Yoda sama

Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

• 1.3.2017  23:06

Disfunkčná snaha o "krásnu vianočnú drámu o vyrovnávaní sa so stratou" s obsadením, za ktoré by mnoho iných filmov zabíjalo. Ale je to morálne pohnuté, zmätené a celkovo to nedokáže vytiahnuť skoro žiadne emócie, než nechuť si na to kedykoľvek v budúcnosti spomenúť.

• 27.2.2017  23:07
    John Wick 2 (2017)

Vo svete, kde by Gareth Evans nikdy nenatočil oboje "The Raid", by bol práve toto najzásadnejší a najpremakanejší akčný film posledných rokov. Vraždenie ceruzkami tu hlási comeback tým najlepším možným spôsobom a ešte stále sa rozhodujem, ktorá scéna ma ohúrila najviac (ale záverečný zrkadlový trip zatiaľ vedie).

• 27.2.2017  22:48

Dramaturgický bordel schovaný za nostalgiu mien a pojmov, za chytľavé šantenie naprieč miestami (za čo môže najmä Howard a sympatický herci) a niečo, čo sa plánuje naťahovať päť(!) filmov a preto to teraz nedáva až tak moc zmysel (prečo sa v závere zmení Farrell na Deppa môže obyčajnému divákovi prísť... smiešne?). Hovorí sa, že momentálne DC vyrába štúdiové filmy, ale ani toto nemá ďaleko od rovnakého prívlastku.

• 19.2.2017  13:30

Sakra temné, čo dá rozum. Ako inak natočiť film o troskách, ktorý mapuje ich život po dvadsiatich rokoch? Boyle tu aplikoval svoju typickú formu a predsa len je to iný film, než originál, čo určite nie je na škodu. Vlastne si to inak ani neviem predstaviť, film ide svojou cestou, no zároveň každou scénou šikovne pomrkáva smerom do minulosti. Viac, ako film, z ktorého cítia diváci nostalgiu, je to film, z ktorého cítia nostalgiu samotné postavy, čo dokazujú takmer všetky ich činy (návrat domov, zatrpknutie zo zrady, písanie spomienok na lepšie časy). Možno mi tam úplne dokonalo nepasovala tá ženská nemesis, ale hej, čo viac rozhnevá partiu mužov, ktorý sú už rozhnevaní kvôli peniazom?

• 17.12.2016  20:10

Milé temné fantasy o prekonávaní bolesti zo straty. Flanaganove filmy sú zaujímavé, teším sa, keď nájde ten pravý nápad a konečne nám totálne vytrie zrak.

• 16.12.2016  13:41
    Mělčiny (2016)

Jednoduchý, intenzívny, bezútešný a pri konci som už nemal nechty na okusovanie. Blake si to dáva, Jaume si to dáva, žralok si to dáva a ja som celý čas rozmýšľal, či som videl tento rok horor, ktorý sa mi dostal tak moc pod kožu (Jaws sú srdcovka takže).

• 7.12.2016  20:22

Roztomilé "čo bolo potom a čo bolo predtým", s dostatkom roztomilých postavičiek, ktoré predajú veľa hračiek a tašiek. Rutina pre malých, pri ktorom bol prvý diel v mnoha ohľadoch temnejší a dospelejší (čo je paradoxné, pretože na druhý diel čakali hlavne deti, ktoré na Nemovi vyrastali a teraz majú cez dvadsať).

• 6.12.2016  21:07
    Westworld (TV seriál) (2016)

HBO je inde a poslali do sveta ďalšiu cibuľu- niečo s toľkými vrstvami a každá je trpkejšia a drsnejšia, než predošlá. Herecký orchester (Hopkins prišiel naposledy vyškoliť novú generáciu hercov), dramaturgické peklo (ale pre diváka) a ďalšia novodobá mánia (a to právom). Pokračovanie vraj až za dva roky, v tom prípade mám dosť času spamätať sa z toho všetkého.

• 4.12.2016  22:08
    Semestr (TV seriál) (2016)

Pán Sedlák a spol. zahojili českú produkciu o mladý pre mladých. Popkultúrna sonda do vzťahov na pozadiach počítačov, plná nejasných náznakov ale jasnej destinácie. Pre mňa ako vrstevníka to je svojim spôsobom veľmi srdcervúce.

• 4.12.2016  19:02
    Morgan (2016)

Nepotism.

• 22.11.2016  18:09

Kvalitne zahrané a v druhej polovici to síce naberie trochu napínavý dych, ale inak je to veľmi rutinne vyrozprávané true story. Chápem, do čoho chcel Phillips vstúpiť, ale možno nabudúce.

• 20.11.2016  21:59

Snáď len Kaufman dokáže napchať do jedného filmu všetko tak, aby sa to nerozpadlo a vytvoriť tak najtranscendentálnejší filmový zážitok môjho života. Mám pocit, že to potrebujem vidieť ešte aspoň desať krát a aj tak to nikdy celkom nepochopím.

• 14.11.2016  11:51
    The Monster (2016)

No jo, Bertino. Strangers je sračka, to druhé čo spravil nemám silu ani pozerať ale toto ma zaujalo, uznávam, že sa zlepšil. Od začiatku sa to topí v bezodnej situácií ktorá je temnotou, dažďom a hudbou príjemne znásobená a baby hrajú dobre. Ale je to len žánrová pripomienka, že obludy sú stále najviac najcool a obzvlášť, keď sa navodí správna atmosféra a situácia, nič viac.

• 13.11.2016  13:01

Hm, nie. Niekde je modernizácia na škodu. Prvú pól hodinu mi to nič nehovorilo a to je originál moje sobotňajšie televízne guilty pleasure na markíze kedy sa len dá.. No jeho kúzlo sa totálne vyparilo a nepomohol ani Bill Pullman, ktorý si film kradol pre seba. Potom prišli bubáci a moje ubolené srdiečko zahrievala všetka tá smrť a pohroma a aspoň sa na to dobre pozeralo, no to mi ešte nikdy nestačilo. Je tam príliš moc postáv, príliš moc dejových liniek, chaos a je to príliš hlúpe. Záver nezáživný. Ak bol minulý rok návrat klasík, tento rok ich pochováva. Predzvesť tretieho dielu a jeho "medziplanetárneho cestovania" ma desí.

• 12.11.2016  21:41
    Cooltúra (2016)

Ľudia, obludy. Voľba konkrétnych momentov, paralely medzi nimi, to ako kreatívnu voľbu nesúdim. Dokument, ktorého sila sa násobí kontroverziou ktorá ho obklopuje, čo asi pán režisér neplánoval, ale na jeho mieste by som za to bol veľmi vďačný. Pretože kto chce absolvovať túto (ne)cool túru po slovensku, nájde si spôsob.

• 12.11.2016  14:39
    Hra peněz (2016)

Atraktívna novinárska dráma, skvelí herci a emotívny záver. Ale nie je to Network, nie je to Newsroom, nie je to Telefónna búdka, je to len dobrá žánrovka.

• 11.11.2016  23:42
    Army of One (2016)

Koncept je bizár a Cage je klasicky extrémne over the top, ale... prekvapivo to ukrutne nudilo. V tejto polohe to nefungovalo ani ako indie, ani ako true story. Proste nuda.

• 10.11.2016  23:31

Už dlho som nenatrafil na film, ktorý by vo mne absolútne nič nevyvolal. Film tak bez duše, neatraktívny a nudný. Yates kedysi ovládal tajomstvo napínavého dobrodružstva, ale toto bolo veľmi, veľmi fádne a zle natočené. Polovicu času to nevyzerá pekne, potom sú tam nejaké spomalovačky, nejaký hlúpy dej a ten ruženec, to je škoda reči.

• 10.11.2016  19:51
    Marvel's Luke Cage (TV seriál) (2016)

Popravde, zo začiatku som bol prekvapený. Bola tam fajn osobná linka, zaujímavé postavy, sympatický hrdina a atypický záporák, drsný, ale zároveň sa mu rútil svet okolo. Zápletka bola tiež obstojná. A ten soundtrack, panebože ten číry harlemský sound ktorý za posledné storočie definoval černošskú hudbu ladil perfektne do pulpového štýlu. Potom to utrpelo klasickú ranu týchto netflixových marveloviek- je to dlhé a "druhý akt" je vždy únavný, čo zatiaľ akotak dokázal udržať nejakým zázrakom len Daredevil. Striedačka záporákov bolela, Diamodback bol na smiech, motívy začali byť hlúpe, ľudia náhodne padať, nezaujímavým spôsobom. Yo mama fight vo finále bol na mňa už moc a z poslednej koláže postáv mám už teraz kŕče...

• 3.11.2016  22:54
    Já, kocour (2016)

5 scenáristov, režisér alergický na kočky a Spacey dva dni na place a deň zavretý v nahrávacom štúdiu. Fajn, fajn, fajn.

• 3.11.2016  08:56
    Atlanta (TV seriál) (2016)

Kto sleduje Glovera a jeho alteregá dlhšie tak si na tomto uletí a povie si, že dať mu slobodu na desať dielnu komédiu bol ten najlepší nápad aký mohli v FX spraviť. Aktuálne, nekonečne zábavné a v niektorých miestach fakt silné (finálna scéna prvej série je srdcervúca). Niečo mi hovorí, že to stratí ten debutantský kŕč a druhá séria bude ešte viac šialene krásna...... a bolo to tak. Robbin Season je ako z iného sveta a dokonale si túto vlastnosť uvedomuje, stavia ju do popredia a núti diváka spochybňovať všetko čo vidí a to je kľúčovým aspektom v tom, čo sa nám Glover snaží ukázať a povedať. Ťažko surrealsitický trip, smutný a zábavný zároveň, preplnený skvelými postavičkami a dôležitými ideami, prenádherne nasnímaný (Hiro Murai pripísaný na checklist) a jedinečný. Ťažko niekomu vysvetliť prečo do toho ísť a ťažko očakávať, že si z toho odnesie to isté.

• 1.11.2016  21:59
    Crisis in Six Scenes (TV seriál) (2016)

Sumarizácia najslávnejších Woodyho trademarkov do troj hodinovej úsmevnej a zabudnuteľnej rutiny s fakt zle obsadenou Miley.

• 24.10.2016  12:08

Jedna z tých epizód, na ktoré si myslíte, že ste pripravený, ale ani zďaleka nie ste. Vážne.

• 23.10.2016  14:35

Trápna fan fikcia, v ktorej je pár tuctov zlých rozhodnutí, ale, občas som bavil a očividne som nebol sám, ústredná štvorica a hlavne Hemsworth tiež. Drobné guilty, ktoré asi už nikdy neuvidím, ale nebránim sa prepracovanejšej dvojke a rozhodne som nedostal taký trigger, ako zvyšok sveta.

• 15.10.2016  18:08

Zábavné, farebné a trochu pritiahnuté za vlasy guilty pre mladých o mladých. Škoda že tam pár vecí nefunguje, má to pár fakt dobrých nápadov.

• 13.10.2016  22:55

Ale áno, sú to tie slabšie štyri. Stále to je svieže, napínavé a sympatické, postavy sa majú kam posunúť a pekne to vyzerá. Príjemné dobrodružstvo, ktoré sa na nič nehrá, trochu akčne prepálenejšie pri tom Linovi, ale odľahčenejšie oproti temnej dvojke. Vízia ďalších dielov ma nedesí, pokiaľ budú prichádzať s rovnako zaujímavými záporakmi a zápletkami, ako doteraz.

• 13.10.2016  19:56
    Narcos (TV seriál) (2015)

1.séria: 95% - fakt, fakt pecka. Má to všetko, čo novodobý televízny projekt má mať aby sa stal hitom (alebo časom aj kultom)- Suverénnu réžiu, chytľavý rozprávačský štýl, napínavú dramaturgiu, sympatickú hlavnú tváričku "kľaďasov", ohavných záporákov, cecky, drogy a hlavne Wagnera Mouru v životnej úlohe drsného a coolového antihrdinu (je to antihrdina). Nemá to také intenzívne a šokujúce twisty, ale nakoľko sa jedná o jemne zdramatizovanú true story, je to mrazivé až na kosť a to stačí. 2.séria: 90%- Všetky superlatívy ktoré som napísal k prvej sérii platia, avšak, pochopiteľne, tempo napätia a deju mierne poľavilo, rovnako, ako aj celý Escobarov biznis. Ten niekoľko dielny masaker, následný lov a následná melancholická bodka je skvelá dramaturgická práca. Takže spokojnosť, tešing na Cali, snáď sa zachová podobný duch a prítomnosť stratených postáv nebude príliš poznať (naťažko). 3.séria: 85%- Uspokojujúce. Operuje to s rovnakými prvkami, ako prvé dve série, je to rovnako napínavé, pútavé a drsné. Človek, čo to nedá, pretože sa "seriál zmenil" nepochopil podstatu o čom rozpráva a ako práve až tretia séria je skvelá "bodka" za tým, čo si to celý čas budovalo.

• 10.10.2016  19:22
    Yoga Hosers (2016)

Kto videl Tusk a vie, že Smith je vo svojom "so basic" období, vedel do čoho ide. Ale na Tusk som sa aspoň pousmial, toto bolo síce cute, ale zároveň neskutočne otravné a nezáživné.

• 9.10.2016  12:30

Príjemne nepríjemný jesenný triler s dobre napísanými postavami (všetci sú vo svojej podstate zmrdi takže tá hra na "kto to spravil" baví) a zručnou réžiou. Nič viac, nič menej.

• 27.9.2016  20:51
    Švýcarák (2016)

Prdy, masturbácia a Radcliffe v najroztomilejšom bizáre roka, krásnom až do horkosladkého konca.