Ex Machina (2014)

Byl jsem zavřen v průhledné, neprodyšné místnosti a kolem mně se odehrával příběh o stvoření umělé bytosti, jenž je dalším článkem v evoluci. Frankenstainovo monstrum nakonec vítězí, ale já jsem při jeho triumfu nic necítil, ani napětí, ani úžas, ani soucit, ani odpor, ani nic jiného. Byla to taková jalová záležitost, a proto se svým hodnocením zůstávám po člověčím způsobu hezky při zemi. 4/10

Rychle a zběsile 7 (2015)

Letecký den u jedné velké rodiny, které pevnou rukou vládne Vin Diesel. Jeho upřený pohled dokáže porazit i slona, a když je potřeba umí i patřičně zafilozofovat o nesmrtelnosti brouka. Prostě hrdina jak má být!!! Nuže, dorazilo ke mně sedmé pokračování této nesmrtelné série, a jak dobře čtete, moc se mi nelíbilo. Akce je opravdu bombastická (za to moje dvě hvězdičky), ale do celku ji nic nespojuje. Hrdinové se pouze přesouvájí po jednotlivých bodech na mapě, jako na nějaké dětské deskové hře. Při každé zastávce potkají svoji britsky mluvící Nemesis, která se vynoří a spořádaně zase zmízí, aby o pár desitek minut později zase zafungovala jako bájná deux ex machina a pomohla všem včetně scénaristů posunout příběh kupředu. Zmíňované létání na mně fungovalo možná napoprvé, ale když jsem do vzduchu zavítal ještě několikrát poté, začalo to na mně působit trapně a nudně. Tuším, že se osmý díl bude odehrávat v kosmu a Vin Disel bude obsluhovat nějakou vesmirnou napodobeninu své nabušené káry a bude volat: "Tak teď už opravdu poslední let". Poslední rozladění přišlo s posledními minutami, ve kterých mělo dojít k důstojnému rozloučení s Paulem Walkerem. Je mi to líto, ale na mě to nefungovalo a bylo mi nechtěně do smíchu. Tohle je zbabraný díl a podle mých utržkovitých vzpomínek zřejmě i nejhorší film celé série. 4/10

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

V době roztomilých marvelovských komiksáren a uhlazených akčních filmů (nemám ani v nejmenším nic proti nim, ba naopak jsem jejich věrným fanouškem) je Šílený Max návrat ke kořenům, k prazákladu, kdy byly akční filmy čistě fyzickou zkušenosti, kdy byli (anti)hrdinové charakterizování akci a jejich vztahy se vyvíjeli v průběhu honiček a přestřelek. Šílený Max je dechberoucí, je to vizuální orgie, nepřetržitá akční smršť, která se řítí kupředu bez brzd z kopce tak prudkého, že se to ani nedá popsat. Miller natočil zřejmě svoji ultimátní verzi Šileného Maxe, definitivní krok, kterým realizoval svůj vysněný projekt. Doufal jsem, že něco podobně nesmlouvavého přijde s posledním Vaughnem, Torem nebo Mannem, ale nakonec se to přiřítilo zcela z jiného směru. Od režiséra který točil o roztomilých tučňácích a jednom malém praseti. Kdo by to čekal. I když trailery dávaly tušit cosi vyjímečného, v tohle jsem nedoufal ani v těch nejbujnějších snech. Nový Max je síla, která ukazuje možný směr, kterým se může film dále vyvíjet. Není to regrese v čistém slova smyslu. Ve spojení s nejnovějšími triky a ryze fyzickým herectvím a kaskaderstvím vznikl dokonale vyvážený celek, ve kterém nechybí nic potřebného. Je tam vše, co novodobý akční či sci-fi film postrádá. Mam na mysli především to NĚCO, co dokáže podobné podívané polidštit a vepsat do paměti. Je to dokonalá podívaná, po jejichž projekci jsem se jen stěží zvedal ze sedačky. Ještě jeden pádný argument ve prospěch filmu - v kině za mnou seděla banda floutků a floučat, kteří se hyhňali a hučeli. Vydrželo jim to ještě tak prvních pět minut filmu, pak už za mnou bylo hrobové ticho - film je dokonale semlel.....10/10

Slídil (2014)

Čichám, čichám......senzaci. Lidská hyena v akci, v honbě za neštěstím, značícím naopak štěstí a zisk pro ni. V dokonalém podání Jaka Gyllenhaala je to odpudivý člověk, nad jehož mysantropií zůstává rozum stát. Sobec, který používá druhé pouze jako příčky, aby po nich mohl stoupat v pomyslném žebříku zisku neustále výše až......až vlastně kdovíkam, neboť závěr nechává poměrně neuspokojivou odpověď. Slídil není příjemný film, který bych si pouštěl na dobrou noc, aby se mi lépe usínalo. Je to film o lidech, kteří žijí jen pro sebe, aniž by brali okolní svět jinak než z čistě technického a ekonomického hlediska. 8/10

Co děláme v temnotách (2014)

Uff, musel jsem si asi přečíst recenze k jinému filmu. Nebo jsem si popletl názvy? Asi se mi to v té moji makovici všechno smíchalo a já jsem nyní na rozpacích, jak ten svůj osudový omyl vlastně vysvětlit......Podle reakce všech okolo bych měl být nadšený, ale nejsem. Nelíbilo se mi to a tímto prohlašuju, že se ze mně stal starý staromil (fůj) a od nynějška už budu koukat jenom na klasiku ve všech žánrech, co se drží osvědčených klišé. 2/10

God's Pocket (2014)

God´s Pocket má jedno eso v rukávu a to vytahuje vlastně pořád dokola. Ano, je jím P.S.Hoffman, pan Herec, který svoji přítomností uměl ozdobit každý snímek, i ten sebeprůměrnější. 5/10

Présumé coupable (2011)

Zlý sen uvedený v realitu. Nevinný člověk mezi ozubenými koly osudu, či spíše byrokratické mašiny, která se štítí všeho lidského a živého. Jen ne žádné city, kážu Vám! Berte všechny jako neživé figury, protože k tomu Vás stát vychoval a Matka příroda Vám k podobným činům dala potřebné charakterové vlastnosti, jenž společnost hezky hýčkala. A podařilo se - světlo světa zřeli anti-lidští vykonavatele v rouchu soudcovském a policejním. Budiž jim k dobru, že zničili několik lidských životů. Za to budou pochváleni, ale ne ode mně, neboť já jim spílám, že nemají srdce, a že jsou prachsprostí neživí roboti, kteří neumějí přiznat svoji osudovou chybu a zločin. Ano, zločin proti lidskosti, proti životu, proti spravedlnosti.....Drásavé neštěstí, které se může stát každému, žijícímu v "dokonalém zřízení" jménem demokracie. 8/10

Hacker (2015)

V kategorii Mannovských filmů se jedná o takovou malou roztomilou katastrofu. Malá jakožto přízemní, nevýrazná a určena k rychlému zapomnění. Roztomilá ve chvílích, kdy Hemsworth filozofuje nebo se snaží projevit nějaké city. Akce je málo. I když je profi v každém výstřelu a záběru, nedokáže zachránit celkově druhořadý příběh. Mann píše dokonalé filmy. Na tomto místě si tedy kladu otázku, proč se pustil do Hackera. Nejpravděpodobnější odpověď je, že tak učinil nevědomě, poté co se mu někdo hacknul do hlavy a zasel tam nápad natočit tuhle ptákovinu. Propříště radím - lepší virový štít, propracované charaktery, kvalitnější herce a hlavně vlastní scénář. Zbytek už bude hračka a vznikne třeba další Insider nebo Heat...:-) 5/10

Smrt čmuchala (2014)

Hon na jednoho muže, za účelem totálního odepsání stanoveného cíle. Tím se rozumí odepsání společenské, pracovní a následně i osobní......Podobné příběhové schémata zde byla už bezpočtukrát. Má to vlastně vůbec smysl znovu, po x-té sledovat? Má. Je to totiž poctivě odvedená filmařina, která na jedné straně funguje jako dobrý film, a zároveň se jí na druhé straně daří poutavě informovat o skutečných událostech. 7/10

Vyšší moc (2014)

Chladná a pohříchu nevzrušivá studie jednoho manželského konfliktu, na jejimž konci stojí.........vlastně velké kulaté nic. Přiznám se že mě rozbor rolí, do kterých nás, ať již dobrovolně nebo násilně staví společnost, oslovil a po celou stopáž snímku jsem o něm přemítal, ale hlubší rýhu v mých vzpomínkách určitě neudělal. Ono totiž všeobecně u filmu nestačí pouze filozofovat (k tomu jsou přece dobré pouze knihy), je potřeba diváka také připoutat k postavám, k ději, popřípadě k nevšednímu vizuálu. To se Vyšší moci ani zdaleka nepodařilo. 6/10