Ilicka

Studentka!?!

<< předchozí 1 2 3 4 11 22 32 42
    • 9.1.2015  09:26
    Vzestup (1977)

Mrazivý, syrový film Larisy Šepiťko, odvážná paralela s Pašijemi o relativitě dobra a zla, hrdinství a zrady. V mnoha momentech znepokojivý (poprava), s dokonalými hereckými výkony ústředního tria Sotnikov - Rybak - Portnov.

• 25.12.2014  17:00

Pan Film, který nenásilně ukazuje univerzálnost vyjadřovacích prostředků ve velkém příběhu Jeho a Jí, nejstaršího romantického schématu. Vypointovaný střihový experiment, průřez dějinami světové kinematografie, s trefně vybraným soundtrackem.

• 8.6.2014  16:05
    Philomena (2013)

Film Philomena, stejně jako jeho hlavní hrdinka, vypadá, že tíhne k reader's digest melodramatu o padlé ženě a jejím ztraceném synovi. Ve skutečnosti překvapila, je však podstatně chytřejší i emotivnější, než se na první pohled jeví. Navíc Judi Dench v hlavní roli dokazuje, že je stále královnou.

• 12.4.2013  20:28

Utopit se v očích Petera O'Toolea a přesýpajícím se písku - pak zapomenout na to, že se v bezmála čtyřhodinovém filmu převážně konverzuje o emancipaci a národním uvědomění je nesmírně snadné. Velkolepý film Davida Leana. Jeden z těch, které je dobré vidět na velkém plátně.

• 26.12.2012  15:14

Nečekaně sympatický objev letošních Vánoc. Dickensovský příběh o kominickém učni a jeho složité cestě ke štěstí. Nepamatuji se, že bych kdy tuto pohádku viděla v televizi, což je škoda, protože je výborná a i formálně vysoko nad průměrem. Důkaz, že i bez čertů a ušišlaných záporných postav to jde.

• 20.12.2012  22:06
    Les Misérables - koncert z Londýna (divadelní záznam) (2010)

Naprosto perfektní muzikál, plný složitých instrumentací a silných emocí.

• 23.11.2012  20:19

Nečekaně příjemné překvapení, suše humorná britská komedie, která sice těží ze zprofanovaného tématu vztahu britů a američanů, ale jehož humor je tak přesně načasovaný a chytrý, že to vlastně ani nevadí. Trochu mě zarazil v polovině filmu krátký přechod směrem k melodramatu, ten je ale vykoupen ironickým závěrem. Herci si vychutnávají své místo v panoptiku upjatých anglických aristokratů, vyniká mezi nimi především rebelantský Colin Firth.

• 17.7.2012  23:19

Třetí Murnau, první kammerspiel mé divácké historie a především atmosférická pecka, která nepotřebuje mezititulky, aby vyjádřila emoce. Emil Jannings odvádí bravurní výkon, především v prvních dvou třetinách filmu, kdy se neustále stupňuje bezvýchodnost situace a tlak na postavu degradovaného portýra. Opravdu je mi líto, že film nekončí scénou v koupelně, ale naděje bylo v neradostných dvacátých letech třeba.

• 5.6.2012  20:42

Formální hra, naprostá psychárna s důsledným využitím POV a typicky švankmajerovskými zvraty... Nevím, jestli bych zrovna tento film chtěla vidět kině...

• 21.5.2012  17:22

Nejnapínavější běžecký závod filmové historie. Jednoduchoučký, ale silný příběh dvou tenisek a čtyř nohou...

• 7.5.2012  10:56
    Ucho (1970)

Herecký koncert pro dva plus jednoho Kachyňu s Procházkou.

• 7.5.2012  10:10

Strašně zábavný a zároveň zlý film. Dědův otčenáš nejsilnější scénou.

• 19.4.2012  10:23
    Matrix (1999)

Dlouho tomu, co jsem Matrix neviděla, proto to nyní na velkém plátně byl skvělý zážitek. Ta stylovost a účelovost neztratila nic ze své působivosti ani v době, kdy vytáčené připojení je pasé.

• 12.4.2012  20:22

Je s podivem, že jsem se s touhle "westernovou" podívanou seznámila až nyní. Je to totiž geniálně toporně zahraná plná klišé, ale přitom i hláškami a chytrými nápady nabitá komedie.

• 10.4.2012  17:12

Příběh o tom, že vatikánští kardinálové jsou taky jenom lidé, a ten, kdo přijme obrovskou zodpovědnost bez toho, aby o ní přemýšlel, je blázen. A závěr boří veškerá klišé filmů o hledání vlastní identity. A pro hluboce věřící působí jako facka. Proto pátá hvězda na čtyřhvězdičkovém filmu.

• 26.3.2012  23:05
    Škola otců (1957)

Učitel, který odmítal dělat cvičenou opičku pro rodiče a nadělovat jedničky na potkání, logicky v pokrytecké komunitě pohraniční vesnice nemá šanci. Výborný Karel Höger v roli muže, který se navzdory době drží svých principů.

• 7.2.2012  19:55

I (téměř) týden po projekci, stále dumám nad faktem, proč mě film, o jehož jediném narativním zvratu se dočtu už v názvu, dokázal napínat v celé své délce 100 minut. Bravo pane Bressone.

• 14.1.2012  08:37
    Bílá nemoc (1937)

Nadčasový střet diktatury a humanismu, souboj výrazných hereckých osobností o život, mír ... a tu malou zemi, která nemá právo na existenci. Dodnes aktuální, stejně jako Čapkova předloha.

• 12.1.2012  21:17

Skeptik po Social Network. skeptik při ohlášení natáčení, skeptik po trailerech - někde se ta linka skepse musela zlomit. Jak jsem se snažila vyhnout srovnávání s předchozí ADAPTACÍ, nejde to. Oplevova verze je profesionální a kdyby ta Fincherova nevznikla, asi nic by se nestalo. Jen by pár fanoušků marně snilo dál o tom, jak by se s románem vyrovnal David Fincher. Ten se zkušeným scénáristou Zaillianem v zádech vyhrává nejenom v technickém provedení filmu (v paralelních scénách nápaditými a nečekanými přechody), ale i ve scénáři. Rozšíření tomu sedlo a já byla překvapená, s jakou elegancí byly do děje zakomponované menší figurky, které ve švédské verzi prostor nedostaly, nebo ho dostaly minimálně. (Erika, Blomkvistova dcera, kocour... To vše při srovnatelné stopáži.) Rovněž mě potěšilo, (na rozdíl od většiny návštěvníků kina), že po rozřešení hlavního případu Fincher dovyprávěl příběh do konce, aniž by ztratil smysl nebo vypadal nalepený. Vychvalováním Rooney Mara bych asi nosila dříví do lesa a Daniel Craig schovaný za velkými brýlemi je taky v pohodě. Úvodní titulky jsou parádní a nápadité a zvrhlé asi jako ty ze Sweeneyho Todda. PS: Fincher oznámil, že by rád natočil i zbytek trilogie Milénia. Na jednu stranu bych to ráda viděla, na stranu druhou by mě mrzelo, kdyby se další dva roky zaobíral s materiálem, který dle mě kvalit první knihy nedosahuje a je "nefilmovější".

• 26.11.2011  12:12
    Jana Eyrová (2011)

Ačkoli příběh Jane Eyre pro mě není nový, s napětím jsem hltala každý moment, každé drobné gesto, slovní přestřelku mezi Rochesterem a Jane.

• 14.10.2011  23:27

Kouzelná romance pro snílky, kteří se rádi jen tak procházejí a fantazírují o době, ve které by chtěli žít, o svém zlatém věku... Jsou to snad šedesátky - sex, drogy a rock'n'roll? Nebo bouřlivá dvacátá s nástupy všemožných avantgardních směrů, v dobách, kdy jste si v pařížském baru mohli přiťuknout s Hamingwayem nebo probrat osobní problémy s Buňuelem? Gil má jasno a s radostí se každou noc vydává do víru bohémského života, kde se postupně z óchajícího fanouška naší doby etabluje v plnohodnotnou figuru. Čím šťastnější je ale v noci, tím více ho skličuje jeho denní život, tím víc se narušuje jeho vztah ke snoubence. Je to vůbec ta pravá? Owen Wilson je v hlavní roli dobrý, ač mi jeho obsazení zpočátku připadalo trochu jako pěst na oko. Jsem ráda, že jsem se mýlila. Dále potěšil prakticky každý, kdo se ve filmu mihl, především Adrien Brody jako Dalí. Vynikající byly vypointované dialogy a kontextové vtipy, které jsem si hned začala ukládat do hlavy. Ač atmosféra Paříže dvacátých i našich let je opojná, tak film nenabízí jenom nostalgickou procházku, ale i zajímavé poselství o tom, že si nevybíráme, kdy a kde se narodíme, ale že rozhodujeme, co uděláme s časem, který nám byl dán. A že jednou někdy bude někdo smutnit nad faktem, že nezažil rok 2011.

• 14.10.2011  19:23
    Nebe a dudy (1941)

Myslela jsem, že se pod tou hřejivou tíhou sentimentu rozteču jako máslo. Kolikrát viděný příběh o nápravě mrzutého staříka pomocí lásky jedné chudé rodiny, ale tak nějak mě to dostihlo. Možná kvůli vynikajícím výkonům Marvana a Plachty, možná kvůli roku výroby, kdy lidé v kině potřebovali věřit tomu, že může být a bude líp.

• 12.10.2011  21:57

Stalo se tak, že teprve v blaženém dvaadvacátém roku mého života mému oku bylo dovoleno spočinout na tomto mistrovském díle. Neskonalým štěstím budiž zván fakt, že se tak stalo v kinosále, kde bylo oblažováno a obveselováno oko mé hereckým koncertem pana Hrušinského a roztodivnými kejklemi pánů Herze a Miloty. Mé ucho bylo pohnuto poslechem nebeské hudby pana Lišky. Já jsem takový jemný člověk, ale obávám se, že nesnesu, aby někteří nasáklí lidští tvorové tento český skvost nepovažovali za výtečnou velmi černou a mrazivou komedii.

• 7.10.2011  08:27

Asi nikdy se mi u českého filmu dosud nestalo, že by mi v hlavě dozníval ještě dva měsíce po zhlédnutí v Hradišti. No vlastně se mi nestalo, že by nějaký nezapadl mezi ostatními zážitky z Hradiště. Že bych ho jedním dechem doporučovala na potkání, ač jsem o něm před projekcí nikdy neslyšela. Rodina tohle mění, Grázlík Igora Chmely si mě podmanil, stejně jako jeho roky oklamávaná žena Evy Vrbkové. Expozice života, který Rodina nechává za sebou, mě donutila děsně závidět učiteli dějepisu, který v pravý čas vstoupil do velkého byznysu, ale nyní už nemůže ven... Na útěku se potom ukazuje, nakolik funkční je zhýčkaná čtveřice jako celek. Odhalují se silné a slabé stránky, drobná i velká sobectví, ale také soudržnost a ideály, které čas úplně nezabil. Ve velmi slušném a uhlazeném formálním obalu. Už se těším na druhou projekci.

• 17.9.2011  00:04
    Queer as Folk (TV seriál) (2000)

You'll always be young and you'll always be beautiful - you're Brian Kinney fo fuck sake! - - - Po téměř kompletním zhlédnutí seriálu přidávám pátou hvězdu, od první série klesá množství epizod na téma: Koho Brian dostane tentokrát a co na to Justin? a rozpracovávají se všemožná témata - partnerství, rodičovství, prostituce, HIV, homofobie, překonání sebe sama... Chybí ale konfrontace s heterosvětem, který je téměř jednoznačně nepřátelský, což podle mě realita být nemůže.

• 31.7.2011  10:01
    Byt (1960)

Vynikající film. Zábavné i posmutnělé, komediální i dramatické, o lidech, kteří hledají a nenacházejí, honí se za prázdnými hodnotami a zapomínají proto žít. Nechybí znepokojivé Wilderovské podtóny, které narušují konvence romantické komedie/dramatu. (LFŠ 2011)

• 31.7.2011  09:55
    Stalag 17 (1953)

Černohumorná, třeskutě zábavná a zároveň vlastně mrazivě děsivá komedie o zajateckém táboře pro americké seržanty, se stala jedním z nejlepších zážitků na LFŠ. Vulgární, vypointované vtípky, napínavé hledání zrádce, hon na čarodějnice, herecký koncert Williama Holdena a mnoho dalšího... (LFŠ 2011)

• 7.7.2011  22:00
    Chaplin (1992)

Famózní Downey v roli komediálního velikána němé éry a příjemná procházka po cestičkách Hollywoodu 20. let. Ač samozřejmě nikdo nemohl prostorem pro rozehrání postavy konkurovat Chaplinovi, tak mě velmi příjemně potěšil Kline v roli idola dobrodruha - Douga Fairbankse. Takhle nějak jsem si toho chlapa představovala, když jsem znova a znova sjížděla Zloděje z Bagdádu

• 23.6.2011  12:54
    Děrsu Uzala (1975)

Nejnejaponštější a nejumírněnější Kurosawův film = jeden z vrcholů jeho tvorby. Doufám, že mu o sedmnáct let později Costern libal nohy. :-)

• 15.4.2011  17:36
    Hra o trůny: Exkluzivně (TV film) (2011)

Jak jinak, když atmosféra se dá krájet, nad rodem Starků se stahují mračna a Zima se blíží?

<< předchozí 1 2 3 4 11 22 32 42