomstiteľ. Naviac tomu chýba kontinuita. Smutné je, že už na mňa nezapôsobila ani Eva, a ja ju žeriem absolútne vo všetkom, ani noirový štýl, ktorý tu hrá druhé husle. Proste s tým prišli strašne neskoro a nikoho to už nezaujíma. Nezaujímavá nuda s peknou formou ale blbým obsahom.

• 17.9.2014  19:27

Ten brak som miloval už v obyčajných epizódach, takže v pohode. Problém bol, že som si neraz pri sledovaní povedal, že s Roflom končím. Ale želám mu to, tá robota je na tom dosť vidieť.

• 11.8.2014  21:00
    Lucy (2014)

Pre mňa to je pravdepodobne jedno z najzvláštnejších guilty pleasure posledných rokov už len kvôli tomu, ako film rozpráva o stupidite ľudstva a jej prostosti a zároveň sa nebojí oslavovať svet a ísť až na jeho začiatok. Až druhé pozretie po zhruba roku ma utvrdilo, ako moc sympatický a zábavný tento film je. Celý čas som premýšľal nad tým, ako moc je Besson zaseknutý v deväťdesiatých rokoch, kedy by takáto blbosť bola filmovou modlou a klasikou naveky vekov a zároveň prijal fakt, že keď vznikne takýto priamočiary, pre niekoho rádoby intelektuálny film v dobe plnej predsudkov a ľudí, ktorý si myslia, že sú inteligentnejší než tento film, nedokáže uspieť tak, ako by mal.

• 6.8.2014  17:47

Najspravodlivejšia zo všetkých pomst. A stále hravá, zábavná, vizuálne vypiplaná s príjemným komornejším koncom. Milujem celú trilógiu a Lady Vengeance je nádherná bodka.

• 31.7.2014  23:15

Perfektná žánrovka, skvelá ústredná partia s geniálnou hláškujúcou dvojicou Racoon a Quill, s milými scénami spoznávania toho Quillovho pozemského prízemného sveta ostatnými z partie, skvelými efektami, soundtrackom (!), presným castingom, produkciou, réžiou... mohol by som pokračovať dlho. Ano, záporák je zasa len nezabiteľný a super silný sociopat, ale je to skvelo vystavané a hlavne ultra zábavné a hravé. Zďaleka nejlepšia marvelovka a perfektná space opera. Tento rok je dobrý rok na to, byť súčasťou Marvel universe. A to boli Guardians of Galaxy a James Gunn experimentom, chceme viacej takých experimentov! 8/10 a potitulková scéna maximálna facka divákovi a vtip roku.

• 27.7.2014  00:05
    21 gramů (2003)

Extrémne nelineárna a o to komplexnejšia a brilantnejšia ukážka akýchkoľvek životných "twist and turns". To, že si tú skladačku musíte poskladať samy, pridáva na zážitku ešte viacej, nakoľko film jemne nadhodí ťažký záber a divák len dychtivo čaká na to, čo ho spôsobilo a čo nasledovalo. Silné herecké výkony, skvelý sladkokyslý scenár a záverečná bitka v hotelovej izbe so samotným zachráneným situácie od Paula (zastaviť infarkt aj bitku) jednoducho zaplakania hodné.

• 26.7.2014  14:06
    Mafiánovi (2013)

Bessonovsky uletená, amorálna brutálna oddychovka. To, v akej filmovej nerealite sa to pohybuje poznáte podľa toho, akým jebnutým a nepravdepodobným spôsobom odhalili ich polohu.

• 26.7.2014  00:06

Skvelý Joaquin a jeho prerod z grázlika na pomstiteľa, pár scén príjemne intenzívnych, dobre vystavané vzťahy a príbeh fajn. Samozrejme že to nieje žánrová špica ale len maličká pripomienka že pomalé krimi trilery s komorným koncom ešte letia, ale forma je dobrá a tých pár detailov (ako napríklad že Wahlbergovu postavu, ktorá bola vo filme dokopy asi 12 minút, by s rovnakou účinnosťou mohol hrať akýkoľvek treťotriedny herec nižšej svietivosti) tomu neškodí.

• 24.7.2014  14:34
    Noe (2014)

Ako agnostik, veriaci že Biblia je bezpochyby jedna z najlepších fantasy kníh z ktorej sa dá povyťahovať mnoho skvelých a napínavých príbehov s morálnym podtextom, som sa bavil. Ku Aronofskemu možno moc nepasuje veľké štúdiuo a obrovská postprodukcia, jeho um a režijné kvality sú už cez dekádu nepopierateľné a podal nám vizuálny skvost, poctivo špinavý a v druhej polovici aj príjemne depresívny. Dokonca som nemal ani problém s tými "sci-fi" výjavmi ktoré na sebe nosili Kainový prisluhovači.

• 23.7.2014  00:10
    Doupě (2014)

Nikdy by som nepovedal, že budem s takou sentimentálnou chuťou spomínať na originál, ktorý je oproti tomuto úprimná akčná pecka ktorá sa na nič nehrá. Veď dokonca aj ten posraný kód na tú bombu bol v originále lepšie vysvetlený, než tu. Scenáristicky a strihovo kruto nezvládnuté, Leito ale stále vo forme, Walker je ako Walker v každom jeho filme a inak nič. Pritom celý nápad s Brick Mansions, alebo Okrskom 13 komu sa viac páči, by sa dal zformovať do akejsi príjemnej distopickej sociálnej kritiky s normálnou zápletkou a normálnou akciou a ja viem, že Besson na to má, len bohužiaľ našiel tú zlatú strednú cestu obyčajných zlepencov bez nadhľadu (preto sa bojím aj tohtoročnej Lucy). Škoda, ako remake to je ťažko naprd. Keby som to mal ohodnotiť v troch slovách boli by to: RZA krájajúc papriku.

• 22.7.2014  14:43
    Old Boy (2003)

Vizuálne čaro s podmanivou atmosférou, za hrsť ikonických scén a zabijáckou pointou, ktorá opäť pokladá morálnu otázku kto si skutočne zaslúži pomstu a kto je kladná postava, konečná scéna s hypnózou asi najviac. Kórea v tomto vládne.

• 21.7.2014  16:42

Séria poľutovania hodných udalostí kde pomsta plodí pomstu a tá plodí pomstu... Za dvadsať hodín napísaná paráda, ktorá ma v sebe dostatok dôvtipu a krutosti aký len aziati dokážu vypluť. A presne také ja rád.

• 19.7.2014  23:27

Slušné pokračovanie, hlavne pretože to je taká strašná prča. Kadencia krvavých scén na úrovni, divákovi sa dostane aj slušná dávka bizarnosti a s ničím nieje problém, vlastne záleží len na tom, ako divák príjme to, čo sa deje (sex na konci filmu čoby čerešnička na torte).

• 19.7.2014  17:17

Príjemná oddychovka ALE pozrel by som si to radšej v divadle.

• 16.7.2014  23:54
    Sabotáž (2014)

Akčný flák nižšej svietivosti než hranica hodnotenia filmu len pretože "je to len akčný film" dovolí. Skip Woods by mal byť konečne unesený a mučený drogovým kartelom, inak to nevidím.

• 4.7.2014  23:23

Sinister považujem za perfektnú žánrovku, o to viac bolí, čo Derrickson spravil s týmto. Nemá to takmer žiadne zaujímave postavy a keď už náhodou áno, sú civilné a nudné. Príbeh je zlátanina, nad ktorým rozum stojí, nieje to strašidelné, nieje to atmosferické a čo je najsmutnejšie, je to dokonca aj na smiech. Proste na smiech. Odmietam veriť, že tvorca, ktorý spravil jeden z najlepších filmoch o posadnutosti (Emily Rose!), spravil aj túto blbosť...

• 28.6.2014  13:20

Smoking hot Nick Frost! Chcem vidieť making of.