Yoda sama

Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

• 19.3.2018  20:03

Ďalší žánrový zárez pre Wheatleyho tentokrát v absolútnej dramaturgickej jednoduchosti funguje práve na základe jeho jednoduchosti a hlavne schopnosti tvorcu pracovať v dĺžke deväťdesiatich minút s priestorom, zvukom a skvelým fyzickým herectvom predstaviteľov tak, aby každý fuck, cunt a samoúčelne rozmliaždená lebka prišla v presnom timingu a celé to príjemne zabavilo. Koncept vyťažený na maximum, možno dokonca aj o krok viac než by iní zvládli.

• 8.3.2018  23:40
    Tvář vody (2017)

Raz ročne príde film, ktorý mi pripomenie, prečo vlastne tak moc milujem filmy. Variovaním rôznych žánrových prvkov, odkazmi a zasadením na dobu prosperity tohto umeleckého smeru, či prostým spôsobom snímania a navodenia ducha klasického rozprávania, to všetko však krásne nabúrané špecifickým prvkom, ktorým bola tento krát del Torova láska k temným kostýmovým fantasy a ťažko stráviteľným podivnostiam. A tento krát (a po dlhej dobe) si ma taktiež na plnej čiare získal, za čo čiastočne môže ďakovať aj hercom na čele s Shannonom a Desplatovej čarovnej hudobnej posile.

• 8.3.2018  23:29

McDonagh (ne)prekvapivo zinscenoval najlepšiu buranskú drámu od čias Farga, kedy okrem pútavej hry s formou a skvelými výkonmi pohladí na srdiečku hlavne príbehom, ktorý aj bez expozície a naozajstnej dohry vďaka trom rekvizitám, silným kauzálnym zvratom a následnému prehodnocovaniu motívov funguje bez problémov ako brutálna, cynická a emotívna "true story" epizóda vystrihnutá z amerického všedného dňa.

• 8.3.2018  23:21
    Lady Bird (2017)

Trip down the memory lane keď Justin Té ešte plakal rieku a v Sacramente bola taká sakramentská nuda, že jediný spôsob ako to divákovi prezentovať je prostredníctvom nie až tak komplikovaného, no o to sympatickejšieho charakteru mladej rebelky a jej nie až tak komplikovaných no o to sympatickejších a civilnejších životných trampôt. S citom vystavané dospievanie, ktoré drží pokope vďaka dynamickému rozprávaniu, kedy sa strihá na tie najpodstatnejšie momenty života a žiadny problém, hádka, bozk či zdvihnutý prostredník okoliu nie je naviac a dokonale to reprezentuje odpor, útek a následné cnenie za životom, ktorý tak moc mladý ľudia neznášajú a milujú zároveň. Jeden z najlepších coming of age story za posledné roky, to bezpochyby.

• 27.2.2018  13:37
    Mute (2018)

Najsmutnejšie je sledovať premárnený potenciál. Jonesova vízia budúcnosti je zaujímavá, zvrhlo nechutná a pútavá, aj napriek tomu, že si očividne berie v mnohom inšpiráciu z iných cyberpunkových diel, svojským spôsobom do popredia stavia civilného, nemého hrdinu, ktorý s touto dobou musí súperiť. Lenže to je málo, obzvlášť keď sa dve hodiny musím pozerať na detektívny príbeh, ktorý nespĺňa správne predpoklady pútavého rozprávania či už zaujímavého vykreslenia motivácii a tá hra s vizuálom a svetom mi prestane v polovici stačiť. Áno, má to svoje momenty, ale tak trpký dojem po podobnom filme som nemal už dlho.

• 4.2.2018  20:51

Uletený a rozbitý film, ktorý nevie čím chce byť. Prvá naratívna linka ešte ako tak fajn, herci sa ešte tvária, že to je normálny film, Henry je sympatická postava ak prijmeme fakt že má v hlave viac než bežný jedenásť ročný chalan. Kam sa však má uberať dianie vo vedľajšom dome, som netušil. Potom príde nevkusný zvrat, ktorý film postaví na nové koľaje a ďalej už to je len jeden veľký otáznik. Ako sa toto dalo dokopy, predalo štúdiu a ešte sa pri tom tvorcovia aj tvárili seriózne, to mi nejde do hlavy.

• 1.2.2018  15:33
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

Podľa skutočného príbehu, všakže? Pretože z toho ten cynický pohľad tínedžerov (ne)dobrovoľne odtrhnutých od tejto doby priam sálal. Ro-zto-mi-lý minivýlet s roztomilými postavičkami/ rozprávačmi, ktorý využíva svoj koncept uvážene a nehrotí to do absurdných momentov, len to ostáva príjemne čierno humorné so zdvihnutým prostredníkom a nezapnutým pásom až do finálnej emočnej konfrontácie. Love how they love.

• 17.1.2018  14:28

Paradoxne, prijal by som ešte ďalšiu hodinu tohto vizuálne prenádherného, detailného, desivého a pútavého skvostu.

• 16.1.2018  15:24
    Jigsaw (2017)

Je pekné, že štúdio dáva voľnú ruku novým tvorcom písať si non-canon fanfikciu. Len škoda, že ochudobnenú nielen o myšlienku, ale aj o premyslené atrakcie, ktoré tomu vždy dávali ten "so bad it´s good" feeling a odvádzali pozornosť od tých neznesiteľných dialógov a rozhodnutí. Čo viac, ani tá stupídna záverečná pointa nefunguje ako by mala.

• 29.12.2017  00:21
    Blok 99 (2017)

Bradley sa oficiálne radí na rebríček najlepších postáv roku, Vaughn je skvostný a Zahler druhý krát stavia do popredia ultrabrutálne násilie na vyrozprávanie temného, nechutného no intenzívne pútavého príbehu. Nepríjemný no skvelý zážitok.

• 28.12.2017  21:04
    Přízrak (2017)

Bad feeling movie of the year, v dobrom. Efektne to z diváka vytiahne emócie ťaživou atmosférou nekonečna a beznádeje a pritom je to srdcervúco krásne.

• 22.12.2017  13:18
    Sněhulák (2017)

V jadre je, pravdepodobne hlavne vďaka predlohe, skrytá zaujímavá zápletka, ale nebyť tej prenádhernej kinematografie a pulzujúcej hudby, ktorá tomu prestrihanému bordelu dotvára celkovú atmosféru, pravdepodobne by sa to rozsypalo ešte skôr, než v druhej polovici. Śkoda, v podobne hutnom, no tentokrát dokončenom pokračovaní by som si Fassbendera a spol. pozrel aj pri ďalších prípadoch.

• 8.12.2017  11:56
    matka! (2017)

Zhruba dva dni trvalo, než sa to vo mne ako tak uklepalo a myslím, že presne to je pri tomto type podobenstva potreba. Nie okamžite písať rozhorčené alebo nadšené reakcie, ale naozaj rozmýšľať nad filmom, ktorého symbolika je naozaj silná a ktorého prevedenie je naozaj intenzívne, či už to divákovi sadne alebo nie. Áno, vo svojej podstate je to šialené a nepríjemné (tá miera detailov na Lawrence je takmer nezenesiteľná a klaustrofobická) a snobské dielo autora, no zároveň z neho vyžaruje implicitný strach, krehkosť a silná myšlienka a toto všetko len zaobaľuje Aronofskeho úmysel, ktorý vlastne nie je až takým tajomstvom a jeho interpretácia dáva zmysel. Rád si to pozriem znova a nájdem v tom viacej, než na prvé pozretie.

• 3.12.2017  14:29

Baumbacha cením hlavne za jeho scenáre. Perfektne napísaná konverzačka, kde vzťahy medzi postavami vytvára najmä diskontinuita dialógov ktoré s takmer ležérnou presnosťou herci sypú. Divák môže priam hmatať odpútanosť jednotlivých charakterov od seba a zároveň snahu riešiť tieto problémy najmä slovami, až potom fackami a stareckou palicou. Hoffman zahral krásne a je osviežujúce vidieť Sandlera a Stillera opäť využívať herectvo inak ako len pre lacnú zábavu.

• 28.11.2017  15:32

Dopletený videoherný naratív skákania z misie do misie, nesympatické postavy a zápletku zachraňuje skvostný vizuál a hudba, takže je to vlastne ničím priekopnické sci-fi v ktorom sa vybláznili s rasami a technikou, čo sme však už videli v desiatkách iných (nielen filmových) podobách. Cara by si zaslúžila viacej miesta, vlastne všetken čas čo je venovaný titulnému pajácovi plus ten svoj.

• 16.11.2017  12:07

Pútavé uvedenie do filmu, kde ma všetko svoje miesto, no divák i tak v tom precíznom poriadku hľadá odpoveď (napríklad u hudobného motívu). Tá čiastočne prichádza, keď ručička morálneho kompasu vystrelí do povetria a Yorgos nám servíruje ďalší príbeh, ktorý ani náhodou nie je z tohto sveta a predsa na tento svet totálne patrí. Perfektní herci, skvelá atmosféra a intenzívne kúsanie si do ruky (viete, metafora).

• 7.11.2017  10:48

Sú tam dokopy tak tri dramaticko ladené scény, inak je to čistokrvná komédia so skvelými gagmi, čo cením, lebo producenti si po dvoch temných nepodarkoch uvedomili, že zmeniť aj samotného zlatovláska na hláškujúcu mašinu, ktorá dokáže byť nad vecou, aj keď jeho svetu hrozí totálna záhuba, je vlastne presne to, čo diváci chcú. Naviac to celé zasadiť do neokázalého prostredia a napísať tomu fungujúci príbeh s takýmto climaxom, to sa Marvelu nepodarilo od prvých strážcoch. Inak je to klasicky fungujúca postultronovská (kedy sa poučili) šablóna s hercami ktorých to baví a vizuálom, ktorý je slasť pre oči, ale aj so všetkými drobnými chybami, o ktorých nemám potrebu pri tomto type filmov hovoriť.

• 30.10.2017  21:24

Najdisfunkčnejší pokus o film aký som (možno nielen) tento rok videl. Totálne filmárske dno vďaka ktorému je každý blockbuster tohto roku prudko pozerateľná a kvalitná oddychovka. Dve aj pól hodiny som len myslel na scénu z Temného rytiera, kde Joker zapaľuje horu peňazí a hovoril si, že presne to spravili producenti s 200 miliónmi ktoré napchali sem.

• 25.10.2017  22:20

JE to zábavné, pokiaľ divák prijme fakt, že to rozpráva zvrátený príbeh o zvrátených časoch a základe zvrátenej predlohy. Obsadenie je len čerešničkou na torte.

• 22.10.2017  12:44

Klobúk dole, že sa to (zatiaľ) vyhlo sto krát interpretovaným originom Petera Parkera a proste nás to hodilo do jeho rokov formovania morálky, poslania a zodpovednosti. A to v zábavnom a civilnom príbehu presne podľa receptu šéfkuchára Marvela, kde všetci dobre hrajú, motivácie dávajú zmysel (vzhľadom do akého prostredia je to zasadené) a všetko sa ligoce a baví to. Po tých dvoch príšerných pokusoch naposledy je toto veľmi osviežujúce.

• 17.10.2017  19:39

Milá, zábavná melodráma so skvelým obsadením aké potrebujeme.

• 16.10.2017  11:01
    Temná věž (2017)

Film, ktorý nikde, ani na papieri, ani v hlavách tvorcov, ani v očiach autora predlohy, nemohol vyzerať pred vypustením do sveta dobre. Obyčajného diváka takto genericky vyzerajúci mix sci-fi a fantasy už nezaujíma, možno pokiaľ nemá niečo viac do seba. A táto variácia na myšlienkovo a príbehovo nekonečne pestré knihy nemá. Fanúšik knihy tu má väčšiu výhodu. Síce to má potenciál zhanobiť a zničiť predlohu, ale to by sa na ňu muselo podobať viacej než menami postáv a miest a mať aspoň elementárnu predstavu o čom celá sága je. Písal by som o nejakom extrémne obrovskom zlyhaní, no bude to tak rýchlo zabudnuté, že netreba.

• 15.10.2017  22:06

Keby to nebolo tak hrozne nepodareno zlepené dokopy, tak by to vo svojej podstate mohol byť výborný film. Avšak tie nepochopiteľné voľby (vystrihnúť dve kritické scény z filmu a použiť ich ako prequel v reklamnej kampani) a tá nedotiahnutosť z toho nedokážu spraviť plnohodnotnú zábavu. Takto sa síce bavíte na tom šťavnatom gore a prekvapí vás, že vlastne to celé je len a len o Davidovi a všetko ostatné sú len druhé husle jeho vyčínaniu, no nikdy to skutočne neprijmete ako celok, pretože to k sebe nepasuje. Hrozne zmarený potenciál.

• 8.10.2017  14:06

Skvelá Carla, zábavno nepríjemní sekundúci chlapi ale hlavne, z fleku by som dal Flanaganovi adaptovať aj ostatné menšie Kingovky. Mal totižto gule tam napchať (mimo iné kingovské odkazy ktoré len tak bez znalostí nedávajú zmysel) aj tú zdanlivo nadbytočnú desaťminútovku na konci, ktorá dvíha tlak čitateľom už vyše dvadsať rokov. A pritom tam tak krásne pasuje, uzatvára vnútorný boj hlavnej hrdinky a je sladkokyslo kingovsko blbučký a pritom desivý. Všetko pred tým je samozrejme fajn natočená konverzačka ktorá, aj napriek thrillerovým a horrorovým prvkom prekvapí hlavne ako funkčná dráma. Ale kto pozná knihu, tak vie.

• 20.9.2017  15:14

Vizuálne pútavé, no nie tak magicky nádherné, ako pôvodné anime. Naviac si to berie materiál z dvoch samostatne fungujúcich príbehových liniek a následne nemá čas zastaviť sa a byť tým hĺbavým cyberpunkovým filmom s desivým presahom a Skaja je tu hrozne mimo. Nie, že by to nedávalo zmysel a nie že by to nebola fajn žánrovka, ale všetko čo robí originál, mangu i filmy, tak kultovým, tu je odložené bokom pre efektný svet preplnený rôznymi vizuálnymi vychytávkami a zabúda to dôležité: na ducha.

• 15.9.2017  12:05
    DOGG (2017)

Takto. Vôbec to nie je zle natočené alebo zahrané a nepovedal by som ani, že koncepty sú zlé. Len som sa hlasno smial a hlavnú tému strachu som vôbec necítil. Prvá poviedka vyšumela do stratena, fádne bububu s koránom je pre mňa úsmevným cringeom na aktuálne veci ktoré desia bielu privilégiu. Druhá mi popravde učarila a dostal som od nej absurdný evildeadovsky plot twist za ktorý by sa nehanbila akákoľvek čierna komédia. Tretia poviedka je nielen efektívne náučné video o drogách pre školy, ale aj celkom fajn natočená ukážka totálneho ľudského dna slovenského whitetrashu s absurdne zábavnou zápletkou. Zo štvrtej sála inšpirácia "battleroyalov" a "blackmirrorov", vizuálne by skoro človek ani nespoznal že to je natočené v strede blavy a je ľahko stráviteľná a možno o pár minút dlhšia než treba. Experiment, do ktorého treba ísť s ľahkou hlavou a nie pripravený nenávidieť.

• 12.9.2017  22:47

V tomto momente už nie len dokonalá ukážka kreatívnej dramaturgie ktorá každým dielom prekvapuje viac a viac, ale aj totálny dabingový manifest Justina Roilanda. Neskutočne nedocenený talent.

• 11.9.2017  23:01

Skvelo natočený a zahraný pokus o ukážku dna ľudskosti.. Bohužiaľ však bez akejkoľvek šance aby si divák odpovedal na akúkoľvek otázku, čo prudko kazí dojem zo síce atmosferického a tiesnivého, no inak nikam nevedúceho filmu, ktorého dej je prudko predvídateľný a absencia toho "it", ktoré prichádza v noci, je cítiť.

• 11.9.2017  10:35
    To (2017)

Presne ten postavami hnaný, príbehovo sústredený a zábavno desivý horor aký nám v kinách posledné roky chýbal. Knihu to adaptuje v mnohých ohľadoch perfektne, vypustilo to nadbytočné Kingove excesy a dramaturgicky prispôsobilo tak, aby sa to dokonalo zmestilo do tých 135 minút a naozaj ani na chvíľu nenudilo, čo je vzácnosť. Naviac je to perfektne obsadené jak deťmi tak Skarsgardom čo je polovica kúzla u materiálu, kde sa bez stotožnenia s postavami nedá pracovať s diváckym zážitkom. Preto sa celkom desím dospeláckej, nudnejšie napísanej dvojky, prvá polovica je totižto ideálna desivá hra so strachom a fajn coming of age story. Ale budem veriť tímu, ktorý nám priniesol malý zázrak: pozerateľnú adaptáciu (najrozsiahlejšej!) Kingovky.

• 7.9.2017  16:21

Snímok predurčený k hnevu. Hlavná idea, aj napriek svojej zaujímavosti, vyvoláva viacej otázok než prináša odpovedí a je z hľadiska reálnosti zle uchopená (spoločnosť by behom pár dní nabrala apokalyptickej podoby). Dostalo ma to však finálnym zvratom, ku ktorému film dôkladne stavia piliere- na interpretáciu ťažké, no svojou podstatou hrozne optimistické vysvetlenie života po živote mi behalo hlavou ešte dni po pozretí.