Insidious 2 (2013)

James Wan do třetice a pokaždé stejně. Jsem zvědavý, jak dlouho mu to vykrádání sebe sama ještě vydrží. Možná by bylo lepší, počkat pár let a pak vydávat v obnové premiéře všechny svoje hity doplněné o vystřižené scény. To by fungovalo lépe, třeba takovému Lucasovi tenhle muster vydržel hodně dlouho. No, ale teďka vážně. I takový strachoprd jako já, který obvykle přivírá oči při každé hororově napjaté scéně, se skoro vůbec nebal. Za vinu to dávám lacině vyhlížejícímu vizuálu celého filmu, který společně s televizním aranžmá světa mrtvých, a vlastně i živých, bije do očí ještě více než v prvním díle a vede tak ke ztrátě jakékoli hororové atmosféry. 4/10

Plán útěku (2013)

Přijemná oddychovka na ukrácení dlouhé chvíle. 6/10

Klub poslední naděje (2013)

Je zajimavé, jak dokáže fyzická proměna dopomoci průměrným hercům k vyjimečným výkonům. Na kost vyzáblý McConaughey s knírem a mastnými vlasy tady dokázal vykřesat obdivuhodný výkon, který je v jeho filmografii zcela vyjimečný. I bez sklouzávání k přehnaně sentimentalnímu herectví, jenž by chtělo za každou cenu ždímat divákovy slzy, umí jeho postava probudit sympatie. Herecká práce to byla o to těžší, že Ron není přiliš dobrácký charakter. A ono dobro v něm se probouzí až v průběhu filmu. Z počátku se jedná o pěkného hajzla vzbuzujícího opovržení a nechuť. Kromě velice dobrého herectví všech herců, má film další plus, a tím je silné téma popisující prohnilost a nespravedlnost zdravotnického systému. Jean-Marc Vallé natočil působivé drama zbavené obvyklých uslzených momentů, čimž se do jisté míry vymyká zaběhnuté americké produkci. 8/10

12 let v řetězech (2013)

Podobně jako ve svých dvou předchozích filmech, i zde McQueen přistoupil k zvolenému tématu chladným a odtaživým způsobem, který u mě nedokál vyloudit větší emocionální sepjetí s postavami. Vzhledem k potenciálu, jenž v sobě příběh Solomona měl, to je na pováženou. Zaráží také mdlé herecké výkony všech hvězd, které na malém prostoru nedokázali více zapůsobit. Podobně jako hlavní hrdina, i oni se proplahočí celým snímkem bez většího diváckého dopadu. Ze všech letošních adeptů na Oscara, které jsem prozatím viděl, pro mě tento film představuje největší zklamání. 5/10

Vlk z Wall Street (2013)

Kolotoč sexu, drog, podvodů a jiných lidských neřestí se roztáčí. Připoutejte se, pevně se držte, protože tohle zběsilé kolo rotující závratnou rychlostí se jen tak nezastaví. Jízda bude trvat tři hodiny, z počátku to bude sranda jako hrom, někde v polovině se vám ze všeho udělá nevolno. A konec? Tam už budete tak otupělí ze všeho kolem vás se mihotajícího světa bohatých, že budete vlastně vděční za samotné zakončení této pouťové atrakce. Zřejmě budete odcházet dobře naladění, protože některé chvíle během jízdy byly opravdu geniální. Roztřesenou ruku vám budou při odchodu svírat dokonalí profesionálové - DiCaprio a především Martin Scorsese, který i ve svém pokročilém věku dokáže natočit testosteronem nabitou podivánou, která může bezpochyby aspirovat na film roku. Nemůžu se ale zbavit nepříjemného dojmu, že to všechno bylo až moc dlouhé. Některé scény totiž jedou pořád dál a dál a nezastaví se, ani když už vyčerpaly všechen svůj komický potenciál. A tak se v jejich průběhu dostavuje mírná znuděnost, která se stupňuje v závěru filmu. 8*/10

Jasmíniny slzy (2013)

S Woody Allenem se setkáváme sporadicky. Nijak zvláště jeho společnost nevyhledávám. Nicméně když už na sebe narazíme, musím říct, že mě vždycky spíše potěší, než že by mě vyloženě nějakým způsobem zklamal. Nejinak je tomu i zde, s jeho nejnovějším tvůrčím počinem, v němž vypráví o smutné a soucit vzbuzující ženě neschopné čelit realitě ve skutečném světě. Stejně jako květ Jasmíny i její lidská jmenovkině potřebuje hodně teplého a příjemného slunečního záření dávající jejímu životu iluzi spokojenosti se vším, co si lze pod tímto všenaznačujícím slovem představit. Když příjde vlastní vinou o své Slunce, ztrácí se mezi plevelem, nad nimž tak výrazně čněla. Tam, kde je třeba bojovat, totiž zjišťuje, že není ničím vyjímečná, a že stejně jako Jasmína nesnáší studenou sprchu všedních dnů. V roli trosky vyvrhnuté do skutečného světa exceluje Cate Blanchett. Už jen kvůli ní byste se měli na novou Allenovku podívat. 8/10

Špinavý trik (2013)

David O. Russell je režisér, který vždycky upřednostňoval své postavy na úkor příběhu. Špinavý trik je jeho prvním filmem, kde se pokusil dát stejný tvůrčí prostor jak postavám tak i příběhu. Oceňuji jeho snahu a zároveň odvahu, že se pustil do tak obtižného úkolu, neboť podobné spektákly umí dobře natočit jen málokdo. Znovu se jedná o herecký koncert jeho oblibených herců, jenž hráli i v předešlých Russellových filmech. Především duo Bale-Adams předvádí nezapomenutelné představení. Ale ani ostatní herci nezůstávají pozadu. Od hlavních rolí až po ty nejmenší camea je na film radost pohledět. Stejně lahůdkové je i dobové zobrazení prostředí, od šatů, přes účesy a hudbu, až po domovy jednotlivých hrdinů. Bohužel tady někde končí moje spokojenost, protože se dostávám k samotnému příběhu. Film je bezesporu příliš dlouhý. Rozvleklý začátek s pár flashbacky vás spíše uspí, než že by vás nakopnul. Postrádal jsem tam větší obrazovou virtuozitu, energii a šťávu, kterou podobným filmům dává třeba Scorsese. Větší spád se dostáví až ke konci, někde v poslední půl hodině. Nejvíce mi ovšem na celém filmu vadila laciná zápletka, která je podle mě na štíru s důvěryhodností. Prostě jsem nemohl uvěřit, že by všichni ti zkušení a životem protřelí politici uvěřili v trik s arabským šejkem. Stejně jako chatrná zápletka nefungují v příběhu ani klíčové zvraty a odhalení. Špinavý trik tak pro mě zůstane především hereckým filmem, jenž ale není zvládnutý po příběhové stránce. A to je veliká škoda! 6/10

You're Next (2011)

Takhle nějak by mohl vypadat remake Sám doma pro novou generaci diváků. Krev, vraždy a násilí. Stydím se to přiznat, ale celkem jsem se bavil. 6/10

Lásky čas (2013)

Curtis mě příjemně překvapil. Ubral totiž na vtipnosti a tu nahradil jistou dávkou melancholické nálady, která v celkovém vyznění dodává snímku vážnost a pravdivost. Zvláště ve své druhé polovině je Lásky čas opravdu vynikající podívaná, jenž potěší skřehlé srdce a do velké míry vynahradí trochu nudný a nezajímavý rozjezd. 8/10

Na život a na smrt (2013)

Drsné a sugestivní válečné drama oslavující hrdinství amerických vojáků. Berg inscenuje jednu lahůdkovou akční sekvenci za druhou. Kamera se důsledně a přehledně drží hlavních hrdinů i v těch nejkrvavějších detailech. Nejpůsobivější ze všech byl pro mě útěk nebo spíše pád ze svahu dolů, při němž jsem skřípal zuby. V těchto akčních momentech se Lone Survivor může měřit s tím nejlepším, co jsme tady za posledních několik let měli na poli válečného filmu. Z herců na mě nejlépe působil Ben Foster, jehož věrohodnost je z celé čtveřice na největší možné míře. Film má svoje slabší chvíle, kde se patosem a hrdinstvím nešetří. Čekal jsem to, ať již kvůli Bergovi či samotnému námětu založeném na skutečnosti. Patří to k americké kultůře a podobné filmy jsou toho plné. V tichosti jsem to přebolel a nechal jsem se dál unášet velice podařeným akčním filmem, který splnil mé vysoké očekáváni. 8/10