Dado513

okres Rimavská Sobota

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 9.1.2018  00:01
    Lady Bird (2017)

Lady Bird nie je filmom, ktorý by sa snažil ulahodiť masám, no napriek tomu sa v ňom nájde takmer každý. Rozpráva totiž príbeh o dospievaní, a to so všetkými radosťami i starosťami, súženiami a trapasmi, ktoré k tomuto obdobiu života neodmysliteľne patria. Zároveň ich narozdiel od nezáživného Chlapčenstva - nepochybne aj vďaka kratšiemu časovému záberu - prezentuje zaujímavo, občas dokonca priam trúfalo. Bohužiaľ však týmto procesom prepláva bez akýchkoľvek výraznejších momentov, ktoré by dokázali divákovi dlhodobo utkvieť v pamäti. Po niekoľkých dňoch od zhliadnutia tak musím skonštatovať, že najvýraznejším pozitívom tohto zážitku je pre mňa osvieženie už dávnejšie získaného poznatku, že v roku 1994 okrem niekoľkých úžasných filmov a mojej maličkosti uzrela svetlo tohto sveta aj jedna nesmierne talentovaná herečka. (60%)

• 8.1.2018  23:43
    Coco (2017)

Vetu, ktorú som mal na jazyku už pred dvoma rokmi, no napokon som ju musel s námahou prehltnúť, môžem tentoraz smelo zakričať na plné hrdlo - Pixar to konečne opäť dokázal! Celých sedem rokov trvalo, kým sa na režisérsku stoličku opäť posadil Lee Unkrich a priniesol od čias tretieho pokračovania Toy Story prvý film oplývajúci čarom, ktoré neodmysliteľne patrilo k produktom spomínanej spoločnosti až do toho "osudného" roku 2010, po ktorom odrazu zmizlo a mnohí už začali pochybovať, či sa niekedy ešte objaví. Coco prináša úplne všetko, čo je potrebné na to, aby pobavil i poučil malého diváka, a pritom zanechal úžasný dojem aj v očiach dospelých. Okrem štandardne špičkovej animácie a skvelej hudby, tentoraz dopĺňanej chytľavými tónmi mexických piesní, tu nechýba strhujúce dobrodružstvo, nenútený humor, dojímavé momenty (pri tretej a záverečnej verzii piesne Remember Me som mal čo robiť, aby som zahnal slzy, ktoré sa mi tlačili do očí), nejaký ten dejový zvrat, hoci trochu predvídateľný, a samozrejme silné posolstvo. Na základe trailerov a iných dostupných informácií o snímke som pred jej premiérou mal nemalé očakávania - ale že sa dočkám takéhoto filmového zážitku, to som skutočne nečakal. (95%)

• 8.1.2018  22:58
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

1. séria - 100%, 2. séria - 95% █ Požmurkávanie tvorcov smerom k 80. rokom minulého storočia a všetkému, čo ich robí tak charakteristickými, je tu „iba“ krásnou čerešničkou na mimoriadne chutnej torte. Stranger Things je totiž napriek očividnej inšpirácii popkultúrou zmienenej doby stále jedným z najoriginálnejších projektov za posledné obdobie. Navyše vďaka skvelému scenáru a vynikajúcej práci s napätím, ktoré divákovi vo vypätých okamihoch nedovolí ani dýchať, počin donedávna neznámej bratskej dvojice necháva aj napriek obrovskej konkurencii na poli seriálov za sebou drvivú väčšinu konkurencie. Keď k tomu pripočítame aj parádny výber hudby či kvalitné herecké obsadenie, v ktorom sa popri Winone Ryder či Davidovi Harbourovi rozhodne nestratili ani mladé talenty, máme pred sebou snáď naj... ale dosť bolo zbytočných slov. Odkaz pre ľudí, ktorí sa zatiaľ z akýchsi pochybných príčin tomuto seriálu vyhýbali, je stručný a jasný – neváhajte a pozrite si to!

• 2.1.2018  23:35

V prvých okamihoch po zhliadnutí filmu prevládalo u mňa nadšenie, po niekoľkých dňoch však nekompromisne dorazilo vytriezvenie a s ním aj odobratie jednej hviezdičky z hodnotenia. Film rozhodne nenudí, to vzhľadom na Salingerov životopis ani nemôže, avšak až na spoločné scény Jerryho s jeho mentorom Whitom Burnettom ani nedokáže strhnúť tak, ako by sa s takýmto materiálom patrilo. Je veľmi ťažké s istotou povedať, kto alebo čo nesie zodpovednosť za tento najvýraznejší nedostatok celého Rebela v žite. Možno je to scenárom Dannyho Stronga, ktorý v tomto smere zatiaľ na filmovom poli príliš neohúril, možno hereckým obsadením, kde skutočne výnimočný výkon nepodáva predstaviteľ hlavného hrdinu Nicholas Hoult, ale tradične skvelý Kevin Spacey v úlohe spomínaného Burnetta. Nech sa chyba skrýva kdekoľvek, film nepochybne mohol aj napriek svojim nesporným kvalitám, spočívajúcim vo svedomitom zachytení dobovej atmosféry či šikovnom zakomponovaní krátkych úryvkov z viacerých Salingerových diel do deja, dopadnúť v konečnom zúčtovaní ešte o niečo lepšie. (65%)

• 22.12.2017  18:51
    Dunkerk (2017)

Pravdepodobne síce len budem opakovať to, čo zaznelo z úst mnohých filmových fanúšikov predo mnou, no Dunkirk je v prvom rade podmanivým audiovizuálnym zážitkom, aký aj vďaka pedantnému strihu nemá v súčasnej kinematografii obdoby. Emočným presahom má však bohužiaľ bližšie skôr k dokumentu, než k typickému filmu určenému pre plátna kín. To, že si po takmer dvoch hodinách nedokážem spomenúť ani len na mená hlavných hrdinov, o existencii bližších sympatií k nim nehovoriac, nemôžem odpustiť žiadnej snímke, najmä keď by to vzhľadom na jej námet malo byť samozrejmosťou. A ani fakt, že ide o dielo jedného z mojich najobľúbenejších režisérov, na tom nedokáže nič zmeniť. (80%)

• 11.12.2017  19:01
    Silnější (2017)

Nemám rád, keď sa ma film snaží prvoplánovými zásahmi do diania citovo vydierať. Avšak ak ide o námet, akým oplýva Stronger, niečo podobné divák očakáva, dokonca by som povedal, že potrebuje. Potrebuje emóciami vybičované scény, v ktorých sa naplno prejaví jeho empatia, potrebuje zobrazenie ťaživých momentov, v ktorých s vyvalenými očami a zovretými päsťami neprestáva veriť, že hlavný hrdina pozbiera zvyšky síl a postaví sa zdanlivo neprekonateľnej prekážke. A keď to už do istej miery funguje, rozhodne nepotrebuje umelo pôsobiace konflikty a vyslovene nesympatické, ba priam iritujúce chovanie postáv, kvôli ktorému si v istej chvíli možno dokonca uvedomí, že v príbehu vlastne nevystupuje nik, komu by mohol od začiatku až do konca úprimne fandiť. Z potenciálne silného zážitku tak napokon zostal príbeh, ktorého posolstvo s každým zbytočným výstupom okoreneným slovíčkom fuck dostáva na frak a ktorého pôsobivé prvky, hoci v tomto prípade do tejto kategórie patrí asi iba Gyllenhaalov herecký koncert, už len sotva dokážu zachrániť výsledný dojem. (60%)

• 7.12.2017  01:16
    Detroit (2017)

V nejednom divákovi vplyvom rozmáhajúcich sa chápadiel politickej korektnosti asi vyvstáva otázka, prečo sa tragická noc v jednom zapadnutom michiganskom moteli, ktorá sa krvavým písmom zapísala do histórie presne pred polstoročím, dočkala svojho filmového spracovania práve teraz. Venovať týmto úvahám dlhší čas a priestor by však v tomto prípade bolo neúctivé nielen voči obetiam tohto incidentu (nech už boli jeho detaily akékoľvek, je neodškriepiteľným faktom, že v hoteli s bielymi mužmi a černošskými dievčatami by sa niečo podobné v tých časoch stalo len sotva), ale aj samotnej snímke. Detroit je totiž v prvom rade bez diskusie kvalitnou a poctivou filmárčinou. V prvej polhodine sa usiluje postupne priblížiť všeobecné dianie, čo mnohí ocenia, no iným, najmä menej trpezlivým prinesie tento obšírny úvod veľmi rýchlo prvotné rozčarovanie, ktoré má následne dopad na výsledný zážitok. Po nej však prichádza očakávaný vrchol celého diania, udalosti v moteli Algiers, ktorým vládnu nesmierne silné emócie a napätie by sa v niektorých okamihoch priam dalo krájať. Práve tu majú možnosť vyniknúť výkony väčšinou menej známych hereckých mien, ktorým vládne stvárnenie hlavného antagonistu v podaní Willa Poultera. Áno, presne toho istého Willa Poultera, ktorý sa pred rokmi objavil v dodnes poslednej Narnii ako neznesiteľný bratranec hlavných hrdinov a od ktorého by len málokto očakával, že s takou suverenitou dokáže zvládnuť úlohu, akú mu predostrel scenár tohto filmu. Záverečnú časť tvoria očakávané následky spomínanej epizódy, ktoré sú pravdepodobne hlavným dôvodom toho, prečo napokon nejdem s hodnotením ešte vyššie. Predovšetkým scény odohrávajúce sa za dverami súdnej siene sú totiž odbavené príliš povrchne, bez výraznejšej snahy strhnúť diváka, čo mňa ako osobu, ktorá si často krát na filmovom plátne užije viac slovné prestrelky na súde než doslovné prestrelky v uliciach, muselo zákonite sklamať. Napriek tomu však snímam z hlavy pomyselný klobúk pred Kathryn Bigelow, ktorej doterajšiu tvorbu som dodnes s určitými predsudkami obchádzal. Detroit ma totiž presvedčil o tom, že by som to mal čím skôr napraviť. (80%)

• 7.12.2017  00:27

Pokračovanie akčnej nálože Matthewa Vaughna spred troch rokov sa možno trochu prekvapujúco nevezie v koľajach typických druhých dielov, ktoré sa snažia byť po každej stránke ešte veľkolepejšie, čo je často nezvratná cesta k fiasku. Skôr naopak, občas absurdnej akcie, ktorá ani tentoraz nebude po chuti každému, v kombinácii so svojským humorom je tu možno dokonca o štipku menej, hoci stále požehnane. Tentoraz však dostali väčší priestor aj serióznejšie ladené scény, ktoré majú snahu priniesť vážnejší tón do víru diania okolo Eggsyho a jeho starých i nových kolegov. Toto úsilie však nie vždy padne na úrodnú pôdu, hoci paradoxne scéna, ktorá predchádza záverečnej zbesilej (a vďaka nekonvenčnej práci s kamerou aj okulahodiacej) akcii, je jedným z najsilnejších momentov, akých som bol za posledné obdobie na filmovom plátne svedkom. Nebudem klamať, plný počet hviezd by som si v diskusii so skúseným filmovým odborníkom asi úplne obhájiť nedokázal, no napriek tomu nemám po ich udelení žiadne výčitky svedomia. Nový Kingsman s podtitulom Zlatý kruh je totiž aj napriek svojim nedostatkom stále omnoho originálnejšou, zábavnejšou a vo výsledku kvalitnejšou snímkou ako drvivá väčšina filmových adaptácií komiksov vznikajúcich v posledných rokoch, a to vrátane obľúbených počinov od Marvelu. (90%)

• 26.11.2017  21:20

Na druhý pokus v krátkom časovom úseku to so snímkou nesúcou vo svojom názve prívlastok "american" tentokrát dopadlo lepšie. Tom Cruise našťastie nestarne po vzore Neesona či Cagea a stále má dobrý nos na zaujímavé projekty. Tentoraz sa pustil do filmu podľa skutočných udalostí, ktorý v dobe, kedy snáď každý druhý človek fičí na seriáli Narcos, jednoducho musí zaujať. Namiesto osvedčeného pohľadu na boj s Medellínskym kartelom nám však American Made predostiera túto tému prostredníctvom osudu jedného zdanlivo bežného pilota, z ktorého sa súhrou (ne)šťastných okolností stáva úspešný pašerák drog. Príbeh, pripomínajúci štýlom rozprávania Scorseseho Vlka z Wall Street, je pritom šikovne zabalený do poriadne svižnej jazdy (alebo v tomto prípade letu?), ktorá sa možno trochu prekvapujúco takmer v žiadnom okamihu diania neberie príliš vážne a po jasne vytýčenej trase smeruje až do úplného konca. Kandidátom na prestížne ocenenia sa film síce stane len sotva, avšak ako letný blockbuster funguje viac než dobre. (75%)

• 23.11.2017  20:25

Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď prehlásim, že väčšine z nás utkvie na dlhší čas v pamäti len úvodná scéna na pláži. To, čo totiž príde po nej, sa dá pomerne dobre opísať prirovnaním k školskej jedálni, v ktorej zatrpknutá kuchárka pracujúca za tri stovky mesačne poobede zhrnie všetky nedojedené chody do jednej veľkej, nesúrodej masy. Hoci by sa v nej nepochybne našlo aj niečo, čo by samo osebe mohlo byť zaujímavé, výsledkom je napokon iba nezáživný magľajz, na ktorom si bez ohľadu na to, či už práve narážam na jedlo, alebo tento film, môže skutočne pochutnať len niekto, kto si zvykne mimovoľne cvrknúť pri stožiari s vlajkou USA. Výslednému dojmu z Amerického zabijaka navyše príliš nepomáha ani jeden z najdôležitejších faktorov každého filmu - hlavný hrdina. Dylan O'Brien je možno sympaťák a herecky sa tiež nestratí, no v takejto úlohe by ktokoľvek s podobnou telesnou konštrukciou pôsobil prinajmenšom komickým dojmom. (40%)

• 21.11.2017  17:25
    Byt (1960)

Je zaujímavé, ako sa zmenil postoj filmárov k romantickým komédiám. V súčasnosti tento mix žánrov až na minimum výnimiek potvrdzujúcich pravidlo neprináša do sveta kinematografie nič svetoborné a kým pre diváka sú tieto počiny obyčajne ľahko stráviteľnými jednohubkami, kritikom slúžia ako ľahké ciele ich mimoriadnej zručnosti narábať s jazykom pri vyjadrovaní negatívnych pocitov. Aj preto je príjemnou zmenou občas si zájsť na prechádzku do niekoľko desaťročí vzdialenej histórie a pokochať sa tvorbou, akú predstavuje práve Byt. Prostredníctvom neho nám totiž Billy Wilder priniesol na začiatku 60. rokov príbeh, ktorý nielen svojou originalitou, skvelými dialógmi, nesmierne sympatickou ústrednou dvojicou či nenúteným humorom, ale aj po vyše polstoročí stále aktuálnym vykreslením niektorých vážnejších tém veľmi zreteľne dokazuje, že žiadny filmový žáner by nemal byť vopred podceňovaný. Mimochodom, ak by som si mal vybrať jeden film, ktorý by som si mal pozrieť v posledný deň roka, tak som práve našiel jednoznačného favorita. (90%)

• 20.11.2017  16:39
    Boj o ředitelnu (TV seriál) (2016)

1. séria - 80%, 2. séria - 80% █ V istom bode sledovania Vice Principals mi napadla jedna vec. Koľko priemerných komédií z posledných rokov mohlo aj za cenu menšieho diváckeho záujmu dosiahnuť vyšších kvalít, pokiaľ by sa ich tvorcovia rozhodli pre seriálový a nie filmový formát? Nový projekt Jodyho Hilla a Dannyho McBridea nie je totiž na prvý pohľad ničím iným, než povrchnou vulgárnou zábavou s tuctovým príbehom, akú predstavovali aj mnohé filmové komédie poslednej doby, pričom v nejednej z nich figuroval aj samotný McBride. Avšak po roztiahnutí z nejakej hodiny a pol na celých 300 minút (pokiaľ prirovnávame každú zo sérii k jednému filmu) sú ploché a vopred jasne dané postavičky razom plnohodnotnými charaktermi, ku ktorým si divák dokáže vytvoriť vzťah a v priebehu sledovania dokonca zmeniť svoj pohľad na ne. A dokonca aj ten vulgárny humor, často neisto balansujúci na hrane prehnanej trápnosti, odrazu nepôsobí až ta prvoplánovo a dokonca prirodzene vychádza zo situácií, ktoré spoločne s niekoľkými podarenými, hoci trochu predvídateľnými zvratmi prináša tvrdý boj o miesto riaditeľa strednej školy. V časoch, kedy seriálová tvorba vo všeobecnosti nabrala druhý dych (a to poriadny), sa tento počin síce nedá zaradiť medzi absolútnu špičku, ktorú nám televízne obrazovky momentálne ponúkajú, no rozhodne si nezaslúži, aby bol možno aj vplyvom predsudkov voči žánru prehliadaný.

• 17.11.2017  17:01

Vo svojom jadre sú Bociany v podstate len priemernou animovanou jazdou s otrepanou pointou, akých sme mali a určite ešte aj budeme mať možnosť vidieť mnoho. Avšak to, čo toto jadro v tomto prípade obaľuje - trefné gagy, chémia ústrednej dvojice (trojice, ak rátame i nemluvňa), výstupy vlčej svorky či holuba - to všetko z tohto filmu robí skvelú zábavu, ktorá zaujme menších a dospelých taktiež určite nudiť nebude. (75%)Slovenský dabing sa ako v prípade väčšiny animákov vydaril, (ne)prekvapivo mu kraľuje Pavol Topoľský v role holuba Toadyho.

• 13.11.2017  20:45
    Sunset Blvd. (1950)

Po dlhšej úvahe sa napokon prikláňam “len“ k štyrom hviezdam. Wilderova snaha ukázať to, aké dôsledky môže mať vrtkavosť a pominuteľnosť slávy, a taktiež podať svedectvo zo zákulisia mnohými idealizovanej továrne na sny, si nepochybne právom vyslúžila chválu a uznanie z radov bežných divákov i kritikov. V tomto smere Sunset Boulevard zároveň skvele vystihuje toľko omieľaný prívlastok nadčasový, avšak v rámci hodnotenia celého filmu by som s týmto slovíčkom narábal opatrnejšie. Pri pohľade na film z niektorých špecifických aspektov totiž predsa len vidno, že si zub času už pochutil a trebárs využívanie pompéznych hudobných prvkov či teatrálne herecké výstupy (nesmelo musím priznať, že prehrávanie Glorie Swanson, ktoré pritom do istej miery bez diskusie k jej postave patrilo, ma v niektorých scénach skôr iritovalo, než ohurovalo). Napriek tomu však tento legendárny noir patrí medzi povinné zárezy na pažbe každého, kto sa považuje za fanúšika filmového umenia. (85%)

• 11.11.2017  22:34

Nečakané, no bez diskusie veľmi príjemné prekvapenie. Z mladého Leviho Millera nám pomaly rastie výnimočná herecká osobnosť a meno Chrisa Peckovera by tiež mohlo získať cveng, pokiaľ tento mladý režisér/scenárista v blízkej budúcnosti dokáže, že v tomto prípade nešlo len o povestnú jednu lastovičku. Better Watch Out si svojou originalitou totiž rozhodne zaslúži pozornosť divákov, a to nielen tých, ktorý vyslovene holdujú thrillerom (v tomto prípade aj s nádychom komédie a prvkami nie príliš strašidelného hororu). Len škoda, že sa kamera úmyselne vyhýba priamym záberom v priebehu tých pár brutálnych pasáží, ktoré film ponúkne. Síce nepatrím medzi osoby, ktoré by podobné scény úmyselne vyhľadávali, no v tomto prípade si to dianie rozhodne pýtalo. (75%)

• 8.11.2017  22:12
    Casablanca (1942)

Punc klasiky Casablance prischol rozhodne právom a dovolím si tvrdiť, že tak, ako oň neprišla doteraz, sa ho nezbaví ani v ďalekej budúcnosti. Áno, je pravda, že na dnešného diváka môže milostný trojuholník a dianie, ktoré okolo seba nutne ovplyvňuje, pôsobiť značne naivným a sentimentálnym dojmom. Pokiaľ však túto zvláštnu pachuť, ktorú so sebou nesú mnohé legendárne filmové počiny minulých generácií, spoločne s niekoľkými ďalšími drobnosťami dokážete prehltnúť, odmenou vám bude pôsobivá atmosféra doby, skvelé herecké výkony nielen v podaní predstaviteľov hlavných hrdinov a predovšetkým vynikajúce dialógy, v ktorých scenáristi dokázali pôsobivo skombinovať prvky romantiky, drámy i komédie. (90%)

• 18.10.2017  14:39
    Wind River (2017)

Jediným vážnejším problémom snímky Wind River je to, že je dejovo až príliš prostá. Ambiciózny film s hlbokým námetom potrebuje veľký príbeh a scény, ktoré sa istým spôsobom zapíšu do pamätí ľudí ako nezabudnuteľné. Toto tu proste chýba a mrazivá atmosféra či herecké umenie Jeremyho Rennera to úplne nahradiť nedokážu. Režisérsky však rozhodne ide o poctivú prácu a Sheridan dokázal pri využití rozvláčneho tempa skvele balansovať na tenkej hrane, pád z ktorej by ľahko dokázal premeniť ťaživé napätie na nezáživnú nudu. To je veľmi vzácna schopnosť a divák ju nepochybne dokáže oceniť, pokiaľ sa samozrejme nejedná o povýšeneckého všeznalca odchovaného na kečupe nahrádzajúcom krv v lacných akčných brakoch. (80%)

• 14.10.2017  20:46
    Jak jsem poznal vaši matku (TV seriál) (2005)

Keď takémuto kúsku dáte šancu a konečne tak oceníte jeho nesporné kvality až v čase, kedy najskalnejší fanúšikovia práve finišujú s desiatou reprízou, je veľmi ťažké napísať niečo obsiahle a pritom neopakovať to, čo už odznelo mnohokrát. Preto poviem len to, že som si HIMYM nesmierne užil, a to aj napriek tomu, že: 1. som sa už dávno predtým nedokázal vyhnúť oboznámeniu s divácky rozporuplným záverom, 2. som prvé a tie menej vydarené neskoršie série (ktoré sú stále vtipnejšie, než drvivá väčšina filmových i seriálových komédií) videl v krátkom časovom rozpätí a mohol tak ten údajne prudký kvalitatívny pád spozorovať ľahšie, 3. som väčšinu epizód zhliadol s tým "katastrofálnym" českým dabingom, ktorý je v skutočnosti po všetkých stránkach (áno, vrátane prekladu) úplne skvelý a jeho jedinou smolou je to, že samotný seriál neprišiel na televízne obrazovky o dekádu skôr, čo by partičke okolo režiséra Filipa Jančíka zaručilo neotrasiteľnú pozíciu medzi všeobecne uznávanými a legen-počkaj si-dárnymi českými zneniami Priateľov či Simpsonovcov. (95%)

• 12.10.2017  19:59
    Smrtihlav (2017)

Porovnaniu s minuloročnou Operáciou Anthropoid sa človek v tomto prípade vyhnúť nedokáže, takže hneď na začiatok - Muž so železným srdcom v tomto súboji ťahá jasne za kratší koniec. Pasáže s Heydrichom, opisujúce jeho cestu prerodu na chladnú beštiu, sú možno až príliš skratkovité (chýbajú viaceré zaujímavé postrehy z Binetovej knihy), avšak vďaka démonickému Jasonovi Clarkovi dostatočne pútavé. Kvalita scenára však značne upadá s predstavením československých parašutistov, pri ktorých osude zjavne nebol priveľký záujem poctivo sa držať historických reálií. To by však rozhodne nebol až taký obrovský problém, nebyť spomínaného Anthropoidu, ktorý v tomto smere dokázal omnoho lepšie vystihnúť dobovú atmosféru, vypätie dôležitých scén a Murphy s Dornanom (ktorý pritom po boku svojho talentovanejšieho kolegu pôsobil trochu nevýrazne) dokázali hlavných hrdinov stvárniť takým spôsobom, že Reynor s O'Connellom pri nich pôsobia ako rozpačití snaživci z ochotníckeho súboru. Niekedy skrátka zaujímavý námet nestačí, najmä keď sa jeho rozsiahlosť pokúsia tvorcovia vtlačiť do necelých dvoch hodín. V dnešných časoch nesmierne populárny seriálový formát by tomuto projektu svedčal omnoho viac. (55%)

• 15.9.2017  00:35
    Wonder Woman (2017)

Počiatočné scény odohrávajúce sa na skrytom ostrove plnom amazoniek sú síce okulahodiace, no nie príliš záživné. Aj preto pôsobí zmena prostredia za bojiská 1. svetovej vojny ako želané vykúpenie. S ňou zároveň prichádza aj toľko očakávaná zmes napätia, sporadickej, no intenzívnej akcie a (ako v každom správnom filme o komiksových hrdinoch) aj vtipné momenty, ktoré aj zásluhou sympatickosti protagonistov príbehu pôsobia príjemne a nenútene. Tých dopĺňa aj kvalitne vyobrazený antagonista, ktorého odhalenie je síce trochu predvídateľné (vážne má niekoho prekvapiť, že zloduchom je opäť raz jedna z minima hlbšie spracovaných vedľajších postáv, od ktorej sme to v žiadnom prípade nemali očakávať?), no záverečný súboj medzi ním a hlavnou hrdinkou, hoci ani tentoraz nemal ďaleko od prehnanej prezentácie neštýlového digibordelu, stojí rozhodne za to. V DC sa tak môžu spokojne potľapkať po ramenách. Z Wonder Woman sa im úspešne podarilo spraviť hrdinku, ktorá dokáže na svojich pleciach uniesť (okrem iného) kvalitný a zároveň divácky veľmi úspešný letný blockbuster. (75%)

• 28.7.2017  09:16
    Bulšit (2001)

Čert to ber, ja tomu tie štyri hviezdy napálim. Samozrejme, je to predovšetkým znôška rôznorodých gagov postavených na tuctovom príbehu, no priznajme si, nie je to základom snáď každej paródie na čele s dnes už kultovými Horúcimi strelami? Navyše, pokiaľ scenáristi dokážu aspoň obstojne vypointovať každú z dejových línií, ktoré sa rozhodli načať, dokáže človek oplývajúci aspoň akou-takou dávkou nadhľadu prižmúriť jedno oko aj nad scénkami, ktoré svojou trefnosťou zaostávajú alebo naopak nedokázali nájsť veľmi tenkú hranicu medzi vtipom a trápnym momentom. (70%)Slovenský dabing sa z pohľadu obsadenia skutočne vydaril, to sa však nedá povedať o preklade, ktorému by prospela väčšia voľnosť, nakoľko jeho prílišná doslovnosť zabíja nejeden vydarený vtip.

• 8.7.2017  20:45
    Blade Runner (1982)

Všetko, čo Blade Runner popri príbehu ponúka - od ponurej atmosféry futuristického sveta doplnenej jeho pôsobivým architektonickým spracovaním, cez skvelú prácu s kamerou, až hypnotický hudobný sprievod z dielne geniálneho Vangelisa - je jedným slovom úžasné. Avšak dejovo je film jednoducho prázdny, naťahovaný ako žuvačka na topánke a jeho tempo je také pomalé, až má tendenciu skôr uspať, než zaujať. Nič to však nemení na tom, že pripravované pokračovanie, ktoré prichádza po 35 rokoch od svojho predchodcu do kín, si už "len" kvôli vyššie zhrnutým kladom ujsť rozhodne nenechám. (65%)

• 24.6.2017  22:21
    Úkryt v zoo (2017)

Nie, žiadny Schindlerov zoznam ani Pianista sa tentoraz nekonajú. Snaha priblížiť nám ďalší zo zábleskov svetla v temnom období 2. svetovej vojny je bezpochyby hodná uznania, no len to bohužiaľ na kvalitný film stačiť nemôže. Presne ako nemohla v tomto prípade stačiť dvojhodinová stopáž na dôkladné predstavenie udalostí odohrávajúcich sa v priebehu šiestich rokov. Spracovanie nesmierne odvážneho konania manželov Zabinských sa ani zďaleka nedá považovať za postačujúce (o dejovej línii zameranej na poľský odboj nehovoriac) a vyobrazenie jednotlivých hrdinov príbehu je až na Antoninu príliš povrchné. S tým je následne spätý aj fakt, že talent väčšiny hereckého obsadenia zostáva absolútne nevyužitý, čo pochopiteľne najviac zamrzí v prípade Daniela Brühla. Vo výsledku tak napokon ani nedokáže potešiť kvalitne vykreslená dobová atmosféra alebo aký-taký priestor, ktorý pre seba vo filme ukoristilo pár tuzemských hercov. (55%)

• 24.6.2017  21:49

Jednoznačných päť hviezd to rozhodne nie je. Na to Loganovi v prvom rade chýba hlbšia a prepracovanejšia dejová línia, ktorá by dodala veľkolepej rozlúčke s dnes už legendárnym hrdinom punc filmárskej dokonalosti. Takto zostáva "iba" prostá road movie, ktorá však zásluhou emócií vo vypätých dramatických scénach zaslúžene nadobudla prakticky okamžite po premiére prívlastok nezabudnuteľná. K nemu bez diskusie dopomáhajú aj akčné pasáže, ktoré tu rozhodne nie sú len pre efekt, hoci ten sa im vďaka ratingu R pochopiteľne uprieť nedá. V neposlednom rade je potrebné vyzdvihnúť aj herecké výkony dvojice Jackman a Stewart. Najmä druhý menovaný by si nepochybne zaslúžil prinajmenšom oscarovú nomináciu medzi najlepších hercov vo vedľajších úlohách a nebyť dobre známeho úzkoprsého prístupu Akadémie k jednotlivým filmovým žánrom, o jej udelení by som už v tomto okamihu ani na sekundu nezapochyboval. (85%)

• 25.5.2017  21:15

Príliš rutinérska jazda spod taktovky prinajlepšom priemerného režiséra, ktorá až na maličké výnimky neťaží z vlastných nápadov, ale iba tvrdohlavo kráča cestou istoty, ktorá bola vyšliapaná pred takmer 30 rokmi. Najmä to je asi dôvodom toho, že podmanivé čaro pôvodného animovaného filmu akosi chýba, hoci sa samo osebe nejedná o vyslovene nepodarený počin a niektoré chvíle či pôsobivé scenérie dokážu vyvolať u diváka vyššie uvedený pocit. Snímke príliš nepomáhajú ani nové piesne, ktoré (možno až na How Does a Moment Last Forever) nedosahujú kvality pôvodných kúskov a samotný dej skôr zbytočne naťahujú. Niečo nie je v poriadku ani v prípade, ak antagonista zatieni dvojicu hlavných hrdinov celého príbehu, čo je len tak na okraj trochu paradoxom, keďže Gastona som v prípade animovanej predlohy vnímal ako jednu z mála jej slabín. A medzi klady sa rozhodne nezaradí ani to, že sa niekto rozhodol využiť magický príbeh, ktorý stál takmer na počiatku Disneyho renesancie, ako prostriedok šíriaci politickú korektnosť v prehnanej a trápnej forme, v akej ju poznáme dnes. Narážky na sexuálnu orientáciu poskoka LeFoua by sa ešte dali prehliadnuť a z pera schopnejšieho scenáristu by dokonca pôsobili ako zaujímavá a vtipná vsuvka, no sledovať, ako sa niekto neprirodzene, priam silene snaží natlačiť do príbehu čo najviac postáv, ktoré v danom historickom období nemajú čo hľadať (v tomto prípade černosi vykreslení ako rovnocenná súčasť francúzskej spoločnosti pred pár stovkami rokov) je absurdné bez ohľadu na to, či sa jedná o romantickú fantasy, životopisnú drámu alebo hoci aj sci-fi komédiu zaoberajúcu sa inváziou mimozemšťanov. (65%)

• 19.4.2017  18:04

Jedno je dnes už viac než isté. Na Rýchlo a zbesilo nemôžete ísť do kina s vlastnými predstavami a požiadavkami. Očakávať totiž od série, ktorá sa od svojho počiatku vykryštalizovala v divácky megaúspešný subžáner medzi akčnými filmami, návrat ku koreňom či dokonca niečo nové a prevratné, je ako očakávať od Tarantina menej kecov a krvi. Pokiaľ ste ochotní akceptovať zaužívané pravidlá, na ktorých si platení kritici (aj tí, ktorí by sa nimi radi stali) pri recenziách tejto série pravidelne radi zgustnú už od roku 2009, budete sa aj v prípade najnovšieho pokračovania rýchlej a (predovšetkým) zbesilej jazdy baviť, možno dokonca najlepšie od piatej časti. Vo výsledku tak môže okrem nútenej absencie Briana, na ktorej snáď tím CGI expertov nikdy nebude nič meniť, skutočne zamrzieť len práca s kamerou a strihom, kde akcia veľkým dôrazom na efekt občas stráca prehľadnosť. (80%)

• 31.3.2017  20:15

Pasažieri pre tínedžerov. Nie, skôr Pasažieri s tínedžermi v hlavných úlohách. Teda vlastne s jedným tínedžerom a Britt Robertson, ktorá snáď bude hrať stredoškoláčku aj popri poberaní dôchodku. V porovnaní s vesmírnou romancou Chrisa Pratta a Jennifer Lawrence však Vesmír medzi nami trochu pokrivkáva v plynulosti deja a scénách rozvíjajúcich vzťah medzi hlavnými hrdinami, ktoré vo výsledku pôsobia rozpačito (hoci niekto samozrejme môže a aj bude argumentovať tým, že prvé vzťahy dospievajúcich sú často charakteristické práve rozpačitosťou). Aj napriek tomu sa však filmu nedá uprieť zaujímavý nápad, ktorý z neho v kombinácii s ostatnými pozitívnymi prvkami, z ktorých vyčnieva najmä obsadenie skvelého Garyho Oldmana, robí celkom prijateľný program na sobotný večer. (60%)

• 18.3.2017  00:59
    Pasažéři (2016)

Áno, takto nejako to vyzerá, ak na základe nesmierne originálneho nápadu vznikne nie príliš originálny scenár. Pasažieri mali nábeh na to stať sa plnohodnotným nasledovníkom nezabudnuteľných medzihviezdnych príbehov, ktoré v posledných rokoch obohatili svetovú kinematografiu, výsledkom je však napokon "iba" svižná a vizuálne mimoriadne atraktívna romantická dráma so sympatickým duom v hlavných úlohách. P.S.: Pokiaľ máte v pláne film zhliadnuť predovšetkým kvôli tomu, že sa v ňom podľa menoslovu hercov objaví aj váš obľúbenec Andy Garcia... tak kašlite na to. (70%)

• 26.2.2017  13:37

Miesto pri mori je možné v skratke definovať ako typickú honbu za Oscarmi. Inými slovami ide o snímku, ktorá u kritikov vyvoláva filmový orgazmus alebo aspoň nutkanie ho predstierať. A čo prostý divák? Ten občas uznanlivo pokýva hlavou nad prvkami kvalitného filmového umenia či ocení herecké výkony zúčastnených (hoci adorovanie Caseyho Afflecka, ktorý okrem jedného utrápeného výrazu nepredviedol zhola nič, je prinajmenšom rozporuplné), no s blížiacim sa záverom čoraz netrpezlivejšie kontroluje hodinky na zápästí. (55%)

• 10.2.2017  22:06
    Příchozí (2016)

Keď sa človek pri akomkoľvek filme stretne s recenziami plnými superlatívov a prirovnaní k tomu najlepšiemu, čo daný žáner priniesol (a navyše sa k tomu pridá 8 oscarových nominácií), musia jeho očakávania zákonite vystúpiť do obrovských výšok. O to tvrdší je však potom pád na zem v prípade neočakávaného sklamania. Priznám sa, od Prvého kontaktu som čakal všeličo, ale na prvú hodinu, ktorá pôsobí ako rozvláčny a nezáživný dokument o vynájdení mimozemskej verzie 'Prekladača Google', by ma nedokázalo pripraviť asi nič. Postupne sa snímka našťastie pohne správnym smerom a príbeh na podmanivom vizuálnom podklade a za pomoci skvelých hereckých výkonov napokon dokráča ku kvalitne vypointovanému záveru. Ten v divákovi dozrieva aj niekoľko hodín po nabehnutí záverečných titulkov a je pochopiteľne jedným z hlavných pilierov úspechu, ktorý film po celom svete zožal. Ani to však v mojom prípade nedokázalo odplaviť trpkú pachuť nevýraznej prvej polovice snímky, ktorú pravdepodobne skutočne docením až po opätovnom zhliadnutí. (65%)

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15