Daddy's Little Girl (2012)

Po první hodině jsem chtěl toho blázna, co mi tohle doporučil, proklít až do desátýho kolena jeho rodu, jenže... V momentě, kdy tatík, co o svojí holčičku přišel, najde deník !spoiler! svýho mladšího bráchy, ve kterým se dozví, co mu jeho brášule udělal s dcerou, začne nefalšovaný peklo. Řezaní údů, lámání kolen, strkání ostnatýho drátu do prdele nebo trhání prstů- to se jeden usmívá jakože "heh, ti Australáci jsou fakt mimoni", ale pak dojde i na trhání zubů a i když jsem kurva velkej kluk, co ten zrak neotočil ani nepřivřel, tak na další návštěvu své zlaté dentistky se těším asi jako jehovista na Vánoce... Pořád čekám, kdy mě Klokani co do hororů zklamou... a pořád neane :-)

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Film-speciál natočenej primárně pro fanoušky Sherlocka, asi tak se na tohle cosi, co s "klasickými" díly moc společného nemá, dívám já, "I'm Sherlocked" nepostižen. Anebo se nám Sherlock (resp. Mofftiss) už jaksi vyčerpal, who knows. Každopádně dobová Anglie příběhu sluší, stejně jako Freemanovi jeho mustáž, až si jeden řekne, že to borci od BBC měli do viktoriánské Anglie zasadit celý a od začátku. Pár vtípků, sem tam hororová atmoška, ale prachmizerný děj. Přesto pořád lehký nadprůměr.

Frank (2014)

Slušnej mindfuck, ale zase ne až tak weird, jak by to asi samo chtělo být. Domhnall s každou další rolí úspěšně trénuje schopnost krást si celej film pro sebe, Fassy charizmatickej i s tou blbou kebulí a hudba taková, že by to chtělo natočit jako plnohodnotný album. Jo, takhle nějak si představuju tvůrčí proces takových Deerhoof. #chinchilla

Elysium (2013)

Všemi vychvalovanej District 9 mě zrovna dvakrát nenadchnul, emzáci, co vypadali jak Zoidberg z Futuramy, byli sice fajni, ale jinak mi to přišlo, jako kdybych se díval na ČT24, kterak se maj v jihoafrických slumech špatně (což opravdu mají, sice jsem tam nebyl, ale četl jsem Analfabetku, co uměla počítat, ni :-). Jenže co právě nefungovalo v Districtu, tu fachčí naprosto dokonale. Vždycky se usmívám blažeností, když natrefím na inteligentní scájfáj, pro které nejsou nejrelevantnější CGI efekty nebo lidi, pobíhající v dementních oblecích, ale sociální přesah, hloubka všeho a všech, v tomhle případě zabalená do krásně špinavého sci-fi. Elysium o pár let předběhlo dobu- máme tu samotné Elysium (západní Evropa), máme tu utečence, co se na to Elysium chtějí dostat, máme tu dokonce i puč o svržení stávající vlády (Turecko)- no řekněte, tohle vám nové Star Wars omalovánky můžou nabídnout jen stěží. Na Blomkampovi mě navíc baví, že si ten chlap vytvořil své vlastní universum, resp. svůj vlastní originální rukopis- aniž bych předem věděl, že je i tohle od něj, po pár minutách jsem měl jasno. A to je v dnešní době recyklace velký plusko. Chrocht, zase jsem si jednou i filmu pěkně zamlaskal...

Informátor! (2009)

Film nehollywoodskýho střihu, spíš toho evropskýho, a hlavně originální kousek, u kterého nevíte, jestli ho brát vážně nebo převážně nevážně. Stejně tak postavu Marka Whitacreho, politovat, profackovat, pochopit... inu, kdo ví. Soderbergh je hračička, co si piluje každý jeden záběr, hotovej stylizátor. Každopádně vizuál krásně nanicovatý. Všichni lžou, vláda je svině a já mám chuť na kukuřičný škrob.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Dámo, to zas bylo jednou drámo. Máte pro strach uděláno? Že áno? Tak... se na to koukněte taky :-) Velkým plusem a zároveň mínusem býti ten fakt, že tvůrci absolutně neumí pracovat s emocemi (čemuž "napomáhá" i naprostá absence jakékoliv doprovodné hudby), natož s jejich gradací. Takže tu máme zaplaťpánbůh civilně natočenou TU scénu, jenže natolik "mimoděk", že to se mnou nepohnulo ani o píď. Stejně jako závěrečná poprava. Zcela bez debat kvituju, že se tvůrci rozhodli natočit film jinou cestou, než jak vzniká většina současných českých (shitózních) snímků, ale jestli je tahle cesta tou, kterou by měli následovat i další? Těžko povedat, protože až samotný závěr ve věznici působil přesně natolik znepokojivě, jak měl působit celý film. Takže na tuzemsko nadprůměr, v rámci Evropy průměr ve stejných barvách, v jakých se ho filmaři rozhodli natočit.

Pravdivý příběh (2015)

Ničím originální nebo zapamatování hodný film, přesto měl všechno, co jsem od něj očekával a co jsem od něj chtěl dostat. Plus navíc ten fakt, že jsem Jonahu Hillovi pár let vskutku křivdil, když jsem jej nazýval idiotem (v tom lepším případě). Protože ten chlap nejen že umí hrát, ale navíc dokáže být i sympatický, přestože jeho tunajší charakter bylo takový naivní hovádko, co prostě chtěl věřit a nechat se glorifikovat postavou Jamese Franca, který mu, po jeho novinářském výbuchu, jako jedinej pofoukal rozbolavělé ego. Jenže homicide je pořád homicide. Konverzačka, co nešustí papírem a která dokáže děj posouvat kousek po kousku až do závěrečného prozření. A navíc ta Felicity Jones je so so sweet...

In Fear (2013)

Ale jo, tu "blairwitchovskou" atmosféru to ze sebe nakonec i vykřeše, byť ti dva hlavní nehrdinové jsou spíš nesympaťáci, záporák dement a pointa spíš zklame než potěší, o blbým úplným konci ani nemluvě. Jenže ty lesy... a ta tma... Pokud není rejža úplně vymletej hororovej analfabet, zabere to asi skoro vždycky.

Vzpoura strojů (1986)

Tomuhle hehehororu od páně Kinga můžete dát buď odpad! anebo napálit pět hvězd, protože je to buď tak hrozně hrozně debilní, anebo je to skrytej majstrštyk. A jelikož bych jen nerad škodil něčemu, co jsem asi nepochopil (a co nejspíš pochopil jen samotnej Štefan), tak holt musim do plnejch. Škoda jen, že z nasranýho elektrickýho nože a dalších strojů chtěly vraždit už jen nasraný TIRáky. Ale scéna, kdy přejede válec na sračky malýho kluka na baseballovým hřišti, jo, takovou už dneska neuvidíte :-)

Jason Bourne (2016)

Výbornej kinozážitek, Jason Bourne se vrátil po skoro deseti letech a v takový formě, v jaký ještě jaktěživ nebyl. Protivníci slušný svině (hlavně Mistr Tommy Lee Jones), Alicia Vikander aspiruje na nejvážnější tvářičku roku (ta ženská se snad v životě neusměje), akce taková, že sliny tečou proudem (ta automobilová honička s "tankem" od SWAT... fuck yeaaah!), fighty, po kterých vás budou bolet kosti, děj perfektně zamotanej (starej dobrej Greengrass), no a Matt Damon? Kurde, tomu chlapovi že má být letos šestačtyřicet? No fuckin' way, neskutečně ve formě. Jason Bourne pro mě aspiruje na film járu nula šestnáct. A co Moby, bude? Bude :-)