• Krátkometrážní

Mutant (2006)

Ackoliv je Goemul silne 'americky' pusobici, ryze komercni zalezitost s casto ne zrovna v pribehu nutnymi komedialnimi vlozkami, ktere svou nekdy vetsi nekdy mensi nevhodnosti trochu snizuji komplexni kladny dojem, je presto naprosto genialni, strhujici az do posledniho okamziku, vymykajici se jakekoliv (a nejen) korejske produkci. 12/10

Gakseoltang (2006)

Nepopiram, ze je mych 80 procent nadhodnocenych, ale uz dlouho jsem nevidela neco tak cisteho a chytlaveho. Kakseoltang je jednim z minima korejskych filmu, ktere nemixuji zanry, jednim z mala, co se i pres svou relativni pruhlednost (mozna vetsi pruhlednost, nez si jsem schopna pripustit) nepotapi v klisovitosti tak, aby tim cloveka znechutil, a aniz by se nedrzel presne stanovenych mezi, ktere pomalu a intenzivne stupnuji jemnou ale hutnou atmosferu plnou emotivnosti a obcasnych nesnesitelnosti byti. Kakseoltang je film, ktery diky sve citovosti zustane uvnitr.

Bez slitování (2006)

Noir jdouci po stopach Oldboye. Stejny tym lidi tak vytvoril naprosto genialni melancholicky pribeh najemneho vraha s vyjimecnou stylovosti a unikatni atmosferou, ktera vsak kdo vi proc na domaci pude prilis uspechu nesklidila.

Rinda Rinda Rinda! (2005)

Nerekla bych tak uplne, ze Du-na umi vyborne zpivat, ale zamilovat si ji v tomhle filmu musi uplne kazdy. Emocionalne mi Rinda Rinda pripominala podstatne viceWaterboys nez Swing Girls.

Saranghanikka, gwaenchanha (2006)

Ach ach, jak moc uz je tohle okoukane. Korejcum se ale povedlo natocit tohle pruhledne drama s gracii jim vlastni a obsazenim samych vychazejicich hvezd, ktere nikdo nikdy driv nikde nemohl videt, tak vnest do filmu kouzlo, ktere i pres klisovitost pribehu vitezi nad neoriginalitou hlavni pointy a dela tak z tehle citem nasakle podivane moc pekny zazitek, na ktery se, vzehledem ke spouste ostatnich filmu, nezapomene jen tak snadno. 9/10 Vlastne ani nevim, proc hodnotim tak vysoko. Neha, kterou v sobe tenhle neobycejne obycejny film ma, ve mne ale dozniva s ladnosti a emocionalitou naprosto odlisnou od podobnych filmu korejske produkce. Pruzracne cistou a jasnou, bez zbytecneho natlaku na city, jen s lehkosti a nadhledem.

Yeonae, geu chameul su eobtneun gabyeoum (2006)

Jeste i po hodine si clovek rika, jestli ma vubec cenu koukat na dalsi prumernou romantickou komedii, ktera stejne za par dni po premiere zmizi v propadlisti dejin jako spousta naprosto stejnych filmu pred ni. Jenomze ono ma. To, co se tvari jako nicim nevyjimecny film, stejny jako desitky dalsich, se pomalu meni v neskutecne zive drama, ktere, at uz se clovek s jednanim ustredni dvojice ztotoznuje nebo ne, pohlti veskery vzduch kolem vas a obklopi neskutecne tizivou atmosferou, ze ktere neni mozne vydechnout az do posledni minuty, ktera jen definitivne potopi veskere zbyle nadeje. Silne 7/10.

Cugumi (1990)

Podobne podivne tiche, zpola narativni zpracovani romanu Banany Yoshimoto "Tsugumi" jako Ichikawovo nejnovejsi filmove zpracovani povidky Haruki Murakamiho Toni Takitani, ktere ovsem narozdil od Tsugumi, jenz nekomu, kdo si knizku neprecetl a jen s ocekavanim nesedi u televize, aby videl sve vlastni predstavy, mnoho nemuze rict, nechybelo kouzlo a napadite zpracovani. Z prazdnych, tichych vyrazu a zaberu na morske vlny se jiskra vychazejici z knizni predlohy vycist neda a prapodivna vaznost, nesouci se celym filmem, je spise nez dotykajici se velice uspavajici.

Dasepo sonyeo (2006)

Je s podivem, ze se artovy reziser pusti do zfilmovani korejskeho, naprosto ujeteho manga komixu, ktery v 85% vrcholi s hranicemi nevkusu a vsazi na svou teenage trapnou radoby-vtipnosti. V kreslene podobe jiste ma sve kouzlo, ovsem ani uzasna kriklava stylizace, skolni uniformy nebo rozkosne divenky nedokazou film utahnout, nudi a hloupost, ktera cisi naprosto odevsad, je tak neprehlednutelna, az to, pri predstave, kolik se do takoveho filmu vklada usili, skoro boli. Presto je Dasepo Girl natolik ojedinela a silena, ze pres veskere zapory, kterych je vazne spousta, zustava stale zajimavou. Nebyt toho nadmiru stupidniho konce, mohla byt i, ve sve spatnosti, daleko lepsi. 5/10

Arang (2006)

Korejsky cop-thriller horror, atmosfericky i vizualne pripominajici Diary of June, ktery se opravdu velice podezrele blizi ztezejnimu pribehu thajskeho Shutter, chvilemi to skoro az vypada, jako by se An Sang-hun pokousel o remake. 5/10

Fah talai jone (2000)

Stejne kriklavy jako Citizen Dog, jen v decentnejsich barvach starych kolorovanych fotek. Stejne sileny jako Citizen Dog jen s rozdilem naprosto genialniho prehravani ve stylu nemych filmu, do jejichz ery je cely stylizovan. O poznani mene poeticky ale za to 'krvavejsi' thajsky (!) western, ktery je oproti Citizen Dog snad jeste vice strhujici a rozhodne se oproti CItizen Dog muze hrde hlasit k jasnemu pribehu.