Válka bez pravidel (2014)

Zo začiatku hľadáte cestu k hlavným hrdinom ale ako náhle si vás začnú získavať, začnete im veriť každú repliku. Isaac-pán elegegán so svojím jasným plánom a cieľom na ktorom pracuje, Chastain, ktorá má hlavne udržiavať teplo domova a spravovať účtovíctvo, no v skutočnosti je dôležitým prvkom, ktorý ťahá gradáciu filmu a vytvára emócie u diváka. Fantastický soundtrack, pekná kamera a temný vizuál. 80%

Nebraska (2013)

Podobné ako Paynove predošlé filmy, utrápené charaktery blúdiace po svete. Hľadanie samých seba a cestu k ostatným. Čiernobiely vizuál ma moc nepotešil ale ako prirovnanie ku starobe dobre. Herci zvládajú svoje remeslo na vysokej úrovni, Bruce Dern možno troška nad všetkými. Scenár miestami veľmi reálny, uveriteľný. Príjemný film o nepríjemnej etape nášho života a to o starobe, ktorá na každého čaká. Nominácie na Oscarov, no nie som si celkom istý ale fajn. 65%

Transformers: Zánik (2014)

Úroveň jednotlivých dieľov viacmenej postupne upadá. Jednotka ušla, dvojka o niečo slabšia, trojka porovnateľná s jednotkou ale štvorka stráca dych od začiatku a na predošlé diely nemá. Wahlberg je sympoš, čo však celkový dojem filmu nezachráni. Reštart série ani by som nepovedal, len preobsadenie inými hercami, ktorý sa v podstate správajú totožne ako ich predchodci. Vždy vylakané dievča, ktoré spôsobí kopu kriku ako Megan, jej super frajer, ktorý má ramená len na jej otca ale pritom je posraný ako Shia v predošlých častiach. Okopírované charaktery. Scenár dosť mimo, humorné pasáže fungovali minumálne a celkovo príbeh nám nič nové neprináša. Točí sa stále v tom istom. Platená reklama, neuveriteľné. Bay by mal skončiť a posunúť túto látku do rúk iného režiséra. Možno pridať trocha vážneho tónu a vtipné pasáže vypália lepšie ako keď sa snažia o vtipné dialógy počas celého filmu. Finále jasne určené číňanom a japoncom, ktorý prisypú do tržieb značný podiel. 55%

Vlk z Wall Street (2013)

Možno až moc preexponované veľdielo pána Scorseseho. Niekedy je menej viac ale čo už, keď to chcel takto. Stopáž, osobne si myslím že dosť prepálená, skrátiť o 30 minút a hneď je lepší pocit. Scorsese chcel na kameru zachytiť asi absolútne všetko, avšak niektoré scény sú takpovediac navyše. Neviem či bol Winter nejako viazaný alebo prinútený aby zachytil celú knihu do scenára alebo všetky dôležité momenty,ktorých bolo veľa, fakt neviem. Stopáž prepálená keď zoberieme v úvahu že je tu perfektne vykreslená len jedna postavu o ktorej vieme viac a s ktorou patrične cítime (DiCaprio). Ostatné postavy sú také nijaké až suché čo by sa v trojhodinovom filme asi stať nemalo. Možno to bol režisérsky zámer zobrať postavy len povrchne. Herecky zahrané dobre, nad všetkými ale stojí DiCaprio. Menšie sklamanie 80%.

Gravitace (2013)

Strhujúce vesmírne divadlo, ktoré vás obklopí svojou silou. Réžia v podaní Cuaróna neskutočná, dlhé zábery top, celková štylizácia a podanie naozaj skvelé. Herecky chudobnejšie ale dvojica hercov resp. Sandra nám to utiahla celé sama. Myslím že zaslúžených desať nominácií na Oscara, Cuarón Oscar za réžiu. 90%

Nedotknutelní (2011)

Konečne som sa dostal k tomuto francúzskemu trháku, ktorý búral hranice návštevnosti nielen u domácich. No poviem vám čakal som totálnu emocionálnu pecku že padnem na riť ale nič. Postavy nemali patričnú hĺbku, možno ten černoch ale inak nič. Mnohých asi dostalo zranenie, trápenie hrdinu a práve preto tu máme 91% a desiaty najlepší film. Avšak pre mňa len priemerný snímok s nadpriemernou hudbou a ťažkým osudom jedného človeka.70%

Země naděje (2012)

Neotrepaný námet, kvalitne natočený s príjemnými hercami, dobrou hudbou, pekným americkým vidiekom avšak len s priemerným scenárom. Celé to plynie k záveru kde viete ako to skončí, no v skutočnosti tieto korporácie vyhrávajú nad obyčajnými ľuďmi a nie ľudia nad nimi. Priemerný film z ktorého by dokázal vyťažiť šikovnejší scenárista určite viac napr. Aaron Sorkin. 70%

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Kult, tak pre mňa ani náhodou. Možno aj preto že som to pozeral s odstupom dvadsiatich rokov alebo možno že som mal len priveľké očakávania, ktoré sa vôbec nenaplnili. Bez väčšej pointy pozliepané príhodičky, ktoré namajú dostatočnú dynamiku. Niektoré dialógy slušné ale iné dosť od veci. Jediné pozitívum celého tohto akože kultu je tanec Travoltu s Thurman.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Pre mňa osobne asi jeden z top filmových zážitkov za posledné obdobie. Nízkorozpočtové prekvapenie, ktoré sa len tak nevidí. Výborný scenár, dobrá réžia a sympatické herecké obsadenie. Všetko to pekne do seba zapadalo tak ako tvorcovia mali v úmyslu. Naozaj pozoruhodný film, ktorý si budete užívať od prvej minúty a stále budete mať na tvári ten úsmev, kedy viete, že svet nie je len čierny ako nám ho mnohý servírujú. 85%

Pařba na třetí (2013)

Wolfpack je späť a tentokrát naposledy aspoň tak sľubovali, no človek nikdy neviem možno o tri, štyri, päť rokov vymazlia príbeh, vrátia pôvodnú koncepciu a štvorica bude znova na vrchole. Čo bolo v predošlých dvoch častiach samozrejmosť, prebúdzanie, hľadanie pravdy čo sa vlastne stalo sa vytratilo. Humor funguje, vtipné situácie sú naozaj vtipné a Galifianakis je kráľ. Film šlapal po návrat do Vegas dobre povedal by som na 70%, po návrate na miesto činu dostal film 100% obrátky ako mal v predošlých častiach. Výborný záver trilógie. 80%