-Ravee-

-Ravee-

Michal Š.

okres Praha
Tragikomik

40 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Klub rváčů (1999)

  "I want you to hit me as hard as you can" - a to Fincher přesně udělal. Opět vykouzlil svou krásně ponurou atmosféru, zasadil do ní originální příběh vyhnaný do extrému (jak je to u Palahniuka zvykem) o absurditě systému a moderních hodnot, krizi maskulinity, osvobození a (ne)všedním životě jistého "Jacka" a mezi oči nám zasadil takovou ránu, že jsme potřebovali několik let, abychom se vzpamatovali a plně docenili jeho genialitu. Brilantní režie, scénář, vizuální stylizace, herci a v neposlední řadě také hudba, která je v dokonalé symbióze s ražením filmu. Zkrátka fenomenální film s fenomenálními herci, po kterém budete mít "chuť zabít každého pandu, co nešuká za záchranu svého druhu"..

 • poster

  Fontána (2006)

  3 dějové linie, 2 spřízněné duše, nejzákladnější životní témata a jejich rozkrývání jen náznakem v nekonečně melancholickém Aronofskyho eseji o existenci. Dobré/špatné, spravedlivé/nespravedlivé, živé/mrtvé – tyto otázky Aronofsky odklonil na druhou kolej a soustředí se na city, víru a životní předurčenost. To vše balí do temných a úzkostlivě izolovaných záběrů, které pomalu gradují až do emočně vyčerpávajícího závěrečného očistce. Umělecký koncert ve všech aspektech..

 • poster

  Kult hákového kříže (1998)

  Jeden z nejemocionálnějších filmových zážitků, co jsem měl možnost prožít. Už při počátečních záběrech na písečnou pláž ze mě spadla dobrá nálada a s postupem filmu jsem upadal do stále hlubšího splínu, který vyvrcholil dokonale vygradovaným závěrem. Kaye se navíc postaral o nejlepší práci s kamerou, jakou jsem viděl, a když připočtu vybroušený scénář, hudbu a duo Norton-Furlong, dostávám obrovský "kult", přesně jako prozíravý překladatel..

 • poster

  Americká krása (1999)

  Krása je přesně to pravé slovo, které vystihuje dojem z tohoto brilantního díla. Sam Mendes zde ukazuje rodinu a její okolí, které zdánlivě dosáhly amerického snu, nicméně niterné nahlédnutí do životů postav nám ukazuje, jak klamné tohle zdání je. Dokonalou expozicí slabostí, neduhů a úchylek jednotlivých charakterů se z "American beauty" stává jedno z nejintimnějších a zároveň také nejvřelejších dramat, které jsem doposud viděl. Přiměřeně barvitý a laskavý vizuál, doplněný o nenásilnou, přesto výraznou hudbu, dokončí vroucné pohlazení po srdci každého diváka, který se dílu otevře..

 • poster

  Amores perros - Láska je kurva (2000)

  Emoce, emoce a další hora emocí uprostřed špinavé reality. Amores Perros je dokonale napsaný film, překypující svíravou atmosférou, který vyvolá oční sprchu bez jakéhokoli citového vydírání. Herecké výkony jsou dokonalé a všechny postavy realisticky zachycené. Mozaika tří příběhů je skvěle propracovaná, nicméně není složitá a nepřehledná, což bývá klasický nešvar podobných filmů. Iñárritu odvedl perfektní práci a od zhlédnutí Amores Perros je pro mě geniem..

 • poster

  Zachraňte vojína Ryana (1998)

  Pravděpodobně film s nejhutnější atmosférou, co jsem viděl. Spielbergovi se povedlo obrazem na plátně obklopit diváka ještě lépe než Cameronovi v 3D Avatarovi, a tak jsem si užil pocity praskající země kolem pod náporem výbuchů, svištících kulek kolem mé hlavy a po celou dobu promítání jsem měl sevřený žaludek napětím. O scéně na Omaha beach je asi zbytečné něco psát, ale přesto ji musím označit za nejlepší bitevní sekvenci, která byla natočena. Surové, brutální, drastické a nemilosrdné přesně tak, jak má (proti)válečný film být..

 • poster

  Stud (2011)

  Zatím nejúchvatnější film nové dekády. Fassbender a Mulligan excelují, dlouhatánské nepřerušené záběry (nejen) konverzací fungují na 150%, estetika kamery čarovná a rozbor postupně se rozpadajícího charakteru hlavního hrdiny pod náporem sexuální závislosti je vykreslen do sebemenšího detailu takovou formou, až se sevře žaludek. Velká paráda a klobouk až na zem..

 • poster

  Akira (1988)

 • poster

  Kmotr (1972)

 • poster

  Zvětšenina (1966)

  Geniální art o kritice popkultury, konformitě, tlaku společnosti, pozérství a především o (nemožnosti) zachování individuality. Hemmings je v roli svérázného umělce s nezávislou rebelskou duší, jenž je postupně tlačen k podvolení se "hře společnosti", naprosto dokonalý a Antonioniho využívání symbolických artefaktů je neskutečně stylové. Pravděpodobně nejpřístupnější čistokrevná artovka, jejíž mysteriózní a erotický náboj se zatím prakticky nepodařilo překonat. Bylo v parku či nebylo v parku? Odpověď je v hlavě každého z nás..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace